Dataprojektor – typy a jejich vlastnosti
Dataprojektor se vyrábí ve třech základních variantách, ze kterých si můžete zvolit podle rozlišení a vlastností, které budou nejvíce vyhovovat vašim potřebám. Vybrat si můžete například z kancelářských 4K projektorů s vysokou kvalitou obrazu nebo z Full HD projektorů se speciálními funkcemi, které vás ohromí. Pokud toužíte po levnější variantě, tak vám do oka jistě padnou klasické HD dataprojektory.
i
Jak vybrat dataprojektor?
Zajímá vás, jak vybrat kancelářský projektor? Připravili jsme si pro vás krátké shrnutí, které obsahuje všechny důležité informace, tipy a triky pro výběr přesně na míru. Najdete v něm nejen detailní popis každého dataprojektoru, ale i jejich základní parametry, výhody a nevýhody.
Nejlepší kvalitu poskytne 4K dataprojektor
Kancelářské 4K projektory nabízí špičkovou kvalitu obrazu. S rozlišením 3840 × 2160 pixelů vám neunikne žádný detail, na to se můžete spolehnout. Ostrý a detailní obraz je perfektní pro prezentace s graficky náročným obsahem a hodí se především do velkých místností a auditorií. Preciznost a kvalita však neunikne vyšší cenovce.
Populární volbou do kanceláře je Full HD dataprojektor
Kancelářské Full HD projektory nabízí rozlišení 1920 × 1080 pixelů, které zaručuje ostrý obraz. Dataprojektor s takovým rozlišením využijete ve středně velkých konferenčních místnostech a učebnách. Full HD projektory nabízí nejlepší poměr cena/výkon, a proto jsou častou volbou firem a škol, které se snaží o efektivní řešení.
Kancelářský HD dataprojektor: Spolehlivá mašinka
Kancelářské HD projektory disponují rozlišením 1280 × 720 pixelů, což bohatě stačí do menších místností a na jednoduché promítání prezentací. HD dataprojektor je perfektní pro firemní schůzky a semináře, je také cenově nejdostupnější variantou. Kompaktnost a snadné přenášení z něj činí naprosto dostačující kancelářský stroj.
Dataprojektor vybírejte podle toho, kde jej budete používat
Výše jsme si popsali cenovku, možnosti použití a další důležité parametry pro každý dataprojektor. Nyní se pojďme podívat na rozměry, hmotnost a přenosnost.
Jaký projektor je ideální pro používání v jedné místnosti?
K použití v rámci jedné místnosti doporučujeme standardně velký, nepřenosný projektor. Jedná se o modely s rozměry cca 38 × 12 × 27 cm (Š × V × H), případně většími. Oproti podobně drahým přenosným projektorům mají větší rozlišení i vyšší svítivost a poskytují tak lepší kvalitu obrazu. Ideální do škol a větších místností.
Na pracovní cesty využijete přenosný projektor
Jako univerzální projektor pro více místností, ale i na pracovní cesty se hodí lehké modely do 1,5-2 kg s rozměry do cca 18 × 8 × 20 cm (Š × V × H). Tyto modely se snadno se přenáší a často disponují zabudovanou baterií, takže nemusíte v místě prezentace hledat zásuvku. Nevýhodou je nižší rozlišení a svítivost.
i
O snadnější manipulaci se postarají mini projektory
Mini projektory se řadí mezi nejlehčí a nejpřenosnější projektory. Snadno je zabalíte do batohu, mají velkou úhlopříčku a většina modelů disponuje rozlišením Full HD či vyšším. Tyto dataprojektory jsou posledním výstřelkem moderních technologií a mají vše, co si od projektoru slibujete.
Na co se při výběru dataprojektoru zaměřit
Dataprojektor disponuje mnoha funkcemi a vlastnostmi, které je třeba vzít před koupí v potaz. Mezi tyto vlastnosti patří například projekční vzdálenost, úhlopříčka, svítivost či formát zobrazení stran. Najít dataprojektor, který splňuje všechny vaše požadavky nemusí být jednoduché, proto jsme vám to nejdůležitější sepsali.
Projekční vzdálenost a úhlopříčka: Dataprojektor musíte správně nastavit
Před tím, než si pořídíte dataprojektor zjistěte, do jaké vzdálenosti od promítácího a projekčního plátna nebo zdi ho potřebujete umístit. Pokud projektor neumístíte v rozmezí jeho optimální projekční vzdálenosti, neposkytne dostatečně ostrý obraz. Obecně platí, že čím dále umístíte projektor od plátna či zdi, tím větší bude velikost promítaného obrazu.
Projekční vzdálenost |
Úhlopříčka obrazu |
Vhodné nativní rozlišení |
2 m |
1–1,6 m |
1 280 × 800 pixelů nebo vyšší |
3 m |
1,6–2,4 m |
1 280 × 800 pixelů nebo vyšší |
4 m |
2–3,2 m |
1 920 × 1 200 pixelů nebo vyšší |
5 m |
2,5–4 m |
1 920 × 1 200 pixelů nebo vyšší |
Přečtěte si, jaký je rozdíl mezi nativním a maximálním rozlišením u dataprojektorů.
Správná svítivost je pro dataprojektor zásadní
Každý dataprojektor má jinou svítivost, ta vás informuje o tom, jaké maximální množství světla je projektor schopen vydat. To znamená, že čím vyšší svítivost, tím čitelnější a kvalitnější bude obraz. Pokud tedy vybíráte projektor do školy, na konference či do kanceláře, tak je důležité řídit se tímto parametrem.
- 1000–2000 lumenů je minimum a hodí se pouze do zcela zatemněných místností s minimem osvětlení. Ideální na večerní promítání filmů či do kinomístností.
- 2000–3000 lumenů zvládne střední množství světla, ale stále doporučujeme spíše do méně prosvětlených místností. Vhodné do škol a kanceláří.
- Nad 3 000 lumenů poskytne velmi dobře viditelnou projekci i při denním světle. Ideální do kancelářského prostředí, kde potřebujete prezentovat za světla.
Formát zobrazení stran – dataprojektor na prezentace či filmy
Pro prezentace s jednodušší grafikou, jako jsou PowerPoint prezentace a grafy, postačuje rozlišení 800 × 600 a poměr stran 4:3. Pro vysoké rozlišení 1280 × 720 je důležité, aby čip projektoru podporoval formát 16:9. S poměrem stran úzce souvisí také nativní rozlišení.
- 4:3 je ideální poměr stran pro promítání prezentací, například z programu PowerPoint aj. U multimédií způsobuje černé okraje na bočních stranách.
- 16:9 / 16:10 je širokoúhlý poměr stran, který se hodí pro promítání webových stránek, videí a multimédií. Nijak neroztahuje ani nezmenšuje obraz.
Typy a technologie: Dataprojektory jednoduše
Dataprojektory se dělí na dva základní typy: DLP a LCD. Oba typy mají své výhody a nevýhody, proto jsme je pro vás níže porovnali, abychom vám usnadnili výběr.
-
DLP projektory mají vynikající kontrast a detaily stínů. Oproti LCD projektorům jsou méně náročné na údržbu (nemusí se čistit od prachu) a mají výhodu ve velmi ostrém a rychlém obrazu. Nevýhodou je, že za rychle se pohybujícími objekty na plátně mohou vznikat duhové efekty, což může mít pro diváky rušivý efekt.
- S halogenovou lampou mají oproti LED projektorům často větší rozměry, vyšší svítivost, ale i větší spotřebu.
- S LED diodami jsou dataprojektory zpravidla rozměrově menší. Mají nízkou spotřebu, ale i nižší svítivost.
- LCD projektory vynikají kvalitní reprodukcí barev. Oproti DLP projektorům netrpí na duhové efekty a bývají tišší. Mají však o něco horší zobrazení černé a jsou náročnější na údržbu (některé modely disponují prachovým filtrem, který je třeba čas od času vyčistit). Jsou vhodnější na kancelářské promítání.
Připojení skrz HDMI i jinak: Dataprojektor a kabeláž
Před koupí zkontrolujte, zda dataprojektor disponuje alespoň jedním stejným obrazovým portem jako zařízení, ke kterému jej plánujete připojit. Pokud tomu tak není, projektor k němu nepřipojíte. HDMI kabel je pro moderní projektory samozřejmostí a připojíte se díky němu prakticky kamkoliv. Pro starší VGA toto platit nemusí.

HDMI

D-SUB (VGA)

Kompozitní kabel

Komponentní kabely
i
Kompozitní video kabel je základním typem video připojení a je kompatibilní s mnoha staršími zařízeními, streamuje video ve standardní kvalitě. Komponentní kabel (RCA) je základní konektor používaný na propojení audio-video přístrojů.
Užitečné funkce a vlastnosti pro dataprojektory
Mnohé dataprojektory v sobě mají zabudované určité funkce a vlastnosti, které vám mají za úkol zlehčovat práci. Mezi tyto funkce patří například dálkové ovládání.
- Dálkové ovládání usnadňuje nastavování a ovládání projektoru a jeho funkcí bez fyzického kontaktu s dataprojektorem.
- Zabudované reproduktory často nebývají velmi kvalitní, ale pokud nemáte externí reproduktory, tak bohatě postačí.
- Wi-Fi je bezdrátové připojení, díky kterému můžete snadno sdílet obsah z vašich mobilních zařízení.
- Zoom a Picture in Picture jsou nepostradatelnými funkcemi, jelikož umožňují libovolné nastavení obrazu a jeho kontrolu.
- USB port umožňuje přehrávání multimédií rovnou z flash disku, což vám ušetří spoustu času a námahy.
V čem jsou dobré interaktivní projektory?
Interaktivní projektory spojují interaktivní technologie, jako je práce s projekcí pomocí rukou či dotykových per a dataprojektory. Setkat se s nimi můžete například ve školách, kde tato moderní technologie umožňuje žákům jednodušší ukotvení do výuky. Spolu s interaktivními tabulemi nahrazují staré a nepraktické tabule.
Důvody, proč zvolit kancelářský projektor
- Velmi jednoduchá obsluha a instalace dataprojektoru, takže ho zapojí každý.
- Jasnější zobrazení promítané prezentace i ve velmi světelných místnostech.
- Disponuje výstupy pro připojení notebooku, Blu-Ray přehrávače a dalších zařízení.
- Zpravidla malé rozměry vhodné při častém cestování za obchodními schůzkami.
Orientujete se při výběru hlavně podle ceny? Levné kancelářské projektory vám poskytnou to nejlepší zařízení za nejnižší cenu.