Co je to próza?
Próza pochází z latinského výrazu prósa orátio, což znamená řeč hovořící přímo. Jde tedy o všechny texty, které jsou psány přirozeně a nejsou psané ve verších. Próza, poezie a drama jsou základní literární žánry.
Próza – historie literárního žánru
Historie prózy sahá k vynálezu knihtisku a období renesance, do té doby byly texty psané v přímé řeči spíše výjimečné. Do prózy pak byla postupně převáděna i starší veršovaná díla, jako rytířské romány, báje a eposy, díky čemuž vznikla epická próza. Literatura tak začala být mnohem dostupnější a nyní patří mezi nejoblíbenější.
i
Jak se liší próza a drama? Drama je podáváno pouze pomocí dialogů, případně formou monologu. Nepopisuje děj tak, jako próza a odehrává se spíše pomocí jednání a výstupů. Většina dramatických děl není určena ke čtení, ale k předvádění na jevišti.
Jak se dělí próza?
Próza je literatura, která není psaná ve verších. Prolíná se tedy téměř všemi literárními žánry. V základu se dělí na uměleckou a vědeckou. Pod uměleckou prózu patří všechny knihy, které čteme pro zábavu a nemusí vždy obsahovat spisovná slova, pod vědeckou naopak pojednání, návody, odborné publikace, zákony i různá nařízení.
Próza a literární žánry
Próza se dělí podle žánrů. Dělení prozaického textu sice není nijak konkrétně vymezeno, ale v základě jde především o povídky, romány a novely. Zařadit zde ale můžeme klasické literární druhy, mezi nimiž jsou:
- Romány, historické romány, povídky,
- detektivky, thrillery,
- science fiction, fantasy, a horory,
- cestopisy, humoristické knihy, pohádky.
Próza se dělí i podle literárních stylů
Další dělení se váže ke stylu, jakým je próza napsána. Opět platí, že dělení není striktně dáno, všeobecně se ale dá próza dělit dle uměleckých stylů, jako je realismus, romantismus, moderna nebo postmoderna.
Nejoblíbenější próza: knihy, které zaujmou
Jaké trendy nabízí současná próza? Knihy všech možných žánrů, jež dominují žebříčkům čtenosti, nikdy nejsou špatnou volbou. Podívejte se, která díla a autoři vévodí moderní próze, ať už české či světové.
Romány a detektivky jsou nejčtenější próza pro dospělé
Jaké romány a detektivky jsou zrovna v kurzu? Během posledních let se mezi nejprodávanější romány zařadila například kniha 50 odstínů šedi, Hana české spisovatelky Aleny Mornštajnové nebo Než jsem tě poznala od Jojo Moyes. Detektivkám dlouhodobě vévodí Jo Nesbo (Království, Sněhulák) nebo Robert Bryndza (Dívka v ledu).
Próza s válečnou tematikou je stále populárnější
Pokud je nějaký žánr dlouhodobě na vzestupu, je to próza s válečnou tematikou. A to ať už jde o příběhy přímo z fronty, nebo z koncentračních táborů. Mezi nejčtenější díla patří Tatér z Osvětimi a Cilčina cesta (Heather Morris), Mengeleho děvče (Viola Stern Fischerová) či porodní sestra z Osvětimi (Magda Knedler).
Historická próza definuje veškeré žánry, kterými jsou především legendy, epopeje, historické povídky a také nejoblíbenější romány, jež zobrazují společenská prostředí a osudy mnoha historických postav z různých dob.
Humoristická próza je zábavná a nad věcí
Pokud hledáte beletrii, jež je trochu odlehčená a zábavná, humoristická próza je tím pravým ořechovým. Pokud ji autor obohatí o správnou dávku humoru, nadsázky či satiry, trefí se přímo do černého. Humoristická próza je velmi oblíbená jak pro čtenáře, tak pro samotné spisovatele. Mezi nejznámější česká díla, která baví již několik generací patří Saturnin, Báječná léta pod psa a Černí baroni.
Sci-fi, fantasy a červená knihovna
Kromě detektivek, dobrodružné a dětské literatury patří mezi prózu a její hlavní žánrové větve také sci-fi, fantasy s prvky nadpřirozena a horory. Svou oblibu si drží především u mladších čtenářů, a to díly Hunger Games nebo Pána prstenů. Mezi dvě antagonistické, ale velice rozšířené skupiny řadíme horory pro milovníky napětí a červenou knihovnu s romantickými příběhy.
i
Co znamená beletrie a jak se liší od prózy? Pojem beletrie je v současnosti rozšířenější a označuje právě uměleckou prózu, jde tedy o ten samý literární žánr.
Próza jsou i učebnice. Psychologie, čeština a jazyky jsou ty nejoblíbenější
Spousta z nás si sice pod pojmem próza představí především romány, pod odbornou prózu však spadá i většina vzdělávacích textů. Nejrůznější učebnice, odborná pojednání či předpisy jsou tedy nezanedbatelnou součástí prózy. Poslouží nejen studentům, ale všem, kdo se stále chtějí vzdělávat. Mezi nejoblíbenější bez ohledu na věk patří zejména učebnice psychologie a jazyků. Za nimi následují také atlasy a matematické i chemické tabulky.
Česká i světová próza patří také mezi základní žánry povinné četby maturantů. Jedná se však o klasická díla, která by měla zůstat v povědomí každého čtenáře.
Světová a česká próza: v nejlepších dílech si vybere každý
Jak světová, tak i česká próza přináší čtenářům díla všech možných žánrů, takže je velmi snadné si vybrat knihu, která vás bude skutečně bavit. Nezapomeňte se podívat, zda vám něco neuniklo od vašeho oblíbeného autora.
Česká próza dala vzniknout nesmrtelným příběhům
Česká próza obsahuje ta nejvýznamnější díla naší literatury. Historie české prózy se výrazněji začala psát s příchodem národního obrození. Mezi nejznámější autory české prózy patří Božena Němcová, Jan Neruda, Karel Hynek Mácha či Karel Čapek. Současné české próze vládnou díla oblíbených autorů, jako je Alena Mornštajnová, Michal Viewegh, Radka Třeštíková a Patrik Hartl.
i
Hvězdami současné moderní slovenské prózy jsou například Michal Hvorecký, Peter Pišťanek a Táňa Keleová-Vasilková. Objevujte také další kvalitní díla z tvorby našich sousedů.
Světová próza je nevyčerpatelnou studnicí literárních děl
Světová próza samozřejmě nabízí mnohem více autorů, děl a stylů než ta česká. Mezi nestárnoucí klasiku patří například díla Charlese Dickense, George Orwella, Ernesta Hemingwaye a mnoha dalších literárních velikánů. V moderní světové próze se už řadu let těší oblibě John Irving, Stephen King, J. K. Rowlingová či Jo Nesbo.
Prohlédněte si všechna díla světové prózy a zaměřte se třeba i na ta cizojazyčná.
Nejoblíbenější próza pro děti
Próza pro děti je nedílnou součástí dětských knihovniček i školní povinné četby. Prózu pro ty nejmenší děti představují především pohádky, přičemž ty klasické české i zahraniční rozhodně nestárnou. Děti stále rády čtou a poslouchají Honzíkovu cestu, Káťu a Škubánka, Malou mořskou vílu a další notoricky známé pohádky. U starších dětí je v kurzu Harry Potter, série Labyrint i klasické Foglarovky.
Co je to výchovná próza?
Výchovná próza nepatří mezi literární žánry. Může obsahovat díla, která vás inspirují a poradí vám. Týkají se nejčastěji rodičovství a samotné výchovy. Výchovný charakter mohou mít některé prózy také pro dětské čtenáře, jež svými příběhy a hrdiny motivují. Pomohou vám překonat vzdor vašich ratolestí, kterým se nechce do školy nebo jít včas do hajan. Některá díla obsahují také praktické hry či cvičení, jež rozvijí dovednosti a talent dítěte.
Jak vybrat ideální knihu? Próza nabízí mnoho možností
Vybíráte knihu pro sebe nebo někoho blízkého, ale nemáte v současných trendech přehled? Odrazit se můžete nejenom od žánru, ale i od dalších parametrů. Udělejte si radost oblíbeným titulem, zaměřte se na autora nebo vyzkoušejte knihy, které dostaly důležitá ocenění. Próza nemusí pouze pobavit a vzdělávat, ale také inspirovat.
- Oblíbený autor je skvělým vodítkem, jestliže vybíráte knihu jako dárek pro někoho jiného. Zkuste nenápadně omrknout knihovničku obdarovaného a hned se vám bude vybírat lépe.
- Počet stran a s ním související rozsah knihy může být také pomocníkem. Máte vy (či ten, pro koho knihu vybíráte) raději kratší díla, nebo preferuje rozsáhlé romány, které vás zabaví alespoň na několik večerů?
- Ocenění knihy vám pomůže rozeznat ta nejkvalitnější díla. Nejlepší světová próza se může často pyšnit Pulitzerovou cenou, ta česká zase oceněním Magnesia Litera.
i
O kvalitě a čtivosti prózy může napovídat i ocenění „New York Times Bestseller“. Pokud kniha tento titul získá, většinou se jím pyšní na obalu.