Obnovit stránku

Jak používat kontaktní čočky

Aktualizováno

Kontaktní čočky jsou jedinečným vynálezem moderní doby. Jednoduchost jejich použití je až fascinující. Kontaktní čočky můžete použít téměř pro všechny druhy očních vad. Čočky jsou vyrobeny z jedinečného materiálu, který je až z poloviny tvořen vodou. Proto jsou jemné na dotek a v oku o nich vůbec nevíte. Použití čoček je široké a výhody nesporné. Jak se o čočky správně starat a jak je aplikovat se dozvíte níže v článku.

aplikace kontaktních čoček

Jak používat kontaktní čočky – OBSAH

 1. Kontaktní čočky jsou malý zázrak s velkým dopadem
 2. Krátká cesta do historie kontaktních čoček
 3. Jak používat kontaktní čočky
 4. Aplikace kontaktních čoček denně nebo občas?
 5. Péče o kontaktní čočky je klíčová
 6. Jak nasadit kontaktní čočky
 7. Jak vyndat kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou malý zázrak s velkým dopadem

Pokud jste čočky ještě nikdy neviděli, určitě jste o nich alespoň slyšeli. Kontaktní čočky jsou neocenitelný pomocník pro lidi s vadou zraku. Obliba kontaktních čoček je opravdu veliká, protože dává možnost svobodného pohybu. Čočka umí dokonale nahradit dioptrické brýle a můžete je použít všude tam, kde brýle mohou být na překážku. Rozlišují se tři typy kontaktních čoček:

 • Čiré dioptrické čočky slouží ke korekci očních vad jako náhrada dioptrických brýlí.
 • Barevné dioptrické čočky také slouží ke korekci očních vad, ale navíc můžete změnit svůj vzhled.
 • Barevné čočky nedioptrické se hodí jako doplněk na párty, večírek nebo pokud chcete změnit image.

i

Nošením kontaktních čoček se vysušuje oko. Doporučujeme pravidelně a v případě potřeby aplikovat oční kapky, abyste zamezili přesušení očí.

Krátká cesta do historie kontaktních čoček

První zaznamená myšlenka o kontaktní čočce je z roku 1508 a nepatří nikomu jinému než proslulému vynálezci Leonardu da Vincimu. První kontaktní čočky spatřily světlo světa ale až roku 1887. Byly velké, těžké a celé vyrobené ze skla. Proto se daly nosit omezenou dobu maximálně 2 hodiny. Dlouhodobé nošení kontaktních čoček bylo vyloučeno, a proto se větší popularity nedočkaly. Zásadní průlom znamenal vynález nového gelového materiálu HEMA českým vědcem Ottou Wichterlem. V roce 1961 zkonstruoval první „moderní“ kontaktní čočku s tímto materiálem a tím odstartoval boom ve výrobě čoček.

nasazovani kontaktnich coček
Za vynálezem moderního materiálu pro výrobu kontaktních čoček stojí český vědec Otto Wichterle.

Jak používat kontaktní čočky

Za předpokladu, že dodržíte zásady hygieny, optimální péče o kontaktní čočky a správně je nasadíte, není jejich používání nijak komplikované. Pamatujte ale na to, že oko před aplikací samotné kontaktní čočky nesmí být nijak zarudlé, oteklé nebo bolestivé. Čočky můžete používat neustále místo dioptrických brýlí nebo jejich používání střídat. Kontaktní čočky využijete tam, kde bez brýlí jste ztraceni. Sport, návštěva sauny, tanec nebo plavání bude znovu radostí. K vodě nebo na pláž zvolte raději jednorázové čočky, abyste předešli případné infekci.

i

Nejste si jisti, jaké kontaktní čočky jsou pro vás ty pravé? Poradíme vám v průvodci Jak vybrat kontaktní čočky.

Aplikace kontaktních čoček denně nebo občas?

Aplikace kontaktních čoček je s trochou cviku poměrně snadnou záležitostí. Záleží jen na vás, jak moc vám čočky budou vyhovovat. Můžete si zvolit čočky, které je potřeba vyndávat každý večer, nebo zvolit dlouhodobé týdenní nebo čtrnáctidenní. Delší dobu zkoušejte až v případě, že nošení máte vyzkoušeno a vaše oči nijak netrpí. Vybírat můžete z kontaktních čoček podle maximální délky nošení.

 • Jednodenní kontaktní čočky jsou praktickou volbou pro příležitostné nošení. Ráno si je nasadíte a po vyjmutí vyhodíte. Není třeba je dezinfikovat v roztocích. Prodávají se ve větších baleních od 30 kusů.
 • 14 denní kontaktní čočky se mění jednou za 14 dní za nové. Jsou vhodnější pro dlouhodobější uživatele. Vyžadují už péči v podobě pravidelného ukládaní do dezinfekčního roztoku.
 • Měsíční kontaktní čočky jsou vhodné pro uživatele, kteří s kontaktními čočky už mají zkušenosti a ví, že je velmi dobře snášejí. Pravidelná péče a ukládání do speciálního roztoku je nezbytnou péčí, kterou je čočkám potřeba věnovat.
kontaktní čočky nasazení
Při dodržení několika zásad je aplikace čoček snadná.

Péče o kontaktní čočky je klíčová

Abyste předešli jakýmkoliv nežádoucím reakcím spojeným s nošením kontaktních čoček, je velmi důležité o ně správně pečovat. Čočky vždy vyndávejte čistýma rukama. Čočku po vyjmutí opláchněte roztokem a mechanicky z ní setřete nečistoty. Očištěnou čočku vložte do pouzdra a přilijte dezinfekční roztok. Čočku nechte v dezinfekčním roztoku ideálně celou noc.

Jak nasadit kontaktní čočky

Nasazení kontaktní čočky vyžaduje trochu zručnosti a praxe, ale pak vám zabere chvilku. Jak nasadit čočky správně a bezpečně? Pokud dodržíte tento postup, určitě to půjde samo.

 1. Pořádně si umyjte ruce mýdlem a ručníkem utřete do sucha.
 2. Z pouzdra nebo blistru vyjměte čočku pouze špičkou prstu.
 3. Kontaktní čočku si přendejte na špičku suchého ukazováčku.
 4. Zkontrolujte, zda čočka není naruby. Poznáte to podle číselného kódu nebo pohledem z boku.
 5. Čočku nasazujte vždy na stejné oko.
 6. Udělejte si pohodlí před zrcadlem a zafixujte si lokty, aby se vám netřepaly ruce.
 7. Stáhněte dolní víčko opatrně dolů prostředníčkem. Ukazováčkem druhé ruky nadzvedněte horní víčko.
 8. Dívejte se přímo do zrcadla a nasaďte čočku na oko. Pusťte víčka, zamrkejte a podívejte se nahoru a dolů.
 9. Správně nasazená čočka je ta, o které do půl minuty nevíte, že ji máte.
jak si nandat kontaktni cocky
Správně nasadit a vyndat kontaktní čočku zvládnete s trochou praxe a cviku.

Jak vyndat kontaktní čočky

Jak vyndat kontaktní čočku, abyste si do oka nic nezanesli? Myslete především na hygienu a ruce si před vyndáváním důkladně omyjte mýdlem a osušte. Pro snadné vyjmutí kontaktní čočky dodržujte tento osvědčený postup:

 1. Umyjte si důkladně ruce a osušte do sucha.
 2. Mírně předkloňte hlavu, aby čočka byla z části schovaná pod horním víčkem.
 3. Ukazováčkem stáhněte spodní víčko směrem dolů. Druhým ukazováčkem posuňte čočku na bělmo co nejníže do oka. Čočka tady tolik nepřiléhá k oku.
 4. Čočku lehce zmáčkněte mezi palec a ukazováček a vyndejte ji z oka.
 5. Kontaktní čočku manuálně očistěte a vložte ji do pouzdra naplněného roztokem.
 6. Čočku v pouzdru ponechejte podle návodu na roztoku.

Dopřejte si radost z pohybu kdekoliv bez starosti s kontaktními čočkami.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB12