Obnovit stránku

Během svátku 28.9.  mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejem Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Když je venku jako v kamnech. Jak zacházet s mobilem ve vedru?

• Autor: Redakce

Není žádnou novinkou, že mobilním telefonům extrémní teploty, v současné době zejména vedra, nijak neprospívají. Ba dokonce jim mohou přímo škodit. V horkém počasí trpí zejména procesor či baterie a pokud svůj telefon nebudeme chránit, může dojít ke zhoršení jeho výkonu a v některých případech i k nenávratnému poškození. Máme však pro vás tipy a triky, jak chladit telefon a co s přehřátým mobilem.

Jak zacházet s mobilem ve vedru

Jak zchladit telefon – OBSAH

 1. Milujete teplo? Mobily nikoli
 2. Horko může poškodit například baterii, a to i nenávratně
 3. Chlazení telefonu – jak zajistit jeho optimální teplotu
 4. Jak zjistit teplotu telefonu
 5. I přesto mám přehřátý mobil. Co teď?

Milujete teplo? Mobily nikoli

Základem pro to, aby váš mobil zůstal dlouho plně funkční a v dobré kondici, je dodržovat jeho běžnou provozní teplotu. Tato hodnota se zpravidla pohybuje maximálně do 40 °C, byť některé odolnější typy telefonů vydrží fungovat i při teplotě až 60 °C.

Pozor však, teplota je to maximální a k přehřívání telefonu dochází již před jejím dosažením. Ideální teplota se tak pohybuje níže, okolo 20 °C. Důležité přitom je, že tyto limity platí nejen pro mobil v provozu, ale i pro dobu, kdy ho zrovna nepoužíváte.

Mobil ve vedru

V letních měsících je potřeba zabránit přehřívání mobilního telefonu, a to nejen v exteriérech.

Horko může poškodit například baterii, a to i nenávratně

Držet mobil při teplotě okolo 20 °C má dobrý důvod – drobné komponenty v jeho útrobách jako třeba baterie, procesor či vodiče totiž nemají teplo nijak v lásce.

i Nejlepší mobilní telefony 2023

Například vlivem velkého horka se rychleji vybíjí baterie, přičemž se zároveň snižuje i její životnost. A pokud mobil dokonce položíte třeba na rozpálené zábradlí nebo palubní desku, akumulátor se může odporoučet i nevratně.

Mobilní součástky

Zahřívání mobilního telefonu škodí zejména jeho vnitřním součástkám. Mobily totiž na rozdíl od počítačů nemají vlastní chlazení.

Chlazení telefonu – jak zajistit jeho optimální teplotu

Již víme, že životnost baterie, komponent i samotného telefonu prodloužíme tím, že je budeme chránit před vysokými teplotami. Jak ale telefon zchladit?

 • Nenechávejte telefon v uzavřeném autě. Tam totiž může teplota dosáhnout až hodnoty přes 50 °C. To by nemusel ustát bez úhony.
 • Ze stejného důvodu skryjte telefon před přímým sluncem. Ve stínu mu bude, ale jako kterékoli jiné elektronice, o poznání lépe.
 • Samozřejmě také telefon nenabíjejte na slunci. Při nabíjení se baterie zahřívá i ve stínu a za pokojové teploty, takže na přímém slunci je to takřka vražedná kombinace.
 • Smartphone vám pak rozhodně nepoděkuje ani za to, když na něm v autě zapnete navigaci, připojíte jej do autonabíječky a zároveň na něj svítí slunce. Pokud to ale nejde jinak, snažte se alespoň na něj nasměrovat výdech klimatizace.
 • Používáte-li telefon jako navigaci a víte, že máte před sebou dlouhé kilometry bez odbočky, dejte telefonu příležitost si odpočinout. Z držáku ho vyndejte a dejte do stínu. Dáte mu tak šanci alespoň trochu vychladnout.
 • Nepokládejte svůj mobil v horku na kovové a matné předměty. Právě ty jsou nejrozpálenější a tvoří jednu z největších hrozeb pro vaše zařízení.
 • Pokud máte v pokoji vysokou teplotu, použijte pro nabíjení méně výkonnou nabíječku. Mobil se sice bude nabíjet déle, ale nebude se tolik zahřívat.
 • V autě je vhodným řešením pořízení držáku mobilního telefonu, který se zasouvá do výdechu klimatizace. Proudící vzduch ochladí nejen cestující v autě, ale i samotný mobil.
 • Teplotu telefonů ale zvyšují například i ochranné kryty či pouzdra. Představují totiž jen další vrstvu, která zabraňuje odvodu tepla z těla zařízení. Proto pokud chcete mobil rychleji ochladit nebo zabránit jeho přehřívání, z ochranného obalu jej vyndejte.
Mobil ve vedru

Pálící letní slunce telefonu rozhodně dobře neudělá.

Svůj mobilní telefon však můžete proměnit v rozpálená kamna i prostým používáním bez ochranného krytu či nabíjením na přímém slunci. A proměna může být o to rychlejší a výraznější, pokud je okolní teplota vysoká. Proto když je venku horko, používejte telefon co nejméně. Hry a aplikace přidávají mobilu práci s chlazením, a té má i tak nad hlavu. V některých situacích jej odložit nejde, pokud ale chcete extrémní zahřívání omezit, vyvarujte se těchto činností:

 • Nehrajte na něm hry – mobil spolehlivě zahřejete hraním graficky náročných her. Zejména ty nové bývají velmi náročné na procesor, který se navíc zahřívá velice rád.
 • Nefoťte, netočte videa a snímky neupravujte – bez focení či natáčení videí to sice na dovolené většinou nejde, pokud ale chcete zabránit extrémnímu přehřátí svého mobilu, na chvíli pokušení zachytit situaci odolejte a telefon nechte v kapse. Rovněž s jejich úpravou počkejte do stínu hotelového pokoje. Focení, natáčení či úprava obojího jsou totiž rovněž velmi náročné na komponenty telefonu a vedou k jeho rychlému zahřívání.
 • Vypněte si mobilní data – dalším viníkem, který má na přehřívání telefonů svůj podíl, jsou zapnutá mobilní data. Nejenže mobil přehřívají, ale některé aplikace data využívají i na pozadí. Data si tedy zapínejte jenom, když mobil používáte.
 • Vypněte určování polohy pomocí GPS – výše uvedené platí i pro GPS, které se rovněž podílí na zahřívání mobilu.
 • Nepoužívejte další náročné aplikace – také ostatní aplikace jako YouTube, TikTok, Snapchat či další dávají telefonu zabrat. To se projevuje v mnoha případech ve zpomalení telefonu, rychlém vybíjení baterie nebo zahřívání.
 • Virus či porucha – nezávisle na činnostech či okolní teplotě se někdy může stát, že se vám začne telefon přehřívat. V tu chvíli není od věci odnést jej do odborného servisu. Může to totiž indikovat vir nebo poruchu.
i 8 tipů, jak prodloužit výdrž baterie telefonu

Jak zjistit teplotu telefonu

Jak vůbec zjistit, že se váš mobil přehřál? Otázka to není vůbec zbytečná, protože jak píšeme výše, telefony se přehřívají již při teplotě nižší než 40 °C. A tuto teplotu uživatel jednoduše nemusí v některých situacích zaregistrovat. Přesto je dobré dávat si pozor na situace, kdy vás začne telefon v ruce pálit. Dobře to poznáte u těch, které mají kovová nebo skleněná záda.

Mobil ve vedru

Přehřívání mobilního telefonu můžete zabránit vypnutím náročných aplikací či dat a WiFi

Většina chytrých telefonů má teplotní senzor a zabudovanou ochranu před přehřátím. Mají nastavené své teplotní limity a v případě potřeby v prvé řadě samy zpomalí procesor tak, aby vyvíjel menší množství zbytkového tepla. Děje se tak bez vědomí uživatele, aby ho to zbytečně neděsilo, nezdržovalo a zároveň neomezilo v používání zařízení. V případě větších teplot už telefony uživatele upozorní a případně jej nepustí k další činnosti, dokud se telefon neochladí. 

Pokud chcete sami sledovat teplotu telefonu, existují k tomu i aplikace. Ty nabízejí komplexní pohled na vytížení vašeho přístroje – sledují třeba využití procesoru a frekvenci, na které pracuje, využití paměti RAM, ale hlavně – a to nás zajímá nejvíce – i teplotu baterie a teplotu CPU.

i Záloha a obnova telefonu (PODROBNÝ NÁVOD)

To vše zvládne například appka System Tools Lab pro Android. O stavu telefonu budete mít díky ní přehled neustále, jelikož do horní části obrazovky se integruje drobná lišta. Obdobně funguje i appka DevCheck, která je navíc zdarma a bez reklam.

iPhone Přehřátí

Teplota telefonu je snadno zjistitelná pomocí nejrůznějších aplikací.

Jednoduchou aplikací, prioritně soustředící na baterii, je Battery Monitor, ale pro základní přehled rozhodně postačí. Všechny předešlé aplikace jsou dostupné pouze pro Android. Uživatelé iPhonů podobné aplikace k dispozici nemají a musí se spolehnout na to, že telefon sám hlídá svou teplotu a účinně brání svému přehřátí.

Mnohdy však není přehřívání telefonu snadno rozpoznatelné, či si jej jednoduše nevšimnete. Stačí ale použít selský rozum. Když je mobil horký, problikává mu displej nebo vůbec nefunguje, zpozorněte. V této chvíli už lze hovořit o přehřívání telefonu a dost možná už dochází k jeho poškození.

Natáčení v teple

Krátkodobě může mobil na slunci být, ale rozhodně mu to nesvědčí.

I přesto mám přehřátý mobil. Co teď?

Když se vám telefon i přesto přehřeje, nesnažte se jej okamžitě zchladit. Nikdy jej nedávejte do ledničky nebo mrazáku. Náhlá změna teploty spolu s vlhkostí je pro něj zničující.

Mobil ve vedru

Velkým rizikem je i to, když máte telefon v batohu. Tam bývá teplota ještě vyšší.

Ze všeho nejdříve telefon vypněte, aby nedošlo k dalšímu poškození jeho součástek. Teprve potom jej položte někam, kde je chladněji a kam se dostane vzduch. Mobil pozvolna ochladne, a poté jej můžete zapnout. Pokud nebyl přehřátý příliš dlouho, bude opět v pořádku fungovat. A jak jsme zmínili výše, telefon vyndejte z ochranného obalu či pouzdra.
i Mohlo by vás zajímat

Vysoké letní teploty mohou být nepříjemné nejen pro nás, ale i pro naši elektroniku. Tím, že omezíte chod některých aplikací nebo si budete zapínat data jen ve chvíli, kdy to skutečně potřebujete, můžete svému smartphonu velmi pomoci. Obecná rada však je – nevystavujte svůj telefon přímému slunci, držte jej, stejně jako sami sebe, ve stínu. 

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07