Skleněný sprchový kout je moderní designový prvek, který se v současné době těší velké popularitě, a to hned z několika důvodů. Čiré sklo dokáže opticky zvětšit prostor uvnitř koupelny. Je to nadčasový elegantní materiál, který se hodí k jakémukoliv stylu a barevným odstínům. Navíc vaší koupelně dodá punc luxusu. Nicméně tento efekt má pouze zářivě čiré sklo. Udržet skleněný sprchový kout v top stavu, ale není vůbec snadné. Naštěstí existuje hned několik praktických triků, které zajistí zářivou čistotu a lesk takřka bez námahy.
Skleněné povrchy sprchového koutu vyžadují pravidelnou údržbu, a to především v domácnostech, které mají tvrdou vodu. Na skle se kromě běžných nečistot a šmouh začne poměrně rychle tvořit také vodní kámen. Ten se projeví tvrdou bílou vrstvou.
Skleněný sprchový kout je dekorativní prvek, proto je nutné jej pravidelně čistit nejen z hygienických, ale také z estetických důvodů. Mléčné sklo, šmouhy a zaschlé kapky moc parády nenadělají. Jak tedy postupovat, abyste sklo sprchového koutu udrželi krásně čiré, aniž byste museli použít agresivní čisticí prostředky?
V současné době si můžete vybírat z nepřeberného množství efektivních čisticích prostředků, které jsou speciálně určené pro čištění a dezinfekci sprchového koutu. Některé chemické čističe mohou být ale příliš agresivní (obsahují abrazivní složky, které mohou povrch poškrábat), proto byste měli být při jejich výběru obezřetní.
Silné chemikálie navíc nejsou vhodnou volbou pro astmatiky a alergiky. Při jejich používání může u citlivých jedinců dojít k podráždění sliznic. Pokud nechcete riskovat, vsaďte na přírodní prostředky, které mají v domácnosti multifunkční využití. Všestranným pomocníkem je například bílý ocet.
Vadí vám typický octový zápach? Místo octu můžete použít další oblíbený přírodní čistič kyselinu citronovou. Má podobné čistící a dezinfekční vlastnosti jako ocet, ale jako bonus zanechá příjemnou citronovou vůni. Ve sklenici vody rozpusťte 2 lžíce kyseliny citronové. Roztok nalijte do nádobky s rozprašovačem a nastříkejte na skleněné povrchy sprchového koutu. Nechte několik minut působit. Poté rozprostřete roztok po celé ploše měkkým hadříkem, opláchněte vodou a doleštěte do sucha. Kyselina citronová má stejně jako ocet antibakteriální účinky a působí preventivně proti usazování vodního kamene a plísní.
Pokud nefandíte chemickým čisticím prostředkům, ale nevyhovují vám ani přírodní a doma připravené čističe, pak si můžete pravidelný úklid a údržbu zjednodušit s pomocí parních čističů. Tyto výkonné spotřebiče odstraní i velmi odolné nečistoty působením vodní páry. Dezinfikují povrchy a šetrně vyčistí také citlivé materiály, které by mohlo čištění abrazivními prostředky a hrubou silou poškodit. Pára se také snadno dostane i do velmi těžko dostupných spár a zákoutí.
Parní čističe mají zpravidla v základní výbavě bohaté příslušenství, takže je můžete použít nejen pro čištění sprchového koutu, ale prakticky při úklidu celé domácnosti včetně různých druhů podlahových krytin. Dokonale čistý domov můžete mít i bez použití jediné kapky chemie.
Pokud nechcete, abyste údržbou skleněného sprchového koutu strávili zbytečně mnoho času, měli byste se naučit dodržovat základní pravidla, která výrazně usnadní pravidelné čištění a údržbu.
Udržet sklo sprchového koutu zářivě čisté není jednoduché. Pro snadnou údržbu je nutné dodržovat základní pravidla a používat adekvátní přírodní nebo chemické čističe bez abrazivních složek. Sprchový kout je nutné pravidelně čistit a dezinfikovat a zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu, aby se na stěnách koutu nezačaly tvořit nebezpečné plísně.