Dětské chůvičky jsou užiteční pomocníci pro hlídání dětí. V podstatě se jedná o vysílačky, které pomocí přenosu zvuku, popřípadě i obrazu, umožňují kontrolovat stav vašeho miminka. Existuje velké množství chůviček s různými vlastnostmi. Záleží jen na tom, jaké parametry jsou pro vás důležité.
Vzdálenost, na kterou chůvičky přenáší signál, uvádí výrobci vždy ve volném prostoru a za ideálních podmínek. Počítejte tedy s tím, že reálný dosah bude nižší. Čím více překážek (například zdí) mezi dětskou a rodičovskou jednotkou je, tím nižší bude dosah. Někteří výrobci uvádí i maximální dosah v budově. Jestliže plánujete používat chůvičku v členitějším prostředí (např. hotel), pak se zaměřte na ty s větším dosahem.
Napájení může být buď na baterie, ze sítě, nebo oběma způsoby. Rodičovská i dětská jednotka mohou mít odlišné způsoby napájení. Pokud budete chtít nechávat dětskou jednotku v kočárku, pak se ujistěte, že nemusí být zapojená do sítě. Naopak, jestliže víte, že budete mít ve většině případů možnost nabíjení ze sítě, hledejte chůvičky, kde obě jednotky mají možnost napájení ze sítě, případně, že mají dobíjecí stanici.
Budete ji používat převážně doma? Pak pro vás pravděpodobně nebude tak důležitý dosah nebo senzor teploty, ale spíš další doplňkové funkce jako třeba noční světlo, hudba či promítání obrázků.
Chcete používat chůvičku na delší vzdálenost, například u spícího miminka v kočárku, který je na zahradě? Pak už pro vás pravděpodobně bude dosah chůvičky důležitý. Zvolíte spíše bateriové nabíjení a jistě využijete i senzor teploty.
Potřebujete chůvičku především na cesty, třeba na dovolenou? Nejdůležitějšími parametry pro vás bude dosah, napájení, velikost chůvičky, případně senzor teploty.
Chůvičky se mohou rušit a záleží na typu chůvičky a technologii, pomocí které se přenáší zvuk. Hlavně u analogových chůviček, které mají menší počet kanálů se může stát, že budete chytat “jiné vysílání”. Naopak chůvičky s technologií DECT zaručují, že jejich signál nebude ničím rušen.
Videochůvičku pravděpodobně nejvíce využijete ve velkém domě, kde je dětský pokoj nebo místnost, kde miminko spí, například v jiném patře než místnost, kterou obýváte nejvíce. Díky obrazu můžete kontrolovat, zda je s miminkem všechno v pořádku. Pozor na překážky v prostoru, videochůvičky většinou fungují na vyšších frekvencích a jsou tedy náchylnější k rušení. Moderní videochůvičky mohou mít separovaný přenos zvuku a obrazu.
Chůvičky vysílají radiový signál, který je ovšem velmi slabý a nebylo prokázáno, že by byl zdraví škodlivý. Jestliže i přesto chcete signál co nejvíce eliminovat a přitom využívat výhody používání chůviček, pak oceníte chůvičky s funkcí VOX (aktivace hlasem) nebo ECO mode (úsporný režim).
Způsob přenosu zvuku