Obnovit stránku

Jak vybrat nosítko nebo šátek na nošení dětí

Aktualizováno

Nošení dítěte na těle rodiče (tzv. nosícího či nosiče) v šátku je známo již od doby kamenné a jeho používání se i přes vynález kočárku vrací mezi moderní maminky a tatínky. Obliba pramení nejen z flexibility a volnosti pohybu, které nošení v nosítku či šátku nabízí, ale také pro pozitivní vliv na vývoj novorozence a neustálý kontakt rodiče s dítětem. Na trhu existuje celá řada různých druhů nosítek a šátků. Jak tedy vybrat to nejlepší nosítko pro novorozence nebo ten nejlepší šátek na nošení dětí? V tomto průvodci vám pomůžeme se zorientovat a získat základní přehled o tom, co trh nabízí. Také se dozvíte něco o nošení dětí a jeho přínosu pro vás i vaše miminko.

Jak vybrat nosítko nebo šátek?

Průvodce výběrem nejlepšího nosítka a šátku na nošení dětí – OBSAH

Jak vybrat nosítko a šátek na nošení dětí?

 1. Šátek, nosítko nebo snad oboje? Náš průvodce vám poradí, jak vybrat nosítko pro miminko a také jak vybrat šátek na nošení dětí. Shrneme si, jjaké jsou jejich nejzásadnější rozdíly, výhody a nevýhody při používání.
 2. Novorozenec nebo batole? Při výběru je vhodné zohlednit, jak staré máte miminko, a také jak dlouho budete chtít nosit. Na trhu existují nosítka jednovelikostní, nastavitelná a rostoucí, která mohou být společně s vaším dítětem po celou dobu nošení.
 3. Na úřad nebo do přírody na celodenní výlet? Doručujeme vám, abyste se při výběru zamysleli taky nad svým životním stylem. Kam všude budete s dítětem vyrážet? Pořizujete si doplněk ke kočárku nebo budete miminko převážně nosit?
 4. Vybírejte ideálně nosítko pro zdravý a přirozený vývoj vašeho miminka. Jen to nejlepší ergonomické nosítko, vám zajistí, že se vaše dítě bude nacházet ve správné poloze, vhodné pro jeho psychomotorický vývoj.
 5. Nejste si jistí, zda je pro vás nošení to pravé? Informace o výhodách nošení dětí a o tom, jak nosit děti v šátku nebo nosítku ergonomicky a správně, najdete v článku Nosíme děti s láskou a ergonomicky
Šátek na nošení dětí

Šátek na nošení dětí

 • Vhodnější pro nošení novorozenců a menších dětí
 • Uklidnění dítěte, neustálý kontakt s nosící osobou
 • Nízká hmotnost, lehká přenositelnost
 • Vázání na míru

Šátek na nošení dětí se může stát vaším velkým pomocníkem při zvládání běžných činností v domácnosti, při pohybu ve městě či na výletech. Výhodu má v tom, že se vždy přizpůsobí miminku a zároveň sedne každé mamince nebo tatínkovi. Uvázání šátku je vždy na míru podle vašich preferencí či velikosti miminka. Vázání určitě vyžaduje trochu zručnosti a praxe. Ne vždy se nacházíte v ideálním prostředí pro snadné uvázání (déšť, prach, bláto), což může někoho od pořízení odradit. Ale není se čeho obávat, na internetu existuje řada instruktážních videí a je možné navštívit i kurzy, kde se šátek naučíte správně uvázat.

Díky materiálům, ze kterých jsou nejlepší šátky na nošení děti vyrobeny, je nošení velmi příjemné pro vás i miminko. Při výběru šátku se zaměřte na velikost (tedy délku) šátku k poměru k vaší výšce a na gramáž látky, ze které je šátek vyroben, což má vliv na celkovou nosnost šátku. Nosit v šátku můžete nejen novorozence a malá miminka, s kvalitním šátkem a správným uvázáním můžete vyrazit i objevovat svět i s větším dítětem, a přitom si být neustále na blízku.

Výhody a nevýhody
 • Uvázání přímo na tělo
 • Vhodnější pro novorozence
 • Pobyt v šátku dítě uklidňuje
 • Volné ruce a bezbariérový pohyb
 • Velmi snadná údržba
 • Zabírá málo místa
 • Nutnost pokaždé znovu šátek vázat
 • Učení se správnému vázání
 • Při špatném úvazu vás mohou bolet záda
 • V teplých dnech a při špatně zvoleném oblečení se budete potit
Nejlepší nosítka

Nosítka pro miminka a děti

 • Vhodnější pro začínající maminky a tatínky
 • Rychlejší použití, nosítko si pouze nasadím a můžu jít
 • Široká nabídka různých druhů nosítek
 • Nošení dítě uklidňuje

Nosítka přináší celou řadu výhod pro celou rodinu a stejně jako šátek, i nosítko se stane vašim velkým pomocníkem nejen při běžných činnostech, ale také při pohybu venku. Rychlost použití je velkou výhodou nosítka. Máte jej téměř ihned připravené, nasazené a můžete vyrazit. V porovnání se šátkem ale nosítka nedokáží dítě tak dokonale obepnout a je třeba ho opravdu dobře nastavit. Při jejich výběru se zaměřte na materiál, způsob nastavovaní popruhů, možnost křížení popruhů a šířku bederního pásu. Podívejte se také, zda výrobce nenabízí k nosítku další doplňky (slintáčky, obuv, kapuce, nosící oblečení pro maminky), které by se vám mohly při nošení miminka hodit.

Protože nabídka na trhu je skutečně široká, uvádíme zde některé způsoby dělení nosítek a parametry, které můžete při výběru vzít v potaz. Můžete se také podívat, která nosítka jsou u nás nejprodávanější.

Rozdělení nosítek podle věku

Jaké nosítko pro novorozence, batole nebo pro větší dítě vybrat? Základní dělení je podle velikosti nosítka.

 • Jednovelikostní nosítka – jsou určena pro konkrétní časové období nebo váhu dítěte. Jejich nespornou výhodou je, že lépe sedí a zajistí vám maximální komfort při nošení. Jsou to například novorozenecká nosítka, která bývají častěji z šátkového materiálu, nebo batolecí nosítka z pevnějších materiálů, aby unesla větší váhu dítěte i okolo 30 kilogramů a více.
 • Rostoucí nosítka – vám umožní nošení vašeho dítěte po celou dobu, kterou budete potřebovat. Pro použití u nejmenších dětí jsou obvykle vybavena novorozeneckou vložkou. Zároveň se téměř celá dají nastavovat, aby mohla být použita pro různě velké děti. Ovšem tato univerzálnost může být zároveň jejich nevýhodou, protože vám v některém období růstu nemusí úplně vyhovovat.
 • Rozdělení nosítek podle materiálu

 • Látková nosítka – bývají vyrobena z odolnějších a pevnějších materiálů, které nejsou tak poddajné, tím pádem mívají větší nosnost. Výhodou je snazší údržba, protože materiál není tak náchylný, a možnost praní v pračce. Praní nosítek věnujte stejnou péči jako Praní pro miminka.
 • Šátková nosítka – jak název sám vypovídá, jsou vyrobena z látek určených pro výrobu šátků. Tyto šátky bývají velmi měkké, pružné a jemné, z tohoto důvodu jsou vhodnější pro nošení menších dětí a novorozenců. Mezi nosícími je tento typ nosítka velmi oblíbeným a často vyhledávaným, protože kombinuje výhody šátku i nosítka. Doporučujeme se zaměřit na výběr kvalitního šátkového materiálu. Šátky jsou totiž daleko více choulostivé na zatrhnutí a žmolky.
 • Rozdělení nosítek podle způsobu zapínání

 • Celopřezková nosítka – se nastavují pomocí přezek přímo na nosítku. Můžete si tak nastavit velikost podle toho, jak zrovna potřebuje vaše miminko, jednoduše za pomocí přezek (či suchého zipu), které jsou obvykle umístěny na bederním pásu, ramenních popruzích, a samotném zádovém panelu.
 • Polovázací nosítka – v tomto případě se nosítko zapíná pomocí přezky pouze na bederním pásu a ramenní popruhy se vážou stejně, jako je tomu u šátku. Tato kombinace nabízí možnost využít výhody jak nosítka (rychlost), tak šátku (poddajnost a přizpůsobení).
 • Vázací nosítka – nemají žádné přezky a jejich vázání tak probíhá rovnou na těle nosícího, stejně jako u šátku. Na rozdíl od šátku však mají zádový panel a látku určenou pro vázání bederních a ramenních popruhů. Jejich výhodou je maximální přizpůsobení a vázání je také daleko snazší a rychlejší.
 • Rozdělení nosítek podle ceny

  Cenové rozpětí u nosítek je poměrně velké. Pohybuje se řádově od několika set korun až po několik tisíc. Při výběru tedy samozřejmě zvažte i cenu, kterou jste ochotni do nosítka investovat s ohledem na četnost a délku předpokládaného použití. Určitě také vybírejte s ohledem na zdravý vývoj vašeho dítěte a upřednostněte ergonomická nosítka, která se dají pořídit již od tisícikoruny.

  Výhody a nevýhody
  • Možnost použití již od narození
  • Nošení dítě uklidňuje
  • Volné ruce a bezbariérový pohyb
  • Různé typy nosítek
  • Velký výběr materiálů 
  • Nutnost přenastavování pokud nosítko používá více lidí 
  • Některá nosítka je možno prát pouze v ruce 
  • V teplých dnech a špatně zvoleném oblečení se budete více potit

  Nejčastější otázky při výběru nosítka a šátku

  Je lepší šátek nebo nosítko?

  Na tuto otázku není jednoduché odpovědět přímo. Každý jsme jiný a může nám vyhovovat něco jiného. Obecně se ale dá říci, že pro menší děti a novorozence je více vhodný šátek nebo šátkové nosítko, protože je měkčí a poddajnější. Pro větší děti se naopak spíše nabízí látková nosítka, která mívají větší nosnost a déle vydrží.

  Zvládnu si šátek sama uvázat?

  Vázání šátku určitě vyžaduje trochu zručnosti a obratnosti, ale není to nic, co by člověk nedokázal zvládnout. Nejlepší šátky na nošení dětí bývají dodávány i s návody na základní úvazy. Na internetu naleznete množství instruktážních videí, která vám v začátcích pomohou. Pokud si stále nebudete jistí, můžete využít nabídky různých kurzů, které bývají pořádány například mateřskými centry.

   Mohu nosit již novorozence?

   Ano, nosit můžete již novorozence, pokud si pořídíte šátek nebo nosítko určené pro nošení novorozenců nebo které jsou vybaveny novorozeneckou vložkou.

   Jak dítě při nošení v šátku či nosítku obléknout?

   Počítejte s tím, že šátek nebo nosítko nahradí další vrstvu oblečení. Dítě tedy zbytečně příliš nenavlékejte, ostatně by to nebylo příjemné ani vám. V létě je dobré vybrat lehčí nepotící materiály, naopak v zimě je dobré sáhnout po funkčním oblečení. Doporučujeme dítěti nedávat do nosítka či šátku dupačky, ale kalhoty a samostatné ponožky. Kalhoty se trochu povytáhnou a prstíky by tak mohly být zbytečně zkroucené. Na trhu existuje celá řada doplňků k nošení jak pro maminky, tak pro miminka, takže si určitě vyberete to nejlepší pro vás oba.

   Nebudou mě z nošení dítěte bolet záda?

   Pokud budete mít šátek správně uvázaný a nosítko správně nastavené, záda by vás bolet neměla. Dítě je na vás těsně uvázáno a nemělo by vám tedy příliš měnit těžiště. Samozřejmě vždy ale záleží na vaší fyzické kondici a zdravotním stavu.

   Mám si i přesto pořizovat kočárek?

   Jak už jsme zmínili výše, záleží primárně na vašem životním stylu. Spousta žen, které děti nosí, má ve výbavě i kočárek. Občas jsou situace, kdy se přeci jen hodí. Pokud si nejste jistí výběrem, může vám s výběrem pomoct náš průvodce výběrem kočárku.

   Jaké je nejlepší nosítko pro novorozence?

   Nejlepší nosítko pro vaše miminko bude to, které bude sedět vám oběma. Pro zajištění správného psychomotorického vývoje je nejlepší ergonomické nosítko. Pokud si ani na konci průvodce stále nejste jistí, které zvolit, zkuste se podívat na zkušenosti a spokojenost našich zákazníků.

   Na vašem soukromí nám záleží

   My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

   Více informací
   Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
   P-DC1-WEB17