Obnovit stránku

Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Nejčastější oční vady a onemocnění

Aktualizováno

Zrak je považován za nejdůležitější ze smyslů, díky kterému jsme schopni vnímat více jak 75 % podnětů z našeho okolí, a dobrý zrak je také základem k prožití aktivního a kvalitního života. Bohužel však v dnešní době trápí oční vady téměř každého druhého člověka. Naštěstí však oftalmologie, věda zabývající se očním lékařstvím, prošla poslední dobou velký vývojem a je schopná provádět dříve nemyslitelné operace a zákroky, při kterých jsou vady zraku buď zcela odstraněny, nebo alespoň zmírněny. Pokud i vás zajímá, jaké oční vady či vady zraku se v naší populaci vyskytují, přinášíme vám souhrn těch nejvíce frekventovaných.

Kontaktní čočky

Nejčastější oční vady a onemocnění – OBSAH

  1. Mezi refrakční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus
  2. Co jsou poruchy akomodace čočky?
  3. Oční zákaly se řadí mezi časté oční vady
  4. Nejčastější onemocnění víčka je ječné zrno. Jak se ho zbavit?
  5. Poruchy okohybného aparátu mohou vést k tupozrakosti
  6. Zánět rohovky je nepříjemné onemocnění
  7. Jaké jsou vzácné oční vady?
  8. Domácí léčba očí a babské rady

Mezi refrakční vady patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus

Refrakční vady oka jsou způsobeny poruchou lomu světelných paprsků, kdy nedochází k rovnováze délky oka, zakřivení lomných médií a jejich optické mohutnosti. Takový stav se odborně nazývá ametropie a zahrnuje tři základní dioptrické vady: krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Refrakční vady oka může způsobit řada faktorů, za hlavní je však považována dědičnost a vývojové odchylky. 

Lidé, u kterých se dříve v minulosti projevovaly refrakční vady, byli nuceni téměř vždy nosit brýle nebo kontaktní čočky. V posledních letech však lékařská věda dosáhla takového pokroku, že pomocí laserové a nitrooční refrakční chirurgie jsou lékaři schopni buď zcela odstranit, nebo úspěšně korigovat i složité oční vady.

i

V průběhu posledních několika let u nás podstoupilo laserový či chirurgický zákrok pro odstranění dioptrické vady zraku více než 100 000 pacientů.

Krátkozrakost 

Dioptrická vada odborně zvaná myopie postihuje až 30 % obyvatel, kteří mají problém zaostřit na dálku, na blízko však vidí dobře. Mezi první příznaky patří mhouření očí do dálky pro jasnější obraz, případně přibližování vzdálenosti čteného textu. Krátkozrakost neboli myopii je možné korigovat mínusovými skly, tzv. rozptylkami, které přivádí obraz přímo na sítnici oka, a usnadňují tak akomodaci oka.

Vada zraku: Astigmatismus
Druhy čoček do brýlí určí oční lékař podle individuální vady zraku.

Dalekozrakost 

Oční vada hypermetropie neboli dalekozrakost není tak rozšířená jako předchozí krátkozrakost, týká se přibližně 10 % obyvatel. Osoba trpící dalekozrakostí vidí špatně jak na dálku, tak na blízko, mívá problémy s únavou očí i bolestí hlavy, jelikož se oči neustále snaží docílit dokonalé akomodace čočky. Hypermetropii je nutné korigovat plusovými skly, tzv. spojkami. Velký problém způsobuje tato oční vada u dětí, jelikož je často doprovázena šilhavostí. 

Astigmatismus

Astigmatismus je oční vada, při které je omezena schopnost ostrého vidění na jakoukoli vzdálenost. Způsobuje ji nepravidelný tvar oční rohovky, která nemá pravidelný polokulový tvar, ale dojede k jejímu zploštění nebo zakřivení. Světelné paprsky tak míří mimo místo nejostřejšího vidění a dotyčný vnímá své okolí jako zamlžený, rozostřený či deformovaný obraz. Oční vada astigmatismus známá také jako cylindrická oční vada se projevuje zaměňováním podobných znaků, například číslic 8 a 0 nebo písmen N, H a M a také neschopností v rozpoznávání kontrastů mezi horizontálními, vertikálními nebo sešikmenými řádky. K nápravě astigmatismu slouží torické korekční čočky a cylindrická skla, jimiž je tato cylindrická oční vada korigována.

Co jsou poruchy akomodace čočky?

Vada zraku presbyopie známá také jako vetchozrakost je součástí přirozeného procesu stárnutí a může se týkat každého člověka po 40. roce. Postupem věku totiž dochází ke ztrátě pružnosti čočky, v důsledku čehož se oční čočka nedostatečně vyklenuje a oplošťuje a akomodace čočky je tak značně omezena. Člověk postupně vidí hůře na blízko, což zaznamená neschopností zaostřit na krátkou vzdálenost například při čtení textu nebo zhoršeným viděním při špatném osvětlení. Ke korekci presbyopie slouží multifokální čočka, která umožní postiženému ostré vidění na různé vzdálenosti.

Oční zákaly se řadí mezi časté oční vady

Oční zákaly patří mezi další časté oční vady, jež lze do jisté míry korigovat pouze operativně. V případě mírnějšího, šedého zákalu, bývá úspěšnost u nekomplikovaných případů až 97 %, vážnější oční vada zelený zákal je operována pouze pro udržení stávajícího stavu, ke zlepšení vidění po operaci zpravidla nedochází.

Vady zraku: Akomodace čočky
Návštěvu očního lékaře byste neměli zanedbávat, často může objevit skryté oční vady. 

Šedý oční zákal 

Při šedém zákalu dochází k zakalení oční čočky až do stavu, kdy zornice získává šedivý odstín. Kvalita zraku se postupně zhoršuje, klesá ostrost barev, zrak se pozvolna zatemňuje. Tato oční vada může být doprovázena světloplachostí či šeroslepostí, pacient může mít často vidění dvojitého obrazu. Šedý zákal může vzniknout z různých příčin – při úrazech, působením RTG  záření, v případě otravy, u cukrovky i dalším onemocnění, známý je také stařecký šedý zákal. Operace šedého zákalu je dnes již běžným zákrokem, který probíhá v lokálním znecitlivění, a je při něm implementována umělá oční čočka, kterou je nahrazena vlastní oční čočka.

Zelený oční zákal 

Zelený zákal vzniká z důvodu zvýšeného nitroočního tlaku a má horší prognózu než zákal šedý, při kterém lze celkem jednoduše provést výměnu oční čočky. Léčba šedého zákalu se provádí vkapáváním tzv. miotik, což jsou léky zužující zornici. V tomto případě nedochází ke zlepšení stavu zrakových funkcí, pouze je snaha o zachování aktuálního stavu vidění a zorného pole. Při zhoršení stavu je nutné přistoupit k operativnímu zákroku, při kterém dochází k odtoku nitrooční tekutiny, ani to však zpravidla kvalitu zraku nezlepší, jen zabrání zhoršení stavu pacienta.

Nejčastější onemocnění víčka je ječné zrno. Jak se ho zbavit?

V případě onemocnění očních víček převládají hlavně vrozené vady víček, které se většinou odstraňují operativně a nemívají vliv na kvalitu zraku. Častým problémem bývá také hordeolum, lidově zvané ječné zrno, které je způsobeno bakteriální infekcí a projevuje se jako akutní hnisavý zánět folikulů řas. Léčba probíhá přikládáním teplých obkladů, případně jsou na postižené místo aplikována antibiotika, dokud nedojde k uvolnění hnisavého abscesu.

Poruchy okohybného aparátu mohou vést k tupozrakosti

U částečného nebo úplného ochromení některého okohybného svalu dojde k tomu, že se osy vidění současně nesoustředí na fixovaný objekt. U nemocného nastává stav zdvojeného vidění, které se navenek projevuje jako šilhání. Pokud se tento stav neléčí a šilhající oko se stále zhoršuje, může dojít až k nejvážnějšímu stavu, tzv. tupozrakosti.

Oční vady
Astigmatismus, dalekozrakost či krátkozrakost? Zkušený odborník vám doporučí vhodné druhy čoček pro konkrétní vady zraku.

Zánět rohovky je nepříjemné onemocnění

Zánět rohovky je nejčastější rohovkové onemocnění, které je doprovázeno světloplachostí, slzením a bolestivostí postiženého oka. Dochází při něm k překrvení oka, kolem rohovky vzniká typický fialový kroužek. Léčba probíhá zpravidla antibiotiky. Další vada zraku tohoto typu je gerontoxon, degenerativní onemocnění v důsledku senilních změn. Projevuje se jako kroužkovitý bělavý zákal prstencovitého tvaru v oblasti rohovky.

Jaké existují vzácné oční vady?

Mezi specifické a vzácné oční vady patří například onemocnění živnatky, onemocnění oční zornice, onemocnění oční sítnice, případně onemocnění zrakového nervu. Většinou se jedná o geneticky podmíněné vzácné oční vady, jejichž léčba je individuální.

Domácí léčba očí a babské rady

Pokud pociťujete jakékoliv problémy s očima, obraťte se co nejdříve na očního specialistu, který vám určí přesnou diagnózu a doporučí vhodný způsob léčby. Od určitých nepříjemností si však můžete pomoci i sami podle receptů našich babiček, které se spoléhaly hlavně na bylinnou léčbu. Jde například o syndrom suchého oka, zamlžené vidění, tiky v oku a další nepříjemnosti, které bývají nejčastěji způsobeny přetěžováním zraku při práci na počítači nebo nevhodným životním stylem.

Syndrom suchého oka potrápí každého z nás

Suché oči trápí čas od času každého, kdo je přetěžuje přílišným koukáním do monitorů či displejů mobilních telefonů a týká se také nositelů kontaktních čoček. Oči mají tendenci se více vysoušet a dotyčný pak pociťuje pálení v oku až řezání v oku. Úlevu přináší kapky ve formě umělých slz, z bylinek pak obklady ze světlíku lékařského a heřmánku. Vhodná je také oční jóga fungující jako přirozená masáž oka. Provádí se několikrát denně krouživými pohyby oka, střídavými pohledy nahoru, dolů i do stran. Pokud domácí léčba nepomůže a k problémům se přidávají zarudlé oči, určitě navštivte lékaře, ať se problém nezhorší v zánět spojivek.

Vady zraku
Syndrom suchého často trápí i nositele kontaktních čoček.

Tiky v oku jsou běžným jevem 

Tento jev je poměrně častý a projevuje se občasným cukáním očního koutku. Většinou souvisí tik v oku se stresem či únavou, nedostatkem spánku. Základem je tedy nastavení pravidelného životního stylu, dostatek spánku a odpočinku a také doplnění potřebných látek a vitamínů, hlavně pak hořčíku a vitamínu B. Kromě doplňků stravy můžete vyzkoušet i konzumaci banánů, mandlí a tmavé listové zeleniny.

Na slzení očí zabírají bylinky

Při nadměrném slzení očí vyzkoušejte osvědčené bylinné obklady ze světlíku, kozlíku lékařského, kuklíku, květu černého bezu, kontryhelu, heřmánku a routy. 15 g této bylinné směsi vložte do půl litru studené vody přes noc, následující den vše prohřejte k bodu varu a 3 minuty ponechejte směs vylouhovat. Po vychladnutí namočte lněný hadřík a přikládejte na oči, obklady měňte vždy po půl hodině.

Rozmazané vidění je vhodné konzultovat s lékařem

Také zamlžené vidění často souvisí s digitálním namáháním oka, které může doprovázet syndrom suchého oka. Pokud nepomůže oční jóga či bylinné obklady, kontaktujte lékaře, jelikož zamlžené vidění může často signalizovat vážné zdravotní problémy jako například cukrovku nebo počáteční stádium ztráty zraku.

i

Mohlo by vás zajímat:

Zrak je všeobecně považován za nejdůležitější lidský smysl, dbejte proto důrazně o jeho zdraví a v případě sebemenších problémů neváhejte okamžitě navštívit očního lékaře.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB24