Obnovit stránku

Jak vybrat výsuvnou digestoř

Teleskopické digestoře disponují předním výsuvným panelem, který vyjíždí pouze při provozu. Při nečinnosti, kdy nedochází k odsávání par, je tato vysouvací část schovaná a nijak nenarušuje vzhled kuchyňské linky. Díky tomu se výsuvné digestoře hodí hlavně do malých kuchyní, kde řešíte každý centimetr místa, případně do kuchyňských linek postavených na míru.

Jak vybrat výsuvnou digestoř

Důležité parametry výsuvné digestoře

Výkon výsuvné digestoře

Výkon digestoře závisí na velikosti prostoru, ze kterého má odvádět výpary. Pokud máte kuchyň spojenou s obývákem, musíte započítat oba pokoje. Čím větší prostor, tím výkonnější digestoř potřebujete. Výsuvné digestoře odsají za hodinu 200 – 740 m³ páry.

Správně zvolený odsavač par musí být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 3 × za hodinu, nejlépe až 10 ×. Při výběru spočítejte objem celého prostoru (šířka × délka × výška celé plochy) k prvním uzavíratelným dveřím. Takto získané číslo je ekvivalentem výkonu motoru digestoře pro pročištění daného prostoru.

Konkrétní výpočet

   * Rozměr místnosti: 7 × 5 m
    * Výška stropu: 2,9 m
    * Objem místnosti: 7 × 5 × 2,9 m = 101,5 m³
    * Celkový objem, který je nutno za hodinu vyměnit: 3 × 101,5 m³ = 304,5 m³
* Minimální výkon digestoře: 305 m³/h

Šířka výsuvné digestoře

Šířka digestoře musí být stejná nebo větší než šířka varné desky.

Hlučnost výsuvné digestoře

Hlučnost odsavačů se uvádí v dB (decibelech) a liší se podle typu spotřebiče. Tento parametr je dobré zohlednit zejména v menších kuchyních. Nejtišší výsuvné digestoře vydávají hluk kolem 50 dB, nejhlučnější okolo 70 dB.

Osvětlení výsuvné digestoře

U výsuvných digestoří se můžete setkat s halogenovými žárovkami a LED diodami. Žárovky jsou levnější, LED diody ale lépe svítí, déle vydrží a jsou úspornější. Jsou také odolnější vůči častému rozsvěcování a zhasínání.

Ovládání výsuvné digestoře

Výsuvné odsavače par disponují tlačítkovým nebo elektronickým ovládáním s displejem. K dispozici jsou obvykle 2 – 3 výkonnostní stupně.

Vývody výsuvné digestoře

Výsuvné digestoře mají možnost napojení na odtah i recirkulace.

 • Digestoře s odtahem je nutné napojit na odtahové potrubí. Z důvodu zvýšené hlučnosti si dejte pozor na to, aby se odtahové potrubí nedotýkalo skříňky.
 • Digestoře bez odtahu naopak stačí připevnit na své místo. Jejich instalace je tedy poměrně jednoduchá a šikovný uživatel si s ní poradí. Dle návodu ji upevněte na zeď a připojte do elektrické zásuvky.

Filtry výsuvné digestoře

Digestoře s funkcí recirkulace vyměňují vzduch v místnosti pomocí pachových filtrů. Ty obsahují aktivní uhlí, které nasátý vzduch pročistí a vrátí zpět do místnosti. Uhlíkové filtry je zapotřebí zhruba každý půl rok měnit. Většina filtrů obsahuje indikátor nasycení a tak snadno poznáte, že je nutná výměna. Dále jsou vybaveny ještě tukovým filtrem, který může být kovový nebo textilní. 

Třídy energetické náročnosti

Třídy energetické náročnosti udávají výkon a spotřebu digestoře, tedy kolik energie potřebuje digestoř pro dosažení svého maximálního výkonu. Je označována písmeny A až G. Tato informace je k dohledání na energetickém štítku. U výsuvných digestoří se nejčastěji setkáme s třídou A až E.

Energetický štítek

Energetický štítek musí být podle zákona součástí každé digestoře. Výrobci na něm udávají údaje o produktu, které jsou měřené za předem stanovených podmínek.

Jaké údaje naleznete na energetickém štítku?

 • Energetická účinnost
 •  
 • Roční spotřeba
 •  
 • Účinnost odsávání
 •  
 • Účinnost osvětlení
 •  
 • Účinnost tukových filtrů
 •  
 • Hodnota hluku
Výsuvné digestoře 

 Výsuvné digestoře

 • Vhodné do menších a středních kuchyní
 • Mohou se schovat pod kuchyňskou skříň
 • Široký výběr
Výhody a nevýhody
 • Pro menší a střední kuchyně
 • Odsají až 740 m³ vzduchu za hodinu
 • Při nečinnosti jsou schované
 • Nenarušují design kuchyně
 • Nižší výkon
 • Méně výrazný design

Nejčastější otázky při výběru výsuvné digestoře

Jaký je rozdíl mezi odtahem a recirkulací?

Při režimu odtahu pára vychází odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou do venkovního prostředí. Při recirkulaci se vzduch filtruje přes uhlíkový filtr a vrací se čistý zpět do místnosti.

Jaký výkon odsávání potřebuji pro svou kuchyň?

Čím větší kuchyň máte, tím výkonnější odsavač par potřebujete. Počítá se s prostorem k prvním uzavíratelným dveřím, takže v případě kuchyní spojených s obývacím prostorem musíte zahrnout obě místnosti. Odsavač par by měl být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru alespoň 3 × za hodinu – nejlépe až 10 ×. Kupříkladu kuchyň o rozměrech 5 × 5 × 2,9 m potřebuje digestoř o výkonu alespoň 218 m³/h. To je však minimální hodnota, doporučujeme ještě vyšší výkon, aby odsávání bylo co nejefektivnější.

K čemu slouží uhlíkové filtry?

Uhlíkové filtry jsou kazety s aktivním uhlím, které se vkládají do odsavačů par při režimu recirkulace, pokud není možnost přímého odtahu. Přes uhlíkový filtr proniká čistý vzduch zpátky do místnosti. Musí se zhruba po půl roce dle intenzity používání pravidelně měnit a na rozdíl od tukových filtrů nejsou omyvatelné.

Jak správně nainstalovat digestoř?

Aby účinnost digestoře byla optimální, měla by být ve výšce od 65 do 75 cm od varné desky. U plynové varné desky se přitom doporučuje 75 cm, u elektrické 65 cm. Digestoř by měla být stejně široká nebo širší než varná plocha. 

Jak vyčistit digestoř a filtry?

Pro dobrý výkon a dlouhou životnost je třeba udržovat digestoř čistou, a to jak zvenku, tak uvnitř. Na první pohled se může zdát čištění digestoře složité, my vás ale v našem článku Jak vyčistit digestoř přesvědčíme, že vyčistit digestoř i filtr zvládnete díky našim tipům snadno a rychle. Dozvíte se také, jak často měnit tukový a uhlíkový filtr.

Slovník pojmů - digestoře

Odtah

Při režimu odtahu je pára vyváděna do venkovního prostředí odtahovým potrubím, komínem či ventilační šachtou. Pro optimální výkon a nízkou hlučnost by odtahové potrubí mělo být co nejkratší a s minimem ohybů. Jeho průměr by měl být minimálně stejný jako průměr vývodu odsavače.

Recirkulace

Režim recirkulace se používá v případě, že vaše stavební úpravy neumožňují odvod do komína, tedy typicky v bytových domech, panelácích apod. Při tomto režimu se používají uhlíkové filtry, přes které se vyfiltrovaný vzduch vrací čistý zpět do místnosti. Digestoř je při recirkulaci mírně hlučnější a má o něco menší výkon než při režimu odtahu.

Zpětná klapka

Zpětná klapka se používá při režimu odtahu. Vkládá se na výstupní hrdlo digestoře a při odvodu výparů přímo do komína zabraňuje pronikání studeného vzduchu zvenčí do místnosti.


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB04