Obnovit stránku

Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Jak se zbavit lupů? (TIPY A TRIKY)

Aktualizováno

Jak na lupy ve vlasech? Co na lupy zabírá? Jak se zbavit lupů jednou provždy? Také patříte mezi lidi, kteří si kladou tyto otázky? Možná se vám už zdá boj proti nevzhledným šupinkám nekonečný, ale nevěšte hlavu. I vy můžete mít krásné vlasy bez lupů. Důležité je vědět, jaká je příčina lupů a zvolit správnou péči o vlasovou pokožku. Poradíme vám, co lupy ve vlasech způsobuje a jak se lupů zbavit efektivně a dlouhodobě. Máme pro vás také babské rady, jak na lupy přírodní cestou a doporučíme, co s lupy u dětí. 

Jak se zbavit lupů

Jak se zbavit lupů – OBSAH

 1. Co proti lupům dělat? Nejdříve určete, zda máte lupy suché, nebo mastné. 
 2. Jak se zbavit lupů účinně? Odhalte příčinu tvorby lupů. 
 3. Jak na lupy, abyste se jich zbavili jednou provždy
 4. Dětská seborea a lupy u dětí
 5. Babské rady na lupy aneb Jak se zbavit lupů přírodní cestou

Co proti lupům dělat? Nejdříve určete, zda máte lupy suché, nebo mastné. 

Nevíte si s lupy ve vlasech rady? Vyzkoušeli jste doma všechno možné, ale otázka, co na lupy konečně zabere, vás trápí dál?

Lidé trpící na lupy ví, jak dovedou tyto nevzhledné šupinky ve vlasech člověka potrápit. I když ve většině případů nepředstavují žádné zdravotní riziko, jsou především společenským problémem, kdy dokáží zkazit dojem z upraveného účesu i slušivého outfitu. Přitom tvorba šupinek ve vlasech se týká všech. Buňky pokožky hlavy se totiž neustále obnovují, což je běžný a přirozený proces u každého člověka. Ovšem v případě lupů se šupiny odumřelé kůže na hlavě odlupují v nadměrném množství. Ve vlasech jsou pak viditelné a znepříjemňují nám život. Často jsou doprovázeny svěděním pokožky.

Ale pozor! Nejsou lupy jako lupy. Je důležité si uvědomit, jaké lupy vás trápí a tomu pak přizpůsobit váš přístup k nim. V zásadě rozlišujeme lupy suché a lupy mastné.

 • Suché lupy mají bílou barvu, jsou menší, tenké a většinou nesvědí. Jsou ale více viditelné a padají až na ramena. 
 • Mastné lupy jsou hrubší a mají nažloutlou barvu, ulpívají na pokožce, hůře se odlupují, a tudíž vedou k podráždění a svědění. Někdy mohou být potíže s mastnými lupami doprovázené také nepříjemným zápachem u pokožky hlavy. 
Jak se zbavit lupů jednou provždy
Trápí vás otázka, jak se zbavit lupů? Nevěšte hlavu. I pro vás existuje účinný způsob, jak na lupy. Důležité je hned na začátku si uvědomit, zda máte suché, nebo mastné lupy.

Jak se zbavit lupů účinně? Odhalte příčinu tvorby lupů.

Jak se zbavit lupů? Určitě je důležité znát příčinu tvorby lupů. Ačkoliv si někdo může mylně myslet, že lupy jsou důsledkem nedostatečné hygieny, je tomu spíše naopak. Lidé trpící nadměrnou tvorbou lupů často věnují vlasové hygieně zvýšenou pozornost. Ovšem mnohdy nesprávnou, což bohužel vede jenom ke zhoršení příznaků. 

Jak to tedy, že některým lidem se lupy dělají a jiným ne? Bohužel většinou je sklon k tvorbě lupů dán genetickou predispozicí, hormonální nerovnováhou nebo špatnou látkovou výměnou, s čímž souvisí nadměrná aktivita mazových žláz. Důvodem lupů může být také přílišné dráždění a přesušování pokožky či chronická únava a stres. Ovšem dobrou zprávou je, že ve většině případů máte dobré možnosti, jak se zbavit lupů efektivně a doma.

Chcete-li, aby byl váš boj proti lupům účinný, měli byste příčinu tvorby lupů znát. Teprve pak můžete správně určit, co na lupy zabírá.

 • Za tvorbou lupů nejčastěji stojí nadměrná produkce kožního mazu a přemnožení kvasinek rodu Malassezia, které se právě kožním mazem živí. Tyto kvasinky jsou přirozenou součástí pokožky hlavy každého člověka, ale zatímco u některých lidí nepůsobí žádné potíže, u jiných mohou způsobovat zánětlivé reakce vlasové pokožky. Ta se pak brání nadměrnou tvorbou lupů. 
 • Zvýšené množství mazových žláz a nadprodukce kožního mazu je ideální půda také pro kožní nemoc zvanou seborea. Projevy seboroické dermatitidy jsou viditelné nejen ve vlasech, ale také v obličeji kolem nosu, obočí a okrajů víček či kolem ušních záhybů. Pokud máte podezření na seboreu, rovnou zamiřte k lékaři, který tuto diagnózu potvrdí. 
 • Častou příčinou lupů bývá také nesprávná péče o vlasovou pokožku. Nevhodné či agresivní vlasové přípravky vlasovou pokožku vysušují a dráždí. Také časté barvení, fénování, česání ostrými hřebeny či kartáči vystavují pokožku zbytečnému dráždění a vysušování. Ta se pak brání právě tvorbou lupů. Nedostatečné oplachování šamponu a kondicionéru může způsobit podobné potíže. 
 • Lupy ve vlasech mohou být často alarmem našeho těla, že něčím strádá či trpí. Lupy tak mohou poukazovat na naše špatné stravování a nezdravý životní styl, což jde ruku v ruce s nedostatkem vitamínů a minerálů. Stres a dlouhodobé psychické vypětí se negativně podepisují na naší imunitě a mohou mít vliv na zvýšenou tvorbu lupů. 
 • Příčinou lupů může být také ekzém nebo porucha imunity. Návštěva odborného lékaře je v tomto případě nevyhnutelná. Úspěšnou léčbou, která vyřeší dané onemocnění zmizí také lupy. 

Jak na lupy, abyste se jich zbavili jednou provždy

Co proti lupům zabírá? Odpověď rozhodně nebude jednoslovná. Zbavit se lupů je běh na dlouhou trať a představuje komplexnější přístup k problému. Zahrnuje vhodné vlasové přípravky, správnou životosprávu s omezením stresu i únavy, a také podporu vlasové pokožky zevnitř, tj. dopřát ji potřebné vitamíny a živiny. 

Jak se zbavit lupů jednou provždy
Každý problém má svoji příčinu a zároveň řešení. Odhalte i vy, co proti lupům ve vašich vlasech zabírá.
   

Vhodný šampon proti lupům 

Na pokožku hlavy s lupy patří kvalitní šampon se speciálním složením. Šampony proti lupům představují účinnou pomoc, ale je potřeba vybrat ten správný podle typu pokožky a povaze potíží. 

 • Šampon vhodný na mastné lupy

Jak již bylo výše řečeno, nejčastější příčinou tvorby lupů je přemnožení kvasinek, které se přirozeně nachází na pokožce hlavy. Pokud eliminujeme tvorbu kožního mazu a pokud dostaneme pod kontrolu kvasinky, dokážeme snížit tvorbu lupů nebo se jich zcela zbavit. A na tomto principu právě funguje většina šamponů proti lupům, jejichž hlavní zbraní jsou účinné látky proti kvasinkám a protizánětlivé složky. Nejlépe se osvědčují vlasové přípravky obsahující selen, zinek, kyselinu salicylovou či ketokonazol.

 • Šampon vhodný na suché lupy

Na suché lupy, které jsou často zapříčiněné dráždivými přípravky, jsou vhodné šampony s hydratačními a zklidňujícími účinky. Obsahují účinné látky jako například panthenol, provitamin B5, vitamín E či různé oleje s hydratačními vlastnostmi. Tyto šampony jemně a bez podráždění šupinky vymyjí a citlivou vlasovou pokožku zklidňují, regenerují a vyživují. 

 • Šampon na seboreu

Pokud trpíte seboroickou dermatitidou, jsou pro vás vhodné dermokosmetické přípravky obsahující antimikrobiální a antimykotické složky, které vám pomohou redukovat přemnožené kvasinky a nadprodukci kožního mazu a zároveň vám uleví od svědění. V boji proti nemoci seborea pomáhají šampony s výtažky z konopí. Tato často diskutovaná bylina má významné protizánětlivé a hojící účinky, a i při vážných kožních problémech je velmi účinná. Seborea ovšem vyžaduje konzultaci odborníka, který cíleně na vaše individuální potíže určí vhodnou léčbu. 

Jak se zbavit lupů
Jak na lupy? Správně zvolený šampon a šetrné mytí jsou nedílnou součástí boje proti lupům.
i Ani při trápení s lupy neopomíjejte typ a kvalitu vašich vlasů. Při výběru šamponu proti lupům zohledněte také to, zda máte vlasy barvené a poškozené, zda jsou vaše vlasy suché, normální či mastné. Používání šamponu proti lupům účinně doplňují také vlasová tonika, která představují intenzivní péči.   

Šetrné mytí a důkladné oplachování nepodceňujte, ať už je příčina lupů jakákoliv

S mytím hlavy to nepřehánějte, abyste pokožku zbytečně nezbavovali jejího přirozeného ochranného filmu. V závislosti na vašich individuálních potřebách myjte hlavu 2×, maximálně 4× týdně. Při šamponování hlavu nedrhněte, ale pokožku pouze jemně masírujte. Rozhodně se vyvarujte horké vody a nezanedbejte důkladné oplachování. Příliš horká voda i zbytky mycího přípravku mohou vlasovou pokožku dráždit a vyvolávat její potřebu bránit se, což by vedlo k dalším lupům. Neoddiskutovatelně velký význam má také šetrné sušení vlasů. Vyhněte se proto drsnému tření pokožky vlasů ručníkem a minimalizujte četnost foukání vlasů. 

Doplňte vitamíny a minerály
Podpořte tělo i zevnitř. Dodejte mu vše, co potřebuje.

Chcete mít vlasy bez lupů? Doplňte vitamíny a podpořte zdraví vlasové pokožky 

Šampon proti lupům bohužel není samospasitelný a představuje pouze jednu část v boji proti lupům. Pokud se chcete lupů zbavit účinně a hlavně dlouhodobě, je třeba celková podpora organismu. Důležitá je správná životospráva, tj. vyvážená a zdravá strava, dostatečné množství tekutin, minimalizace stresu a únavy, a především doplnění potřebných látek důležitých pro výživu a obranyschopnost vlasové pokožky. Do stravy zahrňte dostatečné množství aminokyselin (ryby, vejce), potraviny bohaté na selen a zinek (ryby, pivovarské kvasnice, celozrnné pečivo, semínka) a taktéž potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, A, E. Účinnými bojovníky pro nastolení rovnováhy v lidském těle jsou laktobacily a probiotika, které zabraňují šíření plísní v organismu a pomáhají dostat pod kontrolu kvasinky. V rámci zdravé výživy můžete do svého jídelníčku zahrnout například i chlorellu, která obsahuje všechny potřebné látky a zároveň pomáhá tělo pročisťovat a detoxikovat.

Dětská seborea a lupy u dětí

Lupy u dětí nejsou ničím výjimečným. Týkají se i malých dětí, novorozenců nevyjímaje. Pokud jsou lupy suché, poukazují na citlivou a suchou pokožku hlavy a péče o takovou pokožku by měla být velmi jemná a opatrná. Malé děti také často trpí dětskou seboreou, projevující se shlukem mastných a nažloutlých šupin. S dětskou seboreou si můžete poradit sami doma. Pouze pokud se stav nelepší nebo zhoršuje, vyhledejte pomoc dětského lékaře.

Jak odstranit dětské lupy?

Prvním pravidlem je lupy nikdy neodstraňovat násilím. Na vlasovou pokožku dětí a kojenců vždy používejte dětské šampony pro citlivou pokožku, které jsou slabě kyselé a bez parfemace, chrání před vysoušením a podrážděním. Nepoužívejte šampon proti lupům či jiný přípravek určený pro dospělé. Mohl by jemné dětské pokožce ublížit. Před mytím vlásků šupiny změkčete olivových, mandlovým, pupalkovým, měsíčkovým nebo jiným vhodným olejem a poté použijte jemný šampon pro děti. Dětskou hlavu šamponujte jen jednou, ne dvakrát, jak jsme většinou u dospělých zvyklí. Po umytí vlásky jemně vyčešte. Vhodný olej můžete lehce vtírat do postižené dětské vlasové pokožky a nechat působit i několik hodin. Při tvorbě lupů u dětí se vyplatí zkusit změnu dětského šampónu a určitě je vhodné vyhnout se chlorované vodě v bazénech. 

Nelepší-li se stav, či dokonce zhoršuje, navštivte pediatra. Pravděpodobně vám předepíše speciální salicylový olejíček, který se dětem vtírá do vlásků. Při vážných stavech se dostávají na řadu kortikoidy.

Lupy u dětí
Lupy u dětí může způsobovat nevhodný šampon, který jemnou dětskou pokožku dráždí. 

Babské rady na lupy aneb Jak se zbavit lupů přírodní cestou

Pokud chcete bojovat proti lupům čistě přírodní cestou, můžete vyzkoušet osvědčené babské rady, jak na lupy ve vlasech. Většinu doporučených ingrediencí, co na lupy zabírají, najdete běžně doma. 

A jaké přírodní ingredience zabírají proti lupům? 

 • Jablečný ocet

Jablečný ocet má antimikrobiální a antimykotické vlastnosti, a proto dobře působí při přemnožení plísní a kvasinek. Je účinným prostředkem, jak se zbavit mastných lupů. Čistí pokožku od lupů a pomáhá při svědění vlasové pokožky. Navíc dodává vlasům lesk a brání jejich vypadávání. 

Smíchejte 1/2 šálku jablečného octa s 1/2 šálkem teplé vody a po umytí hlavy pokožku tímto roztokem opláchněte. Nechte působit alespoň dvě minuty a poté důkladně opláchněte čistou vodou. Můžete si udělat i zábal, kdy si hlavu před umytím opláchnete jablečným octem, zabalíte do ručníku a necháte působit 15-60 minut. Poté umyjete jemným, bylinkovým šamponem. Kúru jablečným octem aplikujte 2× týdně a používejte ideálně jablečný ocet v biokvalitě.

 • Aspirin 

Kyselina salicylová obsažená v Aspirinu nebo také v Acylpyrinu má silné protiplísňové a antimikrobiální vlastnosti, a proto je také součástí různých šampónů proti lupům. A jak Aspirin proti lupům aplikovat? Do šamponu, který běžně používáte, vmíchejte dvě nadrcené tablety Aspirinu nebo Acylpyrinu a vzniklou směsí vlasy umyjte. Poté důkladně opláchněte. Kúru aplikujte 1× týdně. 

 • Jedlá soda

Proti lupům účinkuje také jedlá soda, která působí jako prostředek proti parazitním houbám a plísním a zároveň je mírně peelingová, takže vás zbaví odlupujících se šupinek. A jak na lupy za pomocí jedlé sody? Do hrnku s teplou vodou přisypte jednu lžíci jedlé sody a pokožku hlavy vzniklou směsí oplachujte. Opakujte 1× týdně. 

Jedná soda proti lupům
Jedlá soda pomáhá proti lupům
 • Citron

V boji proti mastným lupům se dobře uplatňuje šťáva z citronu, která pokožku hlavy vysuší, vydesinfikuje ji a vyčistí ji od odumřelých šupinek. A jak na lupy za pomoci citronu? 

Dvě lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy smíchejte s jedním šálkem teplé vody. Naneste na hlavu a jemně vmasírujte do pokožky. Nechte chvíli působit a poté hlavu opláchněte. Opakujte 1× týdně.

 • Březová voda

Březová voda je tradiční a osvědčený pomocník v péči o vlasy. Vlasovou pokožku vyživuje, podporuje růst a sílu vlasů a dodává jim lesk. Je velmi šetrná, a přitom účinná. Pomáhá také v boji proti lupům. Březovou vodu si můžete buďto zakoupit nebo si ji připravit sami doma ze sušených listů břízy. 

Po umytí hlavy lehce vmasírujte malé množství březové vody do vlasů a do vlasové pokožky. Březovou vodu můžete také smíchat s běžným šamponem a používat v rámci obvyklé vlasové péče. Vhodné jsou i březové šampóny. 

 • Levandulový olej

Levandulový olej je díky schopnosti zklidnit a hojit podrážděnou pokožku osvědčeným prostředkem proti lupům. Zároveň zabraňuje vypadávání vlasů, posiluje je a podporuje jejich růst. Je účinný hlavně při trápení se suchými lupy. Levandulový olej použijte pro jemnou masáž pokožky hlavy. Pár kapek nakapejte do dlaní a pár minut masírujte vlasovou pokožku. Tento proces můžete opakovat až 3× týdně. 

Levandule pomáhá v boji proti lupům
Levandule nejenže krásně voní a uklidní mysl, levandulový olej dokáže také zklidnit podrážděnou pokožku hlavy a tím zamezit tvorbě suchých lupů.
 • Kokosový olej

Kokosový olej má ve vlasové kosmetice a v kosmetice obecně nezastupitelné místo a je účinný rovněž proti lupům. Má antimykotické a antibakteriální účinky, je bohatý na antioxidanty a mastné kyseliny. A jak kokosový olej při lupech aplikovat? 

Dvě lžíce kokosového oleje smíchejte v teplé vodě, aby vznikla hustá tekutina. Vlasy si umyjte a po osušení ručníkem kokosový olej v tekuté formě vmasírujte do vlasové pokožky. Nechte působit alespoň 10 minut a poté smyjte. Kůru s kokosovým olejem můžete aplikovat kdykoliv máte po mytí hlavy čas. 

 • Olivový olej

Ověřeným pomocníkem proti suchým lupům je i olivový olej, který dokáže suchou vlasovou pokožku důkladně promastit. Kvalitní olivový olej vetřete do pokožky hlavy a nechte působit alespoň půl hodiny. Můžete vlasy také zabalit do vlhkého ručníku namočeného v teplé vodě a udělat si tak zábal z olivového oleje. Poté vlasy umyjte šamponem.

 • Semínka pískavice

Tato bylina využívaná v kuchyni jako koření dobře poslouží také při trápení se suchou, svědivou a loupající se pokožkou hlavy. Je totiž bohatá na bílkoviny a aminokyseliny, čímž podporuje zdraví vlasové pokožky a díky vysoké koncentraci lecitinu působí jako přírodní změkčovadlo. Příprava směsi z pískavice proti suchým lupům je jednoduchá. 

Dvě čajové lžičky semínek pískavice namočte ve vodě a nechejte bobtnat několik hodin. Přebytečnou vodu pak z větší části slijte a namočenou pískavici rozmixujte do hladké pasty. Tu pak jemně vmasírujte do pokožky hlavy. Po půl hodině působení směs z vlasů vymyjte. 

i Mohlo by vás zajímat: 

Kokosový olej na vlasy nabízí mnoho blahodárných účinků

Olivový olej na vlasy jako cesta ke krásné a bohaté hřívě

Jak se zbavit lupů jednou provždy
Zbavte se lupů jednou provždy a užívejte si krásné a zdravé vlasy bez lupů

Nevzdávejte boj proti lupům. I pro vás existují účinné způsoby, jak se zbavit lupů. Vyberte si ten správný šampon proti lupům a těšte se z krásných vlasů bez lupů.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB22