• Autor: Adam Hušek
Když se mluví o procesorech v mobilních telefonech, většině zasvěcených čtenářů se vybaví špičky svého oboru jako Snapdragon 8 Elite, Apple A19 Pro či MediaTek 9500. Pravda je však taková, že na trhu je nepřeberné množství telefonů střední třídy, které musí být rovněž poháněny o trochu slabšími, ovšem stále dobrými procesory. Dvojici takových procesorů, Dimensity 9500s a 8500, které míří právě do takových mobilů, nedávno představil výrobce MediaTek. Jaké novinky přináší a chybí jim oproti prémiovým procesorům vůbec něco?

Výkonnější ze dvojice novinek, Dimensity 9500s, je posilou do nejvyšší řady čipsetů. Jedná se o odlehčenou verzi aktuálně nejvýkonnějšího počinu společnosti, Dimensity 9500, jenž je běžně uplatňován v těch nejprémiovějších telefonech jako Vivo X300 Pro či Oppo Find X9 Pro (u nás nedostupný). Jeho nový slabší brácha by se tak mohl směle osvědčit v kategorii tzv. flagship killers, tedy mobilních telefonů s téměř vlajkovou výbavou, za to ale s rozumnější cenou.
Nový Dimensity 9500s je založen na 3nm architektuře, přičemž jeho rozvržení jader odpovídá typu „all-big-core“.To zjednodušeně znamená, že postrádá „malá“, úsporná jádra, díky čemuž může podávat stabilnější a vyšší výkon, nicméně zároveň je s tím spojená o něco vyšší náročnost na energii. Přesto to neznamená, že by byl Dimensity 9500s vybaven osmi totožnými jádry. Celkově v něm totiž najdeme hned tři různé druhy jader. Tím nejvýkonnějším je Arm Cortex-X925 (s frekvencí 3,75 GHz) a následují tři o něco slabší Arm Cortex-X4 a čtyři Arm Cortex-A720.
Další důležitou vlastností je zvětšená paměť cache, která má 19 MB (pro CPU) a dodatečných 10 MB „systémové“ cache. To v důsledku přináší o něco vyšší výkon procesoru a efektivnější práci s energií, jelikož procesor nemusí kvůli všemu kontaktovat RAM. Ovšem i po této stránce odpovídá procesor vysokým nárokům, protože umožňuje využití RAM typu LPDDR5X s rychlostí 10 667 Mbps.
Také integrovaná grafika Immortalis-G925 GPU je o něco slabší a nedosahuje na Arm Mali-G1 Ultra, který najdeme v prémiovějším Dimensity 9500. I tak se novinka Dimensity 9500s může pochlubit ray tracingem, Opacity Micromap (OMM) technologií pro vylepšování snímků při hraní a podporou hraní při 120 FPS.
Když už je řeč o obrazu, Dimensity 9500 dokáže utáhnout i telefony s QHD+ displejem a 165Hz obnovovací frekvencí a navíc toho nabídne hodně i telefonům zaměřeným na špičkovou fotovýbavu. Procesor totiž bez problémů pojme i snímky z 320Mpx fotoaparátu a zpracuje 4K video včetně bokeh rozmazání pozadí nebo 8K video s Dolby Vision.
V MediaTeku samozřejmě nezapomněli ani funkce poháněné umělou inteligencí, jimiž jsou současné telefony doslova plné. NPU jádra procesoru a softwarová nástavba by tak měly být připraveny na úpravy fotografií (včetně generativního mazání objektů) a všechny další dnes již standardní AI úlohy moderních procesorů.
Vzhledem ke zmíněným specifikacím se tedy opravdu nejedná o procesor první ligy, který by si mohl zavdat s Dimensity 9500, ovšem představuje poměrně povedený procesor pro mobily v cenovce okolo 20 ticíc Korun. V této kategorii se tak utká se Snapdragonem 8 Gen 5 nebo Exynosem 2500.
A za řeč snad ani nestojí, že procesor podporuje Wifi 7 (rychlost stahování až 6,5Gbps) a 5G konektivitu (rychlost stahování až 7 Gbps) s údajně energeticky úspornějším standardem. Z neznámého důvodu je zde stále jen Bluetooth 5.4, nicméně to by snad nemělo koncovým uživatelům v ničem vadit.
i
Věděli jste, že už dokonce existuje procesor postavený na 2nm výrobní technologii? Zde si o něm můžete přečíst více: Exynos 2600: Tohle nikdo nečekal. Prvním výrobcem 2nm mobilního procesoru je Samsung
Druhý představený procesor Dimensity 8500 však takové terno není. Samotný výrobce totiž nedeklaruje žádné výrazné navýšení výkonu, na druhou stranu vzhledem k cílové skupině musíme svá očekávání ponechat na uzdě. Tento procesor totiž směřuje spíše do telefonů vyšší střední třídy, pro které může být více než dostačující.
Dimensity 8500 je vyroben 4nm výrobní technologií a co se týče jádrové architektury CPU, opět by mělo jít o rozvržení typu „all-big-core“, které je v tomto případě realizováno osmi jádry Cortex-A725, ovšem s různým taktováním, přičemž to nejvýkonnější má frekvenci 3,4 GHz. Také u tohoto modelu nalezneme podporu nejnovějších RAM LPDDR5X, ovšem s o něco nižší rychlostí – „jen“ 9 600 Mbps, což representuje nárůst o 12 %.
Také pro hráče, kterých mezi uživateli telefonů střední třídy není málo, si MediaTek připravil milé překvapení. Integrovaná grafika Arm Mali-G720 MC8 totiž přináší nárůst maximálního výkonu až o 25 % a navíc podporuje i hraní her až při 120 FPS.
Fotografy pak zaujme, že procesor umí zpracovat výstup až ze 320Mpx snímače, ovšem vzhledem k reálnému využití je důležitější, že umožňuje natáčet video ve 4K s 60FPS, což by mělo bez problémů většině telefonů stačit. Naopak pro zobrazování (tedy u displeje) procesor utáhne obnovovací frekvenci až 144 Hz a rozlišení krásných QHD+. A nakonec, také Dimensity 8500 obsahuje jádra pro AI, v tomto případě NPU 880, jež by měla většině funkcím stačit. Jediným drobným rozdílem je, že se zde nejspíše nesetkáme s možností spuštění některých menších generativních modelů přímo on-device, což však stejně výrobci aktuálně často nevyužívají a posílají data na cloud.
Pokud jde o konektivitu, i zde nalezneme Wifi 7 a 5G, nicméně s o trochu slabší přenosovou rychlostí než u dražších procesorů.
i
Mohlo by vás zajímat
Procesory MediaTek Dimensity 9500s a Dimensity 8500 sice nepřináší do svého oboru nic nevídaného, ovšem zároveň představují rozumnou volbu pro telefony střední třídy. Lákají na dobrý herní výkon se slušnou GPU a RAM typu LPDDR5X, rozumí si s fotoaparáty s vysokým rozlišením a nepostrádají jádra pro AI. Jak si povedou v praxi, uvidíme v následujících měsících, kdy je integrují výrobci telefonů.