Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Lightning Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT)

Aktualizováno

Lightning Network (doslova „blesková síť“) je dlouho očekávaným vylepšením bitcoinové sítě. Jak Lightning Network funguje, kdo za jeho vývojem stojí a zda skutečně dokáže rapidně zlepšit škálování, poplatky a rychlost Bitcoinu, si řekneme v článku.

i

Aktualizace 9. 9. 2019: HD Crypto spouští novou službu Cryptopay. Služba umožňuje příjímat a posílat běžné platby na bankovní účet pomocí Bitcoinu a Litecoinu. Více informací o Cryptopay v našem článku.

Lightning Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – OBSAH

 1. Škálování a rychlost – blockchain má problém
 2. Jak problém škálování vyřešit?
 3. Začátky Lightning Network
 4. Co vše Lightning Network umožní?
 5. Lightning Network – jak to vypadá pod kapotou?
 6. Jak se Lightning Network používá v praxi?
 7. Lightning Network peněženky (vyzkoušeno za vás)
 8. Návod na lightningovou peněženku ZAP: Desktop (Windows)
 9. Kde všude se dá pomocí Lightning Network zaplatit?
 10. Lightning Network jako budoucnost krypto plateb?

Škálování a rychlost – blockchain má problém

Blockchain je vlastně decentralizovaná účetní kniha, jež obsahuje všechny transakce a stavy účtů, které kdy v dané síti nastaly. Na rozdíl od centralizovaných systémů tuto účetní knihu udržují všechny uzly (nodes) v síti kolektivně a nespoléhají se na žádnou jedinou autoritu (například banku). To umožnilo vytvořit první funkční decentralizovanou kryptoměnu – Bitcoin. Má to však háček. Ze začátku, když je síť ještě malá či málo používaná, je sice všechno v pořádku – transakce jsou rychlé, extrémně levné a každý si může celý blockchain stáhnout na počítač a nezávisle ověřit, zda vše sedí.

lightning network, bitcoin
Lightning Network je jedním z nejočekávanějších vylepšení Bitcoin sítě.

Po čase, když se popularita a používání Bitcoinu rozšířily, se však ukázalo, že blockchain je coby databáze relativně pomalé a neefektivní řešení – je mnohem efektivnější doplňovat jedinou centralizovanou databázi a odkazovat na ni, než když se musí koordinovat všechny uzly v síti. Blockchain skladuje všechny transakce, které kdy v dané kryptoměně proběhly. I malá platba za kávu z roku 2015 bude již navždy uložena v bitcoinové síti. To je u sítě, jejímž cílem je stát se globálním platebním nástrojem s obrovským počtem transakcí, problém. Bude to totiž znamenat, že velikost blockchainu se bude nafukovat a bude klást specifické nároky na ty, kdo chtějí spravovat uzel v síti (tzv. full node).

Jak problém škálování vyřešit?

Velké bloky

Budeme neustále zvětšovat bloky, abychom zachovali rychlost a nízké poplatky za transakci. To ale bude znamenat, že brzy si budou moci blockchain dovolit verifikovat pouze velcí hráči, kteří mají kapitál na nákladná datacentra. Tato možnost tak povede k centralizaci sítě, a tím pádem na ni bude možné snadněji zaútočit. Tímto směrem se vydala část BTC komunity, která se odštěpila a vytvořila Bitcoin Cash.

Efektivnější zápis dat

Soubor řešení, která zmenšují jednotlivé datové zápisy do blockchainu. Je jím částečně například i SegWit, chystané Schnorrovy podpisy společně s Taproot a dalšími vylepšeními. Technologických vylepšením Bitcoinu, tzv. BIPům se věnujeme v samostatném článku: BIP – Technologická vylepšení Bitcoinu. Tato řešení fungují, ale nedají se aplikovat do nekonečna a problém nafukování blockchainu nikdy nevyřeší úplně.

Sharding

Velká většina uzlů v síti nebude udržovat celý blockchain, ale pouze jeho části, avšak takovým způsobem, aby se i z malého počtu uzlů dokázal celý blockchain zase poskládat. Toto řešení je zatím jen v experimentální fázi, počítá s ním například Ethereum (částečně např. i Cardano).

lightning network, bitcoin, ethereum, cardano
Problém škálovatelnosti řeší i další kryptoměny jako například Ethereum či Cardano.

Off-chain řešení (Lightning Network)

Počítají s tím, že většina běžných transakcí se nebude zapisovat přímo do blockchainu, ale do platebních vrstev nad ním, jelikož ty budou rychlejší a levnější. Blockchain bude těmto vrstvám sloužit jako základní kámen a „konečný soudce“, do něhož se pouze jednou za čas zapíše nový stav účtů (tzv. Settlement layer). Dominantním řešením je zde Lightning Network nebo například jeho obdoba na Ethereu pod názvem Plasma.

Alternativní technologie

Někteří inovátoři navrhují zahodit blockchain úplně a použít alternativní protokol, například kryptoměny, které běží na bázi DAG (jakými jsou např. Nano, IOTA, Byteball). Tato řešení jsou ale ještě v rané fázi vývoje, ani zdaleka nedosahují bezpečnosti a stability bitcoinového blockchainu a panuje skepse, zda vůbec budou fungovat decentralizovaně v globálním měřítku.

Začátky Lightning Network

O platebních kanálech mimo BTC blockchain se mluvilo téměř od počátku Bitcoinu. Jeden z prvních nedokonalých návrhů popsal i samotný Satoshi Nakamoto (asi tolik k tvrzení příznivců Bitcoin cash, že LN není součástí „Satoshiho vize“). Koncept dále rozvíjeli další BTC developeři (např. Mike Hearn a Matt Corallo), přičemž překonávali různé problémy (první pokusy s platebními kanály například fungovaly pouze jednosměrně).

lightning network, bitcoin, blockstream
Prvním předmětem zakoupeným v (testovací) Lightning síti je tento obrázek. První transakce mezi vývojáři Blockstreamu proběhla v roce 2015.

Ucelenou formu dali konceptu Lightning Network až Joseph Poon a Thaddeus Dryja vydáním Lightning Network whitepaperu v roce 2016. Od tohoto okamžiku vývoj Lightning řešení škálování Bitcoinu začal naplno. Nezávisle na sobě je ve vývoji 8 implementací v rozdílných programovacích jazycích:

Vývojáři všech uvedených implementací se zavázali k dodržování tzv. BOLT standardu, což vede k tomu, že jejich implementace budou vzájemně kompatibilní. Vytvoří tak jednotnou síť, místo toho aby si vzájemně konkurovali. Na vývoji a podpoře Lightning Network se také podílí společnost Blockstream a mnoho nezávislých vývojářů.

Kdo je Elizabeth Stark?

Elizabeth (na twitteru @starkness) je jednou z nejvýraznějších žen v BTC komunitě. Je zakladatelkou společnosti Lightning Labs. Podílí se také na výzkumu v neziskovém výzkumném ústavu pro kryptoměny a blockchain Coin Center.

Podívejte se na její krátkou přednášku jako úvod do Lightning Network!

Co vše Lightning Network umožní?

Lightning Network je primárně řešením pro škálování sítě, ale zdaleka to není jediná věc, s níž má jeho implementace Bitcoinu pomoci.

Škálovatelnost

Bitcoin nebude možné využívat k efektivnímu placení, pokud nebude podporovat mnohem více transakcí za sekundu (TPS) než současných 7. Lightning Network transakce mnohonásobně zvýší průchodnost sítě, protože jdou mimo blockchain. Přesto bude celá síť stále stejně decentralizovaná.

Instantní platby

Bloky s transakcemi přibývají v BTC síti přibližně jednou za 10 minut. Abychom mohli transakci považovat za bezpečnou, měli bychom počkat alespoň 2–4 bloky, tedy 20–40 minut. Lightning Network transakce jsou však okamžité, proto mohou být vhodným řešením například pro platební terminály.

i Věděli jste, že Lightning Network nemusí fungovat pouze na Bitcoinu? Toto řešení může být použito i na jiných blockchainech. Kromě bitcoinových klonů (jakými jsou Litecoin či Vertcoin) o zavedení uvažují i vývojáři Monera. Aktivně s ním (pod označením „Plasma“) pracuje také Ethereum. Joseph Poon je dokonce poradcem projektu OmiseGo, který nad Ethereem Plasmu vyvíjí.

Mikroplatby

V Lightning Network lze posílat malé transakce (dokonce menší než 1 satoshi). Poplatek je přitom za předpokladu dlouhodobě otevřeného lightning kanálu téměř zanedbatelný. Díky tomu umíme nastavit třeba automatické platební systémy za drobné služby, za něž se mikropoplatky mohou strhávat například po minutách.

Finanční soukromí

Lightning Network může napomoci ke zlepšení soukromí uživatelů, jelikož transakce v Lightningu probíhají mimo veřejný blockchain – v kanálech, které nejsou zcela transparentní. Lightning tak bude fungovat trochu jako Bitcoinový mixér.

Decentralizovaná směna kryptoměn

Tzv. Cross chain atomic swaps budou díky Lightning možné tehdy, pokud bude Lightning Network podporovat více kryptoměn. V kanálu bude možné rychle a levně směnit jednu kryptoměnu za druhou, bez nutnosti používat burzu.

Lightning Network – jak to vypadá pod kapotou?

Základním stavebním kamenem Lightning Network jsou platební kanály (payment channels). Platební kanály jsou v podstatě smart contracty – speciální adresy, na kterých platí trochu sofistikovanější pravidla než na běžné BTC adrese.

Pro nováčky není koncept LN zcela snadno uchopitelný. Pokud ovládáte angličtinu, doporučuji zhlédnout toto skvělé video od Andrease Antonopoulose.

Tyto kanály jsou zápisem do BTC blockchainu vytvořeny mezi dvěma protistranami a jsou obousměrné. „Transakce“ v Lightning Network jsou vlastně přepisy stavu účtů (tyto zápisy se ale ukládají pouze v daném kanálu, ne v BTC blockchainu). Každou změnu v tomto kanálu přitom musí schválit (podepsat) obě strany (multisignature). Stav kanálu se může po podpisu obou stran libovolně měnit s tím, že staré stavy se mažou a závazný je vždy ten poslední.

Velmi jednoduše řečeno se vlastně dvě strany mezi sebou dohodnou, jaký je mezi nimi stav účtů, a na konci se platba vyrovná zápisem do blockchainu. Některé kanály mohou vznikat pouze na pár plateb, jiné mohou vydržet aktivní roky, bez nutnosti kanál uzavřít. Uzavření kanálu totiž znamená nutnost zápisu do blockchainu, a nemá proto smysl otevírat nové kanály jen kvůli jedné či dvěma platbám.

lightning network, bitcoin, jak funguje
Lightning Network funguje podobně jako TCP/IP protokol, který pomáhá posílat pakety dat přes internet.

K uzavření kanálu také není nutný souhlas obou stran – smart contract obsahuje mechanismy, které zabraňují tomu, aby byly kanály nepoctivými stranami zneužity (ty o své prostředky v kanálu mohou přijít). Každá strana tedy má za jistých okolností možnost uzavřít ho samostatně, čímž ukončí platební vztah. Technické detaily smart contractu jsou výborně popsány například v tomto článku.

Lightning Network rovná se síť kanálů

Platební kanál je sám o sobě užitečný zejména v případě, že strany, které si ho spolu otevřely, mají nějaký dlouhodobý platební vztah. Pro běžné užívání (jednorázová platba za kávu) ale není praktické, aby si milovník kávy otevíral s kavárnou vlastní kanál, pokud se do ní neplánuje vracet pravidelně. Jednotlivé kanály od sebe ale nebudou izolované. Naopak, vytvoří propojenou síť!

i Jak bude Lightning Network fungovat v praxi?
 • Chci například pomocí LN zaplatit Alešovi, s nímž nemám vytvořený kanál.
 • Mám ale vytvořený kanál s Barborou, která má vytvořený kanál s Alešem.
 • V případě, že je v obou kanálech dostatek prostředků, mohu Alešovi zaplatit s pomocí Barbory a platba projde přes dva kanály.
 • Do hry vstupuje Cyril – chce mi zaplatit, ale nemá kanál ani se mnou ani s Barborou.
 • Cyril má však kanál s Alešem. Dokáže mi tak zaplatit přes tři kanály, cestou Cyril >> Aleš >> Barbora >> Já.

Lightning Hubs

Někteří správci LN kanálů mohou dokonce budovat síť kanálů (hubs or channel factories) čistě s cílem spojovat síť a přeposílat transakce. Za tuto službu si budou moci účtovat poplatek. Tím se rapidně zvýší průchodnost sítě.

Někteří kritici Lightningu tvrdí, že tyto služby zvýší centralizaci a usnadní regulace Bitcoinu. Osobně si myslím, že kritika není na místě – jednak bude možné stále využívat (hlavně pro větší a důležité platby) samotný BTC blockchain (který je díky malým blokům a možnosti snadno si spravovat vlastní BTC uzel dostatečně decentralizovaný), druhak bude lightningová síť globální a účastnit se či vytvářet huby bude moci každý.

Watchtowers (strážné věže)

Lightning Network s sebou nese také jistá rizika. Za určitých okolností, např. pokud je jedna ze stran kanálu offline (zejména u mobilních peněženek), se druhá strana může pokusit kanál jednostranně uzavřít a přivlastnit si část prostředků protistrany bez jejího souhlasu. Jedním z již funkčních a spolehlivých řešení je využití služby tzv. Watchtower neboli Strážné věže, která je součástí LND implementace od verze 0.7.0-beta. V případě, že by se jedna strana pokusila druhou podvést, Watchtower zakročí a neférovou stranu potrestá přesunutím veškerých prostředků v kanále ke straně druhé.

Blockchain jako finální soudce

Po uzavření platebního kanálu se výsledný konečný stav účtů (schválený oběma stranami) zapisuje jako běžná transakce do BTC blockchainu. V případě sporu může jedna ze stran kanál uzavřít jednostranně, v takovém případě se do blockchainu zapíše poslední transakce schválená oběma stranami.

i Věděli jste, že škálování po vrstvách je preferovaný způsob budování velkých sítí? Na stejném principu stojí i celý internet.

Blockchain tedy může fungovat jako „soud poslední instance“ – pevná, decentralizovaná a neměnná základní vrstva, na níž stojí další, flexibilnější a rychlejší vrstvy. Dalo by se to přirovnat ke smlouvám – většinu smluv, které kdy podepíšeme, nikdy neřešíme se soudcem, pouze v případě rozporu.

Jak se Lightning Network používá v praxi?

Lightning Network je stále ještě ve fázi vývoje, ale i přesto již existuje řada šikovných aplikací a peneženek se skvělou UX a UI, které umožňují používání Lightning Network na denní bázi jak začátečníkům, tak i pokročilým.

lightning network, bitcoin, vizualizace
Vizualizace Lightning Network v době psaní článku (září 2019). Uzlů: 9 754, kanálů: 36 216, kapacita sítě: 841 BTC, poplatky: neférově nízké.

Počet uzlů a účastníků sítě rychle roste. Průměrná životnost kanálu je téměř 200 dní, kapacita kanálu 0.142 BTC. Průměrná kapacita kanálu je 0.023 BTC a z bezmála 10 000 nodů v síti jich běží zhruba 10 % přes Tor. Existuje již řada služeb (směnárny, eshopy s fyzickým i virtuálním zbožím, casina a virtuální hry), které Lightningové platby přijímají.

Klasická platba přes Lightning Network pak probíhá nejčastěji pomocí QR kódů, které tradiční bankovnictví teprve objevuje. Lightning Network už nějakou dobu není jen pro geeky, kteří ovládají Linux a příkazovou řádku, ale většina intuitivních LN peněženek je dostupná pro iOS, Android, MS Windows i macOS. Nabízejí nejen příjemné a jednoduché uživatelské prostředí bez zbytečných komplikací, ale ty nejpoužívanější jsou i v češtině.

Lightning Network peněženky (vyzkoušeno za vás)

  Desktopové Lightning Network peněženky


 • Zap Desktop: Windows/macOS/Linux - pravděpodobně nejlepší lightningová desktop peněženka se skvělým grafickým rozhraním a intuitivním ovládáním. Podporuje napojení na vlastní fullnode, nabízí možnost light módu, tzv. Neutrino (bez potřeby fullnode) a napojení na vlastní BTCPay Server. A navíc je v češtině.
 • Joule (browser plugin): Chrome a Brave/FireFox. Joule je skvělá peněženka ve formě pluginu, rozšíření do webového prohlížeče, které umožňuje nerychlejší platby a interakci s webovým prostředím při surfování a nakupování online.
 • Mobilní Lightning Network peněženky


 • Breez: iOS/Android Aktuálně snad nejjednoduší mobilní LN peněženka pro Android i iOS, která vám automaticky otevře kanál. V průběhu pár minut vás bez starostí a zbytečných oklik napojí do lightningové sítě a rázem jste schopni odesílat i přijímat platby v bitcoinech s téměř nulovými poplatky rychlostí blesku. Bohužel zatím pouze v angličtině.
 • ZAP: Mainnet: iOS/Android ZAP pro iOS a Android je v návaznosti na desktopovou verzi opět nejvymakanější mobilní lightningovou walletkou na trhu. Je sice češtině, ale kanál vám sama neotevře. Nejedná se ale o žádné velké mínus, jelikož otevření kanálu je velmi jednoduché, intuitivní, a hlavně máte možnost výběru s kým si svůj první kanál otevřete. ZAP umí nejen Neutrino, ale i napojení na vlastní fullnode, což z chytrého telefonu představuje tu nejultimátnější kombinaci a způsob používání Bitcoinu vůbec.
 • Bluewallet (custodial): iOS/Android Bluewallet je v defaultním režimu napůl custodial. To znamená, že od bitcoinů na první vrstvě sice máte privátní klíče, ale od bitcoinů v kanálech už bohužel ne. I přesto jde o jednu z nejlepších mobilních LN peněženek, které v této chvíli existují a navíc je v češtině a umí i CZK měnu. Pro dosažení ještě většího soukromí lze BlueWallet napojit na vlastní fullnode pomocí Electrum Personal Server či jeho implementace ElectrumX (python) nebo Elects (Rust). Problém s privátními klíči od bitcoinů na druhé vrstvě lze řešit napojením na tzv. LnDHub, který vývojáři nabízí včetně návodu na GitHubu. Nejen tato funkce dělá z BlueWallet jednu z nejlepších peněženek vůbec, ale dále nabízí několik dalších featur, které mohou přijít vhod.

!


Je potřeba myslet na to, že celá technologie Lightning Network je stále v betě, tedy ve fázi vývoje. Ačkoliv nejsou známy žádné případy ztrát finančních prostředků, je potřeba k Lightning Network přistupovat opatrně a nenechávat v síti nijak závratné částky.

Přípomínáme, že lightningové peněženky jsou tzv. hot wallet, tedy jsou nonstop připojené k internetu. Pro větší sumy doporučujeme používat cold wallet, nejlépe hardwarové peněženky, kterým se podrobně věnujeme v našem článku: Hardware peněženky – Jak bezpečně uchovávat bitcoin a další kryptoměny?

Pro zobrazení kompletního návodu rozklikněte roletku.

ZAP: Desktop je aktuálně nejpovedenější lightningová peněženka s perfektním grafickým rozhraním, jednoduchým ovládáním a spoustou šikovných funkcí.

 1. detail-platby detail-platby detail-platby
  ZAP: Desktop nabízí možnost vytvoření nové light walletky pomocí protokolu Neutrino včetně obnovy ze seedu. Zároveň umožňuje napojení na vlastní node.

  Zálohu seedu, oněch 24 slov, neberte na lehkou váhu. Dobře si je poznamenejte na papír nebo do Cryptosteelu či Bunkeroidu. NIKDY seed neukládejte do PC, nefoťte telefonem a nikomu ho neukazujte!

 2. detail-platby detail-platby detail-platby
  Pořádné heslo a spolehlivá záloha jsou alfou i omegou zabezpečení.

  Zvolte si silné heslo, nejlépe pomocí password manageru. Pojmenujte peněženku a vyberte si způsob zálohy stavu kanálů. Ty se ukládají do souboru channel.backup a jde o jediný způsob, jak získat přístup k bitcoinům, které máte v kanále. Záloha na cloud může znít nedůvěryhodně, ale bez seedu je záloha kanálů k ničemu. SSD disk v PC může umřít, a proto není od věci mít zálohu i někde jinde.

 3. detail-platby detail-platby detail-platby
  Dokončení zálohy, bleskurychlá synchronizace se sítí a první depost bitcoinů pro otevření prvního kanálu.

  Na příkladu je vidět dokončení nastavení zálohy v lokálním režimu, tedy na stejné PC, kde se nachází ZAP peněženka. Po potvrzení se začne walletka synchronizovat s lightningovou sítí a během 1-2 minut je hotovo. Mezitím můžete poslat první bitcoiny na onchain část peněženky, abyste mohli otevřít první kanál. Pro lepší transakční soukromí pošlete nezaokrouhlenou částku a pro menší poplatky posílejte z bech32 adresy, která vždy začíná znaky bc1.

 4. detail-platby detail-platby detail-platby
  Detaily příchozí onchain transakce, kontrola v exploreru a jdeme na otevření prvního kanálu.

  Abyste mohli poslanými bitcoiny otevřít kanál, musí mít alespoň jedno potvrzení v blockchainu. Po kliknutí na odkaz u Transaction ID se otevře Blockstream explorer. Všimněte si zelených informací o úspoře poplatků za vytěžení transakce a faktu, že nedošlo k žádnému známému narušení transakčního soukromí, např. zaokrouhlená částka platby.

  Po kliknutí na Channels vidíme, že zatím žádné kanály nemáme. Jsou zde dvě volby, Create a Manage. Zvolíme Create a jdeme na věc.

 5. detail-platby detail-platby detail-platby
  ZAP pro start navrhuje šestici dobře napojených LN nodů. Pokud znáte pubkey, můžete se připojit na node dle vlastní volby.

  Jakmile vyberete node, zbývá zvolit kapacitu kanálu, tedy množství bitcoinů (satoshi), které do kanálu uzavřeme. Po kliknutí na Next se zobrazí rekapitulace a tlačítkem naspod okna potvrdíme otevření kanálu.

 6. detail-platby detail-platby detail-platby
  Čekání na otevření, úspěšně otevřeno a podrobné detaily o kanálu.

  Úspěšné otevření kanálu je závislé na onchain transakci s jedním potvrzením, pokud nemá druhá strana nastaveno jinak. Jakmile dojde k prvnímu potvrzení v blockhainu, kanál je otevřen a připraven k použití.

 7. detail-platby detail-platby detail-platby
  Platba přes Lightning je jednoduchá, stačí vložit zkopírované znění tzv. ln invoice, potvrdit a je hotovo.

  Platby po Lightning Network probíhají pomocí tzv. ln faktur začínajících písmeny lnbc. Vetšina dobrých peněženek a projektů přijímajících LN platby automaticky překládá do QR kódu. Stačí tedy nascanovat QR nebo zkopírovat znění ln faktury stiskem tlačítka a vložit. ZAP peněženka automaticky načte všechny údaje, stačí potvrdit a platba je hotová.

 8. detail-platby detail-platby detail-platby
  Vznik remote balance, vytvoření ln faktury a čekání na platbu.

  Ve chvíli, kdy po Lightning Network něco zaplatíte, vznikne na druhé straně kanálu tzv. remote balance stejné hodnoty, jakou jste poslali. Ta představuje částku, kterou můžete po Lightning Network naopak přijmout. Vytvoříte fakturu na částku, kterou chcete, aby vám druhá strana zaplatila, a pošlete jí QR nebo textové znění faktury.

 9. detail-platby detail-platby
  Přijetí platby

  Jakmile druhá strana LN fakturu zaplatí, status faktury se změní na zaplaceno. Bitcoiny se nám objeví v přehledu plateb a jsou okamžitě k použití, není třeba čekat na žádné potvrzení v síti.

 10. detail-platby detail-platby detail-platby
  A ve finále možnosti a nastavení ZAP Desktop peněženky včetně zjištění veřejného pubkey klíče.

  V Preferences a General naleznete nastavení jazyka, fiat měny a výběr tmavého/světlého režimu. Pod Wallet pak nastavení typu onchain adresy (doporučujeme nechat bech32), preferovaný onchain explorer, zdroj kurzu BTC a nastavení těžebních poplatků co do do počtu bloků od odeslání transakce do sítě.

Výhody a nevýhody ZAP: Mainnet

Výhody

 • Vynikající uživatelské rozhraní
 • Velmi snadné použití
 • Jednoduché posílání a přijímaní LN plateb
 • Výborná uživatelská zkušenost
 • Defaultní podpora nativního SegWitu typu adres bech32 (znatelně levnější onchain poplatky)
 • Široké možnosti zálohy stavu kanálů
 • Kompletně open-source
 • Silný a odhodlaný tým vývojářů

Nevýhody

 • Chybí možnost manuálního nastavení onchain poplatků v sat/Byte (v plánu)
 • Jen částečné počeštění
 • Chybí CZK měna

Kde všude se dá pomocí Lightning Network zaplatit?

Jakmile máme otevřený kanál, můžeme si vybrat z poměrně široké škály obchodů a služeb, které Lightning Network podporují:

 1. Cryptopay.cz - platby faktur, složenek a převodů na běžný bankovní účet v ČR nejen přes LN.
  Jak Cryptopay.cz funguje? Více se dozvíte v našem článku: Služba Cryptopay.cz - první služba v ČR propojující kryptoměny a bankovnictví
 2. Moon - Nákupy na Amazonu přes browser plugin. Jednoduché a ultrarychlé platby bitcoinem offchain i onchain.
 3. Paralelní Polis (Praha i Bratislava) - Platby přes LN za kávu, občerstvení, merchandising, přednášky, co-working a pronájem prostor. Skvělá možnost vyzkoušení LN plateb v reálném světě.
 4. Hodlhodl.com - P2P kryptosměnárna podporující platby přes Lightning Network.
 5. Lightning Network Stores - Seznam většiny obchodů a služeb příjímajících Lightning platby naleznete na tomto rozcestníku.
 6. BTCPAY Directory - Seznam eshopů provozující svůj vlastní BTCPAY Server i s podporou Lightning Network plateb.

Lightning Network jako budoucnost krypto plateb?

Mnozí příznivci Bitcoinu považují Lightning Network za nejlepší cestu a skutečnou inovaci (oproti mnoha „rychlým blockchainům“, které jsou často rychlé pouze proto, že jsou buď centralizované nebo je nikdo nepoužívá). Vývojářská aktivita a nadšení jsou skutečně velké, zatím se však drží hlavně pod povrchem – v odborných technických kruzích. Vývojáři přirovnávají rozvoj Lightningu k nadšení, které vnímali v rané fázi vývoje samotného Bitcoinu – v letech 2010–2013. Mezi běžné uživatele a firmy se Lighting Network dostává sice pomalu, ale jistě.

i Mohlo by vás zajímat
1. Bitcoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) Král kryptoměn, král navždy.
2. Kryptoměnové forky. Vše, co chcete vědět!
3. Stable Coins. V čem se liší od klasických kryptoměn?
4. Dash (DASH). Kryptoměna slibující rychlé transakce a anonymitu.
5. NEO. Platforma zaměřená na inteligentní kontrakty.
6. CoinMarketCap. Mějte přehled o kryptoměnách!
7. Kryptoměny (NOVINKY A ZPRÁVY) Ty nejvýznamnější kryptonovinky!
8. Kryptoměny (KURZY). TOP 15 nejznámějších kryptoměn!
9. Bitcoin – historie a budoucnost. Slavíme 10 let s Bitcoinem!
10. Paralelní Polis. Vejdi ven do paralelní společnosti!

Lightning Network je komplexní technologie a máme před sebou ještě dlouhou cestu, než ji budeme moci používat intuitivně a bez zádrhelů. Zaznívá také kritika různých vlastností a funkcí Lightningu – této kritice a budoucnosti Lightningu (i v rámci jiných kryptoměn) se budeme věnovat v dalším článku.


WEB7