Obnovit stránku

Během svátku 28.9.  mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejem Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Jak zachránit utopený telefon

• Autor: Redakce

U bazénu, na koupališti, v koupelně nebo také na záchodě. To všechno jsou místa, kde se při chvilce nepozornosti může váš mobil dostat pod vodu. Utopený telefon ale není automaticky konečná a vždy jej můžete zkusit zachránit. V dnešním článku se podíváme, jak pomoci utopenému mobilu a čemu se raději vyhnout.

Jak zachránit utopený telefon?

Jak zachránit utopený telefon – OBSAH

  1. Utopený telefon není automaticky konečná
  2. Rýže jakožto první pomocník po ruce
  3. Sušit telefon fénem je špatný nápad
  4. Reklamace utopeného telefonu vám většinou neprojde
  5. Jak takovým situacím předejít?
  6. Jak dostat vodu z reproduktoru mobilu

Utopený telefon není automaticky konečná

Utopený mobil je neštěstí, které se může stát každému z nás. Ať už vám nedopatřením spadne do vody při koupání na dovolené, polijete si jej skleničkou vody, nebo vám nešťastnou náhodou spadne do záchodu, není zapotřebí ihned panikařit. Co udělat s utopeným mobilem?

Pokud vlastníte voděodolný mobil disponující stupněm krytí IP68, nemáte se čeho bát. Takové telefony vydrží pod vodou až několik minut a neměly by se nijak poškodit.

Pokud však váš mobil voděodolný není, je čas začít jednat. První a nejdůležitější krok je telefon vypnout. Předejdete tak případným zkratům, které by mohly telefonu uškodit ze všeho nejvíce. Zejména starší smartphony mají také možnost vyjmutí baterie. Pokud váš telefon tedy má možnost vyjmutí akumulátoru, hned tak učiňte.

iNárazuvzdorné telefony se i v drsných podmínkách cítí jako doma

Následně přichází fáze sušení samotného zařízení. Utopený telefon nechte co nejvíce větrat, tudíž z něj sundejte veškeré obaly či kryty a nechte jej kompletně „holý“. Všechnu vodu a vlhkost na povrchu telefonu setřete papírovou utěrkou či hadrem. Stírejte však vždy pouze povrchovou vlhkost a do útrob zařízení se nesnažte dostat. Konektory a veškeré vnitřní prostory nechte vysušit samovolně.

Mobil v nabíječce
Na telefonu se vždy zbavujte pouze povrchové vlhkosti. Zásah do útrob telefonu jej může poškodit. Zdroj: which.co.uk

Rýže jakožto první pomocník po ruce

Jak známo, rýže dokáže pohlcovat vlhkost a většinou se nabízí jako první dobré řešení, které má většina uživatelů hned po ruce. Utopený mobil proto vložte do krabičky a zasypte jej rýží tak, aby byl ze všech stran obklopen, a krabičku následně zavřete. Jak dlouho nechat mobil v rýži? V tomto případě spěch nepřichází v úvahu a mobil by měl zůstat v rýži minimálně po dobu 24 hodin.

iPokud nemáte po ruce krabičku, použijte misku. Ta však absorbuje okolní vlhkost a nemusí být tolik efektivním řešením.

Po uplynutí jednoho dne telefon z krabičky vyndejte a vyzkoušejte, zda funguje. Pokud nereaguje, je možné, že 24 hodin byla příliš krátká doba. Celý proces tedy vyzkoušejte ještě jednou. Pokud ale ani následující den, po uplynutí 48 hodin, telefon nereaguje, boj byl pravděpodobně neúspěšný.

iNespoléhejte se na to, že zachráněný mobil je 100% v pořádku. Pokud se vám jej podaří vzkřísit, neprodleně si zálohujte svá data. Může se totiž stát, že v důsledku utopení po pár týdnech vypoví službu.

Sušit telefon fénem je špatný nápad

Pokud vám dotykový mobil spadl do vody, rozhodně se jej nepokoušejte sušit přímým zdrojem tepla. Spousta uživatelů se uchyluje k urychlení sušení zařízení fénem. Vysoké teploty jej ale mohou silně poškodit. Pára z něj vycházející se dostane pod displej nebo může dojít k celkovému poškození zařízení. To stejné platí i pro topení. Jakýkoliv rychlý zdroj tepla tedy rozhodně nedoporučujeme.

Mobil v nabíječce
Elektřina a voda nejdou dohromady. Nabíjet utopený mobil rozhodně nezkoušejte. Zdroj: unsplash.com

Další případ, kterému by se každý měl vyhnout, je připojení zařízení do elektřiny. Pokud vám utopený telefon nefunguje a nereaguje, v 99 % případů se nejedná o vybitou baterii. Jeho připojením do elektřiny může dojít ke zkratu uvnitř telefonu, což by znamenalo jeho konec.

Reklamace utopeného telefonu vám většinou neprojde

Pokud přemýšlíte nad reklamací telefonu, který se vám nešťastně podařilo utopit, můžete být dosti překvapeni. V mnoha telefonech se totiž nachází speciální samolepky, které se po zásahu vodou zbarví do určité barvy a dají tak najevo, že byl telefon vystaven přímému kontaktu s vodou. Reklamace telefonu v záruce je tak v tomto případě zbytečná.

Reklamovat se vám nemusí podařit ani voděodolný mobil. V podmínkách záruky se totiž můžete dočíst, že se nevztahuje na poškození způsobené vodou. Ačkoliv by si voděodolný telefon s vodou měl poradit, záleží na spoustě okolností. Voděodolnost neznamená vodotěsnost a voda se do něj může dostat například při pádu telefonu z větší výšky a následnému nárazovému tlaku, když je příliš dlouho pod vodou, nebo když se dostane do velké hloubky, kde působí větší tlak.

iV nabídce většiny specializovaných servisů se nachází oprava utopeného telefonu. Cena se pohybuje od 500 do 1 500 Kč. Pokud se nepodaří telefon přivést k životu, může se podařit zachránit alespoň data v něm.

Odolnost telefonu proti vodě a prachu rozlišujeme dle stupně krytí

Stupeň krytí, též pod zkratkou IP (Ingress Protection), udává míru odolnosti proti vniknutí cizích těles a kapalin. Je rozdělen do dvou číslic, kdy první číslice udává ochranu před vniknutím cizích předmětů a druhá číslice představuje ochranu před vniknutím kapalin.

iStupeň krytí (IP) udává ochranu telefonu před kapalinou a prachem

Hodnocení odolnosti se určuje testováním jednotlivých zařízení. Čísla se mohou lišit dle laboratorních podmínek jednotlivých výrobců, pod kterými jsou zařízení testována. Souvisí s tím teplota, tlak vody či vzdálenost a úhel pod kterým voda na zařízení působí. Velkou roli může hrát také rozdíl mezi slanou a sladkou vodou. Zde je srovnávací tabulka stupňů krytí:

První číslice: ochrana proti vniknutí cizích předmětů a před nebezpečným dotykem

Stupeň ochrany Před nebezpečným dotykem Před vniknutím cizích předmětů
IP0x bez ochrany bez ochrany
IP1x dlaní velkých (>50 mm)
IP2x prstem malých (>12,5 mm)
IP3x nástrojem drobných (>2,5 mm)
IP4x nástrojem, drátem velmi drobných (>1 mm)
IP5x jakoukoliv pomůckou prachu částečně
IP6x jakoukoliv pomůckou prachu úplně

Druhá číslice: ochrana proti vniknutí kapalin

Stupeň ochrany Před vniknutím vody (specifikace IPX)
IPx0 bez ochrany
IPx1 chráněno proti svisle kapající vodě
IPx2 chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°
IPx3 chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť)
IPx4 chráněno proti stříkající vodě
IPx5 chráněno proti tryskající vodě
IPx6 chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IPx7 chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
IPx8 chráněno proti ponoření do vody v hloubce minimálně 1 metr
IPx9 chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Jak takovým situacím předejít?

I na takové situace, jako je utopení telefonu, se dá dopředu připravit. Pokud plánujete dovolenou u moře, nebo se jen například chystáte na koupaliště a víte, že u sebe budete mít svůj mobilní telefon, pořiďte si speciální vodotěsný obal.

Vodotěsné obaly zajišťují dostatečnou ochranu před pády telefonu do vody, takže se nemusíte bát o jeho poškození. Některé také tlumí nárazy či podporují bezdrátové nabíjení.

Jak dostat vodu z reproduktoru mobilu

Jedním z nejčastějších problémů utopených telefonů jsou nefunkční reproduktory. Jedná se o citlivé místo, kde voda dokáže nadělat poměrně velkou neplechu. Spousta novějších smartphonů má zabudovanou funkci zbavení se vody v reproduktorech přímo v samotném systému telefonu. Mobil spustí sérii tónů silných na to, aby svou intenzitou vytlačily vodu z reproduktorů.

Pokud váš telefon tuto funkci nepodporuje, stáhněte si aplikaci k tomu určenou. Jednou z nich je aplikace Speaker Cleaner, která je dostupná zdarma v Google Play i App Store.

i Mohlo by vás zajímat

Utopený telefon je nepříjemná záležitost. Pokud však zakročíte včas, lze jej zachránit. Jako nejužitečnější pomocník se jeví rýže. Dejte si ale pozor na elektřinu či fén, které mohou telefon poškodit.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18