Mobilním telefonům jakékoliv extrémní teploty, v současné době zejména vedra, nijak neprospívají. Pokud je telefon horký, trpí zejména citlivé komponenty jako procesor či baterie. Na to je potřeba v letních vedrech myslet a mobil před nebezpečím chránit. Pokud tak neučiníte, může dojít ke zhoršení výkonu a v některých případech i k nenávratnému poškození přístroje. Máme pro vás tipy a triky, jak chladit telefon a co s přehřátým mobilem.
Jednoduchou radou pro to, abyste udrželi svůj mobil bezpečně chladný, je dodržovat jeho maximální provozní teplotu. Tato hodnota se běžně pohybuje okolo 40 °C, některé odolnější typy telefonů vydrží až 60 °C. Pozor však, teplota je to maximální a k přehřívání telefonu dochází již před jejím dosažením. Ideální teplota se tak pohybuje níže, okolo 20 °C.
V letních měsících je potřeba zabránit přehřívání mobilního telefonu, a to nejen v exteriérech.
Nezapomeňte na to, že tyto limity platí nejen pro mobil v provozu, ale i pro jeho skladování. A pokud telefon používáte nebo je zařízení uložené v místě s vyšší teplotou, než je ta ideální, je nutné počítat s případnými problémy.
Držet mobil při teplotě okolo 20 °C má dobrý důvod. Drobné komponenty v telefonu – od baterie přes procesor až k vodičům – totiž nemají teplo nijak v lásce. To přitom vzniká nejen vlivem vysokých okolních teplot, ale i vlastním přičiněním, protože každé elektronické zařízení při svém chodu produkuje odpadní teplo. Není proto vhodné nechávat telefon na přímém slunci, třeba venku na pláži či na palubní desce auta.
Zahřívání mobilního telefonu škodí zejména jeho vnitřním součástkám. Mobily totiž na rozdíl od počítačů nemají vlastní chlazení.
A přebytečné teplo je třeba odvádět, ať už vzniká jakkoli. V počítačích a noteboocích řeší problém zahřívání ventilátory, ale telefony nic takového nemají a pro chlazení se spoléhají jen na okolní vzduch.
Moderní jsou dnes i nejrůznější kryty telefonů. Z pohledu chlazení vnitřních komponentů telefonu je to ale další vrstva, která zabraňuje odvodu tepla z těla telefonu. První obranou proti přehřívání telefonu v těchto letních vedrech je proto vyndat jej z jeho ochranného obalu.
Baterie se vlivem velkého horka nejen rychleji vybíjí, ale snižuje se i její životnost. Možná jste se setkali s tím, že když ponecháte svůj telefon dlouho vypnutý, po delší době se nějaké to procento baterie ztratí. To se může dít i v důsledku nevhodné skladovací teploty. Když mobil dokonce položíte třeba na rozpálené zábradlí nebo palubní desku, baterie se může i nevratně poškodit. Jednou z rad, jak co nejvíce prodloužit životnost baterie, je tedy telefon chránit před vysokými teplotami.
Pálící letní slunce telefonu rozhodně dobře neudělá.
Je třeba si dát také pozor na situaci, kdy mobil nabíjíte na slunci. Při nabíjení se totiž baterie zahřívá a spolu s vysokou okolní teplotou je to téměř vražedná kombinace, při níž snadno dojde k přehřívání baterie v telefonu. Řidiči by si měli dávat pozor také v případě, kdy mají na mobilu spuštěnou navigaci. Protože se telefon rychleji vybíjí, mají jej připojený do autonabíječky, a navíc na telefon svítí slunce. To rozhodně baterii ani telefonu neprospěje. Pokud je skutečně nezbytné tuto činnost s telefonem vykonávat, alespoň na něj nasměrujte výdech klimatizace.
Jak jsme naznačili výše, slunce a vysoká teplota okolního vzduchu nejsou jedinými spouštěči zahřívání telefonu. Dalším je třeba způsob používání telefonu a to, co na něm děláme.
Otázka to není vůbec zbytečná, protože jak píšeme výše, telefony se přehřívají již při teplotě nižší než 40 °C. A tuto teplotu uživatel jednoduše nemusí v některých situacích zaregistrovat. Přesto je dobré dávat si pozor na situace, kdy vás začne telefon v ruce pálit. Dobře to poznáte u těch, které mají kovová nebo skleněná záda.
Přehřívání mobilního telefonu můžete zabránit vypnutím náročných aplikací či dat a Wi-Fi
Většina chytrých telefonů má teplotní senzor a zabudovanou ochranu před přehřátím. Mobily mají nastavené své teplotní limity a v prvé řadě samy zpomalí procesor tak, aby vyvíjel menší množství zbytkového tepla. Děje se tak bez vědomí uživatele, aby ho to zbytečně neděsilo, nezdržovalo a zároveň neomezilo v používání telefonu. V případě větších teplot už telefony uživatele upozorní a případně jej nepustí k další činnosti, dokud se telefon neochladí.
Pokud chcete sami sledovat, jak je na tom váš telefon, existují na to i aplikace. Ty nabízejí komplexní pohled na vytížení vašeho přístroje – sledují třeba využití procesoru a frekvenci, na které pracuje, využití paměti RAM, ale hlavně – a to nás zajímá nejvíce – i teplotu baterie a teplotu CPU. To vše zvládne například appka Tinycore pro Android. O stavu telefonu máte přehled neustále, do horní části obrazovky se totiž integruje drobná lišta. Obdobnou aplikací je i DevCheck, ta je navíc k dispozici zdarma a bez reklam. Jednoduchou aplikací, která se prioritně soustředí na baterii, je Battery Monitor, ale pro základní přehled rozhodně postačí. Všechny předešlé aplikace jsou dostupné pro Android. Uživatelé iPhonů podobné aplikace k dispozici nemají a musí se spolehnout na to, že telefon sám hlídá svou teplotu a účinně brání svému přehřátí.
Mnohdy však není přehřívání telefonu snadno rozpoznatelné, či si jej jednoduše nevšimnete. Stačí ale použít selský rozum. Když telefonu problikává displej, vůbec nefunguje nebo je telefon horký, zpozorněte. V této chvíli už dost možná dochází k poškození telefonu.
Teplota telefonu je snadno zjistitelná pomocí nejrůznějších aplikací.
Krátkodobě může mobil na slunci být, ale rozhodně mu to nesvědčí.
Když se vám telefon i přesto přehřeje, nesnažte se jej okamžitě zchladit. Nikdy jej nedávejte do ledničky nebo mrazáku. Náhlá změna teploty spolu s vlhkostí je pro něj zničující.
Velkým rizikem je i to, když máte telefon v batohu. Tam bývá teplota ještě vyšší.
Ze všeho nejdříve telefon vypněte, aby nedošlo k dalšímu poškození jeho součástek. Teprve potom jej položte někam, kde je chladněji a kam se dostane vzduch. Mobil pozvolna ochladne, a poté jej můžete zapnout. Pokud nebyl přehřátý příliš dlouho, bude opět v pořádku fungovat. Jak jsme zmínili výše, dobré je telefon vyndat z ochranného obalu či pouzdra.
Vysoké letní teploty jsou zničující nejen pro vás, ale i pro vaši elektroniku. Tím, že omezíte chod některých aplikací a nebo si budete zapínat data jen ve chvíli, kdy to skutečně potřebujete, můžete svému smartphonu velmi pomoci. Obecná rada však je – nevystavujte svůj telefon přímému slunci, držte jej, stejně jako sami sebe, ve stínu.