Obnovit stránku

Chytré termostaty a termostatické hlavice – jak vytápět chytrou domácnost?

Aktualizováno

Začněte řešit správu vytápění efektivně a jednoduše s chytrými termostaty a termostatickými hlavicemi. Kromě toho, že pomáhají ušetřit, dokáží zpřehlednit data o aktuální spotřebě energie, a navíc zajistit vyšší tepelný komfort vašeho bydlení. Co všechno byste měli o chytrých termostatech a chytrých termostatických hlavicích vědět?

Jak vytápět chytrou domácnost – OBSAH

  1. Chytré vytápění – ústřední topení vs. vlastní kotel
  2. Ovládání chytrého vytápění
  3. Co je to a jak funguje chytrý termostat?
  4. Co je to a jak funguje chytrá termostatická hlavice?

Chytré vytápění – ústřední topení vs. vlastní kotel

Hned na úvod je potřeba rozdělit chytré vytápění podle způsobu vytápění vaší současné domácnosti. Pro ústřední topení, které nacházíme typicky v panelových nebo činžovních domech, jsou vhodným řešením chytré termostatické hlavice. Naopak pro vlastní kotel (na plyn, tuhá paliva či dřevo) v řadových a samostatně stojících domech je ideálním řešením chytrý termostat, popřípadě správně zvolená kombinace termostatu a termostatických hlavic.

chytrá domácnost; chytré vytápění; smart home; rady a tipy
V čem se liší chytré vytápění v panelových domech a v samostatných domech?

Pouze propojením chytrého termostatu a kompatibilních chytrých termostatických hlavic od stejného výrobce lze dosáhnout na maximální komfort i s vlastním kotlem v podobě takzvaného multizónového vytápění. Tento smart systém vám umožní nastavovat odlišné teploty v jednotlivých místnostech domu. Zásluhou opravdu chytrého vytápění tak už nikdy nebudete svázáni plýtváním energie a s naprostou svobodou si užijete optimální teplotu v průběhu celého dne.

i

Ovládání chytrého vytápění

Ovládání prvků chytrého vytápění probíhá, jak jinak než vzdáleně, skrze mobilní aplikaci ve vašem chytrém telefonu, tabletu apod. Většina těchto aplikací umožňuje vytvářet dlouhodobé plány vytápění a automaticky přizpůsobit teplotu vaší rutině či dokonce aktuální poloze vašeho telefonu. Některá zařízení chytrého vytápění podporují v kombinaci s hlasovými asistenty (Google Assistant, Amazon Alexa, Siri) a chytrými reproduktory také ovládání prostřednictvím hlasových pokynů.

Co je to a jak funguje chytrý termostat?

Chytrý termostat je stručně řečeno moderní a vylepšená verze klasického termostatu, který většina z nás už dobře zná. Jeho hlavní výhoda tkví v tom, že povznáší správu vytápění na zcela novou úroveň. Umí totiž bezdrátově ovládat vytápění nebo také klimatizaci podle vámi nastavených programů, díky čemuž znatelně snížíte náklady na energie. Navíc si můžete všechna data a historii vytápění pohodlně zobrazit v mobilní nebo webové aplikaci. Další funkce pak samozřejmě závisí na typu a vybavenosti daného termostatu – jedná se například o využití geolokace pro automatické vytápění před vaším příchodem z práce (a po odchodu), schopnost předvídání nebo hlasové ovládání.

Kam umístit termostat? Zaměřte se na místa v domě, kde přirozeně proudí vzduch a kde termostat nebude skryt za nábytkem nebo v rohu místnosti.

Drtivá většina chytrých termostatů funguje přímo skrze domácí WiFi síť nebo díky vzájemné spolupráci s centrální jednotkou (také označována jako bezdrátový spínač nebo bridge), která je vždy součástí balení. Tato centrální jednotka řídí celý systém chytrého vytápění ve vašem domě. Po zapojení do zásuvky a počáteční instalaci zprostředkuje bezdrátový spínač propojení chytrého termostatu s vaším mobilním telefonem a vhodnou aplikací. Chytrý termostat totiž komunikuje s centrální jednotkou skrze vlastní protokol pro bezdrátový přenos (např. rádiové vlny Z-Wave), a až ta se následně přes vaši WiFi síť připojuje k internetu.

i

Jak zapojit chytrý termostat?

Instalace a nastavení termostatu ve vašem smart home systému není složitou záležitostí, přesto však doporučujeme, aby byla prováděna profesionálem neboli pracovníkem, který má způsobilost k výkonu této práce danou vyhláškou č. 50/1978 Sb. Zapojení termostatu závisí na typu zařízení (výrazně převažují bezdrátové modely) a může probíhat dvěma odlišnými způsoby:

  1. Instalace chytrého termostatu na místo toho původního, klasického – přímé propojení chytrého termostatu na existující výstupy ve zdi nebo alespoň do elektrické sítě.
  2. Drátové zapojení spínače přímo na kotel a umístění bezdrátového termostatu kdekoliv ve vašem domě. Tento typ chytrého termostatu vyžaduje občasnou výměnu baterie.

Co je to a jak funguje chytrá termostatická hlavice?

Termostatické hlavice jsou tím nejjednodušším a nejpoužívanějším řešením chytrého vytápění ve smart home systémech s ústředním topením. Abyste je mohli začít používat, stačí sundat klasickou termostatickou hlavici z radiátoru a vyměnit ji za tu chytrou. Většina chytrých hlavic je osazena jednoduchým displejem, na kterém vidíte aktuální teplotu.

chytrá domácnost; chytré vytápění; smart home; rady a tipy
Nastavení termostatické hlavice není žádná věda, zvládne to opravdu každý!

Jejich vzdálené i manuální ovládání je velice jednoduché – stačí spárovat termostatické hlavice s mobilní aplikací a můžete kontrolovat vytápění ve všech pokojích. Samozřejmostí je možnost plánovat vytápění v předstihu skrze zmíněnou aplikaci a u vybavenějších modelů také předvídání, kdy začít vytápět, nebo detekce otevřených oken. Jak již bylo řečeno v úvodní kapitole, v domácnostech s kotlem lze docílit multizónového vytápění pouze správným propojením chytrého termostatu a termostatických hlavic od stejného výrobce.

i Mohlo by vás zajímat

Na rozdíl od chytrých termostatů, termostatické hlavice jsou vždy bezdrátové, a tudíž i napájené bateriemi (nejčastěji AA baterie). Nejběžnějším způsobem připojení je technologie Bluetooth nebo přímá komunikace skrze internet a domácí WiFi síť, avšak i zde se setkáváme se systémy chytrých hlavic, které obsahují centrální jednotku. Co se týče montáže termostatické hlavice, jednotlivé modely bývají kompatibilní se všemi nejběžnějšími typy ventilů.

Nyní už víte, co chytré vytápění domácnosti dovede. Ovládání a nastavení chytrého termostatu i chytrých termostatických hlavic je velice jednoduché a skrze mobilní aplikaci můžete mít svůj tepelný komfort vždy pod kontrolou!


Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB08