Herní telefony a celkově mobilní gaming se těší v posledních letech čím dál větší oblibě. Oproti obyčejným levným telefonům nabízí větší výkon, kvalitnější displej, chlazení či výrazný design. Jaké parametry jsou pro mobilní gaming důležité, co všechno telefony střední třídy umí a jak je to s e-sportem?
Výkon herních telefonů lze nejlépe poznat podle toho, jaký framerate zvládne zařízení utáhnout v jednotlivých mobilních hrách. Framerate je hodnota měřená v jednotkách FPS (frames per second). Zjednodušeně jde o počet snímků, který se na displeji telefonu stihne zobrazit za jednu sekundu.
Většina dnešních her má maximální framerate nastavený na 120 FPS. Aby takové hodnoty samotný telefon dosáhnul, musí mít nejen dostatečný výkon, ale také displej s obnovovací frekvencí alespoň 120 Hz. V případě, že má dané zařízení pouze 90Hz displej, bude i jeho maximální framerate 90 FPS. 120Hz panely nemá jen tak ledajaký telefon, a proto hledejte alespoň ve střední třídě.
Některé herní telefony, jako například Asus ROG Phone 5, disponují displejem s obnovovací frekvencí 144 Hz. Takovou hodnotu můžeme nejčastěji najít na lepších a dražších monitorech ke stolním počítačům. Je tak vidět, že mobilní gaming postupuje stále kupředu. Herní mobily s výkonnými displeji a vysokou obnovovací frekvencí jsou však také mnohem více namáhané, dochází tedy k rychlejší spotřebě energie. Telefony střední a vyšší třídy jsou z tohoto důvodu vybaveny akumulátorem s větší kapacitou.
S nejrůznějším vybavením je zapotřebí také kvalitní procesor. Těch máme na trhu již spousty a každá společnost má své oblíbence. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří Qualcomm Snapdragon 888, který je současně považován za jeden z nejvýkonnějších čipsetů pro mobilní telefony. Nejčastěji je najdete buď u vlajkových lodí, nebo také u čínských telefonů střední třídy.
Konkurují mu však i ostatní procesory, jako je například Samsung Exynos 2100 nebo Kirin 9000. Tyto čipsety najdeme v nejnovějších a nejvýkonnějších telefonech s Androidem a rovněž v těch nejlepších herních telefonech.
Každý z procesorů má také své specifické GPU, díky kterému právě hry jako PUBG Mobile, Call of Duty Mobile či Fortnite dosahují těch nejvyšších FPS. Nejčastěji se setkáme s GPU pod názvem Adreno, které bylo vytvořeno přímo společností Qualcomm a bývá použito u čipsetů Snapdragon. Jeho největším konkurentem je ARM Mali, jež využívají procesory Huawei HiSilicon, MediTek či Samsung.
V nových iPhonech a dalších modelech, které podporují operační systém iOS, najdeme další z velmi výkonných čipsetů, a to pod jménem Apple A Bionic. Společnost vytvořila také své unikátní Apple GPU, jež pohání všechny procesory.
Herní mobilní telefony disponují poměrně velkou dávkou výkonu. Procesory, displeje i všechny funkce jedou naplno a telefon se tak může začít po chvíli přehřívat. Většina nových herních mobilů má proto zabudované vlastní vnitřní chlazení, které zabraňuje případnému přehřátí zařízení. Dávejte pozor při nákupu levných telefonů! Ty totiž často chlazení nemají a při vyšší námaze může dojít i k poškození komponentů.
V případě herního telefonu Asus ROG Phone 5 byl procesor přesunut z horní části více do středu, kde jej lze díky speciálnímu grafitovému plátu a unikátní odpařovací komoře lépe chladit. Během hraní se tak samotný telefon dokáže ochladit až o 15 °C.
S velkým výkonem přichází také větší spotřeba baterie. Mobilní telefony určené ke hraní jsou proto z velké části vybaveny akumulátory s poměrně velkou kapacitou a podporou rychlonabíjení.
Benchmarky jsou unikátní testy, díky kterým lze efektivně porovnávat telefony mezi sebou. Jedná se o aplikaci, která měří výkon daného zařízení. Výslednou hodnotu je však třeba brát s rezervou, jelikož jednotlivé benchmarky se od sebe lehce liší.
Mezi nejčastější a nejlépe ověřené patří benchmark Antutu, který používají tisíce uživatelů po celém světě. V rámci herních telefonů se výkonově dle Antutu umístila zařízení v následujícím pořadí:
Skóre, které lze ve výsledné tabulce vidět, je průměrnou hodnotou jednotlivých parametrů telefonu. Do tabulky spadá výkon GPU, procesoru, velikost paměti a uživatelská spokojenost.
Stejně jako u herních počítačů, tak i u herních telefonů najdeme všechny možné softwary, které nám dokáží vylepšit samotné prostředí telefonu. Nejčastěji se jedná o speciální módy, do kterých lze telefon uvést. Tyto módy mohou zvyšovat herní výkon tím, že ztlumí další aplikace na pozadí, zvýší obnovovací frekvenci displeje či umožní větší spotřebu baterie.
Mezi další vychytávky může patřit také speciální zamykání tlačítek. Před hraním si tak uživatel jednoduše zvolí, která tlačítka na svém telefonu chce uzamknout, aby se při hraní nestalo, že se na telefonu zobrazí něco, co nechce, a pokazí mu to celou hru.
Nejnovější procesory v herních mobilních telefonech mají výhodu podpory 5G připojení. Jelikož éra 5G postupně přichází a naopak se loučíme se starými mobilními sítěmi, jde o velkou výhodu. Díky 5G síti totiž dochází k rychlejšímu připojení a současně nižší latenci. To zapříčiní rychlejší komunikaci s cílovým serverem a menší šanci na případné sekání (lagování) dané hry.
Většina her tuto latenci dokáže vyobrazovat a značí ji pod zkratkou ping. Jedná se o dobu, během které stihne zařízení poslat a přijmout data. S kvalitním připojením a internetem by se ping měl pohybovat okolo 0–50 ms. V případě pingu 50–200 ms by už mohlo připojení dělat problémy a případný pohyb ve hře se začne postupně sekat.
V rámci herních mobilních telefonů se velice často můžeme setkat s velkým množstvím příslušenství. Nejčastěji se jedná o unikátní držáky či gamepady, díky kterým se telefon mnohem lépe drží a navíc je možné použít více tlačítek najednou. Některé držáky disponují také zabudovaným větráčkem, který chladí zadní stranu telefonu.
Velkou výhodou je cenový rozdíl oproti příslušenství k PC. Většinou se pohybujeme v rámci několika stovek korun. Gaming na mobilních telefonech je tak finančně velmi šetrný.
Jak je již známo, e-sport odvětví se v několika posledních letech velice rychle rozrostlo. Deset let zpátky se jednalo o desítky až stovky fanoušků na menších turnajích, které byly pořádány zejména přes LAN připojení na starších počítačích. S rozvojem technologií a velkým přírůstkem nových her se z desítek až stovek fanoušků staly desítky tisíc až statisíce a některé dnešní turnaje se mohou směle rovnat největším sportovním akcím na světě.
E-sport se tak postupně dostal i do světa mobilních telefonů. Mezi hry, které se na turnajích nejčastěji hrají, patří například Call of Duty Mobile, PUBG Mobile nebo také Honor of Kings. Odměny, které si týmy odnášejí, se rok od roku také zvyšují a na první příčce se momentálně nachází světový šampionát Honor of Kings World Champion Cup 2020 s pricepoolem v hodnotě 4,5 milionu dolarů.
Profesionální hráči mobilních her se nijak neliší od ostatních hráčů. Několikahodinový trénink je pro ně každodenní záležitost. Kromě výkonných mobilních telefonů používají také herní sluchátka, křesla či brýle.
Gaming na mobilních telefonech se stává čím dál dostupnějším. Nejenže výrobci přicházejí s novými herními telefony, ale těšit nás mohou také skvělé herní tituly. Herní mobily nabízí špičkový výkon, skvělé vybavení a spoustu dalšího.