Obnovit stránku

Jak vyčistit digestoř (TIPY A TRIKY)

Aktualizováno

Špinavá a mastná digestoř působí dost odpudivě. Není to ale „jen“ estetický problém. Takto zanesená digestoř neplní svou základní funkci. Digestoř je odsávač par a výparů z vaření. Pokud chcete, aby byla co nejefektivnější, nesmíte podcenit její údržbu. Pokud navíc vlastníte recirkulační digestoř, pravidelné čištění filtru je naprosto zásadní. Naštěstí není čištění digestoří nic složitého. S naším návodem zvládnete pravidelnou údržbu levou zadní. Máme pro vás rady a tipy, jak vyčistit digestoř, aby byla čistá nejen z venku, ale také zevnitř a efektivně plnila svůj účel.

Jak vyčistit digestoř

Jak vyčistit digestoř – OBSAH

 1. Proč čistit digestoř?
 2. Čištění vnějšího pláště digestoře
 3. Jak čistit filtr digestoře
 4. Montáž - jak přidělat digestoř
 5. Jaká digestoř se hodí do vaší kuchyně?

Proč čistit digestoř?

Digestoři se říká také odsavač par, ovšem jakmile je filtr digestoře zanesený, digestoř netáhne a její funkčnost klesá. V kuchyni vám pak zůstávají nechtěné výpary a pachy. Odsavač par ale neodsává pouze páry vznikající při vaření. Máte-li plynový sporák, odvádí z místnosti rovněž oxidy dusíku, které vznikají při hoření plynu. V případě odtahové digestoře se zbavujete rovněž horka, které kolem sporáku vzniká. Čistění digestoře se tedy vyplatí nezanedbávat.

Pokud se chceme bavit o tom, jak umýt digestoř, je třeba celé čištění rozdělit do dvou částí. Čištění vnějšího pláště digestoře, aby byla hezká a čistá zvenku. Čištění filtru digestoře, aby účinně a efektivně odsávala výpary při vaření.

Čištění vnějšího pláště digestoře

Mytí vnějšího pláště odsavače par, při němž se zbavíte mastných usazenin, se doporučuje 1× za měsíc. Při čištění digestoře nikdy nepoužívejte agresivní chemické prostředky, především ne prostředky s chlorem nebo alkoholem či různá rozpouštědla. Stejně tak se vyvarujte ostrým předmětům na odstranění zaschlé špíny, jinak plášť digestoře poškrábete. Na mytí digestoře používejte měkký hadřík nebo houbičku. Nikdy ne drátěnku. Lakované povrchy omývejte teplou vodou se saponátem.

Jak vyčistit nerezovou digestoř

Pokud máte plášť digestoře z nerezové oceli, dávejte si pozor, abyste mechanicky nebo chemicky nenarušili vrstvu oxidu chromu, který brání přístupu kyslíku k oceli a zajišťuje tak, že ocel nekoroduje. Povrch myjte jemným hadříkem namočeným v čisticím prostředku určeným na nerez, případně namočeným v teplé vodě a saponátu. Ideálně pak pro vyleštění povrchu použijte prostředek s obsahem parafínu, který vytvoří neviditelný film odolný proti otiskům prstů a zároveň eliminuje usazování prachu. Prostředky pro čištění nerezových dřezů či vodovodních baterií nejsou vhodné pro čištění digestoří z nerezu.

Jak vyčistit digestoř
Nerezovou digestoř myjte pouze jemným hadříkem a čističem na nerezové povrchy, který nejen odstraní špínu, ale zanechá i ochranný film proti otiskům prstů.

Jak čistit filtr digestoře

Druhou částí údržby odsávače par je čištění filtru digestoře. Všechny odtahové i recirkulační digestoře jsou vybaveny tukovými filtry, ve většině případů kovovými. Setkat se můžete ale i s textilními. Recirkulační digestoře mají navíc uhlíkový filtr. Jak tedy vyčistit filtry digestoře?

Jak vyčistit vnitřek digestoře opravdu důkladně - čištění tukového filtru

 • Kovový tukový filtr – pára z vaření stoupající do digestoře obsahuje také tukové částice, které má právě kovový tukový filtr zachytit, aby se nedostaly do motoru. Kovové tukové filtry jsou omyvatelné a nejsnadnější cesta, jak je umýt, je dát je do myčky. Můžete je také mýt v teplé vodě se saponátem. Po důkladném osušení vraťte filtr zpět na místo. Kovové tukové filtry vydrží po celou dobu životnosti digestoře. Kovový filtr myjte 1× do měsíce.
 • Textilní tukový filtr – plní stejnou funkci jako kovový tukový filtr a můžete se s ním setkat u levnějších modelů digestoří. Textilní tukové filtry doporučujeme čistit cca po 100 hodinách provozu. Můžete je jednou vyprat v ruce, ale již po jednom vyprání se budou pravděpodobně trhat a v tom případě bude potřeba ho vyměnit. Textilní tukové filtry se prodávají jako náhradní díly.
i Pokud je filtr digestoře výrazněji zanesený zaschlou mastnotou, použijte při čištění jedlou sodu, která je již tradičním a ověřeným pomocníkem v domácnosti. Pytlík jedlé sody rozpusťte v horké vodě a filtr ponořte dovnitř. Nechte působit, než bude čistý.
Jak vyčistit digestoř Jak vyčistit digestoř
Jen čistý tukový filtr zadrží mastnoty a nepříjemné pachy vznikající při vaření.

Čištění uhlíkového filtru digestoře

S uhlíkovým filtrem se setkáte u recirkulačních digestoří. Klasický uhlíkový filtr čistěte ručně v teplé vodě (pokud je filtr zasazen v plastovém rámu, vyjměte jej z něj), případně v myčce při 65 °C, ale nedávejte k němu žádné nádobí. Potom ho sušte deset minut v elektrické troubě při 100 °C nebo na topení. Uhlíkový filtr je potřeba čistit jednou za dva nebo tři měsíce (cca po 200 provozních hodinách). Jednou nebo dvakrát za rok v závislosti na tom, jak často digestoř používáte, je potřeba uhlíkový filtr vyměnit. Jinak přestává plnit svoji funkci a pachy již nepohlcuje.

Filtr s aktivním uhlím

Pokud je vaše recirkulační digestoř vybavena filtrem s aktivním uhlím, myjte ho cca 1× do měsíce (podle intenzity použití) v myčce při nejvyšší teplotě běžným mycím prostředkem do myčky. Do myčky k němu žádné nádobí nedávejte. Po umytí jej usušte v elektrické troubě při 100 °C po dobu 10 minut, aby došlo k opětovné aktivaci. Filtr s aktivním uhlím je třeba měnit zhruba po třech letech běžného používání.

XAVAX filtr s aktivním uhlím do odsavače par s indikátorem nasycenosti
Některé filtry jsou vybaveny indikátorem, který vás změnou barvy upozorní na to, že filtr je plně nasycen a je čas ho vyměnit. Například XAVAX filtr s aktivním uhlím do odsavače par.

Montáž - jak přidělat digestoř

Ať už zařizujete novou kuchyň nebo renovujete tu původní, budete potřebovat zapojit novou digestoř. Rozhodnete-li se pro montáž svépomocí, máme pro vás pár rad, jak na to.

Správná výška umístění digestoře

Při montáži digestoře je důležitá výška umístění. Jde o to, aby byla zajištěna co nejvyšší efektivita odsávání s ohledem na bezpečnou vzdálenost od sporáku. Výška umístění digestoře je závislá na tom, jaký typ sporáku máte. U elektrického sporáku je optimální výška od 65 cm a u plynového sporáku se doporučuje výška od 75 cm. U modelů, které mají šikmé sklo, je možné tuto výšku o něco snížit. V potaz musíte vzít také to, aby se vám nad sporákem dobře a bezpečně manipulovalo.

Montáž recirkulační digestoře

Montáž digestoře bez odtahu je naprosto jednoduchá. Digestoř pověsíte pod horní skřínku nebo do volného prostoru nad sporák do doporučené výšky. Pak digestoř již jen zapojíte do zásuvky. V průběhu následujících měsíců a let nezapomínejte na pravidelnou výměnu uhlíkového filtru.

Jak vyčistit digestoř Jak vyčistit digestoř Jak vyčistit digestoř
Na trhu je nepřeberné množství recirkulačních odsavačů par, které vyhoví designu každé kuchyňské linky.

Montáž digestoře s odtahem

Už při výběru digestoře myslete na to, kde bude digestoř umístěná a jak ji budete zapojovat. Odtahová digestoř vás zbaví nejen výparů a zápachů při vaření, ale také horka, které u plotny vzniká. Ovšem pokud by měla být digestoř s odtahem umístěná daleko od vstupu do komína (odtahové šachty), byla by lepším řešením recirkulační digestoř.

Stejně tak počítejte s tím, že každý pravý úhel u odtahového potrubí sníží výkon digestoře o cca 30 % nebo i více a zároveň se zvýší hlučnost. Proto mějte na paměti, že odtahové potrubí by mělo být co nejkratší a mělo by mít co nejméně ohybů. Doporučovaný maximální počet ohybů jsou 2, jinak brání volnému proudění odsávaného vzduchu.

i Alza doporučuje: digestoře ELICA

Napojení digestoře do komína

Před instalací digestoře s odtahem je potřeba nejdříve vyřešit správné napojení do komína. Digestoře disponují dvěma vývody pro odtah (bočním a horním), abyste mohli zvolit ten, který nejlépe vyhovuje dispozici vaší kuchyňské linky a umístění odtahového vývodu. Otvor, který nepoužijete, zaslepíte krytem, který obdržíte v sadě zakoupené digestoře.

Dbejte také na správnou velikost podle potrubí. Ideální průměr odtahového potrubí je stejný jako maximální průměr instalovaný na digestoři. Nejčastěji se setkáte s odtahovým průměrem 120 nebo 150 mm. Nedoporučujeme tyto průměry zmenšovat, protože pak riskujete snížení výkonu odtahu a zvýšení hlučnosti. 

Zapojení digestoře do elektroinstalace v bytě radíme již přenechat elektrikáři, abyste se vyhnuli zbytečným úrazům.

Jak vyčistit digestoř Jak vyčistit digestoř
Komínový odsavač par odsaje nejen výpary a pachy vznikající při vaření, ale také horko tvořící se u sporáku. Možnost recirkulace je u většiny modelů samozřejmostí. Instalace digestoře s odtahem vyžaduje ovšem co nejkratší a nejpřímější cestu do komína či odtahové šachty.

Jaká digestoř se hodí do vaší kuchyně?

Dispozice každé kuchyně je jiná. A vy musíte přemýšlet nejen nad tím, jaká digestoř se hodí designově do vaší kuchyně, ale také z pohledu praktičnosti. Na výběr máte několik typů digestoří a vy si tak můžete vybrat takovou, která bude vaši kuchyni vyhovovat nejvíce.

i Jak vybrat digestoř?
Potřebujete poradit, jakou digestoř vybrat? Komínovou, ostrůvkovou, podstavnou či výsuvnou? Která bude do vaší kuchyně nejvhodnější a na jaké parametry se soustředit? Všechny důležité informace naleznete přehledně v našem průvodci Jak vybrat digestoř.

Typy odsavačů par

 • Komínová – je určená pro odvod par přes komín či odvětrávací šachtu. Potřebuje tedy co nejkratší přístup do komínu a dostatečný prostor nad pracovní plochou pro připevnění. Komínové digestoře se vyznačují vysokým výkonem a dokáží odvádět nejen páru a pachy, ale také horko.
 • Recirkulační – pokud z jakéhokoliv důvodu není možné odvádět odsávaný vzduch mimo váš dům nebo byt, lze většinu digestoří používat jako recirkulační respektive filtrační. Stačí, pokud svou digestoř vybavíte uhlíkovým filtrem. Ten pohltí nepříjemné aroma a vůně a vyčištěný vzduch je poté vháněn zpět do místnosti.
 • Ostrůvková – máte-li varnou desku a pracovní plochu řešenou tzv. ostrůvkem, tj. uprostřed kuchyně, je ostrůvková digestoř ta správná volba. Ostrůvkové digestoře jsou vysoce výkonné, aby byly schopné zabezpečit odsávání par z většího prostoru.
 • Výsuvná – jedná se o diskrétní odsavač par, který se ukrývá ve skříňce nad varnou deskou a je viditelný pouze tehdy, když ho potřebujete. Výsuvné digestoře jsou vhodné spíše do menší kuchyně, protože obvykle nemají tak silný výkon.
 • Podstavná – kompaktní digestoř určená k instalaci pod závěsnou skříňku nebo volně nad sporák. Je vhodná do menších kuchyní vzhledem ke své kompaktnosti a nižšímu výkonu.
 • Vestavná – určena k zabudování do kuchyňské linky, díky čemuž dokonale splyne s celkovým designem kuchyně. Vestavné odsavače par jsou výkonné a hodí se do středně velkých až velkých kuchyní.
i Mohlo by vás zajímat

Odsavače par jsou důležitou součástí každé kuchyně, neboť nás zbavují výparů, pachů a škodlivých látek vznikajících během vaření. Zároveň dotváří design kuchyňské linky. Aby vám digestoř dlouho a dobře sloužila, nepodceňujte její údržbu.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB22