Obnovit stránku

Co nám přineslo (nejen) LEGO na podzim 2022?

Aktualizováno • Autor: Michal Rybka

LEGO nelení – a pro podzim 2022 si připravilo sadu zajímavých stavebnic, z nichž některé jsou zatím jen ohlášené a jiné jsme pro změnu už dostali do rukou. Nabídka vypadá impozantně, od novinek ze světa Star Wars a Harryho Pottera po velké a složité stavebnice, které nejen zabaví na několik odpolední, ale budou i skvěle vypadat v polici!

LEGO novinky 2022

Novinky LEGO – OBSAH

  1. Retrostavebnice Atari 2600
  2. Nintendo NES a rozšířený Mario
  3. Úžasný funkční maják
  4. Nekonečné Star Wars
  5. Avatar přichází
  6. Stále populární kosmonautika
  7. Chybí vám vojenská technika? Zkuste stavebnice COBI!
  8. Tipy na závěr

Retrostavebnice Atari 2600

Naprosto impozantní je replika slavné konzole ATARI VCS (ATARI 2600), která vznikla k padesátému výročí založení legendární herní firmy. Obsahuje 2 532 kostek a je určena hlavně odrostlejším, pro které hraní na ATARI představuje vzpomínku na jejich dětství. Tuto repliku už jsme si postavili, jde o konzervativně pojatou, ale konstrukčně pevnou a tvarově velice věrnou napodobeninu slavné videoherní konzole z konce 70. a počátku 80. let. 

Retrostavebnice ATARI 2600

Mimo repliku konzole s pohyblivými tlačítky a pohyblivým joystickem obsahuje také repliky tří herních cartridgí se slavnými hrami Centipede, Adventure a Asteroids. Ke každé z nich dostanete navíc miniaturní scénu s výjevem ze hry. V útrobách konzole se skrývá výklopný retro pokojíček z osmdesátých let s hráčem, který na své CRT televizi paří Asteroids, popíjí Coca Colu a má tam i svůj stereo boombox, VHS videokazetu a klasický telefon. 

ATARI 2600: složená konzole

LEGO Atari 2600 patří mezi dražší modely, je to ale velice pěkná stavebnice a nepochybujeme, že si ji nějaký fanoušek určitě vylepší o emulátor, který umístí dovnitř – konzole je dutá a je tam dost místa na nějaké emulační řešení. Model je sice jenom klasický LEGO artefakt, ale vyloženě si říká o funkční vylepšení založené například na Raspberry Pi!

Galerie: ATARI 2600

Retrostavebnice Atari 2600 Retrostavebnice Atari 2600 Retrostavebnice Atari 2600

Retrostavebnice Atari 2600 Retrostavebnice Atari 2600 Retrostavebnice Atari 2600

Retrostavebnice Atari 2600 Retrostavebnice Atari 2600 Retrostavebnice Atari 2600

Nintendo NES a rozšířený Mario

Za připomenutí stojí i starší, ale velice povedený model LEGO Super Mario 71374 Nintendo Entertainment System, který ukazuje nejen jinou legendární konzoli – Nintendo NES, ale má i konstrukčně a mechanicky velmi povedenou televizi, na níž běží mechanický model hry Super Mario. Jde o jednu z nejzajímavějších stavebnic vůbec – dovoluje i sestavování vlastních „levelů“, které pak běží v modelu televize.

Nintendo NES a rozšířený Mario

A když už se bavíme o Mariovi, v současné době jsou k dispozici i interaktivní hračky Mario, Luigi a Princess Peach s mnoha rozšiřujícími sety. Jde o zajímavý koncept, kdy bateriemi napájené figurky reagují na barvy kostek i na QR kódy na jejich povrchu, a akusticky i vizuálně na ně reagují. Jde o rozšířené neboli augmentované hračky, kdy si dítě může postavit vlastní level z kostek, případně si můžete objednat celý větší set, jako je Hrad Peach.

Nintendo NES a rozšířený Mario Nintendo NES a rozšířený Mario Nintendo NES a rozšířený Mario

A kdyby toho bylo málo, můžete se těšit na velký model Všemocného Bowsera, což bude gigant skládající se z 2 807 kostek. To už je spíš model než hračka, ale zrovna tyhle stavebnice mají zajímavé propojení – interaktivní figurky Maria, Luigiho anebo Peach můžete umístit na vrchol televize NESu a při pohybu levelu v televizi figurka reaguje na dění na obrazovce. Je to možné, protože vrchní pás kostek v televizi svou barvou kóduje obsah levelu, takže pomocí barevných dílků lze programovat reakce postavičky.

Všemocného Bowsera

Úžasný funkční maják

V sérii LEGO Icons přibyla impozantní stavebnice Motorizovaný maják. Skládá se ze 2 065 kostek, má dvě minipostavy a představuje ikonický západoevropský maják, který díky světelné kostce nejen svítí, ale motor navíc dovoluje otáčení reflektoru, takže svítí jako maják skutečný. Jde o povedenou stavebnici s majákovým interiérem, a jeho světlo je navíc vybaveno i plochou Fresnelovou čočkou soustřeďující světlo do úzkého paprsku, takže stavebnice má i výukový charakter. 

Galerie: Motorizovaný maják

Motorizovaný maják Motorizovaný maják Motorizovaný maják

Motorizovaný maják Motorizovaný maják Motorizovaný maják

V sérii LEGO Architecture nedávno vyšla Velká pyramida v Gíze. Technicky vzato je to jenom polovina pyramidy, což má ovšem smysl – model je i v poloviční velikosti relativně velký, vejde se tak akorát do police, a když ho otočíte, vidíte na zadní straně řez komorami pyramidy. Rovněž je možné sundat plášť pyramidy, a odkrýt tak stav, ve kterém se pyramida právě buduje.

Galerie: Velká pyramida v Gíze

Lego: Velká pyramida v Gíze Lego: Velká pyramida v Gíze

Lego: Velká pyramida v Gíze Lego: Velká pyramida v Gíze Lego: Velká pyramida v Gíze

Lego: Velká pyramida v Gíze Lego: Velká pyramida v Gíze

Model je připravený k tomu, abyste si v případě zájmu koupili dva kusy stavebnice a pyramidu si pak dostavěli celou. Na internetu jsou návody, jak přesně druhou polovinu dostavět – a kostky, které vám při kompletaci zbydou, použít například na rozšíření pobřežního pásma před pyramidou a také na rozšíření Nilu. Výsledný model však bude opravdu dlouhý – více než půl metru – a na to je třeba myslet předem. 

Nekonečné Star Wars

Velké stavebnice ze světa Star Wars patří mezi ty největší, nejkomplikovanější a nejdražší – a jde spíš o výstavní kousky, i když zde najdeme i menší a zajímavé stavebnice. Jednou z nejzajímavějších menších nových stavebnic je dioráma Drtič odpadků Hvězdy smrti, kde se ocitneme s Leiou a Hanem Solem ve funkčním drtiči odpadků, který dokáže, ehm, lisovat svůj obsah. Je to rozhodně jedna z nejnápaditějších věcí, která v sérii Star Wars přišla!

Lego Star Wars: Drtič odpadků Lego Star Wars: Drtič odpadků Lego Star Wars: Drtič odpadků

Naprosto klasické je pak dioráma Útok na Hvězdu smrti, které ukazuje scénu, v níž X-Wing prchá před Tie-Fightery a snaží se zasáhnout maličký ventilační otvor na Hvězdě smrti. Je to relativně malá stavebnice s pouze 665 kostkami, ale zároveň věc tak ikonická, že si ji asi neodpustí žádný fanoušek Star Wars.

LEGO: Star Wars

Třetí dioráma zachycuje Jedijský trénink na planetě Dagobah, ve kterém najdeme Yodu i s jeho chatrčí – a taky Luka Skywalkera, včetně legendárního výroku „Do or do not. There is no try.“ Opět jde o model menší, skládající se z tisíce kostek – ovšem s klasickou scénou, která z něj dělá ozdobu do každé police.

LEGO: Star Wars - Jedi Trenink na planetě Dagobah

V sérii najdeme pochopitelně i obří stavebnice, jako je Millenium Falcon, gigantické bojové vozidlo AT-AT nebo impozantní Imperiální hvězdný destruktor. Zde už jde o kousky určené opravdu pro fanoušky, protože se jejich cena blíží dvaceti tisícům – a tam si už musíte rozmyslet, jestli chcete model ze Star Wars, nebo televizi na sledování Star Wars! O něco levněji vyjde Válečná loď Republiky, ikonická rozkládací Kantýna Mos Eisley se spoustou minifigurek nebo model oblíbeného droida R2-D2. Mezi novinkami najdeme imperiální kráčející bojový stroj AT-TE, inkvizitorskou transportní loď Scythe nebo loď Justifier ze seriálu Star Wars: The Bad Batch.

Lego Star Wars: AT-AT
Lego Star Wars: Millenium Falcon Lego Star Wars: Hvězdný destruktor

Avatar přichází

S tím, jak se blíží nový díl Avatara, přichází i jeho LEGO stavebnice. Můžeme se tak těšit na Stanici 26 z Létajících hor, což je lidská mobilní základna doplněná létajícím strojem RDA Samson, ale také třeba set První let na Banshee s Jakem a Neytiri.

Avatar přichází

Filmem Wakanda Forever z produkce Marvel Studios jsou inspirovány sety Shuriin tryskáč Sunbird, Laboratoř ShuriTrůnní sál krále Namora. Ve všech případech jde o levnější stavebnice do 1 500 Kč, takže můžeme předpokládat, že se připravuje i něco většího. Největší nová marvelovka s Doctorem Strange je zastoupena jeho třípatrovým domem Sanctum Sanctorum tvořeným 2 708 kostkami. Dům se designem hodí k budovám LEGO City.

LEGO Sanctum Sanctorum

Pro fanoušky Harryho Pottera přichází absolutní lahůdka v podobě Spěšného vlaku do Bradavic – jde o velký model Bradavického expresu s lokomotivou, nástupištěm a vagónem. Velký model tvořený 5 129 kostkami a 20 minifigurkami je jednoduše gigantický a jeho otevíratelná kupé s osvětlením nabízejí výjevy z cesty do Bradavic, i když tu také najdeme mouchy – expres má jen jeden vagón a není kompatibilní s vlaky z LEGO City. Jde zkrátka o sběratelský kousek, který má více než metr délky a je určen hlavně jako luxusní model do police.

Avatar přichází

Pokud máte rádi televizní seriály, jistě vás potěší nový set The Office, který se týká americké verze „trapnohumorného sitcomu“ z let 2005–2013. Pracovníci kancelářské firmy Dunder Mifflin se dočkali repliky svého kanclu včetně prezentační místnosti a kukaně neoblíbeného šéfa Michaela Scotta, celkem tam najdeme patnáct unikátních figurek zaměstnanců – včetně jejich natvrdlého šéfa.  

Stále populární kosmonautika

Pokud máte rádi kosmický program, rozhodně stojí za pozornost modely skutečných kosmických lodí. Výborný je NASA Raketoplán Discovery, který se dodává včetně kosmického dalekohledu Hubble. Raketoplán má výsuvný podvozek, na kterém dokáže stát, ale také stojánek, na nějž se dá zavěsit. Rovněž Hubbleův teleskop lze vystavit samostatně, umístit ho do nákladního prostoru Discovery, nebo dokonce vytvořit dioráma, na kterém se Hubble právě vyndává z nákladního prostoru raketoplánu.

LEGO NASA: Raketoplán Discovery

Klasickým modelem je LEGO NASA Apollo Saturn V, stavebnice, jež se skládá ze symbolických 1 969 dílků a představuje rozkládací model měsíční rakety včetně lunárního modulu LEM a diorámatu přistání na Měsíci i návratu na Zemi. Je to skvělý model, který lze sestavovat do libovolné letové fáze a mít ho vystavený jak na výšku (má téměř metr), tak i na podpěrách vleže. Jenom je při manipulaci třeba dbát na to, že se raketa vždy musí současně držet za první a třetí stupeň. Raketa je spojená volně, a když se chytí za prostředek, dokáže „neplánovaně oddělit letové stupně“ a rozpadnout se ve vzduchu!

NASA Apollo Saturn V

Stále je možné koupit i skvělý Lunární modul NASA Apollo 11, což je zvětšený přistávací modul LEM. Stavebnice obsahuje dvě minifigurky astronautů včetně skafandrů a je možné ji skládat a rozkládat, například oddělit přistávací a vzestupný stupeň lodi – a také přistávací modul otevřít, podívat se dovnitř a umístit astronauty buď do lodi, nebo na model měsíčního povrchu.

LEGO NASA Apollo 11

Realistické kosmické modely uzavírá stavebnice Mezinárodní vesmírné stanice, což je model ukazující celou impozantní strukturu orbitální stanice včetně solárních panelů, manipulačních ramen a také přilétajícího raketoplánu. 

Chybí vám vojenská technika? Zkuste stavebnice COBI!

LEGO má politiku, že nevyrábí stavebnice zbraní. To podle všeho nezahrnuje zbraně zcela historické, jako jsou meče a kopí, které najdeme ve stavebnici modelu Hrad Lvího rytíře, ale ani supermoderní zbraně ze Star Wars. LEGO však nedělá realistické zbraně, takže pokud si chcete postavit takový model, musíte se poohlédnout jinde – třeba u polské značky COBI.

COBI Abramas tank: stavebnice

COBI nabízí modely moderní, jako je například F-14 Tomcat z filmu Top Gun, velké civilní modely minulosti, jako je například téměř metr dlouhý model parníku Titanic, civilní vozidla, jako je Trabant 601S, ale hlavně spoustu vojenské technicky jak z druhé světové války, tak i moderní. Můžete si tak postavit například těžký německý tank Panzer VI Konigstiger, legendární dopravní letoun Junkers JU-52/3M, ale také třeba americký Sherman M4A3E2 Jumbo či velmi populární Douglas C-47 Skytrain neboli „Dakotu“ v kamufláži pro Den D – vylodění v Normandii. 

COBI Panzer Maus

Mezi vynikající modely, které můžeme doporučit, patří například dálkový stíhač Lockheed P-38H Lightning, proslulý zvláště v bojích v Tichomoří, moderní americký tank Abrams M1A2 nebo model izraelského tanku Merkava MKI/II. Pokud máte chuť na větší a složitější modely, nepochybně vás zaujme německý supertěžký titán Panzer VIII Maus nebo těžké obléhací samohybné dělo Karl-Gerät 040, jehož model má impozantní půlmetr délky.

COBI torpédový člun

V nabídce jsou vozidla všech bojujících stran včetně sovětských tanků, strojů, se kterými bojovala polská osvobozenecká armáda, francouzských tanků a letadel a také strojů z první světové války. Modely jsou pěkné a jejich dílky jsou kompatibilní s modely z LEGA, takže je můžete kombinovat podle nálady. 

Tipy na závěr

Chybí vám nějaké díly ve stavebnici? U stavebnic LEGO se prakticky nikdy nestává, že by nějaké díly chyběly. U stavebnic COBI se to čas od času stane. COBI má naštěstí vynikající zákaznické služby, takže stačí navštívit stránky uživatelské podpory, tam vyplnit který díl chybí – ideálně pomocí fotografie chybějícího dílu z manuálu – a výrobce chybějící dílky pošle.

Pokud stavíte modely skutečně jako modely, můžete je trvale zafixovat pomocí modelářských lepidel, jako je například Revell Contacta Professional. To se může hodit zvláště u některých modelů COBI, které jsou s ohledem na tvar modelu občas navrženy na hranici mechanických vlastností plastových kostek, a zvlášť při pohybu u nich může docházet k uvolňování dílků.

Pokud se vám model při manipulaci rozpadl a vy už nemůžete najít návod na jeho stavbu nebo opravu, LEGO nabízí všechny návody ke stažení na svém webu ve formátu PDF. 

Jestliže vám nějaké dílky chybí, zkuste prodejce použitého LEGA, kteří dílky nabízejí. Sami tam můžete prodat stavebnice, které se vám už nelíbí – včetně nekompletních. LEGO nikdy nevyhazujte, je často ceněné i nekompletní, zvláště pokud jde o vzácné dílky!

Některé stavebnice, zvláště dražší a vzácnější, jsou sběratelsky cenné a jejich cena s časem roste. Cena nedotčené stavebnice modelu Bell Boeing V-22 Osprey vzhledem k jeho vzácnosti vzrostla patnáctinásobně! Pokud máte volné prostředky a místo, můžete zkusit investovat do stavebnic – tomuto fenoménu se říká investiční LEGO – a pokud máte chuť, můžete si zkusit do něj investovat.

Michal Rybka

Michal Rybka

Michal Rybka je publicista a nadšenec s 20 lety zkušeností v IT a gamingu. Je kurátorem AlzaMuzea a YouTube kanálu AlzaTech. Napsal několik fantasy a sci-fi povídek, které vyšly v knižní podobě, a pravidelně pokrývá páteční obsah na internetovém magazínu PCTuning.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03