Laminátory umožňují zatavit dokumenty, vizitky nebo doklady do fólie, což zvýší jejich odolnost a prodlouží životnost. Chcete-li vědět, která laminovačka je nejlepší, zohledněte, jak často budete laminovat, v jakém množství a formát papíru. Důležitou roli také hraje typ papíru a použité fólie. Chcete vědět více?
Laminovačka je zařízení určené k ochraně dokumentů, fotografií, vizitek a dalších materiálů pomocí tenké plastové fólie. Princip fungování laminovačky spočívá ve vložení dokumentu mezi dvě vrstvy speciální laminovací fólie, které jsou umístěny v laminovací kapse. Tato kapsa se poté vloží do laminovačky, kde jsou dva válcové válce, které kapsu táhnou skrz zařízení. Fólie se během toho spojí a pevně obalí dokument. Ten je pak chráněný proti vodě, prachu, trhání a běžnému opotřebení, čímž se výrazně prodlužuje jeho životnost.
Jaká bude nejlepší laminovačka právě pro vás? Záleží především na formátu
Hned na začátku si určete, jaký formát dokumentů potřebujete, aby vaše laminovačka na papír zvládla a co od ní očekáváte. Nabídka je opravdu velká, a proto vám poradíme, jak vybrat co nejlepší laminátor pro vaše potřeby.
Laminovačka A4 pomůže doma i v kanceláři
Laminovačka A4 má největší zastoupení mezi ostatními modely. Do fólie s ní zatavíte standardní dokumenty, kancelářský papír a jiné. Nejčastěji ji využijete doma nebo v menší kanceláři, kde vám nezabere spoustu místa.
Laminovačka A3 zataví i větší formáty
Laminovačka A3 bez problémů zvládá větší formáty papíru, ale rovněž si poradí i s běžnou A4. Takový laminátor je však větších rozměrů, proto se nejprve zamyslete nad tím, zdali pro něj budete mít dostatek prostoru.
Laminovačky samozřejmě zvládají i menší formáty, než pro které jsou stavěny. Vždy tak vybírejte primárně podle toho, zda vám stačí foliovačka A4 nebo raději A3. Oba laminátory zpracují dokumenty ve formátu A5 až A7. V nabídce však najdete i přímo laminátory A5, A6 modely nebo laminovačky A7.
i
Laminátor s řezačkou upraví formát dokumentu
Laminátor s řezačkou umožňuje různě upravovat velikost dokumentů před laminováním i po něm. Pokud potřebujete zmenšit okraje nebo formát dokumentu, stačí k tomu jediný tah na řezačce. Od těch klasických se nikterak neliší, pouze má navíc onu řezačku.
Co je při výběru laminovačky ještě důležité?
Nevybírejte laminovačky pouze podle ceny – záleží na mnoha dalších faktorech, které usnadní práci a zefektivní vaše náklady i čas. Zjistěte si především to, zda si laminátor poradí s určitým rozměrem a tloušťkou papíru i laminovací fólie. A pokud se chystáte laminovat o sto šest, vězte, že na době ohřevu laminátoru taky záleží.
Laminátor pomůže s ochranou dokumentů i fotek.
Jak se liší laminace za tepla a za studena?
Laminace za tepla a za studena jsou dvě základní techniky laminování, které se liší především použitou technologií a typem materiálů, pro které jsou vhodné. Laminace za tepla funguje na principu zahřívání laminovací fólie, která se pod tlakem přilepí na dokument. Tento způsob je vhodný pro většinu běžně používaných materiálů, jako je papír, a je ideální pro dokumenty, které vyžadují vyšší odolnost a trvanlivost. Laminace za studena používá k adhezi speciální lepicí fólie, které nevyžadují zahřátí. Tato metoda je šetrnější k citlivým materiálům, které by mohly být teplem poškozeny, jako jsou fotografie nebo umělecké tisky.
Rozměr a tloušťka papíru – každá laminovačka to má jinak
Kromě samotného rozměru papíru (A4, A3) myslete také na tloušťku laminovaných dokumentů, kterou by měla laminovačka zvládnout. Každá foliovačka zpracuje standardní kancelářský papír s hmotností 80 g/m², většina modelů pak i tlustší. Problém však může představovat tvrdý papír, pro něhož je třeba zvolit vyšší výšku laminace.
Zkušení zákazníci vám poradí. Zjistěte, co říkají na laminátory recenze.
Pozor na správnou tloušťku laminovací fólie
Laminovací fólie se liší tloušťkou. Údaj je vždy udávaný dvakrát (například 2×80 g/m², 2×100 g/m²), což značí tloušťku fólie z obou stran. Obecně platí, že čím tlustší fólie, tím pevnější výsledek můžete očekávat.
Standardní tloušťka laminovací fólie je 80, 100 nebo 125 mic (mikronů).
Nejlepší laminovačky (obvykle A3) umožňují využít fólie tlusté až 250 mic.
Téměř každý levný laminátor A4 i A3 dokáže zpracovat fólie do tloušťky 125 mic.
Laminujete-li často, zvítězí u vás laminátor s krátkou dobou ohřevu
Pokud chcete laminovat častěji, zaměřte se na to, jak rychle se dokáže laminátor zahřát. Laminovačka, která poběží v kanceláři každý den a potřebuje vyprodukovat velké množství laminátů, by měla mít dobu zahřátí do minuty. Pro příležitostné použití bude stačit i levnější foliovačka s dobou zahřátí do několika minut.
i
Zejména při větším provozu zohledněte, kolik vyhřívaných válců laminovací stroj vlastní. Levnější laminovačka má obvykle 2 válce, a ne vždy jsou vhodné pro dlouhý provoz. Dražší foliovačky mají 4–6 válců, což zaručí lepší výsledek a delší provoz.
Ideální způsob, jak ochránit dokumenty a fotografie před vlhkem, zašpiněním, zkroucením a dalšími vlivy, které negativně ovlivňují čitelnost a vzhled. Dokument se vloží do laminovací kapsy - mezi dvě vrstvy tenké průhledné folie, které se v laminátoru tepelně spojí a bezpečně a spolehlivě přilnou k dokumentu. Spoj je vlhkotěsný a odolný, laminovaný dokument je pevný a nelze ho snadno ohnout. Takto chráněný dokument lze bezpečně vystavit i povětrnostním vlivům. Laminace tak představuje perfektní a cenově dostupné řešení pro různé nápisy a informační cedule, průkazy, doklady nebo dokumenty, které chcete bezpečně v neměnném stavu uchovat dlouhou dobu, jako jsou fotografie, diplomy, osvědčení nebo certifikáty.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.