Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Literární debut herce Toma Hankse: kniha povídek Neobvyklý typ

Datum:30.08.2018
Aktualizováno

Hanksův Neobvyklý typ – to je sbírka sedmnácti povídek, které dokazují, že dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks (Philadelphia, Forrest Gump) je nejen talentovaným hercem, ale i spisovatelem.

Neobvyklý typ; Tom Hanks

Neobvyklý typ: 17 příběhů psal Tom Hanks dva roky

V překladu Vladimíra Medka si na úctyhodných 400 stránkách vychutnáte 17 příběhů, na nichž slavný hollywoodský herec pracoval celé dva roky, kdykoli si našel trochu volného času během natáčení filmů v New Yorku, Berlíně, Budapešti a Atlantě, ale také na dovolené, v letadle, doma či v kanceláři. Každá ze 17 povídek je psána na jiném psacím stroji. Hanks je totiž sbírá a toto byla snad ta nejvhodnější příležitost, jak je využít.

Neobvyklý typ; Tom Hanks; psací stroje
Každý příběh z Neobvyklého typu psal Tom Hanks na jiném psacím stroji.
i Hanksova povídka „Alan Bean Plus Four“, publikovaná v New Yorku v roce 2014, zaujala vydavatele Alfreda A. Knopfa, který se pak s hercem domluvil na knize.

Za vším hledej ženu: Neobvyklý typ Tom Hanks věnoval své přítelkyni

Hanks věnoval knihu povídek Neobvyklý typ své přítelkyni, spisovatelce a režisérce Noře Ephronové. To právě ona nasměrovala Toma Hankse do rolí v romantických komediích, jako je například Samotář v Seattlu nebo Láska přes internet.

i Nora Ephron (1941–2012) byla americká novinářka, esejistka, filmová scenáristka, režisérka a producentka, která proslula svými scénáři romantických komedií, za něž byla celkem třikrát nominována na cenu Americké akademie filmového umění a věd Oscar.
Nora Ephron; Neobvyklý typ; Tom Hanks
Neobvyklý typ věnoval Tom Hanks své přítelkyni.

Sexuální aférka či trauma z války – Neobvyklý typ pokrývá řadu témat

Příběhy se dotýkají řady témat i postav. Vzrušující a zábavná sexuální aférka mezi dvěma nejlepšími přáteli. Veterán druhé světové války se zabývá svými emocionálními a fyzickými jizvami. Novinář se starodávnými pohledy na moderní svět. Muž prchající do New Yorku před občanskou válkou ve vlastní zemi. Žena, jež si po rozvodu zvyká na život v nové čtvrti. Čtyři přátelé letí na Měsíc a zpět v raketové lodi postavené na dvorku. Dospívající surfař se potýká s tajným životem svého otce. Excentrický znuděný miliardář objevuje romantiku a trochu skutečného života.

To jsou jen někteří lidé a situace, které Tom Hanks zkoumá ve své první fiktivní práci, sbírce příběhů, které nám předkládá s velkou náklonností, humorem a vhledem, ale i lidskostí s veškerými jejími slabostmi. Všechny příběhy jsou propojeny jediným detailem: v každém z nich totiž hraje svou roli psací stroj. 

Tom Hanks; Neobvykly typ; povídka
Tom Hanks se ve své knize věnuje řadě témat.

Čestnost a citlivost Toma Hankse se odráží i v knize

Známý svou čestností a citlivostí jako herec, Tom Hanks vnáší oba tyto rysy do stylu svého psaní. Chvíli je náladový, dojemný a občas melancholický. Neobvyklý typ je kniha, která potěší i překvapí statisíce jeho fanoušků. Hanksovy povídky k nám přicházejí jako vítaný svěží vítr v současné fikci. Vítr, který vnímavě dmýchá pod povrch přátelství, rodiny, lásky a normálního každodenního soužití.

Příběhy, které Tom Hanks vypráví ve své první sbírce povídek Neobvyklý typ, jsou překvapivé, inteligentní, srdečné a pro jeho fanoušky se stávají naprostou nezbytností, jež v domácí knihovně nesmí chybět.

P-DC1-WEB24