Tuto otázku řeší mnozí nováčci. Následující článek vám nabídne nemainstreamový pohled na inflaci, úspory a bitcoin jako možné řešení a donutí vás se na některé věci podívat z jiného úhlu, než jste zvyklí. Pokud stále váháte, zda bitcoinu důvěřovat, následující myšlenky vám rozšíří obzory a usnadní rozhodování.
Dovolte mi na začátek krátkou otázku: Stojíte na potápějící se lodi. Vody už máte po kolena, sto metrů od vás je záchranný člun s dalšími lidmi. Co uděláte?
Téma inflace si zaslouží samostatný článek, proto jen stručně. Je tu s námi už nějaký ten pátek a nevypadá to, že se někdy dočkáme něčeho jiného od státu než postupného rozpouštění kupní síly peněz. Přijímáme ji jako fakt, se kterým, zdálo by se, nelze moc dělat. Neutracené peníze musíme investovat, abychom měli šanci je před inflací uchránit. Problematika je však mnohem hlubší. Jestli nevíte moc o inflaci a netušíte, jak odhadnout dopady kroků centrální banky, nebojte, nejste sami. Mají s tím problém i zkušenější (viz následující článek z roku 2021 vydaný ještě před dvoucifernou inflací).
Už nad pojmem peníze by se daly vést nekončící debaty. Peníze hrají logicky klíčovou úlohu při výměně zboží a služeb, neboť tvoří polovinu transakcí v ekonomice (předám peníze, dostanu chleba), proto jakýkoliv zásah může mít zásadní vliv na ekonomiku země. Následující graf vyjadřující kumulativní inflaci v ČR za poslední dekády nevidíme moc často, jestli vůbec.
Řekli jste si někdy?
O selhání centrálně plánované ekonomiky jsme se již na našem území mohli přesvědčit před rokem 89, proč by tedy centrálně řízené peníze měly fungovat?
Zamyslel se z vás čtenářů někdo, jestli státem deklarovaná inflace skutečně zobrazuje realitu? Pokud si s tím někdo dal práci a porovnal si svoje výdaje s předchozím obdobím, pravděpodobně došel k jinému výsledku. Ano, každý máme jiné potřeby a nákupní zvyky. Údaj od ČSÚ o inflaci nám toho tedy doopravdy pro nás osobně moc neřekne. Již k samotnému výpočtu podle změn cen ve spotřebním koši bych měl výhrady. Ve spotřebním koši nejsou ani nemůžou být všechny položky zastoupené. Je sice fajn, že statistici myslí i na takové položky jako CD, DVD, hrábě železné s násadou, ale chybí mi ceny nemovitostí, akcií, zlata, bitcoin apod.
Navíc s položkami ve spotřebním koši se hýbe podle nákupních zvyklostí. Například pokud lidé přestanou z důvodu vysoké ceny kupovat hovězí maso, a místo toho budou více kupovat čočku, jejíž cena vzrostla jen nepatrně, výška inflace se neprojeví, protože ze spotřebního koše vypadne hovězí maso a čočka bude mít větší zastoupení. Podobné příklady lze uvést s kvalitou apod. Tudíž výška inflace neodráží plně realitu. Dražší výrobky jsou nahrazeny levnějšími, často horší kvality.
Inflace cen nemovitostí se publikuje samostatně. Nemovitost si nekupujeme každý den, ale bydlení tvoří významnou položku v rodinném rozpočtu, proto když je nám z médií deklarovaná inflace řekněme 2 %, můžeme mít nepřesná očekávání. V zaměstnání můžeme mít štěstí a dostat také 2 % navíc, ale že cena nemovitosti roste rychleji, zjistíme zpravidla, až budeme řešit bydlení za x let.
Někdo si dokáže pravidelně ušetřit peníze a mělo by ho mimo nominální částky zajímat i to, kolik si reálně ze svého příjmu/úspor může dovolit koupit např. gramů zlata, akcii S&P 500 nebo satů. Zkuste si to za posledních pár let porovnat s deklarovanou inflací. Podezření, že kumulovaná a deklarovaná inflace za poslední roky nemá s realitou moc společného, je na místě.
Takový přepočet nám možná dá lepší kontakt s realitou než fiat peníze s jejich neomezenou zásobou. Špatný odhad o hodnotě svých úspor vede ke špatným rozhodnutím. Jak se vyvíjí cena našich investic si každý čas od času kontroluje sám. Následující graf ukazuje vývoj nejznámějšího akciového indexu S&P 500 a zásobu peněz M2. Z grafu je patrná korelace mezi vzrůstající peněžní zásobou M2 a akciovým trhem. Takzvaně akciový trh stěží poráží reálně inflaci.
Jednou z možností, jak se inflaci bránit, je i nákup bitcoinu. Nejlepší nákupní příležitost koupit si bitcoin, když byl ještě pod jedním dolarem, je, troufněme si predikovat, již nenávratně pryč. Kdy je/bude druhá nejlepší příležitost vyměnit část fiatu za bitcoin? Podle všeho je to dnes, alespoň z dlouhodobého hlediska.
Ne jeden člověk před lety spekuloval, jestli má odbouchnout příkaz a koupit kousek BTC. Bitcoin se mohl zdát jako vždycky drahý a každý si přál jsem si ho koupit výhodněji za lepší cenu. Kdo by nechtěl, že? V jednom díle Bitcoinového kanálu Kicom říká: „Jestli bitcoin uspěje, budeš doopravdy tak moc řešit, jestli jsi kdysi koupil BTC při ceně 20K USD nebo 25K USD?“ Za mě má pravdu. Pokud Bitcoin uspěje, nikoho nebude zajímat, kolik máte dollarů, ale kolik máte nestátních, necenzurovatelných, svobodných peněz. Podobně jako teď vás nezajímá, kolik můžete mít za 1 000 korun tureckých lir nebo egyptských liber, a to asi ani když tam jedete na dovolenou. Ano, bitcoin může stát zítra o hodně tisíc méně, ale i více. Krátkodobě časovat trh neumí nikdo. Snad jen pár vyvolených jako třeba předseda FEDu.
Spolkněte ego. Nedávno na platformě X byl hodně sdílený tweet Jacka Mallerse: „Pozdě? Bitcoin je kus softwaru. Neví, že si někdo koupil bitcoin za fiat. Takže pozdě vůči čemu nebo komu? Aha, vy myslíte pozdě vůči vašim známým, kamarádům a influencerům, kteří si již nakoupili. Bitcoin je ego test. Jestli jste přesvědčeni, že Bitcoin jsou správné peníze, tak spolkněte ego, že jste nenakoupili dříve.“
A friend just sent me this ten-year-old prize structure for a Starcraft tournament, and I can't stop laughing. pic.twitter.com/imokYmVQwF
— Lee Sharpe (@LeeSharpeNFL) February 12, 2021
Každý může závidět lidem, kteří si nakoupili stovky bitcoinů za pár peněz. Musíme si ale uvědomit, že je kupovali za úplně jiné situace, než je nyní. Dříve byl Bitcoin brán opravdu jen jako hračka pro geeky a panovalo kolem něho ještě více mýtů než nyní. Většina z nich bitcoin již dávno prodala, protože ne všichni pochopili jeho potenciál, nebo prostě nevydrželi psychicky volatilitu a prodali. O míře adopce, nebo akceptace BTC Wall Streetem v podobě ETF se všem BTC nadšencům mohlo před lety jenom zdát.
Kdy byl nejlepší čas koupit pozemek na Manhattanu? Michael Saylor se na toto téma vyjadřuje pravidelně. Již dávno jsem viděl jeho rozhovor, kde na tuhle otázku odpovídá: Asi v 17. století, kdy začalo osidlování. Kdybyste měli možnost koupit pozemek v 18. století, koupili byste? A co v 19. a 20. století? Koupili byste i po 2. světové válce? I po finanční krizi v roce 2008?“ Vždycky je vhodné vyměnit ničím nekryté inflační peníze, které mohou kdykoliv devalvovat, za něco, co nelze namnožit bez většího úsilí. Bitcoin má z pohledu peněz dokonce lepší vlastnosti než pozemek na Manhattanu.
Riziko je nemít žádný bitcoin. Letos na konferenci CryptoByte v Liberci jsme mohli od ekonoma Lukáše Kovandy slyšet: „V dnešní době považuji za vyšší riziko nemít žádný bitcoin, než mít i třeba malou expozici v řádu několika procent.“ I když Bitcoin nechápete nebo nenávidíte, chcete doopravdy riskovat, že budete mít vše kromě Bitcoinu a ten bude jednou světově akceptovanými penězi? Od toho jsme možná desítky let daleko, ale mrkněte na fotky. První zachycuje rok 1900, kdy na 5th Avenue v New Yorku je zakroužkován jediný automobil. Druhá o 13 let později, stejné místo. Rozdíl najdete snadno. Stačilo jediné, lepší technologie.
Pokud je řeč o riziku, může nám pomoci vzít v úvahu sportovní sázení. Pokud by si člověk musel vsadit a chtěl by minimalizovat ztrátu, musel by si vsadit na všechny varianty. Ve financích je to obdobné. Jaká je šance, že bitcoin bude hrát nějakou roli v našich životech řekněme za 10 let. Někdo může odhadovat šance na 1 %, někdo dokonce pod. Lidí, kteří by tvrdili, že s jistotou to bude 0 %, bude asi menšina. Je tedy rozumné nemít žádnou expozici v bitcoinu?
Kdy je pozdě mít v rukách necenzurovatelné peníze 24/7? Můžeme se zeptat na zkušenosti lidí, kterým zmrazili bezdůvodně bankovní účet. Myslíte, že je to nemožné? Možná jste zaznamenali v médiích podobný příběh. Po vypuknutí konfliktu na Ukrajině a po uvalení sankcí Západem se nejmenovaný Rus žijící dlouhodobě v Česku nestačil divit. Jeho účet byl zmrazen. Jeho jméno se shodovalo s významným ruským generálem, který byl na sankčním seznamu. Trochu úsměvné, ale trvalo to 3 měsíce, než se znovu dostal k penězům. Nikoho to moc nezajímalo. Příkladů bychom mohli najít mnoho.
Jeden se dostal celosvětově do podvědomí lidí, které zajímá nekonfiskovatelnost peněz. Sice není z České republiky, ale z Libanonu, i tak je to silný příběh.
V roce 2022 ozbrojený Bassam al-Sheikh Hussein vtrhl v Beirutu do banky, kde vzal zaměstnance a zákazníky jako rukojmí. Nebyl to obyčejný lupič. Chtěl si „jen“ vybrat svoje peníze v USD, které měl u banky uloženy na operaci svého otce a které si kvůli finanční krizi a restrikcím nemohl vyzvednout.
Kdy je nejlepší (nejlevnější) koupit si pojistku proti případné další inflační vlně? Asi nikdo neočekává, že se inflace zastaví. Kupovat si pojistku výhodně se vyplatí, když nehrozí nebezpečí nebo není alespoň tak velké. Hořící dům vám už nikdo nepojistí.
Častým důvodem, proč si někteří myslí, že na nákup BTC je pozdě, je cena. Pokud jste již nabyli přesvědčení, že Bitcoin má smysl, a trápí vás cena, řešení je již známé: DCA za drobné částky, u kterých vám nebude vadit, že se mohou, měřeno ve fiatu, dočasně znehodnotit. Mít dostatečně dlouhý horizont.
Cena by neměla být z mého pohledu jediným faktorem pro rozhodnutí nákupu či prodeje. Cenu může aktuálně ovlivnit nespočet faktorů, především sentiment trhu, úrokové sazby, vývoj inflační křivky, očekávání do budoucna atd. Z dlouhodobého hlediska převáží fundamenty.
Vlastnosti BTC jsou neměnné. To samo o sobě je dosti unikátní. Většina věcí, do kterých ukládáme peníze, to nenabízí. Obzvláště nabídkovou stranu. Se vzrůstající cenou zpravidla roste i nabídka. Pokud tedy vzroste cena zlata, znovu se otevře důl, který do té doby byl již nerentabilní. Domy se dají stavět i do výšky, pokud mě omezuje pozemek, atd.
Hashrate (výpočetní síla sítě) ukazuje také důvěru minerů investovat prostředky do zabezpečení sítě. V roce 2021 byl vydán zákaz těžby bitcoinu v Číně, v té době se Bitcoin těžil z cca 65 % právě v Číně. Nyní je na několikanásobku.
Vývoj regulací – již to není přehlížená a vysmívaná hračka pro geeky. Bitcoin narostl do velikosti, kdy už ho řeší politici a nastavují hranice. Nastavení regulací bude pro instituce vítané, budou mít jistotu, že jednají v souladu s právními předpisy.
Vývoj zadlužení států – není moc států, které mají pravidelně vyrovnaný státní rozpočet. Podívejme se, jak se dlouhodobě vyvíjí zadlužení USA, jehož dolar je světová rezervní měna. Po opuštění zlatého standardu v r. 1971 je trend jasný. Kam až to může jít a je to udržitelné dlouhodobě? No nevím, ruku do ohně bych za to nedal. Dovolte mi, abych tady odcitoval současného předsedu FEDu Jerome Powella – „Dluh roste rychleji než ekonomika. Je to neudržitelné.“
Co udělá s trhy letošní obrat v politice FEDu snížením úrokové sazby o 50 bodů po 4 letech s vyhlídkou dalšího snižování v následujícím období, lze jen odhadovat. Poskytne však více likvidity trhům, které podpoří ekonomiku levnými penězi.
Na peníze je třeba se dívat globálně. Z pohledu světa máme v západní civilizaci celkem funkční bankovní systém (až na uchovatele hodnoty). Tohle štěstí zbytek světa určitě nemá. Ne každý má bankovní účet, přístup na newyorskou burzu, aby si koupil S&P 500, možnost poslat levně a jednoduše zahraniční platbu atd. Vlastnictví mobilního telefonu je v některých částech světa častější než bankovní účet. Bitcoin však řeší i další problémy, které současný finanční svět nenabízí.
Sami si můžete ověřit, kolik lidí z vašeho okolí ví, co jsou peníze, jak fungují, co je inflace a jak ji řeší Bitcoin nebo kolik lidí ho nějakým způsobem používá. Většina lidí ví možná to, kolik bitcoin aktuálně stojí, ale fundamenty moc nechápou.
Nekupujte bitcoin, protože vám to někdo poradil nebo protože jste viděli jedno video na YouTube. Studujte, čtěte, poslouchejte, bavte se s kamarády. Jděte na konference, meet-upy skupiny jednadvacet.org a pak se rozhodněte. Abyste nebyli zklamaní, je potřeba si správně nastavit očekávání. Nikdy není pozdě se začít vzdělávat o bitcoinu. Každý ať se sám pak rozhodne, jestli vymění fiat za bitcoiny.
Řekněme si, co je v sázce. Bitcoin byl navržen, aby se mohl stát svobodnými světovými penězi. Světová peněžní zásoba je těžko představitelné číslo. I malá změna v očekávání (změna pravděpodobnosti), že Bitcoin uspěje, má velký vliv na cenu BTC vyjádřenou ve fiat měně. S čím tedy BTC poměřovat? Osobně nic takového nevidím. V čem poměřujete metr nebo kilogram? Ano, chápete dobře, bitcoin je tak unikátní, že ostatní věci mohou být v budoucnu poměřovány v bitcoinu. Mnozí se zde usmějí, ale uvidíme. Do budoucnosti nikdo nevidí.
Shrňme si to. Je složité pochopit všechny důsledky a odhadnout výši inflace, protože každý ji máme individuální. Nelze se odrazit jen od údajů ČSÚ. Hledání uchovatele hodnoty je díky tomu náročné. Bitcoin je unikátním, stále více uznávaným aktivem a představuje do jisté míry možnost svoje úspory před inflací uchránit. Mnozí dělají tu chybu, že si nedokážou větší zastoupení bitcoinu připustit a jsou slepí k trhlinám, které současný finanční svět má.
V bitcoinové komunitě je známé heslo: Don´t trust, verify (nedůvěřuj, prověřuj). Ten, kdo si danou věc nastuduje z více zdrojů, bude méně náchylný k nepromyšleným krokům, které nevedou k jeho cíli. Cílem tohoto článku nebylo vše vysvětlit dopodrobna, ale pokud jste se nad otázkami v tomto článku pozastavili a zamysleli se, účel byl splněn.
Jak dopadnete? Pokud stále váháte, snad vám pomohou dvě citace od tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota: „If you don’t believe me or don’t get it, I don’t have time to try to convince you, sorry. It might make sense just to get some in case it catches on.“ Zbytek je na vás.
Tomáš Bureš
Tomáš je celoživotní nadšenec do nových technologií, rád studuje ekonomii. Propadnutí do bitcoinové králičí nory, ze které není úniku, bylo tedy před lety nevyhnutelné. Aktivní člen skupiny jednadvacet.org.