Obnovit stránku

Podporují kontrastní hračky zdravý vývoj nejmenších dětí?

Aktualizováno

Kontrastní hračky pro novorozence jsou nejen absolutně bezpečné, ale zároveň dokážou velmi dobře stimulovat kognitivní a motorický vývoj vašeho drobečka. Dítě po narození vidí jen na velmi krátkou vzdálenost a jeho zrak se vyvíjí postupně. Kontrastní hračky ale dokážou upoutat pozornost i nejmenších dětí. Přečtěte si více o tom, jak černobílé hračky pro novorozence ovlivňují vývoj děťátka a jak vybrat tu správnou. 

Kontrastní hračky

Kontrastní hračky – OBSAH

  1. Černobílé hračky pro novorozence: hlavní výhody
  2. Zvyšují černobílé hračky pro novorozence IQ?
  3. Jaký druh kontrastní hračky zvolit?

Černobílé hračky pro novorozence: hlavní výhody 

Miminka se rodí s nedokonalým zrakem. Během prvního měsíce života dokážou zaostřit pouze na vzdálenost 20 až 25 cm. Tedy dostatečně na to, aby vnímala matku například při kojení. Během prvních šesti měsíců dochází k rozvoji zrakových schopností. Vy tuto velmi důležitou vývojovou fází můžete podpořit právě výběrem vhodných hraček, které poskytnou vašemu děťátku adekvátní vizuální podněty. Proč by černobílé hračky pro novorozence neměly ve vaší výbavě chybět?

  • Uklidňují – pomáhají s adaptací na nové neznámé prostředí
  • Rozvíjí duševní schopnosti a koncentraci – kombinace černé, bílé, popřípadě červené barvy snáze upoutá pozornost miminka. Tento fakt podpořila i řada vědeckých studií.
  • Podporují přirozenou zvídavost a zájem – miminko vidí kontrastní barvy lépe, proto si danou hračku nebo kartičku prohlíží déle než tradiční barevné hračky.
  • Rozvíjí motoriku – v průběhu prvních 6 měsíců lze dítě s pomocí kontrastních hraček motivovat k rozvoji pohybových schopností. Díky přirozené zvídavosti se chce dítě k hračce dostat. Natahuje se po ní, přendává si ji z ruky do ruky atd. Černobílé kartičky pro novorozence jsou skvělou pomůckou při pasení koníčků.

i

Miminka se rodí s fungujícím zrakem, který ale v rané fázi dětství není plně vyvinutý. Po narození novorozenec rozeznává světlo a tmu. Dokáže zaostřit jen na krátkou vzdálenost (20 až 30 cm). Vzdálenější objekty vidí rozmazaně. Uvádí se, že prvních 6 měsíců vidí děti pouze 10 % toho, co vidí dospělí jedinci. Postupem času se tedy rozvíjí zraková ostrost, barevné, periferní a prostorové vidění. Zrakový vývoj je nutné pozorovat a odchylky konzultovat s pediatrem.

Zvyšují černobílé hračky pro novorozence IQ?

Studie neprokázaly, že by používání černobílých hraček pro novorozence mělo přímý vliv na inteligenci dětí. Je ale vědecky podloženo, že se děti vydrží dívat na černobílé objekty (hračky, kartičky atd.) déle než na barevné a nekontrastní hračky.

Nelze také tvrdit, že používání kontrastních hraček jednoznačně přispívá k rozvoji vizuálních funkcí. Vědci zjistili, že miminka nejdéle zkoumají lidskou tvář, noviny a kruhové objekty. Kontrastní hračky tedy spíše podporují přirozenou zvídavost, koncentraci a následně motorické schopnosti.

Černobílé hračky pro kojence
Černobílé hračky pro kojence podporují koncentraci.

Jaký druh kontrastní hračky zvolit?

Hračky obecně je vždy nutné vybírat s ohledem na aktuální věk dítěte. Toto univerzální pravidlo platí také pro kontrastní hračky. Nabídka kontrastních hraček je poměrně široká, takže hravě pokryjete potřeby i těch nejmenších dětí.

Černobílé kartičky pro miminka

Černobílé kartičky pro miminka dokážou zaujmout a uklidnit rozrušené dítě. Lze je používat již od narození, nicméně v prvním měsíci života reagují miminka nejlépe na obličej matky. Na kartičkách jsou jednoduché kontrastní obrázky a vzory, které upoutají pozornost dítěte. Velmi se osvědčily jako motivace pro pasení koníčků.

Kontrastní knížky pro miminka

Kontrastní knihy pro miminka ve formě tradičního leporela jsou ideální edukační pomůckou pro raný rozvoj. Kontrastní barvy pomáhají udržet pozornost a leporelo umožňuje rozvoj motorických schopností. Kontrastní knížky mají různou tématiku (zvířátka, dopravní prostředky, tvary, oblečení atd.).

Plyšové černobílé hračky pro kojence

Plyšové černobílé hračky pro kojence jsou ideální společníci do postýlky, kočárku či autosedačky. Kontrastní hračky do ruky mohou být pouze černobílé, nebo v kombinaci s červenou barvou. Dostupné jsou různé tvary (koule, kostky atd.) a roztomilá zvířátka či dopravní prostředky. Mohou mít také další interaktivní prvky (po stisknutí šustí, mají různou texturu atd.). 

Hrací deka je ideální černobílou hračkou pro nejmenší

Hrací deky jsou sázkou na jistotu, pokud sháníte černobílou hračku pro nejmenší. Dostupné jsou klasické velké hrací deky, které využijete od narození až do batolecího věku. Některé děti využijí hrací deku až do 3 let. Pořídit si můžete také malou hrací deku s hrazdičkou, která je ideální volbou pro děti od 0 do 6 měsíců a zavěsit na ní závěsné kontrastní hračky

Kontrastní hračky zahrnují také různé typy chrastítek

Chrastítka jsou tradičními hračkami pro novorozence, které upoutají jejich pozornost hlasitými zvukovými efekty. Černobílé chrastítko zaujme vaše miminko i vizuálně.

Černobílé hračky pro novorozence
Kontrastní hrací deku využijete pro děti od 0 měsíců až do 3 let.

Kontrastní hračky podporují přirozenou zvídavost nejmenších dětí. Kombinace černé, bílé a červené barvy podporuje koncentraci. Díky kontrastním hračkám můžete podpořit také motorický vývoj vašeho děťátka. Vybírat můžete z široké nabídky různých druhů hraček a praktických pomůcek.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB13