Obnovit stránku

Jak posílit imunitu (TIPY A TRIKY)

Aktualizováno

Imunita neboli obranyschopnost organismu je často probírané téma hlavně v rizikovém chřipkovém období. Mnoho lidí se totiž právě v této době potýká s oslabenou imunitou, která má za následek různá infekční onemocnění i jiné zdravotní problémy. Pokud se také vy ptáte, jak posílit imunitu nebo jak podpořit imunitní systém, přinášíme vám přehledné informace o posílení imunity u dospělých i u dětí. Dozvíte se, proč je oslabená imunita problémem dnešní společnosti, a poradíme vám různé tipy pro zvýšení imunity.

Jak posílit imunitu

Jak podpořit imunitu – OBSAH

  1. Co je to imunita a jak pracuje imunitní systém
  2. Jak se projevuje oslabená imunita
  3. Jak posílit imunitu dospělých
  4. Jak podpořit imunitu u dětí
  5. Tipy pro podporu imunity

Co je to imunita a jak pracuje imunitní systém

Úkolem imunity je udržení integrity organismu a jeho ochrana proti virům, bakteriím, plísním, toxinům i před dalšími pro tělo nebezpečnými látkami. Jde v podstatě o systém, který nám pomáhá přežít a blokuje vstup škodlivých látek do našeho organismu. Obranyschopnost organismu hlídají signální molekuly, které v případě nebezpečí předávají informace buňkám imunitního systému. Ty na tyto podněty reagují a spouští v našem těle obranné procesy. Celkově rozlišujeme dva typy imunity, imunitu vrozenou a imunitu získanou.

Imunita vrozená

Je přirozenou součástí každého jedince ihned po narození. Souvisí s tím, že lidský organismus má určité specifické vlastnosti, které jej přirozeně chrání před vnějšími škodlivými vlivy.

Imunita získaná

Získanou imunitu si organismus buduje v průběhu života a získává ji ze zkušeností. Prodělanou nemoc či překonanou infekci si tělo zapamatuje a v budoucnu je schopno na ni zareagovat mnohem rychleji a silněji.

Jak se projevuje oslabená imunita

Oslabená imunita znamená, že se organismu snižuje schopnost obrany proti různým infekcím. Mezi příznaky oslabené imunity patří celková únava až pocity vyčerpání, trávicí problémy a často se opakující onemocnění. Pokud na sobě pociťujete následující příznaky, rozhodně byste se měli zaměřit na posílení imunity. Jestliže jsou vaše obtíže dlouhotrvající, neváhejte kontaktovat lékaře, který vás odešle na specializované imunologické vyšetření.

Snížená imunita – nejčastější příznaky

  • Častá únava a ospalost – zpočátku se oslabená imunita nemusí projevovat přímým onemocnění. Pokud se však dlouhou dobu cítíte malátní, bez energie a ospale přesto, že spíte dostatečně dlouho, měli byste popřemýšlet, jak posílit imunitu. 
  • Trávicí problémy – zásadní vliv na imunitní systém má střevní mikroflóra, ve které se nachází až 80 % imunitního systému. Pokud tedy trpíte častými žaludečními či střevními problémy, jako jsou časté bolesti břicha, nadýmání, zácpy či průjmy, opět může jít o signál, že vaše tělo volá po posílení imunity.
  • Opakované infekce dýchacích cest – trápí vás časté nachlazení, chřipka nebo angína? Pokud proděláte dvě infekce v průběhu tří měsíců nebo čtyři infekce za rok, měli byste zpozornět. Za váš zdravotní stav nejspíš může oslabená imunita.
  • i Proti infekcím dýchacích cest můžete účinně bojovat inhalacemi. Vyzkoušejte některý z osvědčených inhalátorů, například Beurer-IH55 nebo Beurer IH26.
Jak zlepšit imunitu
Oslabenou imunitu podpoříte zvýšeným příjmem vitamínů a minerálů.

Jak posílit imunitu dospělých

Imunitu dospělých nejčastěji negativně ovlivňuje špatný životní styl související se stresem, špatnými stravovacími návyky, nedostatkem spánku, nadměrným užíváním léků, konzumací alkoholu a kouřením. Velkou roli hrají také genetické dispozice a znečištěné životní prostředí. Poslední jmenované faktory můžeme ovlivnit těžko, ostatní faktory však pro posílení imunity ovlivnit lze.

Význam stravování pro podporu imunity

Správné stravovací návyky jsou základem zdravého životního stylu. Pokud bychom se však konkrétně zaměřili na imunitní systém, je to právě střevní mikrobiom, který hraje hlavní roli v obranyschopnosti našeho organismu. Pro posílení imunity je proto vhodné zařadit do jídelníčku zakysané mléčné výrobky, kefíry, jogurty, acidofilní mléka či kysanou zeleninu. Podpořit imunitu můžete také probiotickými doplňky stravy, které se doporučují hlavně po prodělané antibiotické léčbě.

Kvalitní spánek pomůže posílit imunitní systém

Oslabená imunita se zpočátku může projevovat nadměrnou únavou a zvýšenou potřebou spánku. Dostatečný odpočinek je proto jednou z cest, jak posílit imunitu. Vědci z univerzity v Chicagu zjistili, že lidé spící pouhé čtyři hodiny denně měli týden po očkování proti chřipce o polovinu méně protilátek než lidé, kteří denně spali více jak sedm hodin.

Pravidelný pohyb přispívá k posílení imunity

Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu je také potvrzený způsob, jak zlepšit imunitu. I neaktivní sportovci by proto měli věnovat alespoň hodinu denně procházce na čerstvém vzduchu. Pokud zrovna venku není ideální počasí, nic vám nebrání zacvičit si v pohodlí svého domova.

Saunování a otužování výrazně zlepšuje imunitní systém

Jako skvělá prevence a podpora imunity se jeví saunování, které kromě odolnosti proti respiračním virózám pomáhá odstraňovat stres a uvolňuje dýchací cesty.  

i Infrasauna prohřeje tělo a pohladí na duši. Jde o skvělý způsob relaxace, kterým navíc podpoříte imunitní systém.

Vhodné doplňky stravy podporují imunitní systém

Vitamíny A, B6, B12, C a D a minerály jako hořčík, měď, chrom, zinek, vápník a selen běžně přijímáme v pestré stravě, v chřipkové sezóně je však vhodné posílit jejich příjem vhodnými doplňky stravy. Pro jejich lepší účinnost je doporučováno jejich užívání zároveň s ovocem nebo zeleninou, nikdy by však neměly sloužit jako náhrada čerstvých potravin!

Jak podpořit imunitu u dětí

U dětí se imunitní systém postupně vytváří, a pokud je jejich imunita nějakým způsobem oslabená, těžko jejich tělo bojuje s běžnými infekcemi. Oslabená imunita u dětí se projevuje opakovanými záněty středního ucha, dutin i záněty močových cest, samostatnou kapitolou jsou pak alergie, které bohužel v dnešní době postihují velké množství dětí. Podpora imunity u dětí přitom není vůbec složitá. Jejím základem je dodržování následujících pravidel:

  • Zdravá a vyvážená strava
  • Dostatečné množství spánku
  • Pobyt na čerstvém vzduchu a otužování
  • Nepřetápět vzduch v místnosti, často větrat
  • Nevytvářet dětem sterilní prostředí přehnanou dezinfekcí a antibakteriálními prostředky
iČasopisy o zdraví v elektronické podobě jsou plny zajímavých informací a tipů, jak správně pečovat o své tělo. 
Jak zvýšit imunitu
Zvláště u dětí je třeba pro zvýšení imunity dbát na zdravou a vyváženou stravu.

Tipy pro podporu imunity

  • Vnímejte signály vlastního těla, dopřejte si kvalitní spánek a vyhněte se dlouhodobé zátěži.
  • Odpočívejte nejen fyzicky, ale také psychicky – četbou, návštěvou divadla či posezením s přáteli.
  • Jezte pestrou stravu bohatou na vitamíny a hlídejte si, ať váš jídelníček obsahuje všechny potřebné složky. 
  • Pokud vám nějaká složka chybí, doplňte ji pomocí výživových doplňků.
  • Sportujte, věnujte se aktivně svému zdraví.
  • Jakmile zaznamenáte nějaké zdravotní obtíže, navštivte svého lékaře.
  • Snažit se omezit působení škodlivých vlivů na vaše zdraví.
i Mohlo by vás zajímat:

Oslabená imunita může přinést řadu zdravotních problémů, proto se aktivně věnujte podpoře imunitního systému, ať je váš organismus připraven bojovat a odolávat všem nepříznivým jevům.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB21