Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jak vyčistit žehličku

Aktualizováno

Žehlení bývá činnost, kterou si často zpříjemníme nějakým pěkným televizním pořadem nebo poslechem oblíbené hudby. Stačí však drobná nepozornost nebo nevhodně nastavená teplota a může dojít k připálení žehlicí plochy. V takovém případě je potřeba se připáleného nánosu rychle a účinně zbavit, abychom mohli dál v žehlení pokračovat. Přinášíme několik tipů, jak vyčistit žehličku od připálenin a jak se zbavit nánosů vodního kamene, který bývá častým problémem u žehliček napařovacích .

Čištění žehličky

Čištění žehličky – obsah článku

  1. Čištění plochy žehličky od připálenin
  2. Čištění žehličky od vodního kamene
  3. Ochrana žehličky proti rzi
  4. Rady a tipy pro dlouhou životnost vaší žehličky

Jak vyčistit připálenou žehličku

Připáleniny na žehlicí ploše bývají nejčastějším problémem, se kterým se již setkala určitě každá hospodyňka. Nesprávně zvolená teplota při žehlení jemných tkanin nebo chvilka nepozornosti mají za následek spečená místa, která nám neumožňují pokračovat v žehlení. Stačí, když však použijete obyčejnou zubní pastu, ocet či kuchyňskou sůl, a nepříjemných připálenin se snadno a rychle zbavíte.

Žehlička s připáleninami
Připáleniny na žehličce je třeba okamžitě odstranit

Jak vyčistit připálenou plochu žehličky pomocí zubní pasty?

Jak známo, zubní pastou můžete vyčistit zašlé šperky či jiné kovové předměty. Hodí se proto i na odstranění menších připálenin na žehlicí ploše, které ještě nejsou příliš spečené dohromady. Jednoduše nanesete trochu obyčejné zubní pasty na vychladlou plochu žehličky a jemnými krouživými pohyby setřete nežádoucí špínu. Po aplikaci žehličku opláchněte vlažnou vodou, aby na ní nezůstaly stopy po pastě, a můžete se směle pustit do dalšího žehlení.

Jak vyčistit připálenou plochu žehličky pomocí octa?

Ocet použijte v případě hrubších připálenin, na které zubní pasta nestačí. Při tomto postupu by měla být žehlička mírně nahřátá, aby došlo ke kompletnímu vyčištění. Hadříkem namočeným v octu opatrně čistěte plochu žehličky, nebo přes namočenou látku přejíždějte žehličkou tak, jako byste ji chtěli vyžehlit.

i Žehličky:

Jak vyčistit připálenou plochu žehličky pomocí kuchyňské soli?

Čištění solí doporučujeme provádět spíše u starších typů žehliček, u kterých nehrozí poškrábání žehlicí plochy. Kuchyňská sůl je přeci jen hrubší, a tak může dojít u modernějších typů žehliček k narušení jejich povrchu. Se solí čistíme pomocí hadříku, do kterého sůl zabalíme. Žehličku následně rozpálíme a hadříkem opatrně přejíždíme po připáleninách, dokud je sůl neodstraní. Zvláště opatrní buďte na to, aby se krystalky soli nedostaly do napařovacích otvorů žehličky.

Problémy při žehlení
S čistou žehličkou nemáte důvod k obavám

Jak vyčistit napařovací žehličku od vodního kamene

Vodní kámen je nepříjemná záležitost, která kromě pračky, vany či umyvadla může postihnout také vaši žehličku. Děje se tak nejčastěji v případě, že máte v domácnosti tvrdou vodu, která způsobuje doslova nánosy vodního kamene. Ten pak brání volnému průniku páry přes napařovací otvory nebo pokryje nádržku s vodou a žehlička pak nefunguje tak, jak má. Může také docházet k uvolňování vodního kamene při žehlení, což má za následek zašpinění právě vypraného oblečení. Jak si tedy s vodním kamenem lehce poradíte?

i Životnost napařovací žehličky prodloužíte používáním destilované vody. Ta zabrání tvorbě vodního kamene a ušetří vám tak práci s čištěním žehličky.

Jak vyčistit od vodního kamene žehličku se samočistící funkcí?

Pokud máte žehličku moderního typu, která obsahuje funkci samočištění vodního kamene, stačí ji pouze jednou za čas zapnout a vaše žehlička udělá veškerou práci za vás. Standardní postup je takový, že necháte žehličku nahřát na nejvyšší teplotu a do odpařovací nádobky nalijete studenou vodu. Vzniklá pára spolehlivě vodní kámen odstraní.

Jak vyčistit od vodního kamene žehličku bez samočistícího režimu?

V tomto případě zamiřte opět do kuchyně pro ocet. Ten smíchejte s vodou v poměru 1:1 a takto vytvořenou směs vlijte do nádržky na vodu. Zapněte na žehličce napařování a nechte přibližně pět minut působit. Ocet spolehlivě vodní kámen odstraní, počítejte ale s tím, že nádržku bude potřeba několikrát propláchnout čistou vodou, abyste se zbavili octového zápachu.

Vodní kámen poškozuje žehličku
Snadnější žehlení díky odstranění vodního kamene

Jak zabránit reznutí žehličky

Rez na žehličkách se týká spíše starších modelů, které nemají nerezový žehlicí povrch. Rozhodně s takovou žehličkou nic nežehlete, rez totiž oblečení poničí a často pak nejde z látky odstranit. Raději zvažte koupi nového modelu žehličky. Pokud tento problém objevíte u žehličky nové, kontaktujte servisní středisko, které zjistí konkrétní závadu. Nejčastěji má reznutí za následek voda, která protéká do vnitřní části žehličky. Proto vždy po skončení žehlení vylijte zbytek vody z napařovací nádržky, kterou nechte důkladně vyschnout. Vyhnete se tak případným problémům s rezivěním žehličky.

Rady a tipy pro dlouhou životnost vaší žehličky

Díky těmto postupům si ušetříte práci do budoucna s čištěním žehličky a prodloužíte její životnost:

  • Vždy po použití žehličky vylijte veškerou vodu z nádržky.
  • Žehličku skladujte na suchém bezprašném místě.
  • Pravidelně žehličku čistěte podle instrukcí v návodu.
  • Používejte destilovanou vodu, případně měkkou vodu bez obsahu minerálů.
  • Žehlete na rovné ploše, používejte žehlicí prkno.
  • Žehličky s nepřilnavým povrchem a samočistící funkcí vám ušetří práci a garantují vyšší životnost.
Na čištění žehličky můžete také využít profesionální přípravky, které výrobci doporučují ke konkrétním typům žehliček. Na rady jednotlivých výrobců dbejte a řiďte se jimi zvláště u dražších modelů žehliček.Pravidelné čištění žehličky prodlouží její životnost a vaše žehlení bude rychlejší a šetrnější. Zároveň s očištěnou plochou žehličky ochráníte i jemné tkaniny proti případným připáleninám.
WEB2