Obnovit stránku

Bitcoinový měsíčník: Co hýbalo světem kryptoměn v lednu?

• Autor: Matouš Wachutka

Kryptoměny a Bitcoin: novinky

Nestíháte sledovat, co vše se v Bitcoinu děje? Nechce se vám pročítat všemožné krypto deníky, abyste našli hodnotnou informaci z bitcoinového odvětví? Pak jste na správném místě. Přinášíme souhrn toho nejpodstatnějšího, co se v Bitcoinu během ledna událo.

Novinky ze světa Bitcoinu – OBSAH

 1. Novinky z Bitcoin Alzy
 2. 15 let provozu bitcoinové sítě, 8 let od představení Lightningu
 3. Tajemná lednová transakce na Satoshiho bitcoinovou adresu
 4. Těžaři začínají před halvingem prodávat své bitcoinové rezervy
 5. Neobvyklý lednový pokles bitcoinového hashratu
 6. Rozpačité schválení spotových bitcoinových ETF v USA
 7. Vznik European Bitcoin Energy Association
 8. Průzkumy napovídají, jak je Bitcoin vnímán generací Z
 9. Studium Bitcoinu na Cornell University ve státě New York
 10. V roce 2023 12 % obyvatel Salvadoru použilo k nákupům bitcoin

Novinky z Bitcoin Alzy

Redakce Bitcoin Alzy zregenerovala po novoročních oslavách a jedeme dále. V lednu jste u nás mohli číst článek „Bitcoin v prostředí vysokých poplatků (TIPY A TRIKY)“, v němž pro vás Juraj Bednár rozebral problematiku astronomických transakčních feeček, jaké bylo možné na bitcoinové síti často pozorovat v průběhu minulého roku. Pokud se vám někdy nepodařilo přeposlání bitcoinů mezi adresami nebo jste za poplatky museli utrácet nehorázné sumy, určitě si projděte tipy a triky, díky kterým si už se zahlceným mempoolem budete vědět rady.

Vysoké transakční poplatky a jak na ně
Zatraceně vysoké transakční poplatky a přeplněný mempool jde s trochou snahy a preventivní přípravy snadno obejít.

V roce 2024, mimo spousty přínosných článků o Bitcoinu a s ním souvisejících tématech, plánujeme rovněž krapet nakopnout náš Bitcoin Alza twitterový účet – přinést na něj více podnětných příspěvků k aktuálnímu bitcoinovému dění a připomínat vám relevantní třešničky z našich dřívějších zajímavostmi nabitých textů, které postupně v rychlé spirále proudící bitcoinovou králičí norou upadají v zapomnění. Proto nasměrujte vaše přijímače na sociálních sítích naším směrem, ať vám nic neuteče!

Opakování, matka moudrosti.

Nikdy neuškodí osvěžit si osvědčené postupy pro nákup a prodej bitcoinu, rozhodnout se konečně posunout ochranu vlastního soukromí s GrapheneOS ve vašem telefonu nebo znovu zavzpomínat na komunitu cypherpunků a její vývoj před vznikem Bitcoinu

15 let provozu bitcoinové sítě, 8 let od představení Lightningu

Zatímco v říjnu minulého roku jsme informovali o tom, že to bylo právě 15 let od vydání Bitcoin Whitepaperu, tedy jeho představení se světu, začátek ledna 2024 se nesl ve znamení půlkulatých oslav 15 let od spuštění bitcoinové sítě.

Ano! Právě 3. ledna 2009 totiž Satoshi Nakamoto „zkonstruoval“ první blok (tzv. Genesis blok) jako kotvu pro blockchain Bitcoinu. V rámci něj vstoupila do existence také proslulá „první transakce bloku“ (tzv. Coinbase transakce), jež v sobě nesla známý easter egg – Satoshi do parametru časového razítka zahrnul skrytou zprávu v podobě titulku z novin The Times datovaného právě k 3.1.2009, ten zněl: „Ministr financí uvažuje o druhém kole záchrany bank.“ Čímž chtěl Satoshi nejspíše poukázat na právě probíhající ekonomickou krizi a dlouhodobě neudržitelný přístup vlád a centrálních bankéřů, a zároveň symbolicky předestřít poselství Bitcoinu jako alternativy k tomu všemu, co se právě ve světě peněz odehrávalo.

Kromě Satoshiho skryté zprávy v podobě titulku z novin The Times se v Genesis bloku nachází i mnohé další technické pikošky a odlišnosti od běžných bitcoinových bloků. Souhrn několika zajímavostí ve svém twitterovém vláknu šikovně rozebral vývojář a tvůrce českého Bitcoinového slovníku, iWarp. Stojí za prozkoumání.

Mimo 15 let od zkonstruování Genesis bloku tento leden uběhlo 15 let i od prvního přeposlání bitcoinu mezi dvěma uživateli. 11. ledna 2009 odeslal Satoshi Nakamoto Halovi Finneymu v bloku č. 170 vůbec první transakci, která kdy byla v síti odvysílána.

Lednová výročí ale nepatří jen významným prvenstvím na základním bitcoinovém protokolu. Za zmínku stojí také milníky týkající se platební sítě nad Bitcoinem, Lightning Networku. Od představení jeho konceptu v rámci Lightning Network whitepaperu to bylo 14. ledna 2024 už 8 let. Vývojáři Joseph Poon a Thaddeus Dryja v něm totiž už v roce 2016 navrhli škálovatelné a okamžité platby, procesované v rámci decentralizovaného systému, kde jsou transakce zasílány přes síť mikroplatebních kanálů, jež umožňují převod hodnoty mimo základní blockchainovou vrstvu. Tzv. „Lightning Pay Day“, který připadá na 8. ledna, už si pak tento rok připomínáme pošesté. V tomto datu roku 2018 byl proveden první skutečný nákup přes Lightning Network, jednalo se o předplacení služby TorGuard VPN.

Lightning Network whitepaper
Takto vypadá první strana Lightning Network whitepaperu. Pokud vás zajímá víc, ponořte se do jeho plné verze.

Jak v případě samotného základního bitcoinového protokolu, tak v případě Lightningu bylo v začátcích nějaké to hledání správné cesty a doúpravy některých nedostatků. Robustní bitcoinová síť si od svého spuštění zachovává až na dvě malá zaškobrtnutí v začátcích téměř 100% uptime a dnes už má co do využitelnosti nepochybně světový význam. Lightning od svých začátků rovněž zaznamenal obrovský posun, a přestože se ještě i v minulém roce síť párkrát „zasekla“ skrze objevení skrytých bugů, nabízí dnes velmi slušnou spolehlivost a představuje momentálně nejlepší řešení umožňující používat bitcoin pro běžné každodenní transakce a placení.

Tajemná lednová transakce na Satoshiho bitcoinovou adresu

5. ledna vzbudila v bitcoinové komunitě rozruch zajímavá transakce spojená s peněženkou Satoshiho Nakamota. Neznámý uživatel poslal 26,9 BTC v hodnotě přibližně 1,2 milionu USD na Genesis adresu – vůbec první adresu vytvořenou v bitcoinové síti. Vzhledem k tomu že je tato adresa dlouhodobě nečinná, je pravděpodobné, že byly zaslané prostředky obětovány a odesílateli se je nepodaří získat zpět.

V případě adresy odesílatele bylo odhaleno, že převáděné bitcoiny se přesouvaly ze tří původních adres přes 12 dalších, než dorazily na Satoshim vytvořenou Genesis adresu. Blockchainová analytická společnost, Arkham Intelligence, vysledovala, že značná část odeslaných bitcoinů pochází z peněženky přidružené k burze Binance.

Zdrojová adresa z Binance měla být vytvořena čerstvě před přesunem prostředků na adresu Genesis.

Bitcoineři pro nedostatek informací o transakci, k níž se zatím nikdo nepřihlásil, začali spekulovat o tom, zda například nešlo o nějaký pokus o zviditelnění se nebo reklamu ve spojení s v tu chvíli očekávaným schválením spotových bitcoinových ETF v USA. Bitcoiner vystupující pod přezdívkou „Pledditor“ pak polemizoval nad tím, že by transakce mohla představovat provokativní tah jednoho z dlužníků Craiga Wrighta, který od roku 2016 tvrdí, že je tvůrcem Bitcoinu (pseudonymním Satoshim Nakamotem), a tedy by měl mít přístup ke Genesis peněžence, z níž by si pak mohl splacenou dlužnou částku vybrat. Wright nicméně nikdy nedokázal vlastnictví soukromých klíčů k Satoshiho peněženkám, proto by se pravděpodobně k dlužníkem splaceným prostředkům neměl jak dostat.

Mohla být tajemná transakce pokusem o „vytrollení“ samozvaného Satoshiho, Craiga Wrighta?

Genesis adresa, původně obsahující 50 bitcoinů vytěžených v rámci Genesis bloku, získala v průběhu let od bitcoinové komunity příspěvky přibližně ve výši 22 bitcoinů jako vyjádření vděčnosti za Satoshiho invenci. Nejnovější transakce je nejpravděpodobněji jen dalším takovým příspěvkem, tentokrát ovšem velmi štědrým. Celkový zůstatek na adrese tímto příspěvkem tedy stoupl na necelých 100 bitcoinů.

Těžaři začínají před halvingem prodávat své bitcoinové rezervy

V lednu šlo z dostupných dat zaznamenat výraznější přípravy bitcoinových těžařů na blížící se halving. Mineři se ve velkém zbavovali svých bitcoinových rezerv, které se během ledna propadly na roční minimum. Podle on-chain analytické společnosti CryptoQuant například 17. ledna bylo těžaři prodáno za jediný den více než 10 000 bitcoinů, což při cenách v moment události představovalo zhruba 450 milionů dolarů. 29. ledna se pak tok bitcoinů z peněženek těžařů na burzy vyšplhal na nejvyšší úroveň od května 2023, a to na více než 4 000 BTC (přibližně 173 milionů USD).

Během ledna nastal největší prodejní tlak těžařů od května 2023.

Strategická likvidace rezerv ze strany minerů je však očekávaným promyšleným manévrem. Těžaři se obvykle rozhodnou realizovat zisky v očekávání události halvingu, při němž přibližně co 4 roky dochází k redukci odměny za vytěžení bloku na polovinu. Snižování rezerv je tedy postup, jehož cílem má být pokrytí provozních nákladů a připravení si pozice pro budoucí přežití nebo případné investice.

Neobvyklý lednový pokles bitcoinového hashratu

V druhé půlce ledna došlo k výraznému poklesu bitcoinového hashratu o zhruba 25 %, což se připisuje žádostem o omezení provozu těžařských zařízení ze strany texaského regulátora sítě ERCOT (Electric Reliability Council of Texas). Důvodem těchto žádostí bylo nezvykle mrazivé počasí v americkém Texasu, na které museli obyvatelé i firmy reagovat výrazným navýšením vytápění, jež by v kombinaci s běžícími těžařskými operacemi mohlo vést k destabilizaci energetické sítě v regionu.

Dle aktuálních dat z období mezi 15. a 19. lednem nastal pokles hashratu přibližně z 600 EH/s na 450 EH/s. Zprůměrovaný vývoj hashratu bitcoinové sítě ve zmíněném období můžete vidět vyjádřený křivkou na grafu níže.

Pokles bitcoinového hashratu v lednu
Graf rovněž ukazuje, že se hashrate v týdnech následujících po chvilkovém poklesu opět dostával na původní hodnoty. Zdroj: Braiins Mining Insights

Americký Texas se v posledních letech pevně etabloval jako globální centrum bitcoinového těžebního průmyslu a situace, jako je tato, bývají spíše výjimečné. Během většiny roku tamní bitcoinoví mineři naopak svým odběrem elektřiny přispívají ke stabilizaci energetické rozvodné sítě.

Rozpačité schválení spotových bitcoinových ETF v USA

10.1.2024 americká SEC schválila najednou 11 spotových bitcoinových ETF. Tímto vyjádřením bychom to mohli uzavřít. Když už ale byla dlouho diskutovaná očekávání konečně naplněna, pojďme si o tomto vyčerpávajícím tématu, které dominovalo roku 2023, ještě nyní říct trochu více a pak jej zase na delší dobu snad opustíme.

Ve výše zmíněném datu skutečně došlo Komisí pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) ke schválení 11 žádostí různých amerických společností o spuštění prvních spotových ETF na bitcoin. Konkrétně jde o produkty následujících fondů s obchodními tickery v závorkách:

 • Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust (FBTC)
 • iShares Bitcoin Trust (IBIT)
 • Invesco Galaxy Bitcoin ETF (BTCO)
 • ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB)
 • Bitwise Bitcoin ETF (BITB)
 • VanEck Bitcoin Trust (HODL)
 • WisdomTree Bitcoin Fund (BTCW)
 • Valkyrie Bitcoin Fund (BRRR)
 • Franklin Bitcoin ETF (EZBC)
 • Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)
 • Hashdex Bitcoin ETF (DEFI)
i Zkratka ETF označuje tzv. burzovně obchodovatelný fond a vychází z anglického „exchange traded fund“. Spotové ETF je druh cenného papíru, který sleduje určitý index, komoditu nebo jiná aktiva. Předpoklad spotového ETF na bitcoin je takový, že za každý investory nakoupený ETF bitcoin bude muset některý ze schválených fondů (nebo jím pověřený prostředník) držet skutečný bitcoin ve vlastní úschově.

Skutečné schválení se nicméně SEC povedlo až napodruhé. Předchozího dne, tedy 9. ledna se totiž za velmi pochybných okolností na oficiálním twitterovém účtu instituce objevilo falešné oznámení o úspěšném schválení, za kterým měla údajně stát kompromitace tohoto účtu, nejspíše zevnitř samotné SEC. Situaci pak na svém soukromém twitterovém účtu hasil předseda SEC, Gary Gensler, a falešné informace o schválení vyvrátil. Jelikož tyto události v jejich tehdy aktuálním průběhu rychle a poměrně výrazně ovlivňovaly cenu bitcoinu, probíhá nyní vyšetřování všech okolností, protože by se mohlo jednat o pokus manipulovat trhy.

Celý průběh twitterového skandálu SEC minutu po minutě. Tady trefně pasuje latinská fráze „Quis custodiet ipsos custodes?“ – „Kdo ohlídá hlídače samotné?“

I přes nepříliš profesionální přístup SEC k procesu schvalování spotových ETF na bitcoin jejich příchod na americké trhy znamená pro Bitcoin samotný jeho legitimizaci jako komodity a určité stvrzení jeho relevance ve finančním světě vůbec. Jednotlivcům, společnostem i soukromým či státním investičním fondům se nyní rýsuje jasnější regulatorní rámec a snadnější způsob, jak získat expozici vůči ceně bitcoinu. Běžné lidi, kteří doposud o Bitcoinu slyšeli a pochybovali o něm nebo věřili, že se jedná o jakési Ponziho schéma, mohou ETF a marketing okolo nich paradoxně dovést k většímu poznání této technologie a třeba i pochopení její pravé podstaty – nestátní tvrdé peníze a peer-to-peer digitální cash.

Oznámení o skutečném schválení spotových bitcoinových ETF se pak raději vyhlo twitteru a takto vypadalo na oficiálním webu SEC.

Obchodování spotových bitcoinových ETF začalo už 11. ledna a během prvního týdne se hned tři z nich držela v první desítce vůbec nejobchodovanějších ETF produktů na amerických burzách. Celkově pak bylo za leden prostřednictvím všech nových ETF na bitcoin v součtu nakoupeno přes 150 000 BTC. Dvěma nejúspěšnějšími zatím byla bitcoinová ETF společností BlackRock (IBIT) a Fidelity (FBTC), do kterých před koncem ledna dohromady nateklo přibližně 108 000 BTC v hodnotě asi 4,6 miliard dolarů.

Přes všechna praktická zjednodušení pro institucionální investory do bitcoinu musíme ovšem v případě ETFek znovu připomenout, že jejich nákupem nezískáváte nic víc než vystavení se ceně bitcoinu a jakési „papírové potvrzení“ o tom, že za vaše peníze nakoupené bitcoiny skutečně někde někdo drží a uchovává vám k nim za vás privátní klíče.

Spot bitcoin ETF vs. bitcoin
Mít bitcoin v podobě spotových ETF je asi jako mít auto, jehož klíčky nemáte u sebe, ale uchovává vám je dealer, který vám vůz prodal.

Bitcoin byl zkrátka navržen jako nezávislé peer-to-peer peníze bez prostředníka, které budete moci komukoliv a kdykoliv svobodně odeslat, sami si je na vlastní zodpovědnost uchovávat a v rámci celého bitcoinového protokolu mít jistotu, že vám nikdo jen tak nepošle falešně vytvořené mince vzniklé ze vzduchu.

Vznik European Bitcoin Energy Association

29. ledna byl ohlášen vznik European Bitcoin Energy Association – EBEA (Evropská asociace pro bitcoinovou energii). Ta považuje těžbu bitcoinu za klíčovou pro energetickou transformaci v Evropě, protože dokáže pomáhat stabilizovat energetickou síť.

O potřebě významnější iniciativy zastupující minery bitcoinu v Evropě se veřejně mluvilo už například minulý rok na konferenci BTC Prague v Praze. A nyní už bylo načase. Ve světle globální klimatické a lokální energetické krize nebyla poptávka po energetických řešeních připravených na budoucnost nikdy vyšší. Jak vyřešit problémy, které vznikají při přechodu na ekologičtější energii, a zároveň zajistit odolnou a bezpečnou rozvodnou síť? EBEA věří, že těžba bitcoinu v tom může hrát zásadní roli. Bitcoinová těžební centra se prokazatelně dobře hodí k tomu, aby fungovala jako spotřebitelé první i poslední instance, a také například jako cenný nástroj pro snižování emisí metanu.

Asociace, mezi jejíž zakládající členy patří třeba irská těžařská firma – Scilling Digital Mining, švýcarský poskytovatel těžařské infrastruktury – Prosperity Digital, německá společnost zabývající se výzkumem bitcoinové energetiky – Terahash Energy, a také český miningový pool a lídr v těžebních inovacích – Braiins, se bude snažit rovněž odpovědět na nepřátelské politické tendence Evropské komise, která sepisuje dokumenty o škodlivosti miningu pro životní prostředí a s ním spojenou hrozbou pro energetickou bezpečnost EU apod.

EBEA se bude snažit zabránit plánovaným regulacím miningu v EU podle pravidel ESG, jenž v tomto odvětví nepracují s relevantními daty.

Průzkumy napovídají, jak je Bitcoin vnímán generací Z

Seth Cantey a Jack Evans společně s třetím, anonymním účastníkem týmu v lednu zveřejnili pro bitcoinmagazine.com skromný průzkum pozorující vnímání Bitcoinu generací Z, která následuje po mileniálech a zahrnuje osoby narozené od poloviny 90. let až do prvních pár let po roce 2010. Jedná se tedy o náctileté a dvacátníky, kteří budou v příštích desetiletích tvořit nejproduktivnější část populace. Zároveň jde o generaci, jež vyrůstala s moderními technologiemi a rychle se v jejich prostředí dokáže přizpůsobovat. V rámci průzkumu byly kladeny dvě otázky desítkám respondentů z USA a k Bitcoinu zcela odlišně přistupující Číny. Jejich znění bylo jednoduché:

 1. Jak jste seznámeni s Bitcoinem?
 2. Jak často se s ním ve svém životě setkáváte?

Příslušníci generace Z v obou zemích vnímají Bitcoin především jako investiční příležitost. V USA jej vnímají jako spekulativní investici, která však přitahuje stále větší pozornost a postupně se stává významnější. Myslí si ovšem, že rozumní investoři by do bitcoinu nealokovali velké procento svých portfolií. Chápou ho jako vysoce rizikovou investici, zato s potenciálem velkého zisku. Čínská generace Z podobně považuje Bitcoin za spekulaci, ale bývá ještě opatrnější. Pod pojmem Bitcoin se jí častěji vybaví hazardní hry, podvody a kriminalita, což jsou všechno činnosti s možnými vážnými následky. Tak vypadají dopady signálů čínské vlády k občanům, které jasně vyjadřují, že Bitcoin není podporován státem, což vytváří pochyby o jeho hodnotě.

U otázky, zda a jak si všimli Bitcoinu v každodenním životě, americká generace Z označila jeho přítomnost jako okrajovou. Zaznamenává bitcoinmaty na čerpacích stanicích, automaty Coinstar při nákupu potravin, možnosti platby bitcoinem v některých internetových obchodech nebo místy QR kódy v restauracích. Mladí zde zkrátka vědí, že Bitcoin existuje, ale stále jim připadá jako novinka. Naproti tomu mladí Číňané se s Bitcoinem kvůli zákazům v každodenním životě setkávají jen velmi zřídka.

Z těchto poznatků vyplývá, že Bitcoin je často nepochopen nejen boomery, ale i mladšími generacemi. Je však pravděpodobné, že příslušníci generace Z budou při bližším objevení bitcoinové králičí nory ochotněji prozkoumávat, co vše se v ní skrývá.

Studium Bitcoinu na Cornell University ve státě New York

Začátkem ledna schválili na Cornell University ve státě New York v rámci studijního programu Roberta S. Harrisona první nezávislé studium zaměřené na Bitcoin. Kromě toho Cornell University zřídila také svůj vlastní bitcoinový klub.

Cornell University spadá pod sdružení elitních univerzit Ivy League, které patří mezi nejprestižnější vysoké školy v USA.

Právě takové výsledky může mít propad bitcoinovou králičí norou u příslušníků generace Z. Za oběma iniciativami totiž stála dvacetiletá bitcoinerka a studentka třetího ročníku Ella Hough, která v posledních dvou letech se spoluzakladateli Arshem Moluem, Ishaanou Misrou a Autumn Domingo vybudovala neziskové hnutí nazvané Generation Bitcoin (GenB), jež má pomoci mladším generacím dozvědět se o Bitcoinu prostřednictvím vzdělávacích a kariérních zdrojů.

V roce 2023 12 % obyvatel Salvadoru použilo k nákupům bitcoin

Podle každoročního rozsáhlého průzkumu univerzity Josého Simeóna Cañase v Salvadoru použilo v roce 2023 alespoň jednou bitcoin k placení za zboží a služby 12 % místních obyvatel. Průzkumu zveřejněného v lednu 2024, se v prosinci 2023 zúčastnilo téměř 1 300 respondentů. I když čísla vypadají zajímavě, vyplývá z něj ovšem, že počet Salvadorců používajících Bitcoin klesl na polovinu oproti roku 2022, kdy výzkum stejné univerzity tvrdil, že bitcoinem nějaké zboží či služby zaplatilo přes 24 % obyvatel. Přibližně polovina dotázaných provedla nákup pomocí bitcoinu pouze jednou až třikrát, zatímco 20 % jej použilo desetkrát, nebo dokonce vícekrát. Hlavní výdajovou položkou placenou bitcoiny se ukázaly být potraviny – 23 %, a pak běžné nákupy všemožného zboží v supermarketech – 21 %, na veterinární služby připadalo 15 % plateb.

Pokles počtu obyvatel platících bitcoinem nemusí znamenat nic špatného. Zprávy ze Salvadoru, kde je bitcoin zákonným platidlem, jsou spíše pozitivní. Například u obchodníků, kteří by měli bitcoin přijímat povinně, je zajištění této platební metody víceméně dobrovolné a nebylo zaznamenáno žádné vynucování. Adopci je ponechán spíše volný průběh a je na obyvatelích, zda si Bitcoin osahají a zůstanou u něj, či nikoliv.

I v lednu se toho událo daleko více, než na co stačí prostor našeho Bitcoinového měsíčníku. Doporučujeme sledovat na Twitteru jak náš účet @BitcoinAlza, tak i ty, které v měsíčníku citujeme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Jsem content specialista, věnuji se tvorbě a optimalizaci webového obsahu. Studuji Bitcoin společně s dalšími systémy decentralizace a zajímám se o jejich souvislosti s principy osobní svobody a zodpovědnosti. Snažím se přispět k šíření těchto idejí. Volný čas trávím třeba zkoumáním různých alternativních konceptů reality.

Bitcoinový měsíčník 12/2023

 1. Novinky z Bitcoin Alzy
 2. Ohlédnutí za novinkami měsíčníků posledního roku
 3. Celkové shrnutí vývoje Bitcoinu v roce 2023
 4. Co čeká Bitcoin v roce 2024?
 5. Human Rights Foundation připsala granty 18 bitcoinovým projektům
 6. Trezor spouští vzdělávací bitcoinový program v Africe
 7. Ledger měl zase potíže – tentokrát i hack
 8. MicroStrategy už drží téměř 1 % bitcoinové zásoby
 9. Salvador konečně v plusu na svých bitcoinových rezervách
 10. Lugano začalo přijímat bitcoin pro placení daní

Novinky z Bitcoin Alzy

Kromě prosincových článků o české bitcoinové komunitě Jednadvacet nebo Nostru – otevřeném protokolu pro necenzurovatelné sdílení a komunikaci na internetu jsme toho stihli dát dohromady na Bitcoin Alza během roku 2023 spoustu. Nechte se teleportovat do bitcoinové minulosti v textu o Historii Bitcointalku a highlightech jeho diskusí, prostudujte si podrobné recenze a návody na desktopovou peněženku Sparrow Wallet, operační systém GrapheneOS pro lepší soukromí a zabezpečení vašeho telefonu, platformu Firefish zajišťující půjčky zabezpečené Bitcoinem nebo P2P tržiště pro nákup a prodej bitcoinu – Vexl. Koumejte s námi znovu i další zajímavá témata, jakými jsou například reportáže z námi navštívených událostí, například největší bitcoinové konference Evropy – BTC Prague 2023 či letošního Hackers Kongressu Paralelní Polis, nebo se třeba mrkněte na velice poutavou sérii zamyšlení o umělé inteligenci, kterou pro nás připravil Juraj Bednár.

Jednadvacet
Pokud jste dosud okolo Bitcoinu tápali samostatně, dnes už máte díky Jednadvacítce v mnoha českých i slovenských městech příležitost potkat se na lokálních setkáních s ostatními bitcoinery a vyměňovat si informace, zkušenosti nebo si třeba vyvekslovat nějaký ten no-KYC bitcoin. (autor: D@d@)

Pokud se chcete v Bitcoinu vzdělávat z pohodlí domova například prostřednictvím knih od Braiins Publishing, pak můžete kouknout i k nám do e-shopu, kde jich najdete už celou řadu od oblíbených autorů, jakými jsou Saifedean Ammous, Yan Pritzker, Josef Tětek, Gigi nebo Michal Novák.

Jménem celé Bitcoin Alza redakce držíme pěsti československé bitcoinové komunitě v dalším rozkvětu a samozřejmě vám čtenářům i samotnému Bitcoinu přejeme vše dobré do roku 2024.

PF 2024 od Bitcoin Alzy

Se vstupem do nového roku po nějaké době rovněž zase připomínáme, že redakce Bitcoin Alza ráda přivítá další členy do týmu. Myslíte si, že dokážete předat čtenářům myšlenky a know-how z oblasti Bitcoinu nebo navazujících témat, jako je suverenita, osobní svoboda, soukromí, bezpečnost, technologie a volný trh? Pak neváhejte a napište e-mail, v němž se představíte, na michal.mikle(zavináč)alza(tečka)cz a pomozte největší monetární revoluci lidstva.

Ohlédnutí za novinkami měsíčníků posledního roku

Pojďme si nejprve stručně připomenout rok 2023 v našich měsíčnících, který byl na všelijaké bitconové novinky poměrně bohatý. V jeho začátku jsme sice museli oplakat pár špatných zpráv jako například ukončení provozu přes 10 let dobře fungujícího „veksláckého“ hubu LocalBitcoins nebo šlus spolupráce tuzemských kryptobyznysů s poslední k Bitcoinu přívětivou českou bankou, EquaBank, která přešla pod křídla tehda zatím nepřátelské Raiffky. Ke konci roku ale nepochybně svitla naděje a zdá se, že tvrdý přístup bank ke kryptobyznysům by se mohl uvolňovat.

LocalBitcoins
Oznámení o ukončení provozu LocalBitcoins, po kterém už na oficiálním webu zavládlo ticho.

Lehkým rozveselením mohl být na druhou stranu v úvodu roku třeba pohled na salvadorský Miss Universe kostým znázorňující monetární historii země, který na přehlídkovém molu předvedla modelka Alejandra Guajardo. Na zádech nesla obří colón (salvadorská měna platná do roku 2001) ozdobený kakaovými boby. V pravé ruce držela totem připomínající hůl zakončenou velkou mincí se symbolem bitcoinu.

Úctyhodné kulturní započetí roku 2023 ve znamení Bitcoinu.

V našich měsíčnících jsme se za posledních 12 měsíců věnovali ale také mnoha významnějším a pozitivnějším zprávám. Pro příklad jsme letos 31. října oslavili patnáctileté výročí od vydání Satoshiho legendárního bitcoinového white paperu, v němž na pouhých 9 stránkách představil návrh celého blockchainového proof-of-work systému.

Pár pikantních zajímavostí, které jste o bitcoinovém white paperu ještě nečetli.

Ve 23. se toho dost událo také okolo bezpečnostních zařízení pro uchovávání klíčů k bitcoinovým adresám. Představeno bylo hned několik nových hardwarových peněženek. Například v Trezoru odhalili peněženku Trezor Safe 3 – o monochromatický displej, USB-C kabel, Shamir Backup či další funkce upgradovanou verzi starého dobrého modelu One, a rovněž unikátní nástroj pro zaznamenávání a bezpečné uchování seedu Trezor Keep Metal. Coinkite přišel s novou COLDCARD Q peněženkou zajímavou především jejím retro designem, který připomíná staré kalkulačky, nebo například bateriovým napájením. Nechybí jí na druhou stranu ani moderní prvky jako velký LCD displej nebo čtečka QR kódů. A třeba Jackem Dorseym vedená společnost Block uvedla nový koncept hardwarové peněženky Bitkey, která klíče schraňuje poněkud netradičním 2of3 multisignature mechanismem. Naopak dlouho dominující Ledger se minulý rok ukázal spíše ve špatném světle, když přišel s bezpečnostně pofiderní službou Ledger Recover, s níž můžete držení klíčů volitelně svěřit právě Ledgeru, což u zákazníků vyvolalo otázky ohledně možných rizik zadních vrátek v uzavřeném kódu firmwaru Ledger produktů.

Posun se dostavil taky co do přidávání technologií zlepšujících soukromí jednotlivců i obchodníků používajících bitcoin. Jak už asi víte, bitcoinový Blockchain je ve svém základu transparentní a pro ochranu soukromí vlastních adres je třeba používat privacy nástroje, které například nedovolí jen tak někomu sledovat zůstatek na vašich adresách a transakce, které provádíte. Obchodníci procesující platby v bitcoinu přes BTCPay Server tak od letoška mohou díky integraci coinjoinu ve spolupráci s Wasabi Wallet lépe chránit svou historii plateb, výši vlastních tržeb, platební informace zákazníků nebo informace o výplatách svých zaměstnanců. Coinjoin do svých hardwarových peněženek přidal také například Trezor, díky čemuž lze údaje o aktivitách a zůstatcích na vašich adresách skrýt před jakoukoliv protistranou, s níž provádíte transakce.

Krátce ke coinjoinu ve videu výše, nebo můžete mrknout i na jeho vysvětlení v našem článku o vymakané privacy peněžence Samourai Wallet.

Další populární funkci v posledním roce rozšířily služby, které umožňují posílat bitcoin na telefonní číslo. Tato metoda je oblíbená zejména v oblastech, kde není stabilní internetové připojení. V jižní Africe zprostředkováním této možnosti podporuje adopci třeba služba Machankura. Funkci si dnes můžete vyzkoušet i u nás díky aplikace od Anycoinu – BitLiFi. Provádět transakce pouze na základě telefonního čísla umožňuje standard Lightning Network adres ve formátu [email protected]. V aplikaci získají všichni uživatelé unikátní LN adresu ve formátu [email protected]. Na tu pak lze odesílat satoshi i z jakékoliv jiné peněženky s podporou LN adres.

Posílání bitcoinu přes Lightning na telefonní číslo v praxi díky aplikaci BitLiFi.

Přestože Bitcoin představuje především nezávislé nestátní peníze, jeho stopa ve světě už je příliš výrazná na to, aby jej nejrůznější státní zástupci nebo samotné státy zcela ignorovaly. Kromě hromady pokusů o regulaci, zákazy a házení klacků pod nohy za celou patnáctiletou historii Bitcoin v roce 2023 získal na své konto hned několik pozitivních vyjádření a jeho mining dokonce podpořil efektivitu využití státních energetických zdrojů.

Jednou z výrazných politických postav vyjadřujících se k Bitcoinu pozitivně byl kandidát na příštího amerického prezidenta, Robert F. Kennedy Jr. Ten Bitcoin označil za v dnešní době potřebný, nekompromisní nástroj finanční svobody, který například s přihlédnutím k nedávným smutným událostem kanadského Freedom Convoy protestu může nepřímo posloužit rovněž pro ochranu svobody slova. Dalším Bitcoinu otevřeným státníkem je nově zvolený argentinský prezident, Javier Gerardo Milei. Kromě toho, že za své krátké působení ve funkci koncem roku výrazně přispěl k minimalizaci státu a byrokracie nebo podnikl kroky pro přiblížení země od hyperinflačního argentinského pesa k dolarizaci, promluvil také o Bitcoinu jako o „přirozené reakci proti šejdířům z centrálních bank“ a navrhl svobodné používání měn, včetně bitcoinu, při uzavírání smluv – kdokoliv bude chtít použít bitcoin pro vyrovnání v rámci nějakého kontraktu, bude mít možnost tak udělat.

Asi nejzajímavějším objevem, co se týká státního kontaktu s Bitcoinem, byly akce Bhútánu. V dubnu vyšlo najevo, že bhutánská národní investiční skupina Druk Holding & Investments nejenže drží a nakupuje bitcoin, ale dokonce jej i těží za využití obnovitelných zdrojů energie, které sestávají především z vodních elektráren.

Zelený bitcoin těžený s využitím obnovitelných zdrojů energie bhútánských hor.

Celkové shrnutí vývoje Bitcoinu v roce 2023

Kromě mnohých navazujících novinek byl rok 2023 pro Bitcoin a kryptoměny plný spousty významných událostí. Co se týká konkrétně vývoje bitcoinového protokolu, ještě více než v roce 2022 minulý rok platilo, že nic není zcela jednoznačné a jednoduše černobílé. Pokrok se týkal nových technologií a navazujícího dění na samotné bitcoinové síti, adopce, růstu těžařského odvětví, rozvoje na druhých bitcoinových vrstvách, ale i ceny. Jaké rozmanité milníky a události má tedy Bitcoin za sebou po roce 2023?

Pokračující bitcoinová adopce

V průběhu roku 2023 probíhala adopce zezdola i seshora. I přesto, že v letech 2021 a 2022 v tolik sledovaném Salvadoru s bitcoinem jako legálním platidlem drží a používají dle průzkumů jen necelá 2 obyvatel, nebo v bitcoinově nadějné Středoafrické republice nakonec bitcoin jako legální platidlo nedopadl, právě v okolí těchto zemí je adopce zezdola stále nejvýraznější, a taky dává největší smysl. V Africe především kvůli nefunkčním státním měnám ovládaným zkorumpovanými vládami a v jižní Americe rovněž kvůli hyperinflaci, a navíc stále trvajícímu problému remitencí, kdy mnozí živitelé tamních rodin pracující např. v USA nedokáží bez bitcoinu poslat vydělané peníze zpět domů, aniž by velkou část z nich požraly poplatky. Mnoho obyvatel Afriky nebo jižní Ameriky rovněž nemá tak snadný přístup ke klasickým bankovním službám jako například my moderní Evropané, proto pro ně bitcoin řeší finanční transakce mimo tamní finanční systémy, a to třeba i v místech bez internetu právě díky výše v článku zmíněným službám pro platby na telefonní číslo.

Jak v Africe, tak i v jižní Americe navíc vzniká mnoho malých nenápadných projektů vzdělávajících tamní lokální komunity o Bitcoinu. Mezi konkrétními příklady patří například v jednom z letošních měsíčníků zmiňovaná salvadorská Bitcoin Beach v El Zonte, o níž vznikl dokument Dare to Dream: A Story from El Salvador – ten už mimochodem můžete ohodnotit nebo k němu diskutovat i na filmovém portálu ČSFD. Velmi podobný příběh pak píše i jihoafrická komunita Bitcoin Ekasi, v níž začali u jednoduchého placení surfařských lekcí bitcoinem a postupně za účelem utrácení získaných bitcoinů onboardovali na bitcoin nejen obchodníky ve svém okolí. Více se dozvíte v krátkometrážním dokumentu Lekker Feeling: A Bitcoin Ekasi Story.

Dokument o příběhu Bitcoin Ekasi komunity.

Dalším podobným projektem je také AmityAge Academy, spoluzaložená slovenským bitcoinovým edukátorem, Dušanem Matuškou. AmityAge působí jako bitcoinové vzdělávací centrum na honduraském ostrově Roatan, komunita se snaží vzdělávat tamní obyvatele o Bitcoinu, učit děti finanční gramotnosti a seznámit je s bitcoinem už v útlém věku nebo pomáhat obchodníkům s přijímáním bitcoinu za jejich produkty a služby. Cílem projektu je šířit Bitcoin po celé Střední Americe a Karibiku.

Bitcoinová adopce seshora, tedy ta institucionální, byla i přes svůj nejistý dopad na Bitcoin v posledním roce probíraná daleko více. Zprávy o nespočtu finančních obrů, kteří se chystají mít co dočinění s Bitcoinem zcela zastínily pomalou finanční revoluci v Africe i Jižní Americe. Sami jste možná zaznamenali velké haló okolo amerického bitcoinového ETF, ruku v ruce s nímž se Bitcoinu začaly otevírat dokonce dříve nepřátelské banky jako JPMorgan nebo Citi. Koncem minulého roku například i z většiny rakouská Raiffeisenbank právě v Rakousku oznámila plánované umožnění nákupu bitcoinu klientům. Raiffka mimochodem českým krypto byznysům začátkem roku 2023 způsobila odstávku fiatových služeb poté, co už dříve pohltila poslední ke krypto byznysům přátelskou Equa bank. Významná adopce seshora je každopádně zatím spíše v rovině spekulací a bude znovu tématem v roce 2024.

Technologický pokrok v Bitcoinu – nejen inskripce

Bitcoinový protokol zaznamenal v roce 2023 hned několik inovací. Veskrze se většinou jednalo o to, jak Bitcoin obohatit o něco, co vlastně možná ani nepotřebuje. A v komunitě to echt vřelo. Už v lednu bylo docela poklidné, tehdy ještě bearmarketové naladění bitcoinerů narušeno příchodem protokolu Ordinals, který nabídl nový způsob ukládání nezaměnitelných tokenů (NFT) neboli inskripcí na bitcoinový blockchain.

NFTs, ordinals, inscriptions, digital artifacts... Co že to z toho Etherea vlastně přistálo na Bitcoinu za maglajs?

JPEGy a nejrůznější „vzácné“ inskripce ale byly málo. Tak jsme se dočkali dalšího „upgradu“. Technologie Ordinals se začala používat v analogii k ethereovému standardu tokenů ERC-20 pro vydávání zaměnitelných tokenů na Bitcoinu, které na jeho blockchain „zaútočily“ pod označením „BRC-20“. Vzhledem k stoupání popularity Ordinals inskripcí a BRC-20 tokenů u spekulantů se začala mezi bitcoinery probírat otázka podstaty samotné bitcoinové sítě a účelu jejího využití. Podle některých byl blokový prostor příliš vzácný na to, aby se zaplňoval nesmyslnými transakcemi majícími za cíl zápis a přenos obrázků na blockchainu. Nesmyslnost Ordinals dobře rozvedl Giacomo Zucco v přednášce na BTC Prague. Poukázal na to, že inskripce a tokenizovaná aktiva přímo na blockchainu tu už byly dříve v podobě projektů jako Colored Coins a jsou dnes vyřešeným tématem, slepou uličkou.

Giacomo Zucco ve své přednášce „Ordinals Are Retarded“ o tom, proč jsou Ordinals retardované...

Jiní na druhé straně nesouhlasili s tím, že by měl být Bitcoin používán čistě k finančním operacím a upozorňovali na necenzurovatelnost sítě, která má umožňovat jakémukoliv uživateli platícímu transakční poplatky dělat si na ní, cokoliv se mu jen zachce. Což je ve výsledku v rámci základního bitcoinového étosu i jakožto svobodného otevřeného protokolu ultimátní argument. Předpoklad je pak takový, že Bitcoin si s tím jako vždy „nějak poradí“.

Jak se například vyjádřil jeden z OG bitcoinových vývojářů, Adam Back: „JPEGy na Bitcoinu nezastavíte. Stěžování si na jejich tvůrce je jen přiměje dělat to ještě víc. Když se jim v tom pokusíte zabránit, najdou si cestu, jak to dělat ještě horšími způsoby.“

V roce 2023 to ale nebylo vše jen o Ordinals. Objevilo se pár skutečně zajímavých protokolových návrhů, které by mohly přinést alternativu nebo vylepšení konstrukce Lightningu, nebo rovnou implementovat do bitcoinu Turingovsky kompletní systém. Někdy v květnu přišel nejprve lightningový vývojář „Burak“ s ARK protokolem druhé bitcoinové vrstvy, jež představil alternativní škálovací přístup, který má uživatelům umožnit rychlé, bezpečné a soukromé off-chain platby bez omezení likvidity, což příjemcům usnadní získávání plateb bez nutnosti složitého nastavování systému v začátcích. Na rozdíl od Lightningu Ark nevyžaduje otevírání a zavírání kanálů, což má zase výrazně snižovat stopu na řetězci.

K protokolovým vylepšením a nadstavbám základní vrstvy Bitcoinu jako RGB či Taro, se pak v říjnu přidal návrh vývojáře Robina Linuse uvedený jako BitVM: Provádějte neomezené výpočetní operace na Bitcoinu. Projekt má na Bitcoin přinést ještě složitější smart kontrakty a rychlejší škálování, než jaké umožňovala dosavadní řešení. BitVM má být díky dosud nevyužitým technickým detailům zakomponovatelný do bitcoinového protokolu údajně bez potřeby jakéhokoliv softforku a má posloužit pro spouštění složitějších aplikací, jaké zvládá například Turingovsky kompletní Ethereum virtual machine, a výrazně tak rozšířit pole působnosti také vývojářům na Bitcoinu.

i Jak okolo Arku, tak okolo BitVM se vedly a ještě nejspíš budou vést debaty a teprve uvidíme, zda bude nakonec dávat smysl protokoly implementovat, případně nějak smysluplně využít alespoň jejich části například pro zlepšení soukromí v současnosti používaných protokolech.

Pouze o sny a vize už se ale nejedná například u bitcoinových „bezkontaktních“ plateb. Ty sice nejsou úplně novým objevem ale v posledním roce se spojením NFC a Lightning Networku nabraly na popularitě a rozšířily se od geeků s čipem v ruce k běžným uživatelům v podobě karet, prstenů či náramků propojených s přednastavenou a přednabitou lightningovou peněženkou, která po přiložení k platebnímu terminálu dovolí automaticky odečíst množství satoshis uvedené na obchodníkem vygenerované lightningové faktuře.

Takto už dnes vypadá srovnání platby bitcoinem lightningovou NFC kartou a běžné fiatové platby kartou Visa.

NFC platební náramky, prsteny a karty zpravidla podporují klasickou LNURLw nebo standard Bolt Card a jde s nimi platit u většiny terminálů s BTCPayServerem, LNbits, Confirmem, BitLiFi i běžných peněženek jako Wallet of Satoshi, Breeze apod. V testování už jsou navíc i specifikace, které dovolují NFC platbu na bitcoinový terminál mobilem, chytrými hodinkami nebo přímo z jednoho mobilu na druhý pouhým přiblížením zařízení bez skenování QR kódů.

Vývoj v miningu – rekordní hashrate i zisky z transakčních poplatků

Výrazný nárůst těžebních operací v průběhu roku 2023 naznačuje, že pozice bitcoinu jako nezávislé globální digitální měny je zakotvena pevněji než kdy dřív. Rekordní hodnoty hashratu svědčí o robustním zabezpečení sítě a neustávajícím odhodlání těžařů. Za posledních 12 měsíců se těžební výkon bitcoinové sítě zvýšil o 102 %, z 256 EH/s na 517 EH/s (exahashů za sekundu).

Nový rekordní hashrate Bitcoinu
Růst bitcoinového hashratu napříč celým rokem 2023.

Ordinals mánie začátkem i koncem roku vedla v některých obdobích k zaplnění blokového prostoru natolik, že byli uživatelé bitcoinové sítě nuceni i při provádění běžných finančních transakcí na základní vrstvě navyšovat transakční poplatky, aby se do bloků vůbec dostali. Zatímco v letních měsících bez problémů rychle procházely transakce s poplatkem v jednotkách nebo nižších desítkách sat/vB (satoshi za virtuální byte) například v prosinci už to byly stovky až tisíce sat/vB. To minerům zajistilo výjimečné zisky, které v mnoha blocích pramenily většinově právě z transakčních poplatků převyšujících samotnou odměnu za vytěžení bloku. Právě ke konci roku těžaři pokořili rekord ve výdělku za 24 hodin, když si v jednom dni připsali za vykonanou práci svých mašin celkem 9,97 milionu dolarů.

Rekordní transakční poplatky
Na obrázku výše lze vidět rozpis uzavřených bloků z 20. prosince, kde řádek „Celkové poplatky“ značí výši odměny za zprocesování všech transakcí v bloku, která přesahuje odměnu za vytěžení bloku momentálně nastavenou na 6,25 BTC. Celková odměna za vytěžení bloku tak díky vysokým transakčním poplatkům dosáhla například až na téměř 13,5 BTC.
i V případě, že plánujete co nejdříve převést menší sumy v bitcoinu nebo potřebujete provést konsolidaci vašich UTXO, sledujte minimální hodnotu sat/vB, s jakou prošly transakce v několika posledních blocích. V obdobích s hodnotami sat/vB ve vyšších desítkách, stovkách, nebo dokonce tisících počkejte na ochladnutí mempoolu. Ke sledování zahlcenosti sítě poslouží třeba web mempool.space.

Dobrých výsledků odvětví bitcoinového miningu dosáhlo také v otázce udržitelnosti. Podle průzkumů je 54 % bitcoin těžících strojů poháněno z udržitelných zdrojů energie, jako jsou vodní, větrné nebo solární elektrárny. Přímý soupeř, tradiční bankovní sektor přitom pro svůj provoz využívá udržitelnou energii jen z přibližně 40 %. Sektor výroby elektrických aut pak například jede na udržitelnou energii jen z necelých 37 %.

Nejdominantnější udržitelný zdroj energie pohánějící bitcoinovou síť z celkem 23,5 % představují vodní elektrárny.

Posílení peer-to-peer narativu a vlastní úschovy bitcoinu

S doznívajícím krachem bývalé druhé největší krypto burzy, FTX, nebo v reakci na letošní obžaloby Binance či Coinbase se rozšiřuje povědomí o důležitosti držení vlastních klíčů a peer-to-peer nakládání s bitcoinem. Minimálně v naší československé bitcoinové bublině jsme mohli v minulém roce sledovat rostoucí zájem o hardwarové peněženky, a také vznik a rozvoj vekslovacích skupin na šifrovaných messengerech, častější používání marketplaců pro p2p nákup a prodej bitcoinu (např. český Vexl) nebo zájem o osobní vekslování na nejrůznějších komunitních akcích.

Vývoj ceny bitcoinu

Zatímco v roce 2022 se dolarová cena za jeden bitcoin, až na menší úlevy, sunula směrem dolů, rok 2023 se nesl ve znamení růstu. 1. ledna 2023 stála jedna mince přibližně 16 500 USD a 31. prosince 2023 se končilo na nějakých 42 500 USD, což znamená polepšení o +- 157 %. Bitcoin tak minulý rok podle mnoha finančních deníků uzavřel jako vůbec nejvýkonnější „aktivum“.

Porovnání vývoje ceny bitcoinu v roce 2022 a 2023.

Cenový růst bitcoinu v začátku roku se připisoval tehdejšímu hromadnému kolapsu komerčních bank v USA i Evropě, který souvisel s utahující se monetární politikou centrálních bank. Mezi prvními padla banka Silvergate poskytující služby mimo jiné například kryptoměnovým burzám. Krátce poté, co banka Silvergate prošla dobrovolnou likvidací, došlo ke třem dalším bankovním krachům v USA. Ty se týkaly First Republic Bank, Silicon Valley Bank a Signature Bank. V Evropě americké krachy doprovázely problémy švýcarské Credit Suisse a německé Deutsche Bank. Mnozí se domnívají, že se mohl konat „útěk do bezpečí bitcoinu“, protože tradiční bankovní systém se najednou zdál být poměrně křehký. Výrazné pokračování vzestupného cenového trendu ke konci roku pak pravděpodobně poháněly spekulace na možné schválení spotového bitcoinového ETF v USA.

Co čeká Bitcoin v roce 2024?

Rok 2024 bude pro Bitcoin vcelku významný. Kromě toho, že se blíží halving, jsou ve vzduchu také velká očekávání okolo již zmíněné možnosti schválení spotového bitcoinového ETF v USA. Dále se bude muset bitcoinová síť například vypořádat s nárazy období vysokých transakčních poplatků a možná bude muset Bitcoin čelit i stále vážněji nastupujícím digitálním měnám centrálních bank.

4. bitcoinový halving

Bitcoinový halving neboli půlení je důležitá událost, ke které dochází přibližně každé čtyři roky, přesněji každých 210 000 vytěžených bloků. Během něj se odměna za vytěžení bloku těžařům snižuje na polovinu. Koncem prosince byl jako poslední vytěžen blok číslo 823 781, což znamená, že od Nového roku zbývalo 16 219 bloků do dalšího půlení v bloku 840 000, tedy méně než 113 dní (pokud počítáme s vytěžením bloku přibližně každých 10 minut). Matematicky nám nyní příští půlení vychází na 22. dubna 2024, ale historicky se datum půlení vždy postupně ještě přibližovalo. Jakmile zanedlouho dojde k již 4. halvingu, odměna za vytěžený blok klesne ze současných 6,25 BTC na 3,125 BTC.

Bitcoinové půlení na trhu vyvolává „nabídkový šok“. Prudký pokles tempa tvorby nové nabídky + stejná úroveň poptávky = pohyb ceny směrem nahoru. Je však důležité si uvědomit, že v poměru k celkové nabídce v oběhu má každý další halving klesající dopad, a proto je logické očekávat klesající cyklické výnosy.

Halvingy jsou významné, protože zajišťují, že nové bitcoiny budou vznikat stabilně, s předvídatelným tempem emise nových mincí. Taková řízená míra měnové inflace je jedním z hlavních rozdílů mezi bitcoinem a tradičními fiat měnami, které mají neomezenou peněžní zásobu s předem nepředvídatelnou rychlostí emise.

i Odpočet do příštího halvingu můžete sledovat například na webu bitcoinblockhalf.com.

Co budou pro Bitcoin znamenat spotová ETF? Pokud budou..

Kolem Bitcoinu se už pár měsíců zvedá napětí spojené s netrpělivým očekáváním výsledků verdiktů SEC (Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států) k podaným žádostem o založení tzv. „spotového bitcoinového ETF“. Mnoho bitcoinerů i spekulantů se domnívá, že právě schválení a uvedení takového investičního instrumentu na americký trh by vedlo k velkému nárůstu zájmu o Bitcoin, a také zvyšování jeho hodnoty vyjádřené ve fiatových měnách.

i Zkratka ETF označuje tzv. burzovně obchodovatelný fond a vychází z anglického „exchange traded fund“. ETF je druh cenného papíru, který sleduje určitý index, komoditu nebo jiná aktiva. Předpoklad bitcoinového ETF je takový, že za každý investory nakoupený ETF bitcoin bude muset některý ze schválených fondů držet skutečný bitcoin ve vlastní úschově.

V současnosti už o schválení ETF není téměř pochyb vzhledem k tomu, kolik velkých společností už je ve hře. Najdeme mezi nimi například významné fondy jako BlackRock, VanEck, Wisdomtree, Fidelity, Valkyrie, Bitwise a další. Víru v brzké schválení podpořily i četné schůzky zástupců žádajících firem s regulátory, které intenzivně probíhaly ke konci minulého roku.

Seznam žádosti o bitcoinové ETF
Seznam firem žádajících o schválení bitcoinového ETF v USA s nejzazšími daty vydání rozhodnutí SEC.

Mnozí si od případného schválení slibují i validaci Bitcoinu v očích mainstreamu. Jiní naopak varují, že se bude jednat o prudkou adopci seshora, která bude mít potenciál do budoucna bitcoinu ubrat z jeho nezávislosti. Problém plánovaného ETF může být například hromadění bitcoinů u centralizovaných společností zajišťujících držbu podkladového aktiva fondům nabízejícím tento produkt. Pokud by se časem spotové ETF stalo dominantní metodou nákupu „bitcoinu“, mohl by hrozit útok na Bitcoin ze strany státu, který by měl právě skrze centralizované, regulované uschovatele možnost velké množství mincí zabavit. Dalším úskalím ETF je nemožnost investorů vybrat přímo podkladové aktivum (bitcoin) na vlastní adresu a ověřit si tak, že fondy opravdu mají ve své držbě skutečně tolik bitcoinu, kolik klientům nabízí.

i Dosud bývali v rámci „proof of keys“ dne každý rok 3. ledna bitcoineři mající své mince na centralizovaných platformách vyzváni, aby přesunuli bitcoin na vlastní adresy, které mají plně pod kontrolou. Stažením mincí z burz a jiných úschovných služeb je možno odhalit frakční rezervy, „papírové bitcoiny“ a další podvody. Toto u spotového ETF nebude možné.

Všechny naděje okolo schválení spotového bitcoinového ETF posilují i čerstvě vydané reklamy právě na tento finanční produkt několika výše zmíněnými společnostmi.

Pro příklad Bitwise a jeho velmi lišácká taktika, jak nabídnout bitcoin nebitcoin ženám i mužům každého věku.

S příchodem spotových bitcoinových ETF je i přes všechno nadšení rozumné pamatovat na původní étos Bitcoinu, jehož hlavní význam už od počátku stál na myšlence peer-to-peer peněz bez prostředníka. Svobodných digitálních peněz, které budete moci komukoliv a kdykoliv odeslat, sami si je na vlastní zodpovědnost uchovávat, střežit a v rámci celého bitcoinového protokolu mít jistotu, že vám nikdo nepošle falešně vytvořené mince vzniklé z ničeho. Jak moc jistí si budeme moci být, že je hodnota našich bitcoinů férová a nepodkopaná prodejem 22. nebo 23. milionté papírové mince skryté do hávu „spolehlivého“ finančního derivátu, pokud adopce proběhne namísto cestou no-KYC a peer-to-peer skrze ETFka gigantů tradičního finančního světa, která budou slibovat krytí skutečnými bitcoiny a nikdo je nebude zpochybňovat?

Vysoké poplatky na základní vrstvě a migrace na Lightning?

Výše v článku už jsme zmiňovali, že zahlcování bitcoinového blockchainu Ordinals vedlo k prudkému nárůstu poplatků za odesílání BTC na základní vrstvě. Průměrné transakční poplatky se koncem prosince pohybovaly okolo 40 dolarů. Dlouhodobé trvání takové situace by bylo do budoucna neudržitelné.

V roce 2024 tedy uvidíme, zda dojde na řešení, která například navrhují bitcoineři označující Ordinals za DoS (Denial-of-service) útok na Bitcoin – například cenzurování Ordinals ze strany těžařů a provozovatelů uzlů či úpravu bitcoinového protokolu, nebo se půjde cestou podpory používání druhé bitcoinové vrstvy, Lightningu, a jejího inovování, aby byla připravena na větší nápor uživatelů.

Například vývojáři z bitcoinového mining poolu OCEAN upravili v prosinci své těžební procesy tak, aby cenzurovaly Ordinals transakce právě s odkazem na riziko DoS útoku a přetížení mempoolu.

A nyní ještě k pár událostem prosince, kterými Bitcoin zakončil rok 2023...

Human Rights Foundation připsala granty 18 bitcoinovým projektům

Nadace pro lidská práva (Human Rights Foundation, HRF) v prosinci oznámila udělení grantů v rámci fondu pro podporu vývoje Bitcoinu. Peníze byly rozděleny mezi 18 projektů zaměřených na edukaci o Bitcoinu ve světě, vývoj Bitcoin Core kódu, decentralizaci těžby a zlepšování zapojení přehlížených vývojářů do networkingu na průmyslových konferencích. Celkově bylo rozděleno 500 tisíc dolarů.

Human Rights Foundation aktivně podporuje roli Bitcoinu jako nástroje finanční svobody a globálního posílení postavení jednotlivců.

Mezi zajímavé podpořené projekty patří například:

 • Kulpreet Singh snažící se o decentralizaci miningu s poolem Braidpool. V tom každý jednotlivý těžař provozuje svůj vlastní uzel a konstruuje své vlastní šablony bloků. Rozdělování odměn za těžbu mezi minery má probíhat non-custodial cestou pro vyhnutí se zpožďování nebo zabraňování výplatám, podobně jako u v minulém měsíčníku zmiňovaného Ocean poolu. Bude pro to však využita odlišná technologie na bázi 2/3 multisigů.
 • Mostro, decentralizovaná peer-to-peer bitcoinová směnárna postavená na Nostru. Má jít o otevřený protokol, který pomůže ochránit vývojáře a běžné uživatele v restriktivních finančních prostředích před cenzurou a umožní jim svobodně nakupovat a prodávat bitcoiny.
 • Mi Primer Bitcoin je organizace poskytující open-source vzdělávání o Bitcoinu ve střední Americe. Jejich Bitcoin Diploma program již funguje v zemích jako Salvador, Jihoafrická republika, Honduras, Kuba, Guatemala a mnoha dalších. Financování HRF má podpořit další rozšíření a překlad vzdělávacích materiálů.
 • SeedSigner představuje DIY hardwarové zařízení pro správu bitcoinových klíčů, které si může kdokoli a kdekoli postavit sám. Grant má usnadnit závěrečné fáze vývoje, který odstraní závislost na Raspberry Pi a umožní provoz na levných mikropočítačích, aby bylo držení vlastních klíčů ještě dostupnější pro široké masy.
 • Hack.BS – neziskovka se sídlem v Itálii plánující otevření cypherpunkového hackerspacu, který bude přes den fungovat jako coworkingové centrum a večer jako aktivní prostor pro pořádání akcí, setkání, workshopů a hackatonů.
 • John Carlson, vývojář přispívající k aktualizaci a zlepšování projektu Bitcoin Core App, který uživatelům umožňuje provozovat uzly na svých telefonech. Financování má podpořit také například rozšiřování kompatibility s telefony a tablety s Androidem.

Trezor spouští vzdělávací bitcoinový program v Africe

V Trezoru se rozhodli podpořit adopci Bitcoinu na africkém kontinentu. O své nové iniciativě „Trezor Academy“ oficiálně informovali na Africa Bitcoin konferenci v Ghaně. Ta následuje už dřívější skromné vzdělávací aktivity, které firma provozovala právě v Ghaně, Nigérii, Kamerunu nebo Keni. Trezor Academy plánuje v průběhu roku 2024 zřídit vzdělávací akademie ve více než deseti nových afrických zemích a vyškolit stovky místních edukátorů, aby šířili znalosti o Bitcoinu. Podle šéfa Trezoru, Matěje Žáka, dává adopce Bitcoinu v Africe možná vůbec největší smysl než kdekoliv jinde právě kvůli tamnímu složitému přístupu ke klasickým bankovním službám, nepoužitelné hotovosti nebo hyperinflací ztíženému dlouhodobému spoření v lokálních měnách.

V rámci tohoto vzdělávacího programu vznikl také „orangepillovací“ teréňák – Bitcoineta West Africa. Bitcoinový Land Rover Defender bude brázdit cesty napříč Ghanou, Nigérií, Togem a Beninskou republikou, šířit bitcoinovou osvětu a bránit poselství tvrdých peněz.

Bitcoinový auťák „Bitcoineta West Africa“ předal v Ghaně za Trezor Josef Tětek.

Ledger měl zase potíže – tentokrát i hack

Rok 2024 byl pro jednoho z největších světových výrobců hardwarových peněženek, Ledger, opravdu nešťastný. V průběhu posledních dvanácti měsíců kolem firmy a jejích produktů panovalo hodně negativního rozruchu. Asi nejvýraznějším kixem bylo květnové představení služby Ledger Recover. Ta přinesla možnost převést zodpovědnost za privátní klíče z vlastníka hardwarové peněženky právě na společnost Ledger, která je po rozdělení Shamir Backupem na tři části uschová u dalších „důvěrných“ entit. Pro obnovení Ledgerem při ztrátě klíčů se navíc musíte identifikovat občankou, což byl do kupy ještě s uzavřeným kódem Ledger softwaru už tehda hřebíček do rakve.

V průběhu prosince však tragédie dostala na vrch ještě dvě třešničky. Nejprve se hackerům podařilo zaútočit na „Ledger Connect Kit“, propojovací knihovnu s web3 decentralizovanými aplikacemi, což umožnilo napadení hned několika nad Ethereem postavených protokolů jako Phantom, Balancer, SushiSwap a dalších. V době útoku aktivní uživatelé napadených decentralizovaných aplikací tak mohli přijít o své prostředky, přestože s blockchainy interagovali skrze bezpečnostní hardwarové zařízení.

Oznámení Ledgeru o napadení. Identifikovaným uživatelům doufejme přišla aspoň SOS SMS..:)

Dále bylo rovněž nezávislými vývojáři odhaleno, že software Ledger Live, který slouží uživatelům PC a smartphonů k propojení Ledger peněženky, jejímu počátečnímu nastavení apod., předává poskytovateli analytických služeb Ledgeru informace o návštěvách stránek či aplikací, přesměrováních, počtu účtů, názvech držených kryptoměn, nebo dokonce zůstatcích.

Kalamita.

I když při hacku nikdo nepřišel o žádné bitcoiny a mnoho bitcoinerů Ledger produkty používá bez známek toho, že by jejich data někam unikala, je po tom všem na místě otázka, jak moc se dá na zařízení výrobce spoléhat do budoucna.

MicroStrategy už drží téměř 1 % bitcoinové zásoby

Někdo má za cíl nastřádat si jeden celý bitcoin, někdo zase 1 % bitcoinové zásoby. Společnost MicroStrategy zapáleného bitcoinera, Michaela Saylora, už je tomu velmi blízko. Při svém posledním nákupu na konci prosince nastackovala dalších 14 620 BTC za téměř 616 milionů dolarů. Celkově tak nyní společnost ve svých rezervách drží 189 150 BTC získaných celkově za 5,9 miliardy USD, tedy s průměrnou nákupní cenou 31 168 USD za jednu minci. 189 150 BTC dělá z celkového počtu bitcoinů vytěžených na přelomu roku 23/24 asi 0,95 %. Z celkové zastropované zásoby bitcoinů, které kdy mohou být vytěženy, tedy 21 milionů, nyní MicroStrategy drží něco lehounce přes 0,9 %.

Salvador konečně v plusu na svých bitcoinových rezervách

Salvador se stal v roce 2021 první zemí, která přijala bitcoin jako zákonné platidlo a ve stejném roce v říjnu do něj rovněž začala ukládat část státních rezerv. Vzhledem k následnému dlouhodobému poklesu ceny bitcoinu v rámci bearmarketu však tyto salvadorské rezervy byly téměř přesně dva roky ve výrazně minusových číslech. Poměrně dobře načasované nepravidelné nákupy v průběhu roku 2022 a použití metody „dolar cost averagingu“ (v případě Salvadoru nákup jednoho bitcoinu každý den) v celém roce 2023 konečně v prosinci přineslo ovoce. Bitcoin totiž přerostl cenou za jednu minci průměrnou nákupní cenu Salvadoru, která se pohybuje okolo 42 000 USD. Většinu posledního měsíce roku 2023 se tak salvadorské bitcoinové rezervy držely v plusu a maximální nerealizovaný zisk dosáhl v některých dnech na hodnotu přibližně 5 %.

Salvador bitcoin rezervy
Na webové stránce nayibtracker.com lze sledovat datum a čas nákupů, o kterých rozhodl salvadorský prezident, Nayib Bukele.

Lugano začalo přijímat bitcoin pro placení daní

Švýcarské město Lugano, které leží v jižním cípu země na hranici s Itálií, je jedním z k Bitcoinu nejpřívětivějších míst Evropy vůbec. Již nějakou dobu zde existují iniciativy okolo adopce Bitcoinu a už během roku 2022 se zde testovalo používání bitcoinu například ve spolupráci s McDonald's prodejnami. V současnosti už ve městě a jeho okolí existují tisíce nejrůznějších obchodů nebo služeb, jež podporují platbu bitcoinem. Každoročně se zde rovněž pořádá bitcoinová konference Plan ₿ Forum.

Novinkou posledního měsíce roku 2023 však bylo prohlášení z 5. prosince, v němž luganské úřady uvedly, že jednotlivci i firmy mohou nyní bitcoinem platit municipální daně, faktury, vstupy na veřejné akce a další městské poplatky jako parkovací lístky, stavební povolení, úhrady za vydání pasu, nebo i pokuty.

Obyvatelé Lugana budou dostávat účty od města s QR kódem, který lze jednoduše naskenovat pomocí mobilní bitcoinové peněženky a zaplatit určenou částku.

Lugano není ve Švýcarsku prvním takovým případem. Švýcarský kanton Zug a město Zermatt již dříve začlenily bitcoin do svých finančních operací a přijímají ho nejen pro platby daní.

I v prosinci se toho událo daleko více, než na co stačí prostor našeho Bitcoinového měsíčníku. Doporučujeme sledovat na Twitteru jak náš účet @BitcoinAlza, tak i ty, které v měsíčníku citujeme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Jsem content specialista, věnuji se tvorbě a optimalizaci webového obsahu. Studuji Bitcoin společně s dalšími systémy decentralizace a zajímám se o jejich souvislosti s principy osobní svobody a zodpovědnosti. Snažím se přispět k šíření těchto idejí. Volný čas trávím třeba zkoumáním různých alternativních konceptů reality.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB07