Aby bylo mytí oken co nejefektivnější, je potřeba dodržet správný postup a použít vhodné čisticí prostředky i kvalitní pomůcky. Správně zvolený přípravek odstraní veškeré nečistoty, mastnotu a zanechá skla dokonale čistá a beze šmouh. Kromě tradičních metod, jako je stěrka nebo hadřík z mikrovlákna, jsou dnes dostupné i moderní přístroje, které čištění oken značně usnadňují a urychlují. Mezi ně patří například vysavače na okna, které efektivně odsávají vodu a minimalizují riziko vzniku šmouh. Díky tomu dosáhnete perfektně čistých oken s minimální námahou a ušetříte čas, který byste jinak věnovali klasickému ručnímu leštění.
Okenními rámy vždy zahajte mytí oken. K jejich čištění doporučujeme používat dobře vyždímanou utěrku z mikrovlákna namočenou v roztoku vody a saponátu, tedy odmašťovače. Nikdy na okenní rámy nepoužívejte čisticí písky ani rozpouštědla! Oba typy přípravků by mohly jejich povrch nenávratně poškodit.
Žaluzie jsou pro většinu lidí strašákem – sedá na ně prach a jejich mytí je obtížné a zdlouhavé. Abyste zabránili vzniku nevzhledných nánosů nečistot, co nejčastěji odstraňujte z lamel žaluzií špínu buď hadříkem namočeným v roztoku vody a saponátu, na sucho prachovkou nebo pomocí vysavače se zúženým nástavcem. V případě, že chcete mít žaluzie vyčištěné opravdu důkladně a kvalitně, můžete je demontovat a svěřit je do rukou specializované čistírny na žaluzie.
TIP: Pokud již bílá barva na vašich okenních rámech není pomalu ani vidět, pomůže vám krémový čistič, jenž rámy zbaví nečistot a přitom je nepoškrábe.
Na mytí oken používejte čisticí přípravky, jež jsou určeny speciálně pro tento účel – snadněji si poradí s nečistotami a šmouhami než prostředky na nádobí. Ty totiž velmi často zanechávají na oknech lepkavý film, na něhož se s oblibou lepí prach a jiné nečistoty. Moderní přípravky na okna myjí a leští v jednom kroku. Nejčastěji jsou v láhvi s praktickým rozprašovačem a jejich použití je velice jednoduché a účinné.
Nejlepší čisticí prostředek na okna je takový, který vytváří dostatek pěny a hned nestéká, což umožňuje jeho delší působení na nečistoty. Mějte také na vědomí, že doporučená teplota vody pro mytí oken je okolo 30 stupňů – v příliš horké vodě se totiž snižuje účinek čisticího prostředku. Po umytí oken je nezapomeňte rovněž řádně vyleštit. Ideální leštidlo na okno obsahuje alkohol, který se rychle odpaří.
TIP: Podle rad našich babiček můžete k mytí oken vyzkoušet i teplou vodu s octem nebo se solí, případně světlý pudink rozpuštěný v 5 litrech teplé vody.
Vybrat si dnes můžete z široké škály nejrůznějších pomůcek, od jednoduchých stěrek a mopů až po moderní vysavače na okna, které zajistí, že vaše okenní tabule budou zářit čistotou a přitom s minimálním úsilím.
Mopy na okna jsou praktickými pomocníky při běžném úklidu domácnosti. Jsou vybaveny nástavci z mikrovlákna, jež snadno rozpouští nečistoty a skleněné povrchy tak velmi spolehlivě čistí.
Náročnější zákazníci pak ocení bateriový vysavač na okna, který vysaje a vyleští obě strany vašich oken tak, že na nich nenajdete ani skvrnu. Využijete ho i na zrcadla, sprchové kouty a dlaždice. Používá se po běžném umytí okna vodou s čisticím prostředkem. Gumová lišta přilne k povrchu a vysavač tak vysaje veškerou špinavou vodu, která odtéká do integrované vodní nádobky. Parapety a podlahy jsou čisté, okna beze šmouh i bez kapek.
TIP: Ještě komfortnější mytí oken zajistí robotický čistič s dálkovým ovládáním.
Spreje na okna umožňují rychlou aplikaci a rovnoměrné nanesení čisticího prostředku. Stačí nastříkat na sklo a setřít, což usnadňuje čištění oken bez potřeby velkého množství vody nebo dalších nástrojů. Účinně odstraňují šmouhy, mastnotu i otisky prstů a zanechávají okna čistá a lesklá po delší dobu. Některé varianty obsahují antistatické složky, které brání opětovnému usazování prachu. Spreje na okna jsou obvykle šetrné nejen ke skleněným povrchům, ale také k rámům oken, ať už jsou plastové, hliníkové nebo dřevěné.
Ekologické čisticí prostředky na okna často využívají přírodní složky, jako je ocet, citronová šťáva nebo esenciální oleje, které jsou šetrné k životnímu prostředí i zdraví, a přitom účinně odstraňují nečistoty a mastnotu. Jsou vyrobeny z biologicky rozložitelných látek, které nezatěžují vodní toky ani půdu a jsou bezpečné pro použití i v domácnostech s dětmi a domácími mazlíčky. Mnoho značek ekologických čističů nabízí také možnost opětovného plnění lahví nebo prodeje koncentrátů, čímž snižují množství plastového odpadu a podporují udržitelnou domácnost.
Stěrky na okna umožňují snadné stírání vody, čisticího prostředku i nečistot v jednom tahu. Díky jejich gumové liště nezůstávají na skle šmouhy, což zajišťuje dokonale čistý a lesklý povrch, navíc je gumová hrana stěrky šetrná ke sklu a nezpůsobuje poškrábání. Stěrky na okna jsou dostupné v různých šířkách, což umožňuje snadné přizpůsobení velikosti okna. Některé modely mají nastavitelné nebo teleskopické rukojeti, které usnadňují čištění oken ve výškách bez nutnosti žebříku.
Vysavače na okna efektivně odsávají přebytečnou vodu a čisticí prostředek přímo do nádržky, což zabraňuje vzniku šmouh a usnadňuje dosažení perfektně čistého povrchu s minimální námahou. Díky ergonomickému designu a nízké hmotnosti jsou lehce ovladatelné, což výrazně zrychluje čištění. Kromě mytí oken jsou tyto vysavače vhodné i na čištění dalších hladkých povrchů, jako jsou zrcadla, sprchové kouty, dlaždice nebo skleněné stoly, což z nich činí univerzálního pomocníka pro úklid domácnosti.
Robotické čističe oken zvládnou mytí oken samostatně díky inteligentnímu navigačnímu systému, který pokrývá celý povrch skla a zajišťuje rovnoměrné čištění bez nutnosti manuálního zásahu. Jsou ideální pro velké okenní plochy, výlohy nebo okna ve výškách, kde je tradiční čištění obtížné nebo nebezpečné. Robotické čističe mají různé režimy pro mokré i suché čištění a jsou vybaveny bezpečnostními senzory, které je chrání před pádem. Některé modely navíc využívají výkonné motory a opakovaně použitelné čisticí podložky pro důkladné odstranění nečistot a skvrn.
Doporučuje se umývat okna alespoň dvakrát ročně – ideálně na jaře a na podzim, kdy není příliš horko ani mráz. V oblastech s vyšším znečištěním, např. u frekventovaných silnic, je však vhodné čistit okna častěji.
Nejlepší počasí pro mytí oken je zatažené, ale suché. Při přímém slunečním světle voda a čisticí prostředky na skle rychle schnou, což může způsobit šmouhy. V dešti nebo při vysoké vlhkosti se mytí okna také nedoporučuje.
Jak umýt okna, aby byl výsledkem jen zářivý lesk beze šmouh? Šmouhám lze předejít použitím kvalitních čisticích prostředků a správné techniky stírání. Mnoho lidí používá roztok vody s octem nebo speciální prostředky na okna. Po umytí je dobré okna přetřít suchou stěrkou nebo hadříkem z mikrovlákna, který odstraní zbylou vodu a leští sklo do sucha.
Záleží na vašich preferencích. Komerční čisticí prostředky jsou formulovány tak, aby zanechaly okna beze šmouh a často obsahují i lešticí složky. Domácí prostředky, jako je roztok vody a octa, jsou však ekologické, levné a také velmi účinné.
Příprava domácího čisticího prostředku na okna je snadná, ekologická a levná. Budete potřebovat jen 500 ml teplé vody, 250 ml bílého octa, pár kapek tekutého mýdla a 1–2 lžičky citronové šťávy pro příjemnou vůni a lepší odmašťovací efekt.
Postup: