Obnovit stránku

Kamil Bouška – Velká kniha o Bitcoinu aneb Finanční gramotnost pro každého

Aktualizováno • Autor: Sifrant

Braiins Publishing pokračují ve vytahování králíků z klobouku. Nebo spíš z té pověstné nekonečné bitcoinové nory. Tedy alespoň co se týče lokálních autorů knih, o nichž dosud nikdo neslyšel. Krátce po Michalu Novákovi, který se zjevil odnikud s knihou světové úrovně Lightning Network: Platby budoucnosti, je tady další autor, který byl širší veřejnosti dosud neznámý. Je jím Kamil Bouška a jeho kniha je zase z úplně jiného soudku.

Kamil Bouška

Kamil Bouška: Velká kniha o Bitcoinu – OBSAH

  1. Kdo je autorem?
  2. Za publikací knihy stojí Braiins Publishing
  3. Co najdu v tak velké „Velké knize”?
  4. Kniha první
  5. Kniha druhá
  6. Co mi to přinese?
  7. Není „Velká kniha” velká až moc?
  8. Potom už budu o bitcoinový expert?

Kdo je autorem?

Odkud se tedy Kamil vzal? Ve fiat světě vede softwarovou společnost. Na rozdíl od Michala, kterého před Platbami budoucnosti znali opravdu pouze jeho známí, Kamil už jméno v české komunitě měl. Znali ho ale pouze ti, kteří jsou v tomto odvětví aktivní. Jak uvádí Kicom v předmluvě ke knize, Kamil se snaží:„…propojit lidi, kteří se aktivně zapojují do dění okolo Bitcoinu a kryptoměn v České a Slovenské republice. Šéfy firem, právníky, influencery, pořadatele konferencí – prostě aktivní bitcoinery, kteří toto odvětví posouvají dopředu.” … „A proč to celé dělá? Protože má rád Bitcoin.”

Popisek 850
Podívejte se na křest knihy z Liberce před konferencí CryptoByte.

Michal dokázal celé téma zběsile se rozvíjející druhé bitcoinové vrstvy podat čtivým způsobem, stravitelným i pro laiky. Jeho kniha je tak opravdu jediná svého druhu na světě a její překlad do angličtiny je pouze otázkou času. Braiins Publishing tak od překladů zahraničních titulů do češtiny přes vydávání originálních tuzemských titulů přechází k šíření špičkové české bitcoinové literatury do světa. První vlaštovkou byla anglická verze „Odluky” od Josefa Tětka a Michalovy „Platby budoucnosti” budou následovat.

Knihy z dílny Braiins Publishing

Firma Braiins, která se soustředí na vývoj miningového softwaru a komplexních řešení v oblasti těžby Bitcoinu, zároveň provozuje lokální iniciativu Braiins Publishing, v rámci které nejen překládá kvalitní zahraniční knihy o Bitcoinu do češtiny, ale podporuje i vydání knih původních českých autorů, jako zrovna v tomto případě. Kromě toho také realizovali nový překlad Bitcoinového whitepaperu, který je volně k přečtení zde nebo zde.

Kamil Bouška
Logo Braiins Publishing

Jak o vzniku a počátcích Braiins Publishing vypráví duchovní otec tohoto projektu Kristian Csepcsar, marketingový ředitel Braiins, si můžete poslechnout v podcastu stackuj.cz, kde byl Kristian hostem v květnu 2022.

Knihy z dílny Braiins Publishing

Bitcoinový standard
Kniha, která zásadním způsobem vysvětluje peněžní podstatu bitcoinu, vychází v českém vydání s předmluvou od Lukáše Kovandy.Nakladatelství Braiins
Více
515 Kč

Co najdu v tak velké „Velké knize”?

„Velká kniha o Bitcoinu aneb Finanční gramotnost pro každého” je komplexní a dobře strukturovaná publikace, která poskytuje ucelený přehled o fenoménu bitcoinu a kryptoměn. Autor se zaměřuje na vysvětlení základních principů, historického vývoje a technických i praktických aspektů investování do kryptoměn.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Zaujmout může už kreslená obálka, jež vlastně indikuje, na co se uvnitř můžete také těšit. Kniha je totiž prošpikovaná velkým množstvím kreslených vtipů, které vhodně doplňují diskutovaná témata a zároveň její vzdělávací zaměření příjemně odlehčují. Právě výběr z těchto ilustrací Marka Simona nás provází i tímto článkem.

Kniha první

„Velká kniha” jsou technicky vzato dvě knihy v jedné. V první části se dozvíte převážně informace o penězích, a to jak z pohledu historie, tak i současnosti. Zjistíte, jak peníze vznikají, čím jsou kryté, jaké funkce by měly plnit a že nejsou peníze jako peníze. Také se seznámíte s tím, jak vzniká inflace a jakým způsobem se proti ní můžete chránit.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Na úvod Kamil představí peníze jako paměť našich dobrých skutků a zkoumá jejich význam v lidské společnosti. Dále se zabývá časovými preferencemi, které ovlivňují naše chování vůči penězům. Vysvětluje také důvody, proč lidé peníze potřebují a jak se vyvíjela jejich forma od standardizovaných kovových mincí až po elektronické peníze. Následně se zabývá přechodem od peněz na bázi vzácných kovů k fiat měnám s nuceným oběhem. Autor představuje klíčové okamžiky z historie, které ovlivnily světové měny, a zkoumá problémy spojené s fiat penězi a jejich vliv na ekonomii.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Potom se zaměříme na inflaci jako skrytou daň a zjistíme její vliv na hodnotu peněz a vykonané dobré skutky. Autor také nabízí možnosti, jak se s inflací vypořádat a chránit své jmění. V další části se zabývá evolucí státu a jeho vztahem k ekonomii. Kamil představuje různé ekonomické školy a jejich pohled na roli státu a peněz. Diskutuje také možné budoucí směry vývoje státu a otázku odluky peněz od státu. Poslední kapitola knihy poskytuje shrnutí se zdůrazněním, že v současném finančním systému je něco špatně a je třeba hledat alternativy.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Kniha druhá

Druhá část je věnována světu kryptoměn. Popisuje historii i důvody jejich vzniku. Získáte přehled nejen o globálním kryptotrhu, ale také o tom, že jsou velké rozdíly mezi jednotlivými měnami. Naučíte se, jak kryptoměny kupovat a jakým způsobem je uchovávat.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Tato část začíná původem a vývojem bitcoinu. Autor popisuje historii a inspiraci za vznikem bitcoinu, včetně předchůdců a teoretického zázemí. Důkladně se věnuje otázce totožnosti Satoshiho Nakamota, tvůrce bitcoinu, a ukazuje, jaké stopy po sobě zanechal. Vysvětluje také, jak funguje samotný bitcoin a jaké jsou jeho klíčové vlastnosti. Neomezuje se pouze na technické detaily, ale také se dotýká sociálního a ekonomického kontextu bitcoinu.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Následně se Kamil ptá, zda je bitcoin skutečně inovativním průlomem ve srovnání se stávajícím peněžním systémem. Porovnává šíření bitcoinu a internetu a ukazuje, jak se cena bitcoinu vyvíjela v průběhu času. Zabývá se také globálním kryptotrhem, včetně dalších kryptoměn a nových technologií, jako jsou NFT, stablecoiny nebo CBDC. Dotýká se výhod a rizik spojených s těmito „alternativami” a analyzuje jejich potenciální dopady.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Dále se kniha zabývá investováním do kryptoměn a jeho praktickými aspekty. Autor uvádí různé filozofie investování, včetně spekulace, DCA a tradingu. Vysvětluje základní pojmy, strategie a techniky, které jsou součástí investování do kryptoměn. Důraz klade také na bezpečné uchovávání kryptoměn a právní aspekty spojené s nákupem a držením digitálních aktiv. Kamil tak poskytuje užitečné rady pro nováčky na trhu s kryptoměnami a zdůrazňuje důležitost vzdělávání a uvědomělého rozhodování.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Co mi to přinese?

Jedním z hlavních přínosů knihy je způsob, jakým autor předkládá různé perspektivy a otázky, které se s kryptoměnami spojují. Nevyhýbá se kontroverzním tématům, jako je energetická náročnost těžby bitcoinu nebo regulační rizika. Diskutuje také o sociálních a politických důsledcích kryptoměn a jejich možných dopadech na globální finanční systém. Autor si neklade za cíl jednoznačně odpovědět na všechny otázky, ale spíše čtenáře motivovat k dalšímu zkoumání a kritickému myšlení.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Není „Velká kniha” velká až moc?

Snad jedinou nevýhodou této knihy může být právě její rozsah. Autor se snaží pokrýt velké množství informací, což může vést ke ztrátě detailu a někdy se může zdát, že některá témata jsou zmíněna příliš povrchně.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Čtenáři, který se chce zaměřit na určitou konkrétní oblast, však nic nebrání v tom, aby „Velkou knihu” odložil a vydal se na průzkum té chodby bitcoinové králičí nory, která ho zaujme. Nikde také není nařízeno číst knihu jako celek. Sám autor ve své předmluvě uvádí: „Témata v knize jsou uchopena poměrně ze široka a jedná se o dosud nejobsáhlejší publikaci tohoto typu u nás. Pokud budete číst úvody k jednotlivým kapitolám, sami se můžete rozhodnout, který obsah je pro vás zajímavý a které části případně jen prolistujete, nebo se k nim vrátíte později.”

Potom už budu o bitcoinový expert?

Po přečtení toho rozhodně budete vědět víc. Celkově vzato je „Velká kniha o Bitcoinu aneb Finanční gramotnost pro každého” výbornou volbou pro ty, kteří se chtějí s fenoménem bitcoinu seznámit a získat o této nové oblasti ucelený přehled. Autor přináší informace ze širokého spektra témat a vybízí čtenáře k následnému samostatnému výzkumu.

Kamil Bouška
Ilustrace: Marek Simon

Velká kniha” slouží jako výborný vstupní bod pro další studium. K tomu parádně pomohou další knihy z nabídky Braiins Publishing.

Sifrant

Sifrant

Zastánce laissez-faire a open source řešení, toxický ignorant shitcoinismu, Vysočíňan. Těžím ze šumu bitcoinový signál a konvertuji jej do češtiny.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB18