Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Legendy Západu (RECENZE) – Zanechejte stopu v dějinách

• Autor: Jakub Němec

Počasí za okny nám pomalu, ale jistě připomíná, že léto se blíží. S obdobím prázdnin máme mimo volnočasových radovánek spojené také westerny, v nichž si hlavní hrdinové „užívají“ teploty, jejichž hodnoty jsou téměř mimo škálu našich teploměrů. Právě tuto atmosféru se pokusí přinést k vám domů deskovka Legendy Západu od francouzského tvůrce Hervého Lemaitra, která vám umožní prožít život významných person dobývání Divokého západu.

Legendy Západu; foto: cover

• Žánr: Westernový sandbox • Počet hráčů: 2–6 • Autoři: Hervé Lemaitre • Vydavatel: Matagot • Distributor v ČR: Mindok • Herní doba: 90–120 minut • Doporučený věk: od 14 let


Obsah recenze Legendy Západu

 1. Stáhni stetson do čela
 2. Velikáni Divokého západu na jednom místě
 3. Legendy Západu – Pravidla
 4. Rozšíření nejsou jen do počtu
 5. Vzhůru do sedel
 6. Recenze Legendy Západu: závěrečné hodnocení

Stáhni stetson do čela

• Recenze: 26. 4. 2020 • Autor: Jakub Němec

Dobývání západních teritorií severoamerického kontinentu bývá námětem mnoha filmů, knih nebo počítačových her. Na volání hráčů po návratu do devatenáctého století naposledy odpověděli tvůrci ze studia Rockstar, když do světa vypustili svůj opus Red Dead Redemption 2, který se již dostal na počítače a řádit v něm nově můžete i v rámci předplatného Xbox Game Pass. Na vlně drsných mužů a odvážných žen přežívajících v bojích s indiány a desperáty se svezl také francouzský tvůrce stolních her Hervé Lemaitre, který v roce 2018 vymyslel deskovkový sandbox, kde všechny hrdinské i záporácké činy Divokého západu můžete prožívat se svými přáteli bez potřeby vlastnit počítač či konzoli.

Legendy Západu; foto: komponenty

Legendy Západu (Stolní hra)

Pod víkem krabice Legendy Západu najdete hromadu karet s pěknými ilustracemi a texty v české lokalizaci. Nejvíce pobavily názvy předmětů. Mezi koňmi objevíte třeba Šemíka nebo Stínovlase.

Legendy Západu vám umožní prožít napínavé chvíle během přestřelek s kolty proklatě nízko před saloony, navštívit doupata neřesti, v nichž se nešetří whisky během partiček pokeru, přepadávat pocestné, krást dobytek, těžit zlaté valouny či hlídat zákon a jít po krku všem vyvrhelům v okolí. Zkrátka si na herním plánu můžete vyzkoušet vše, po čem vaše westernové srdce prahne a pustit se do toho s plnou vervou. Herní princip po vás totiž vyžaduje, abyste zapomněli na průměrnost a nenápadnost (což u některých deskovek spolehlivě funguje) a místo toho byli tak výjimeční, že na vás historie nikdy nezapomene.

Velikáni Divokého západu na jednom místě

Sbírání bodů slávy je totiž základním stavebním kamenem vítězství a záleží pouze na vás, zda se vydáte cestou klaďase, nebo budete rozsévat strach všude, kde se zjevíte jako legendární desperát. Atmosféru podporuje možnost zvolit si jako svou postavu některou z ikon westernů. Součástí jsou např. „Doc“ Holiday, Calamity Jane, Billy the Kid nebo Divoký Bill Hickok, ale vůbec nejste svázáni s jejich osudy. V reálu to znamená, že Wyatt Earp se může stát zlodějem dobytka, kterého bude chytat šerif Jesse James. Deskovka Legendy Západu totiž funguje jako sandbox, takže veškerý příběh tvoříte sami na základě svých činů, plněním osobních cílů postav či příběhových karet.

Legendy Západu; foto: hrací karty Legendy Západu; foto: pokerové karty

Legendy Západu (Stolní hra)

S kartami na ruce dokážete velké věci, poker samotný je pouze špičkou ledovce.

Bez problému se tak může stát, že se u stolu setká banda správňáků, kteří si v idylické atmosféře budou snít své westernové sny a střetnou se maximálně při přátelské partičce pokeru v saloonu. Nezapomenutelné jsou ovšem také partie, během nichž se všichni tváří jako největší sígři westernové historie a pálí kolem sebe kulky na potkání (pokud jim to jejich zdraví a výbava povolí). Legendy Západu vás totiž odmění i za zlé skutky, protože to je také jedna z cest do učebnic dějepisu (což zatím odmítají třeba tvůrci počítačové strategie Humankind, kteří se tzv. infany principu brání).

V každé hře tak nejdříve musíte zjistit, jak se který soupeř chová a mírně tomu přizpůsobit svou strategii. Může se stát, že vše proběhne v pohodovém duchu jako vystřiženém z vyprávěnek o doktorce Quinnové, nebo že se občas někde bude střílet, ale vy se toho účastnit nemusíte, popřípadě zažijete partie, kdy budete muset být po zuby ozbrojení, i když si vyjdete pouze nakoupit do obchodu. Zároveň vám Legendy Západu umožní změnit svou kladnou či zápornou orientaci během pár tahů. Správňákovi stačí menší prohřešek proti zákonům a stává se z něj vyvrhel, zatímco psanec polepšený vězením se stane obhájcem zákona. Proč ne?

Legendy Západu; foto: hráč Legendy Západu; foto: obchod

Legendy Západu (Stolní hra)

Pokerové karty na ruce jsou v Legendách Západu pouze polovičním úspěchem, záleží také na nakoupené výbavě v obchodu.

Legendy Západu – Pravidla

Jak již bylo uvedeno výše, Legendy Západu jsou sandboxem, v němž si na základě pravidel jednotlivých lokací a akcí v podstatě můžete dělat, co chcete. Na začátku připravíte herním plán, rozdáte každému hráči dvě karty postav, z nichž si jednu vybere a vezme si pro ni příslušné vybavení (figurky rozebíráte dle libosti, nekorespondují s jednotlivými charaktery), rozestavíte karty a další komponenty a můžete se pustit do boje o prvenství v Legendách Západu. Cesta záleží pouze na vás, ale přihlédnutí k původu postavy vám vaše snažení může v mnoha ohledech usnadnit.

Poté se již rozjede samotná hra, v níž se tah hráče skládá z dobrání peněz či pokerových karet (o nich později), volby zbraně a zvířete, tří libovolných akcí a zakončení tahu, v němž se hráči musí zbavit karet na základě své úrovně zdraví. Pak vyhodnotí splněné karty úkolů a předají herní žezlo kolegovi po své levici. Zatímco počáteční a závěrečná fáze je v podstatě rutinní záležitostí, paleta akcí je opravdu široká a budete přemýšlet, co se vám v daném tahu vyplatí nejvíce.

Legendy Západu; foto: hrací plocha

Legendy Západu (Stolní hra)

Mapa Legend Západu vás nechá rozletět se po prérii nebo navštívit dvě místní městečka.

Často volenou možností bude pohyb odvozený od vlastností vašeho koně (případně chůze pěšky), ale potom se již budete pouštět do akcí lokací a karet. Samotné pokerové karty totiž nenesou pouze symboly, jež využijete při hazardní hře v saloonu, ale také vlastnosti, které lze v příhodných okamžicích využít. V lokacích zase provádíte dedikované činnosti jako nakupování v obchodě, hraní pokeru v saloonu, těžbu zlatých valounů v dolech a rýžovištích, prodej nuggetů v bance či její přepadení, návštěvu lékaře (zdraví určuje počet karet na ruce) či kabaretu, nákup a prodej dobytka, lov psanců v jejich skrýších či práci za pár dolarů. Za vše dostáváte vítězné body a také body strážců zákona či psanců, od nichž se odvozují další bonusy.

Zároveň také můžete vyzvat na souboj ostatní hráče (popř. bandity či šerifa). Nejdříve jim oznámíte typ přepadení, tedy jestli je jménem zákona zatýkáte jako obhájce práva hledaného zločince, pořádáte obyčejné měření sil či je přepadáváte jako bandita toužící po jejich majetku. Průběh samotného souboje to neovlivní, ale je to velmi důležité pro jeho výsledek. Zatčení zločinci přicházejí o své body psanců a půlku majetku, zatímco úspěšně přepadení ztrácí svůj dobytek a polovinu peněz či zlata. Přestřelky soubojů se řeší pomocí pokerových karet s vlastnostmi a jasnou výhodu představuje kvalitní vybavení, které zásadně ovlivňuje výsledek.

Legendy Západu; foto: Doc Holiday Legendy Západu; foto: postavy

Legendy Západu (Stolní hra)

Slavné postavy Divokého západu ve vašich rukou mohou hrát úplně jinou roli než ve skutečnosti měly.

Hra Legendy Západu končí ve chvíli, kdy některý z hráčů dosáhne předem domluveného počtu bodů (nejkratší hra je na 15 bodů), čímž se zapíše mezi nesmrtelné pistolníky Severní Ameriky. Už od první partie se ponoříte do westernové atmosféry a budete se bavit vytvářením vlastního osudu. Legendy Západu nejsou nijak náročné ani pro méně zkušené hráče a pravidla až na pár specifik pochopí jak děti druhého stupně základní školy, tak dříve narození pistolníci. Jsou srozumitelná (zde musím pochválit překladatele ze společnosti Mindok, kteří zapracovali řešení nesrovnalostí z původní verze a vyhnuli se tak některým nepříjemným momentům jako v minule recenzované Kolonii), takže se nestanou překážkou v pohodovém hraní. Ostatně si je můžete prostudovat na tomto odkazu sami.

Rozšíření nejsou jen do počtu

Základní verze Legend Západu je dostatečnou zábavou sama o sobě. Jak jste si mohli přečíst výše, nikdo vás netlačí do záludných akcí proti spoluhráčům, pokud sami nechcete, a jestli se rozhodnete zasvětit svůj kovbojský život nahánění dobytka z farmy na železniční nádraží, nikdo vám to nebude vyčítat (ale asi nevyhrajete). Abyste však neupadli do stereotypu, můžete svůj pobyt na Divokém západě ozvláštnit novými příběhovými kartami z obou rozšíření nebo dalšími novými prvky, které přináší svěží vítr.

Legendy Západu; foto: rozšíření Legendy Západu; foto: rozšíření

Legendy Západu (Stolní hra)

Obě krabičky s rozšířením mají co nabídnout, Hodný, zlý a pohledný je spíše pro agresivnější hráče, zatímco Hrst novinek potěší lovce banditů.

V krabičce Hodný, zlý a pohledný na vás čeká série legendárního vybavení poskytujícího nadstandardní výhody v partii a tři nové postavy (Butch Cassidy, Joaquín Murrieta Carrillo a soudce Roy Bean). Příběhové karty tohoto rozšíření vás nutí do vyhlašování soubojů, což podporuje konfliktnější průběh partie. Druhá krabička, Hrst novinek, v sobě skrývá více komponent – mimo příběhových karet je to šest figurek banditů, šest nových postav, dvě pokerové karty Joker a 18 karet vybavení. Mnohem cennější je ovšem modul Bandité, jenž z lovu obyčejných psanců činí mnohem zajímavější kratochvíli díky dodatečným vlastnostem jednotlivých pistolníků.

Vzhůru do sedel

Pozitivní dojem ve vás mimo samotného průběhu partie zanechá také grafické zpracování herní desky a ostatních komponent. Vše působí správně letně zaprášeným dojmem, zvolené teplé barvy udeří na tu správnou westernovou notu a podtrhují zdařilé ilustrace Rolanda MacDonalda. Atmosféře pomohou také dokreslující texty pro postavy a jednotlivé úkoly. Stačí si jen v pozadí pustit některý z Morriconeho soundtracků a iluze Divokého západu je téměř dokonalá. Z deskové hry Legendy Západu se tak vyloupl překvapivě pohodový a vstřícný titul pro širokou paletu hráčů. Začátečníky nezavalí hromadou zbytečných pravidel a pro zkušené harcovníky se stane oddychovkou pro hraní s přáteli.

Legendy Západu; foto: figurky

Legendy Západu (Stolní hra)

Grafická stránka Legend Západu odpovídá tématice, jen figurky mohly být více personalizované, případně nahrazeny za kartonovými ilustrovanými ekvivalenty.

Zbytečné bariéry boří také zdařilá česká lokalizace od tuzemského distributora Mindok a sympatická herní doba, která se vleze do dvou hodin v závislosti na počtu hráčů. U stolu můžete sedět ve dvou (zde se nabízí modul fiktivního hráče Muže v černém), ale klidně také v šesti lidech, přičemž my bychom vám doporučili partii ve čtyřech, kdy vše pěkně odsýpá a na mapě ještě není nijak těsno. Legendy Západu se díky tvorbě vlastního příběhu v sandboxovém rytmu jen tak neohrají, takže pokud hledáte westernovou hru a z karetky Bang! už dostáváte vyrážku, mohl by vás tento výlet do kovbojských časů potěšit.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Legendy Západu: závěrečné hodnocení


Legendy Západu; recenze

Legendy Západu

Deskové hry

Legendy Západu jsou zdařilým sandboxem v podobě stolní hry, která vás přenese do reálií Divokého západu. Během partie se můžete stát ochráncem zákona, psancem, zlatokopem nebo honákem dobytka. Důležité ovšem je, abyste se svými hrdinskými či zlodušskými činy zapsali do dějin.

Klady

 • Westernový sandbox
 • Obrovský počet činností
 • Vstřícná pravidla
 • Široké užití pokerových karet
 • Smysluplná rozšíření
 • Atmosférická grafika

Zápory

 • S nekonfliktními hráči absence napětí
 • K plnějšímu zážitku je lepší mít rozšíření
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství sledujte také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

i Mohlo by vás zajímat
P-DC1-WEB29