Obnovit stránku

Telefonům zima nesvědčí. Jak s nimi zacházet při nízkých teplotách

• Autor: Redakce

Jak jistě víte, extrémní teploty mobilním telefonům, stejně jako veškeré další elektronice, škodí. Řeč není jen o vedrech, ale i o mrazech. A protože telefon máme u sebe prakticky neustále, je dobré mít povědomí o tom, jak se o něj starat, když teploty klesnou k nule nebo dokonce pod ni. Co mu nejvíce škodí? A jak zajistit, aby bylo příjemně teplo vám i vašemu smartphonu?

Jak zacházet s mobilem v zimě

Jak zacházet s mobilem v zimě – OBSAH

 1. V zimě trpí baterie i displej
 2. V nevýhodě jsou tenké kovové telefony s efektivním čipsetem
 3. Zahřejte telefon svým tělesným teplem
 4. Co s mobilem v zimě nedělat?
 5. Co s mobilem v zimě naopak dělat?
 6. Zimní příslušenství k mobilu
 7. Co dělat, když váš telefon vykazuje známky poškození od mrazu?
 8. Do extrémních podmínek se hodí odolné telefony

V zimě trpí baterie i displej

Telefon je citlivé elektronické zařízení, kterému nedělá dobře ani horko, ani zima. Protože ale mobily nedáme z ruky, je potřeba vědět, jak se v extrémních podmínkách, v tomto případě tedy chladu a mrazu, chovat, aby nedošel k úhoně. Částmi telefonu, které jsou nejvíce náchylné k poškození v případě poklesu teploty k nule a pod ni, jsou baterie a displej. 

V mrazech klesá výdrž akumulátoru a dochází i k vypínání telefonu, jelikož baterie není schopna uvolňovat potřebnou energii v takové míře jako při pokojových teplotách. Při používání smartphonu v mrazech přitom nejvíce trpí lithium-iontové akumulátory. Zatímco lithium-polymerové baterie snesou i teploty kolem −20 °C, těm lithium-iontovým dělají problémy už teploty kolem bodu mrazu nebo těsně pod ním.

Jak zacházet s telefonem v zimě
Stejně jako my, i telefon potřebuje dostatečnou ochranu před mrazem.

Baterie ale není jediným prvkem mobilního telefonu, který při nízkých teplotách zažívá těžké časy. Nedobře je na tom i displej, přesněji IPS LCD displeje, jež obsahují tekuté krystalky. Ty totiž na rozdíl od OLED panelů mrazy nezvládají zrovna nejlépe.

V nevýhodě jsou tenké kovové telefony s efektivním čipsetem

Hendikep přitom mají tenké a kovové telefony, protože kov do vnitřních částí telefonu v důsledku své vodivosti pouští větší množství chladu. Naopak mírnou výhodu mají plastové telefony, jelikož plast není tak vodivý jako kov. Lépe než kovové jsou na tom i skleněné telefony.

Svou troškou do mlýna nechtěně přispívají i moderní procesory, které v důsledku své efektivity neprodukují tolik odpadního tepla, jež by v chladném období více zahřálo zbytek mobilu včetně baterie.

i

Jaký telefon pořídit k Vánocům? Potěší i příslušenství či drobnosti

Zahřejte telefon svým tělesným teplem

Výrobci obvykle doporučují mobilní telefony používat při teplotách od 0 do 35 °C, nejlépe ale za pokojových teplot. Pobytu v mrazu se však logicky nelze za všech okolností vyhnout. V takovém případě se snažte nebýt v zimě s mobilem moc dlouho nebo se pokuste řídit následujícími radami.

Pokud máte voděodolný telefon a přijdete z mrazu, mobil nechte zahřívat postupně. Například tak, že jej necháte v předsíni s nižší teplotou. Možným problémem, kterému se chceme vyhnout, je totiž kondenzace, při níž se voda sráží i uvnitř telefonu a v důsledku čehož může vzniknout koroze. Podobný postup platí i v případě, že potřebujete telefon po návratu dobít. Raději počkejte, než se zahřeje na pokojovou teplotu. Problém se přitom netýká jen mobilních telefonů, ale např. i chytrých hodinek, tabletů, notebooků a dalších zařízení.

Jak zacházet s mobilem v zimě
Telefonu v zimě hrozí spousta rizik. Problematické jsou zejména velké rozdíly mezi teplotami.

Jsou-li venku třeskuté mrazy a vy vyrážíte jen na krátký nákup, zvažte, zda telefon raději nenechat doma. Rozhodně mu tím prospějete a sami sobě stejně tak.

Co s mobilem v zimě nedělat?

Pokud v zimě jdete ven a víte, že telefon nebudete potřebovat, nechejte jej doma. V případě, že se bez něj neobejdete, doporučujeme následující:

 • Nenechávejte jej v odstaveném autě s vypnutým motorem. Teplota v něm rychle klesne, což znamená „ohrožení” pro váš telefon.
 • Když jste venku v mrazu a potřebujete napsat zprávu, zavolat si či vyhledat spoj, není nutné si tyto úkony zcela zakazovat. Jen to zkuste vyřídit co nejrychleji.
 • Nevystavujte telefon přílišnému teplotnímu šoku, v tom nejhorším případě totiž hrozí zkrat a zničení přístroje.

i

Recenze Nothing Phone (2): Světelný elegán vylepšuje výkon, displej i fotoaparát

Co s mobilem v zimě naopak dělat?

 • Noste mobil v kapse tak, abyste jej zahřívali. Tedy ne v kabelce nebo v batohu, ale v kapse u kalhot či u bundy, v níž máte i ruku. Další možností je náprsní kapsa.
 • Když se vrátíte z venku, kde jsou minusové teploty, nechte mobil postupně adaptovat na vnitřní teplotu např. tím, že jej necháte v chodbě či jiné méně vytápěné místnosti.
 • Pokud víte, že se teplotnímu šoku nelze vyhnout a rozdíl teplot je klidně 30 nebo 40 °C, vložte hned po příchodu telefon do igelitového sáčku. Vlhkost bude kondenzovat na něm. Po několika minutách telefon vyjměte a osušte hadříkem.
 • Pokud potřebujete mobil nabít, nechte jej nejprve ohřát na pokojovou teplotu.
 • Na internetu se dají za pár korun pořídit záslepky na sluchátkový nebo nabíjecí konektor. Ty chrání telefon a čidla vlhkosti. Pokud dojde k jejich poškození a následnému zkratu, servis nemusí poškození uznat, zvažte tedy, zda si ochranné záslepky nepořídit.
Jak zacházet s telefonem v zimě
Rizikem pro telefon mohou být i zimní sporty, ne pouze zima. Odolné pouzdro a tvrzené sklo je to nejmenší, co pro telefon můžete udělat.

Zimní příslušenství k mobilu

Povinnou součástí zimní výbavy telefonu by mělo být ochranné pouzdro a pevné sklo chránící displej. Proti poškození nízkými teplotami telefon sice úplně neochrání, byť se jedná alespoň o další izolační vrstvu, ale na takovou obyčejnou ledovku se hodí skvěle. Stačí totiž nešťastně uklouznout a je po telefonu. Ochranné pouzdro mu tak poskytne slušnou úroveň ochrany.

Problémem může být ovládání telefonu v rukavicích. Naštěstí je na trhu dostatek rukavic v řadě designů, které jsou navrženy tak, aby si s dotykovou obrazovkou dobře rozuměly. V dnešní době plné bezdrátového ovládání prostřednictvím technologie Bluetooth už ale není ani potřeba telefon z kapsy vytahovat.

i

Realme GT5 Pro dostává špičkovou výbavu a troufá si i na ty nejlepší

K ovládání mobilu dobře poslouží třeba chytré hodinky, případně některá bezdrátová sluchátka, ta vám totiž bez nutnosti vytahování telefonu z teplé kapsy umožní přijmout či odmítnout hovor apod. A když už mluvíme o sluchátkách – některé modely (např. Apple AirPods Pro (2. generace)) jsou vám jakýmsi prostředníkem v komunikaci s hlasovými asistenty. To se pak telefonu už nemusíte dotýkat vůbec.

Co dělat, když váš telefon vykazuje známky poškození od mrazu?

Při delším používání telefonu v mrazu můžete pozorovat zpomalení systému nebo například zamlžení displeje z vnitřní strany skla. Neotálejte, telefon rychle vypněte, vyndejte z něj SIM kartu i paměťovou kartu. Slot nechte otevřený, aby se mohla vlhkost lépe odpařovat. Pokud je to možné, vyndejte i baterii. Telefon nechte položený při pokojové teplotě po dobu alespoň jednoho dne, aby vyschnul. Poté jej zkuste znovu zapnout. Ačkoliv může telefon znovu fungovat, existuje riziko, že jej vlhkost již poškodila, ale toto poškození se projeví až s časovým odstupem. Největším rizikem je v tomto případě koroze.

Jak zacházet se telefonem v zimě
Mráz telefonu rozhodně neprospěje. Pokud to tedy jen trochu jde, nechejte ho doma nebo v teple hotelu.

Do extrémních podmínek se hodí odolné telefony

Pokud víte, že se budete v chladu a vlhkosti pohybovat častěji (např. často jezdíte na hory), zvažte odolné telefony, které navíc mají armádní certifikaci. Ty nabízejí nejen větší ochranu proti pádům, nárazům, otřesům atd., ale nabízejí i vyšší odolnost vůči vysokým či nízkým teplotám i kondenzaci vlhkosti. Vyšší ochranu už dnes poskytuje i řada „běžných“ telefonů. Poohlédněte se po těch, které mají stupeň ochrany minimálně IP67 nebo IP68.

i Mohlo by vás zajímat

Jakýkoliv extrém mobilním telefonům škodí. Existují ale způsoby, jak je před působením mrazu i horka ochránit. Základem je uvažovat o telefonu jako o každém jiném citlivém elektronickém zařízení.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB02