Obnovit stránku

Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

Povinnost autosedačky a podsedáku v autě

Aktualizováno

Dětské sedačky představují zádržný bezpečnostní systém, jehož cílem je zajištění maximální možné ochrany v průběhu jízdy ve vozidle. Jsou vždy uzpůsobeny pro konkrétní tělesnou hmotnost a výšku dítěte tak, aby dítěti přinášely potřebný komfort, a zároveň splňovaly přísná bezpečnostní kritéria. Povinnost dětské autosedačky však přináší mnoho otázek a nejasností, takže pokud si nejste jisti, jak se správně převáží novorozenec v autosedačce, zda a za jakých podmínek může být umístěna  autosedačka na předním sedadle ,nebo od kdy může mít dítě podsedák, tak vám určitě přijde vhod následující článek pojednávající o používání dětských autosedaček a podsedáků.  

Povinnost autosedačky a podsedáku v autě – OBSAH

  1. Dítě v autě a jeho přeprava
  2. Do kdy musí být usazeno dítě v autosedačce
  3. Kdy je možné přepravovat dítě bez sedačky
  4. Od kdy může mít dítě podsedák
  5. Dětská sedačka na předním sedadle

Dítě v autě a jeho přeprava

Řidič přepravující dítě menší než 150 cm nebo lehčí než 36 kg má ze zákona povinnost připevnit dětskou sedačku na sedalo a dítě do ní správně usadit a zabezpečit. Jednotlivé autosedačky jsou určeny pro konkrétní váhu a výšku dítěte, není proto možné přepravovat dítě v autosedačce, která neodpovídá jeho výškové a váhové kategorii. Aby byla zajištěna maximální bezpečnost při přepravě, je třeba dítě v autosedačce umístit podle podmínek uvedených v návodu výrobce sedačky.

Povinnost autosedačky nelze opomíjet ani na krátké vzdálenosti či přejezdy. Rozhodně se nevyplatí zbytečně se vystavovat riziku a ohrozit tak zdraví, či dokonce život převáženého dítěte. V případě policejní kontroly, která zjistí, že vezete dítě v autě bez sedačky, vám hrozí bloková pokuta až 2000 Kč a odebrání 4 bodů.

iVíte, že při nárazu v rychlosti 50km/h se dítě o váze 5 kg změní v 300kilogramové závaží, tudíž není možné jej v náručí udržet?
Miminko v autosedačce
Pro maximální bezpečnost vašich dětí se vyplatí investovat do kvalitní autosedačky.

Do kdy musí být usazeno dítě v autosedačce

Mnoho rodičů je zmatených a neví, do kdy se na děti ze zákona vztahuje povinnost dětské autosedačky. Dříve bylo všeobecným pravidlem, že povinnost autosedačky mají všechny děti mladší 12 let. To se však v roce 2006 změnilo a v současné době je povinná autosedačka nebo podsedák pro každé dítě, které nedosáhlo výšky 150 cm nebo neváží více než 36 kg. Slovíčko nebo je zde poměrně zásadní, neboť povinnost autosedačky odpadá při splnění pouze jednoho kritéria. Váží-li tedy dítě více jak 36 kg, avšak měří méně jak 150 cm, povinnost autosedaček se na ně nevztahuje, stejně jako na dítě vážící méně jak 36 kg, avšak měřící více jak 150 cm. Tyto děti mohou jezdit bez sedačky či podsedáku, musí však být připoutány bezpečnostním pásem.

iDítě bez sedačky v autě, které je připoutáno bezpečnostním pásem, musí mít připevněný pás tak, aby nevedl přes jeho krk. Hrozilo by tak při nárazu uškrcení. V takovém případě je nutné použití podsedáku v autě.

Kdy je možné přepravovat dítě bez sedačky

Povinnost dětské sedačky je ukotvena v §6 zákona č. 361/2000 Sb., přesto však existují výjimky, kdy je možno přepravovat dítě v autě bez autosedačky. Jde o následující případy:

  • Pokud použití autosedačky neumožňuje zdravotní stav dítěte.
  • Při přepravě dítěte vozidlem taxi služby není povinnost dětské autosedačky, dítě však musí být připoutáno bezpečnostním pásem a nesmí sedět na předním sedadle.
  • Při přepravě dítěte bezpečnostními složkami, jako jsou hasiči, policie nebo záchranná služba, také povinnost autosedačky odpadá.
  • Jestliže dítě cestuje v autě, kde jsou již další dvě děti přepravovány v sedačkách, může sedět na zadním sedadle uprostřed pouze připoutané bezpečnostním pásem.
Povinnost autosedaček
Při přepravě 3 dětí na zadním sedadle má povinnost autosedačky výjimku.

Od kdy může mít dítě podsedák

Jak děti rostou, mohou se časem cítit v klasické autosedačce nepohodlně a nechtějí v ní cestovat. Nastává tedy čas vyměnit sedačku za podsedák. Ale od kdy podsedák plní svoji funkci tak, aby zajistil dítěti bezpečnou přepravu? Podsedák pro děti upravuje zákon stejně jako dětskou autosedačku, není tedy přesně definován věk dítěte a řečeno, od kdy podsedák do auta používat. Odborníci se však shodují, že okolo 5 let je vývoj dětské kostry natolik pokročilý, aby mohlo dojít k použití podsedáku v autě. Dítě by mělo zároveň vážit 15 – 36 kg. Do kdy podsedák v autě používat je dáno výškou dítěte, jakmile dosáhne zmíněných 150 cm, může jezdit dítě v autě bez autosedačky i podsedáku.

iPoužívání podsedáku v autě není samozřejmě stejně bezpečné jako používání autosedačky, jeho primární funkcí je, aby zvýšil posazení dítěte a bezpečnostní pás nevedl přes jeho krk. Všeobecně je doporučováno využívat dětskou autosedačku jak nejdéle je to jen možné.

Dětská sedačka na předním sedadle

Autosedačka na předním sedadle je stále diskutovaným tématem, který nabylo změny s novelizací v roce 2006. Do té doby platila pro jízdu vpředu hranice 12 let, cestování na sedadle spolujezdce bylo tedy omezeno věkem dítěte. V současné době zákon nerozlišuje, na jakém sedadle je dítě přepravováno, ale určuje obecné podmínky pro přepravu. Opět tedy platí, že jak podsedák, tak autosedačka na předním sedadle je povinná pro děti vážící do 36 kg s výškou do 150 cm.

Na předním sedadle se nejčastěji přepravuje také miminko v autosedačce typu vajíčko, což využívá řada maminek v případě, že s dítětem cestují samy a potřebují na miminko v autosedačce vidět a mít ho na dosah. V tomto případě se autosedačka typu vajíčko otáčí v protisměru jízdy, aby měl novorozenec v sedačce lépe chráněnou krční páteř při případném nárazu, a je nutné vyřadit z provozu airbag spolujezdce. V případě jeho vystřelení by mohl novorozenec v autosedačce utrpět tragické následky.

iMiminko v autosedačce je rozhodně bezpečnější přepravovat na zadním sedadle za doprovodu další osoby. Jak kvůli jeho bezpečnosti, tak kvůli řidiči, kterého miminko v autosedačce v průběhu jízdy nerozptyluje a on se tak může plně věnovat řízení.
Miminko v autosedačce
Miminko v autosedačce často vyžaduje vaši plnou pozornost.

TIPY na dětské sedačky z nabídky Alza.cz

Dbejte na bezpečnost a zdraví svých dětí při jízdě autem a respektujte povinnost dětské sedačky nebo podsedáku.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03