Práce z domu se pro většinu lidí jeví jako sen a vidí na ní jen samé pozitivní stránky. Však kdo by nechtěl místo ranní dopravní špičky v poklidu posnídat, příjemně se naladit a následně se věnovat vlastní práci bez nutnosti dodržet požadovaný dress code. Kdo si však tento styl fungování nezažil, neví, o čem mluví. Home office je totiž práce jako každá jiná, až na to, že vaším pracovním místem je váš dům či byt. Také ona s sebou přináší určité nepříjemnosti a problémy. Abyste se jim vyhnuli a práce z domu vás i nadále naplňovala, přinášela vám radost a dávala vám smysl, přicházíme s článkem, ve kterém vás upozorníme na možná rizika práce z domu a nabídneme vám jejich možná řešení.
Práce z domu neboli Home office se stala hitem posledních let. Úplnou nebo alespoň částečnou Home office poskytuje svým zaměstnancům celá řada zaměstnavatelů, kterým tak odpadá nutnost zřizovat pracovní místo na pracovišti a jistě ušetří také za energie v místě zaměstnání. Pokud si však myslíte, že práce z domu je výhra, vyvedeme vás z omylu. Pro to, aby mohl člověk fungovat v režimu Home office, je třeba především nutná sebekázeň a schopnost striktně oddělit pracovní a soukromý život. To je základem všeho a pokud se vám toto nepodaří, pak práce z domu není pro vás a dřív nebo později poznáte její druhou nepříjemnou tvář. Pro práci z domu je potřeba dodržovat následující pravidla:
Čas je při Home office nejpodstatnější a k jeho organizaci musíte umět skloubit hned několik věcí naráz.
V první řadě jde o to, abyste si byli schopni určit dobu, během které se budete věnovat jen a jen pracovním povinnostem. Tedy žádné odbíhání k doprané pračce, rozkoukanému seriálu nebo dítku, které zrovna potřebuje pomoci s domácím úkolem.
To, že kolem vás nemáte své spolupracovníky, ani vám na krk nedýchá váš nadřízený, vás může svádět k častému lelkování a odklání některých úkolů. To však může vést k odkládání úkolů a neplnění zadaných termínů, takže se vám jednoho dne práce nakupí natolik, že to prostě nezvládnete.
Kdo není vlk samotář a zažívá každodenní radosti a strasti rodinného života, jistě ví, že pracovat z domu za přítomnosti ostatních členů rodiny není žádný med. Promluvte si se všemi a sdělte jim svá pravidla, které je třeba v průběhu pracovní doby respektovat. Na oplátku je potěšte argumentem, že díky Home office budete mít na své blízké více času už třeba jen proto, že si odpustíte zdlouhavé cestování ze zaměstnání.
Dodržujte vlastní rozvržení pracovní doby také po jejím skončení. Mnoho lidí fungujících na Home office totiž lehce sklouznou k tomu, že nedokáží oddělit pracovní a soukromý život, a pracují tak téměř non-stop. Zanedbávají tak rodinné povinnosti i volnočasové aktivity, což často vede k nemalým problémům.
Lidé, kteří se začali věnovat Home office, zjistili, že v důsledku práce z domu se jejich váha začala postupně zvyšovat, a také se zhoršila jejich fyzická kondice. Při chůzi do schodů se častěji zadýchávali, doběhnout autobus pro ně byl najednou problém. Přitom udržet se v kondici v režimu Home office není vůbec složité, naopak k tomu máte ideální podmínky. Máme pro vás několik užitečných tipů jak pečovat o své zdraví i jak nepřibrat při práci z domu.
Při sedavém způsobu zaměstnání, což Home office ve většině případů je, je důležité najít si každý den chvilku na rozhýbání a protažení. Jestliže zrovna nejste příznivci venkovních sportovních aktivit jako cyklistika nebo běh, můžete si v klidu zacvičit z pohodlí svého domova. Možností je mnoho, stačí si jen pořídit některý z posilovacích strojů pro domácí účely. Ať už si šlápnete na rotopedu, zaběháte si na běžeckém páse, nebo si zacvičíte podle instruktážního videa, věřte, že takové cvičení prospěje nejen vašemu tělu, ale také vaší mysli. Sami uvidíte, že až se po cvičení vrátíte k rozdělané práci, půjde vám hned lépe od ruky.
Zdravé stravování je základem úspěchu a také cestou, jak nepřibrat při sedavém zaměstnání. Opět to chce ale myslet dopředu a ideálně den předem si rozplánovat svůj jídelníček tak, abyste jedli nejen vyváženě, ale také pravidelně. Často totiž práce z domu svádí k tomu, že vás pohltí pracovní povinnosti natolik, až úplně zapomenete na čas. Vynecháte svačinu i oběd a teprve, až vás přepadne vlčí hlad, sníte vše, na co přijdete. A to je samozřejmě špatně.
Myslete také na podporu vašeho imunitního systému zvláště v rizikovém období chřipkových epidemií. Nejlepší prevencí je zvýšit přísun přirozených vitamínů z ovoce a zeleniny, přiměřeně cvičit a pravidelně spát. Pokud vám nechybí odvaha, odolnost svého organismu zvýšíte rovněž otužováním.
Abyste omezili rizika sedavého způsobu život, je nutné se zaměřit také na uspořádání pracovního místa. Rozhodně se nevyplatí šetřit na kancelářské židli, kvalitní židle je totiž základem zdravého sezení. Měla by být ergonomická se synchronní mechanikou, aby splňovala nároky na tzv. aktivní sezení. Jedině tak předejdete nepříjemným bolestem zad a jiným zdravotním obtížím, které souvisí se sedavým způsobem zaměstnání.
I když pracujete z domu, kde nepřijdete s ostatními spolupracovníky do styku, ani nepotřebujete udělat na nikoho dojem, neměli byste zanedbávat svůj vzhled. Určitě se vám bude lépe pracovat, když se ráno upravíte, oblečete si nějaké pohodlné domácí oblečení a teprve pak se začnete věnovat vlastní práci. Pokud vám to přijde zbytečné, myslete alespoň na ostatní členy domácnosti, pro které upravený elegán jistě působí příjemněji než zarostlý poustevník v pyžamu. Zvláště ženy mohou využít občasnou pracovní pauzu ke kompletní zkrášlující péči.
Jak jsme již zmínili, při práci z domu je nutné striktně odlišit pracovní a volnočasové aktivity. Jakmile ukončíte svůj pracovní čas, dopřejte si krátký odpočinek u šálku lahodné kávy nebo se chvilku věnujte příjemné četbě. Vyčistit hlavu od pracovních povinností vám pomohou také různé relaxační či meditační techniky, které odborníci doporučují praktikovat v rámci osobní psychohygieny.
Na celkovou psychickou pohodu má velký vliv také kvalita vašeho spánku. Opět je třeba si spánkovou hygienu pohlídat a nesklouznout ke zbytečnému ponocování a následnému rannímu vyspávání. Je známo, že nejkvalitnější a nejhlubší spánek končí asi dvě hodiny po půlnoci a po něm následuje spánek mělký, při kterém si vaše tělo tolik neodpočine a nezregeneruje. Proto stejně jako pracovní harmonogram dodržujte také harmonogram pravidelného spánku, ať se ráno vzbudíte odpočatí, plní energie a chuti vstříc novému dni.
Možnost pracovat Home office se možná jeví lákavě a méně náročně než každodenně dojíždět do zaměstnání, je při ní však nutná velká dávka sebekontroly a pracovní morálky. Pokud se vám podaří sladit pracovní, osobní i rodinný život, máte vyhráno a můžete se radovat ze všech benefitů, které práce z domu nabízí.