Kojení a umělé mléko: Jsou rozdíly skutečně tak velké?
Není potřeba si nic nalhávat, pokud je na výběr kojení a umělé mléko, první volba je jasná – mateřské mléko je dokonalé a zatím ničím nenahraditelné, ovšem pokud z nějakého důvodu kojit nemůžete, nemusíte se trápit. Mléko pro děti již v dnešní době dokáže ratolesti dodat veškeré potřebné látky pro zdravý vývoj.
- Složení podobající se mateřskému mléku.
- Výroba pod přísným a sterilním dohledem.
- Různé druhy podle aktuálního věku dítěte.
- Obsah vitamínů, minerálu a antioxidantů.
U miminek, které se v noci často budí hlady někdy maminky dobrovolně volí umělé mléko na noc. Tento typ mléka dítě dokonale zasytí, díky čemuž mohou oba dva spát v noci mnohem déle.
Které kojenecké mléko je nejlepší? Záleží na věku dítěte
Které kojenecké je nejlepší? Vždy záleží na věku dítěte, protože v každé fázi života potřebuje jiný poměr živin.
Kojenecké mléko pro nedonošené děti
Kojenecká mléka pro nedonošené děti se podávají u dětí s nízkou porodní hmotností (obvykle pod 2,5 kg), které nemohou být kojeny. Tato mléka obsahují zvýšené množství energie a bílkovin pro vyrovnání růstového deficitu. Jakmile se růst dostane do normálu, je vhodné zvolit počáteční dětské mléko pro novorozence.
Umělé mléko pro novorozence
Počáteční kojenecká mléka jsou vhodná pro děti do 6 měsíců. Je dobré je využívat jako umělé mléko od narození, protože kopírují složení mateřského mléka – obsahují adaptovanou bílkovinu kravského mléka a další důležité látky (laktózu, tuky, vitamíny, minerály, prebiotika, …). Nejlepší počáteční mléko obsahuje vše pro zdravý vývoj.
Pokračovací kojenecké mléko
Pokračovací kojenecká mléka využijete od 6 měsíců až do 1 roku. Tento typ mléka se již většinou podává společně s příkrmy, protože už neobsahuje kompletní výživu, ale trochu jiný poměr látek a živin než předchozí typ mléka. Oproti počátečnímu mléku obsahují navíc železo, jód, zinek a jiné druhy vitamínů.
i
Pokračovací kojenecká výživa nemusí být nutně nasazena ihned v den ukončeného 6. měsíce. Úplně bez obav doberte aktuální balení a poté plynule přejděte na další.
Batolecí umělé mléko
Batolecí kojenecká mléka jsou ideální pro děti od 1 roku, případně od 10. měsíce. Jedná se o sytá a vydatná mléka s aktivními složkami a vitamíny, která by svým složením měla odpovídat potřebám pohybově aktivního dítěte. Batolecí mléko pro kojence existuje již i v ochucené variantě (banán, vanilka, …).
Pro lepší přehlednost jsou jednotlivá kojenecká mléka označena číslicemi
Abyste nemuseli složitě pátrat, která kojenecká mléka jsou vhodná pro vaši ratolest v konkrétním věku, jsou jednotlivé typy pro lepší přehlednost označeny příslušnými číslicemi.
Druh mléka |
Označení |
Kojenecké mléko pro nedonošené děti |
0 |
Počáteční kojenecké mléko |
1 |
Pokračovací kojenecké mléko |
2 |
Batolecí kojenecké mléko |
3, 4, 5 |
Trpí vaše děťátko zdravotními obtížemi? Zkuste umělé mléko bez laktózy či alergenů
Speciální kojenecká mléka jsou ideální v případě, že vaše miminka trápí zdravotní obtíže způsobené některou složkou potravy, jsou náchylné k alergiím nebo trpí refluxními chorobami. Rozlišuje se několik typů.
- Umělé mléko bez laktózy je ideální pro miminka, u kterých zpozorujete průjem, nadýmání či jiné trávící problémy po krmení náhradními mléky. Laktóza bývá častým viníkem těchto problémů.
- Kojenecké mléko pro alergiky naleznete pod označení HA (hypoalergenní). Jedná se v podstatě o kojenecké mléko bez kravské bílkoviny, která patří mezi nejčastější spouštěče dětské alergie.
- Umělé mléko proti zácpě či kolikám je vhodné pro všechna malá miminka, která velmi často trpí zácpou či záchvatovými kolikami, aniž by tyto problémy měly nějakou logickou příčinu.
- Antirefluxní kojenecké mléko se ve většině případů zahušťuje bramborovým nebo rýžovým škrobem, případně vlákninou ze svatojánského chleba, díky čemuž brání nadměrnému ublinkávání dětí.
Speciální umělá výživa kojenců by měla být podávána až po domluvě s dětským lékařem. Je totiž určena pouze pro děti se specifickými potřebami, proto ji nepodávejte zdravým miminkům.
10 složek, díky kterým bude kojenecké mléko tou nejlepší volbou pro vaše miminko
Na složení byste se však neměli ohlížet jen v případě, že vaše miminko trpí nesnášenlivostí nějaké složky potravy nebo alergií, ale vždy. Kvalitní strava je totiž to nejdůležitější pro správný vývoj. Chcete-li dát svým děťátkům to nejlepší a nejzdravější, zaměřte se především na to, aby byla kojenecká mléka:
- bez přidané soli,
- bez přidaného cukru,
- bez lepku,
- bez sóji,
- bez palmového oleje,
- bez umělých konzervantů,
- bez barviv,
- s probiotiky/prebiotiky/praebiotiky,
- s přidanými vitamíny a minerály,
- se sníženým obsahem laktózy.
BIO kojenecká mléka se těší čím dál větší oblibě
BIO kojenecká mléka bývají zhotovena z organického plnotučného mléka, které je získáváno z krav žijících uprostřed krásných pastvin. Právě krmení krásně zelenou a čerstvou trávou dodává mléku jeho neodolatelnou chuť. Kromě lahodné chuti však také obsahuje vysokou dávku vápníku, bílkovin a aminokyselin.
Miminku nemusí umělé mléko vždy sednout (nebude prospívat, bude hodně blinkat atd.). Pokud se tak stane, existují vzorky kojeneckého mléka, díky kterým můžete zkoušet, co miminku sedne.
Zásadní otázka: Jak často dávat umělé mléko?
Každý výrobce udává doporučení, jak často dávat umělé mléko. Ze začátku tato doporučení dodržujte, ovšem vnímejte, jak děťátku chutná, zda si dokáže odpočinout, a především, zda mu prospívá. Pokud vidíte, že má dítě stále hlad, klidně mléko přidejte a naopak nemá-li takový hlad, do pití ho nenuťte, aby se nepoblinkalo.
i
Chcete ušetřit, ale potřebujete pro vaše dítě kojenecké mléko? Akce zahrnuje produkty za skvělé ceny. Pokud vás zajímají názory ostatních spokojených zákazníků, přečtěte si, co říkají na batolecí, pokračovací a počáteční mléko recenze.