Proč ústní vodu používat?
Ústní voda nemůže při dentální hygieně nahradit zubní kartáčky ani mezizubní kartáčky. Jenže ani při velmi dobré technice čištění zubů nelze dosáhnout 100% odstranění zubního plaku, který se následně může podílet na vzniku kazu. Látky obsažené v ústních vodách zuby chrání a zbavují zbylého plaku.
Jak vybírat ústní vodu?
Při výběru hraje důležitou roli složení. Ústní voda nejčastěji zahrnuje antibakteriálně působící látky, fluoridy, ochucovadla a látky zajišťující svěží dech, v různém poměru. Některé ústní vody obsahují i alkohol.
- Antibakteriální, antimykotické a antiseptické látky – mezi ty nejčastěji používané patří přírodní éterické oleje a výtažky z bylin, chlorhexidin diglukonát, nebo kombinace organických a anorganických sloučenin fluoru a cínu. Svou roli v ústní vodě plní všechny z nich a je jen na vás, pro jaké složení se rozhodnete.
- Fluoridy – fluoridy jsou esenciální stopové prvky, které přijímáme nejčastěji ve stravě. Pozitivně působí na posilnění zubů a jako prevence před zubním kazem. Ve větším množství ale mohou škodit. V ideálním případě tedy nekombinujte ústní vodu i zubní pastu s vysokým obsahem fluoridů.
- Alkohol – v ústní vodě funguje čistě jako podpůrná látka a ve velkém množství dokonce škodí. Sledujte proto obsah alkoholu v ústních vodách, neměl by přesáhnout 25 %. Těhotné ženy, starší lidé, citliví jedinci a děti by se obsahu alkoholu v ústní vodě měli vyhnout úplně.
Dlouhodobé používání ústních vod s obsahem antibakteriální látky chlorhexidin s hodnotou 0,12 % a více může způsobit zabarvení zubů. Přípravky s nižší koncentrací chlorhexidinu lze využívat bez omezení.
Jaký účinek očekáváte?
- Ústní voda proti zubnímu kazu – měla by obsahovat aminfluorid a fluorid cínatý, protože sloučeniny fluoru a cínu působí antibakteriálně, protizánětlivě a efektivně proti usazování zubního plaku, posilují zubní sklovinu a zabraňují vzniku zubního kazu.
- Ústní voda proti zánětu dásní – pro léčbu i jako prevenci se zaměřte na ústní vody s obsahem chlorhexidinu. Při prevenci stačí obsah chlorhexidinu do 0,06 %, při léčbě akutní paradontózy nad 0,12 %.
- Ústní voda pro citlivé zuby – zaměřte se na přípravky bez alkoholu a s přírodním složením fluoridu.
- Ústní voda s bělícím účinkem – může napomáhat při odstraňování skvrn z povrchu zubní skloviny a postupně eliminovat její zabarvení. Obvykle jde o komplexy látek podléhající výrobnímu tajemství. Některé ústní vody pro udržení bělosti obsahují chlorid zinečnatý, alantoin nebo vitamín E a B.
Pěnící látka SLS (lauryl sulfát) obsažená v některých zubních pastách výrazně snižuje účinek ústní vody. Proto ústní vodu použijte nejdříve 30 minut po vyčištění se zubní pastou s obsahem SLS.
Ústní vody pro děti
- Dětem může pravidelné používání ústní vody pomoci s naučením správné dentální hygieny.
- Používat ji mohou od doby, kdy si dokážou vypláchnout ústa, a pak hlt vyplivnout, nepolykat.
- Odborníci obvykle doporučují používání ústní vody 6 let.
- Dětská ústní voda by neměla obsahovat alkohol.
- Zaměřte se na přírodní složení bez ostrých a mentolových příchutí.
Jak správně a často ústní vodu používat?
- Ústní vodu používejte jedenkrát denně, vždy po důkladném vyčištění zubů.
- Abyste dosáhli výraznějšího a delšího účinku, aplikujte ústní vodu večer před spaním a poté již nepijte.