Trápí vás zašlý vodní kámen či jiné nečistoty na vaně? Už nemusíte mít těžkou hlavu z toho, že nevíte, jak vyčistit vanu, aniž byste si museli pořizovat novou. Po přečtení našeho článku si budete moci užít relaxační koupel v čisté vaně bez starostí. Abyste si vanu udrželi co nejvíce čistou, je potřeba jí věnovat péči pravidelně, alespoň jednou týdně. Přečtěte si, jak na to.
Špína na smaltované vaně drží daleko více, než na jiných typech van. Důležité je dodržovat pravidelné čištění, a to alespoň jednou týdně. Pokud se o smaltovanou vanu budete starat i častěji, nevadí. Samotný úklid zabere jenom pár minut a odměnou pro vás bude hladký povrch vany.
Záleží také na tom, jaký druh nečistoty na vaně je. Nejčastějšími nečistotami, které na vaně najdete, jsou zbytky mýdel, sprchových gelů, šamponů, ale také kůže. Tato nečistota se projevuje silnou vrstvou sedimentu na vaně. A uznejme, že do takové vany se na relaxační koupel nelze ani moc těšit. V dalším bodě se dozvíte, jak vyčistit smaltovanou vanu snadno.
Plastový povrch vany je na úklid snazší. Při úklidu se ale vyvarujte hrubým drátěnkám či houbám, mohli byste si plastový povrch poškodit. Plastovým vanám nesvědčí ani přípravky na bázi alkoholu, koncentrované kyseliny a agresivní chemikálie. Při výběru čisticího prostředku na plastovou vanu pečlivě čtěte složení. Produkt nesmí mít abrazivní účinky.
Při čištění vany nezapomínejte ani na čištění výpusti a odpadu, aby se neucpal. Větší nečistoty, jako jsou vlasy, je potřeba vybrat z odpadu, například pinzetou. Při čištění odpadu u vany používejte raději rukavice. Na samotné čištění můžete použít chemické přípravky, které váš odpad vyčistí s pomocí horké vody a určitým množstvím chemického přípravku. Pokud ale hledáte ekologickou cestu, jak vyčistit odpad ve vaně, návod níže je přesně pro vás.
Zdá se vám vaše vana zašlá? Vana, která je zanesená vodním kamenem nebo jinými nečistotami, se dá pohodlně vyčistit a poté září jako nová. K dokonale čisté vaně si pomůžete tím, co se dá běžně pořídit a vy nemusíte složitě přemýšlet, co je na zašlou vanu nejideálnější.
Pokud spěcháte, můžete na vanu nastříkat přípravek na koupelnu, který lze použít i na vany. Dávejte ale pozor na to, jaký povrch vany máte, jak je zmíněno výše ve článku. Nechte chvíli působit. Skvělým pomocníkem jsou gumové rukavice, které na sobě mají štětinky. Krouživými pohyby přejíždějte přes vanu a její okraje. Tím nečistoty z povrchu vany sundáte. Poté vanu opláchněte.
Nejideálnějším způsobem, jak udržet vanu bez plísně, je prevence. Již jsme v článku výše zmiňovali, že je třeba vanu minimálně jednou za týden čistit a dbát na pravidelné větrání koupelny. Jestliže se ale již objeví plíseň, směs octa a jedlé sody pomůže. Pokud i tak plíseň nezmizí, sáhněte po přípravku přímo na plísně.
Nejjednodušším způsobem, jak vyčistit trysky ve vaně, je za použití octa. Nakapejte pár kapek octa na čistý hadřík, trysky s ním otřete a poté opláchněte vodou.
Pravidelnou péčí o vanu docílíte toho, že vana bude čistá a předejdete tak i zašlé špíně. Protože prevence je základ toho, abyste měli uklizenou vanu bez námahy.