Obnovit stránku

JBL Charge 3 (RECENZE)

Aktualizováno

Pokud by platilo rčení: „Dobrý výrobek poznáš podle dobrého obalu!“, pak by musel být Bluetooth reproduktor JBL Charge 3 opravdovým králem přenosného ozvučení k mobilu. Pravda je, že z vnější strany vypadá krabice opravdu skvostně a musím se přiznat, že v dnešní době minimalizovaných „recyklovatelných“ balení, jsem byl při otevírání napnut jako guma u tepláků po nedělním obědě. Jak vše dopadlo? Zjistíte v recenzi.

Recenze JBL Charge 3 – obsah

  1. Parametry a cena Bluetooth reproduktoru JBL Charge 3
  2. Vzhled a konstrukce, jaký mám pocit z JBL Charge 3
  3. Vysokokapacitní akumulátor pro hudbu a dobíjení mobilu na cestách
  4. JBL Charge 3 nakopne basy a zaujme silou reprodukce
  5. Závěrečné zhodnocení a srovnání s předchozí generací

Parametry a cena Bluetooth reproduktoru JBL Charge 3 

JBL Charge 3 je jedním z celé řady přenosných reproduktorů koncernu Harman/Kardon. Ten se pustil do bezdrátového audia opravdu s vervou a nabízí více než desítku Bluetooth reproduktorů. Od ultrakompaktního JBL GO, přes víceméně standardní JBL Flip 3 / Flip 4, až po monstrózní JBL Boombox s 5,25kg hmotností a 2x 30W zesilovačem.

Recenze se ale týká reproduktoru JBL Charge 3. Ten by mohl mít klidně přídomek „All in One“. Může přehrávat hudbu, sloužit pro konferenční hovory a telefonování hands-free, při přehrávání dokáže dobíjet baterii telefonu/tabletu a je vodotěsný (IPX7). Navíc se umí spojit s dalšími přenosnými reproduktory JBL, aby vyprodukoval ještě hlasitější hudební výstup. Další skvělou věcí je, že jej můžete zakoupit v pěti různých barevných variantách, a dokonce i maskáčovém provedení squad.

Model JBL Charge 3 
Vestavěný akumulátor Lithium-ion Polymer (22,2 Wh / 6 000 mAh)
Maximální výstupní dobíjecí proud 2 A
Délka dobíjení vestavěné baterie 4,5 hodiny (dodávaným adaptérem)
Výdrž přehrávání až 20 hodin
Výkon zesilovače 2× 10 W
Verze Bluetooth 4.1
Podporované profily A2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6, HSP V1.2
Frekvenční rozsah 65–20 000 Hz 
Voděodolnost IPX7 (odolá ponoření do 1m vodního sloupce po dobu 30 minut)
Rozměry 213 × 87 × 88,5 mm (Š × H × V)
Hmotnost 800 g
Další funkce
powerbanka
JBL Connect (spojení několika reproduktorů)
speakerphone (telefonování hands-free s eleminací okolního šumu a ozvěny)
duální pasivní radiátor
Cena 4390 Kč
Cena platná k 28. 12. 2017

Vzhled a konstrukce JBL Charge 3

Okamžitě po vybalení JBL Charge 3 z antistatického obalu jsem měl pocit, že v ruce držím kvalitní výrobek. Ostatně díky nadstandardnímu designu získal reproduktor cenu Red Dot za rok 2016. Všechno perfektně lícuje, nikde nic nevrže, a co mne opravdu potěšilo, jsou klasická senzorová (hardwarová) tlačítka na horní straně. Sice nevypadají tak „cool“ jako dotykové plochy, ale klasická tlačítka nahmatáte i za zhoršeného osvětlení a vždy máte jistotu, že jste je právě stiskli.

JBL Charge 3, obsah balení

Senzorová (hardwarová) tlačítka na JBL Charge 3 snadno nahmatáte i za zhoršeného osvětlení. 

K použití JBL Charge 3 návod nepotřebujete

Tlačítka párování, nastavení hlasitosti a play/pause (pozastavení přehrávání a aktivace hands-free hovoru) jsou navíc vyříznuta přesně do tvaru odpovídajícího symbolu, takže je snadno identifikujete i po hmatu. Ve středu reproduktoru se nachází tlačítko zapnutí a zřetězení několika reproduktorů. Funkce zřetězení několika reproduktorů JBL pro hlasitější reprodukci se nazývá Connect. Trochu mne mrzí, že jsem nedostal do recenze reproduktory dva, abych to mohl vyzkoušet. Co jsem však vyzkoušel a co fungovalo bez problému, bylo volání přes reproduktor. Se zřetelností hlasu/zvuku jsem neměl problém ani já, ani volající.

i Pro spolupracující poslech z více reproduktorů nemusíte vlastnit dva stejné JBL Charge 3, ale postačí jakékoli přenosné reproduktory JBL s funkcí Connect, například JBL Flip 3. Původní Connect není bohužel kompatibilní s Connect+, kterou využívají nejnovější reproduktory JBL (např. JBL Flip 4).
JBL Charge 3, obsah balení

Obsah balení JBL Charge 3 obsahuje vše potřebné.

Kromě samotného reproduktoru naleznete v krabici rovněž nabíječku s vidlicí do US zásuvky, kterou doplňují UK a EU redukce. K nabíječce náleží ještě dobíjecí kabel s klasickým obdélníkovým konektorem USB A na jedné straně a micro USB na druhé. Oceňuji plochý profil kabelu, který efektivně zabraňuje tvorbě uzlíků, o čemž mne ostatně recenze utvrdila. Společně s návodem obdržíte také kartičku, díky níž si můžete aktivovat 3 měsíce bezplatného členství v hudební streamovací službě Google Play Music.

JBL Charge 3, přední strana, balení JBL Charge 3, čelní pohled, balení JBL Charge 3, krabice, zadní strana
JBL Charge, boční strana krabice JBL Charge 3, boční strana krabice, funkce powerbanky Vnitřek krabice s logem Google Play Music

Proti předchozí generaci JBL Charge 2+ nabídne JBL Charge 3 plnou vodotěsnost dle standardu IPX7, takže jej můžete na 30 minut ponořit do 1 metr vysokého vodního sloupce. Daní za to je fakt, že konektory k nabíjení reproduktoru, dobíjení mobilu/tabletu (funkce powerbanky) a 3,5mm linkového vstupu AUX jsou uloženy pod gumovou krytkou. U té se bohužel nemůžu ubránit dojmu, že by se mohla, při častém otevírání a zavírání, vytrhnout v kloubu. Ale samozřejmě jsem v rámci recenze netestoval, jestli vydrží dvě stovky, dva tisíce, nebo dvacet tisíc otevření. 

JBL Charge 3, konektory

Reproduktor JBL Charge 3 nabídne pod krytkou na zadní straně konektory USB A, USB micro a 3,5mm jack.

Vysokokapacitní akumulátor pro hudbu a dobíjení mobilu na cestách

Ve spodní části JBL Charge 3 je pět bílých LED, díky nimž máte při dobíjení vestavěného akumulátoru přesný přehled o aktuálním stavu nabití. Pokud byste reproduktor používali čistě k přehrávání hudby, vydrží cca 20 hodin při střední hlasitosti, což je opravdu nadstandardní hodnota. Libovolnou část z kapacity akumulátoru však můžete využít k dobíjení vašeho telefonu/tabletu na cestách, a to až 2 A proudu. Reproduktor kvůli 6000mAh (22Wh) aku patří mezi ty těžší ve svém segmentu. Ač mně to absolutně v rámci recenze neomezovalo (přináší to třeba lepší stabilitu), dovedu si představit, že na dámskou kabelku je to dost.

JBL Charge 3, dobíjení vestavěného akumulátoru

LED indikace stavu nabití aku v JBL Charge 3.

Po stranách reproduktoru jsou umístěny pasivní zářiče, které přebírají roli klasického basreflexu. Proti němu minimalizují riziko aerodynamických šelestů, které často vznikají právě u úzkých nátrubků basreflexu přenosných reproduktorů. A ano, hned po vybalení jsem se neubránil, a stejně jako většina majitelů jsem si na ta krásná loga JBL lehce prsty zabubnoval. Pro úplnost dodám, že tvorbu zvuku obstarávají dva širokopásmové stereofonní reproduktory s průměrem 50 mm, kterým dodává energii zesilovač s výkonem 2× 10 W.

Pasivní radiátor s logem JBL Dobíjení telefonu z baterie JBL Charge 3 Senzorová ovládací tlačítka na JBL Charge 3

JBL Charge 3 nakopne basy a zaujme silou reprodukce

V okamžiku, kdy jsem sundal z hlavy „audiofilská“ sluchátka Audio Technica, jsem měl okamžitě několik výtek k věrnosti přednesu. Na druhou stranu, nelze srovnávat křížem kategoriemi. JBL Charge 3 je přenosný reproduktor, který je možná dokonce menší než moje over-eary a tak je třeba na něj nahlížet.

Trvalo však asi tak 20 sekund, než jsem si u Get Lucky, od francouzských Daft Punk, začal neodbytně podupávat. Všechno je tam a nic nechybí, příjemné neagresivní výšky, komplexní středové pásmo a možná až překvapivě přesný a pevný bas. Ano, opravdu tam je, a nemyslím tím nevýrazné plácání na vodní hladinu.

i Jaké jsou aktuální trendy mezi reproduktory? Prozradí náš článek.

Pokud se přesuneme k popu a sametovému hlasu Adele, ani zde nemá reproduktor sebemenší problém. Dokonce dokáže vystihnout i určitou dávku naléhavosti, kterou Adele tak ráda prezentuje. Jako poklice na hrnec sedí reproduktoru lehčí elektro pecky, jako například Sugar od Robina Schulze, rovněž tak lehce depresivní britpop od Radiohed. Opravdu mne však překvapilo, jak si JBL Charge 3 krásně poradil s extrémně basovým hip-hopem od projektu Kapitán demo, který byl k potřebám recenze reproduktoru pravděpodobně „použit poprvé v historii“.

JBL Charge 3 pod vodou

JBL Charge 3 je vodotěsný dle standardu IPX7.

Závěrečné hodnocení recenze JBL Charge 3

JBL Charge 3 je výjimečně povedený produkt, který dokáže s přehledem zahrát hudbu libovolného žánru. Kvalita reprodukce bezezbytku uspokojí mamku a taťku u vaření i domácích prací, stejně jako dospívající ve skateparku a při cestování s kamarády. Bezdrátový dosah, při připojení přes Bluetooth, je ve volném prostoru přibližně 20 metrů a v běžně velkém bytě se můžete pohybovat zcela bez omezení jen s reproduktorem a mobil/tablet/počítač může být pořád na stejném místě.

i Přečtěte si hodnocení nejnovějšího nástupce reproduktoru v recenzi JBL Charge 4.

JBL Charge 3 dokáže navíc dobít baterii mobilu či tabletu, a ani mu nevadí, když občas zmokne nebo spadne do vany. Jasně, basy mají drobný zdvih v pásmu kolem 100 Hz, aby zamaskovaly, že reproduktor nehraje tak hluboko, jak se tváří. Středy jsou trochu „plastově sevřené“ a výškám chybí jistota reprosoustav za desítky tisíc. 

JBL Charge 3 vs JBL Charge 2+

Srovnání JBL Charge 2+ (černý) vs JBL Charge 3 (modrý).

Srovnání: JBL Charge 3 vs JBL Charge 2+

Obecně se dá říct, že předchozí JBL Charge 2+ hraje o chlup věrněji, nemá tak silnou basovou složku a jeho frekvenční charakteristika je vyrovnanější. Zase ale nedokáže dosáhnout takové hlasitosti reprodukce. Já se navíc nemůžu ubránit přesvědčení, že v segmentu BT repro jde především o zábavu, nikoli vysokou věrnost, v níž dominují Hi-Fi reproduktory. Mezi další nesporné výhody „trojky“ patří již zmíněná vodotěsnost dle standardu IPX7 a rozšířená kapacita baterie. Nesmím zapomenout ani na nadstandardní sílu hudebního výstupu, díky níž dokáže Charge 3 ozvučit i otevřená prostranství, což je u Bluetooth reproduktorů spíše výjimkou. Navíc můžete pomocí JBL Connect spojit více reproduktorů dohromady, a to pak získáte opravdu pořádný „rambajz“.

JBL Charge 3, protiskluzova zakladna

Protiskluzová základna JBL Charge 3.

Pak tu máme onu 800g hmotnost, která s vestavěnou vysokokapacitní baterií, a na přenosné reproduktory nadstandardně silnou reprodukcí, prostě musela přijít. Z mého pohledu to může být mínus při přenášení, ale reproduktor je zase díky vyšší váze velmi stabilní, což ještě umocňuje protiskluzová gumová základna. Elegantně vypadá, ale drobné nevýhody má i pletená struktura vnějšího šasi, poměrně snadno se v ní usazují nečistoty, které je pak třeba vyfoukat, protože na ně prsty nedosáhnete (ověřeno v rámci recenze).

JBL Charge 3 recenze

JBL Charge 3

Přenosné reproduktory k mobilu

JBL Charge je reproduktor, který mě bavil a troufám si tvrdit, že vás bude bavit taky. Na přenosný reproduktor umí zahrát opravdu nahlas, i s překvapivě silnými basy. Navíc se dokáže spojit s dalšími reproduktory JBL pro ještě hlasitější reprodukci, dobije vám telefon na cestách a můžete ho s sebou vzít na pláž či kamkoli jinam k vodě (je vodotěsný dle standardu IPX7). K tomu je špičkově řemeslně zpracovaný a vypadá opravdu krásně, což stvrdila i designová cena Red Dot za rok 2016. 

Klady

  • Výborné zpracování a kvalitní materiály
  • Vodotěsnost dle standardu IPX7
  • Nadstandardní síla reprodukce
  • Překvapivě mohutný bas
  • Ozvučí i vnější prostředí
  • Dobije baterii telefonu během přehrávání
  • Přesně tvarovaná senzorová tlačítka
  • Dokáže se spojit s dalším reproduktorem JBL
  • Gumová základna zajišťuje lepší stabilitu

Zápory

  • JBL Charge 2+ hraje věrněji/neutrálněji
  • Vyšší hmotnost (800 g)
  • Ve vnějším šasi se snadno usazují nečistoty
  • Základní JBL Connect nespolupracuje s Connect+ u novějších produktů

Zkuste naše cookies

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB34