Kojenecká mléka se díky unikátnímu složení podobají mateřskému mléku a zpravidla se využívají jako jeho částečná či úplná náhražka. Při výběru umělého mléka je potřeba zvážit stáří, zdravotní stav i případné alergie dítěte, pro které výživu vybíráte. Oříškem může být i volba značky – můžete dát na doporučení pediatra, známých, na nezávislé testy i na vaše vlastní sympatie.
Počáteční mléka poznáte podle číslice 1 uvedené na obalu konkrétního produktu. Jsou vhodná pro zdravé a donošené novorozence, které není možné z určitého důvodu kojit. Obsahují nejdůležitější živiny pro jeho zdravý vývoj.
Pokračovací kojenecká mléka pro starší miminka
Pokračovací mléka s označením číslicí 2 jsou určená pro starší miminka. Tyto sunary lze podávat dětem od ukončeného 6. měsíce. Od počátečních mlék se liší složením, obsahují probiotické bakterie, potřebné bílkoviny a vitamíny.
Kojenecká mléka pro batolata
Umělá mléka s označením číslicí 3, 4 a více vybírejte s ohledem na ukončený měsíc nebo rok vašeho dítěte. Věkové určení se může u různých výrobců lišit. Jedná se o sytá a vydatná mléka, která by svým složením měla odpovídat potřebám pohybově aktivního dítěte.
Kojenecká mléka je třeba dítěti podávat minimálně do 1 roku. Nenahrazujte je kravským mlékem, které je pro malé děti nevhodné. Jestliže batole sunar odmítá, zvyšte v jeho jídelníčku počet mléčných výrobků (jogurty, sýry a další).
Kojenecká mléka pro miminka se zdravotními potížemi
Pro miminka trpící zdravotními problémy je nutné po domluvě s dětským lékařem vybírat umělá mléka se speciálním složením. Tento typ kojeneckých mlék je určen pouze pro miminka se specifickými potřebami, proto je nikdy nepodávejte zdravým miminkům.
Antirefluxová mléka (AR) – vhodná pro děti s takzvaným jícnovým refluxem a kojence se sklony k častému ublinkávání.
Mléka se sníženým obsahem laktózy – speciálně vyvinutá pro miminka, která po prodělaném střevním zánětu těžko snáší mléčný cukr, případně trpí alergií na laktózu.
Kojenci a batolata vypijí v prvních měsících a letech opravdu hodně mléka. Protože sunar není zrovna levnou záležitostí, snažte se pokračovací kojenecká mléka kupovat v akci do zásoby. Ušetřit se tím dají stovky i tisíce ročně. Značky umělého mléka však nikdy nestřídejte podle toho, jaké je zrovna v akci. Vašemu miminku byste tím mohli zadělat na zažívací problémy.