Obnovit stránku

Mobil a sport: Jak telefon využít při běhu, cyklistice a dalších aktivitách?

Aktualizováno • Autor: Redakce

Mobilní telefony se staly našimi věrnými parťáky v různých aspektech života. Pomáhají nám při hledání inspirace, nakupování, práci a samozřejmě i při volnočasových aktivitách. Takovou aktivitou je třeba sport, při kterém nám telefony a četné aplikace mohou skvěle asistovat. Řeknou nám více o tom, jak si vedeme a kde je případný prostor na zlepšení. Jak tedy využít telefon při sportu a proč je lepší zvolit alespoň střední třídu než ty nejlevnější smartphony?

Mobil a sport, úvod

Mobily a sport – OBSAH

  1. Chytrý telefon se vám při sportu bude hodit
  2. Které senzory pomáhají telefonu zachytit váš výkon?
  3. Kam telefon při sportu umístit?
  4. Užitečné sportovní aplikace
  5. Náročnější podmínky hravě zvládnou odolné telefony
  6. Dezinfekce a čistění telefonu
  7. Proč se vyplatí investovat do lepšího telefonu?

Chytrý telefon se vám při sportu bude hodit

Ať už jsou vaše ambice při sportování jakékoliv, využití různých mobilních aplikací a chytrého telefonu samotného byste měli určitě zvážit. Jeho použití při sportování je mnohem širší než jen na pořizování fotek západu slunce za loukou, kolem které vede vaše oblíbená běžecká trasa. Telefon vás lokalizuje a se získanými daty dokáže pracovat. Čím lepší telefon máte, tím pravděpodobně nabízí více senzorů a jejich preciznější parametry.

Svou aktivitu si do telefonu zaznamenáváte a můžete s ní pracovat dle své potřeby, či ji dokonce předat svým trenérům, poradcům i lékařům. Díky naměřeným hodnotám vás smartphone vyzývá k tomu, abyste se zlepšovali a plnili cíle. Ty mohou být nastaveny aplikací či přímo vámi. Chcete uběhnout 10 kilometrů do 50 minut? Pravidelně běhejte a v aplikaci sledujte, jak se zlepšuje váš čas na kilometr, počet kroků, jejich délka či asymetrie chůze. Stačí si vybrat vhodnou aplikaci, která těmito údaji přispěje do vašeho přehledu.

Co tedy od mobilního telefonu můžete při sportovních aktivitách očekávat?

Které senzory pomáhají telefonu zachytit váš výkon?

Dnešní smartphony jsou vybaveny mnoha senzory, které se starají o měření spousty parametrů. Již dlouhá léta je v mobilních telefonech přítomný čip GPS. Díky němu telefon zaznamenává svou polohu v čase, a tím tedy vypočítává i rychlost. GPS čipu využívají aplikace typu Nike Run Club, Strava apod. pro měření nejen běžeckých výkonů a jejich zákres do mapy. U některých aplikací je trasa zakreslena včetně barevně odlišených rychlostních úseků.

Mimo čistě pohybovou aktivitu se GPS hodí v mnoha dalších situacích a činnostech. Třeba takový geocaching. Nejenom že máte v telefonu přehlednou aplikaci pro tento koníček, ale integrovaná mapa vás k nejbližší „kešce“ snadno dovede. Najít poklad na konkrétním místě už budete muset sami, ale lokalizace vám cestu usnadní. Při pátrání v lesních houštinách se navíc díky tomu jen tak neztratíte.

Mobil a sport, GPS
GPS čip je základní výbavou smartphonů. Spoléhají na něj mapové podklady i spousta dalších aplikací. Zdroj: cleverhiker.com

Senzoru GPS sekunduje užitečný akcelerometr. V telefonu je přítomný nejen k určení natočení telefonu (třeba kvůli přetočení přehrávaného videa), ale zároveň je citlivý na otřesy. K těm dochází často při chůzi, akcelerometr se tedy podílí na měření počtu kroků a ušlé vzdálenosti v aplikacích jako Apple Zdraví či Google Fit. Dalších senzorů se dočkáte u lépe vybavených telefonů. Mezi takové senzory patří třeba senzor na měření vlhkosti vzduchu, barometr aj.

Aby aplikace správně měřily, je třeba jim umožnit plný přístup k těmto senzorům. Např. telefony iPhone již v základu přes aplikaci Zdraví měří nachozené kroky, vystoupaná patra apod. V nastavení pak lze povolit, aby k těmto údajům měly přístup i další nainstalované aplikace. U levnějších mobilů hrozí, že jejich vnitřní senzory patří mezi základní senzory, které nemusí být přesné, a výsledky mohou být zkreslené. Vyplatí se tedy pořídit si telefon spadající minimálně do střední třídy.

Kam telefon při sportu umístit?

Zde samozřejmě záleží na konkrétním sportu. Ani tak ale nemusí existovat vždy jen jedna možnost, kam telefon přichytit či umístit. Velmi záleží na tom, zda očekáváte snadný oční kontakt s telefonem, či spíše bezpečné uschování před deštěm a povětrnostními podmínkami. Výrobci nabízejí různá pouzdra či držáky, které umožní uchytit smartphone pohodlně, aby nikde nepřekážel, a přesto na jeho displej bylo vidět.

Běh

Při nejtradičnější sportovní aktivitě můžete ke svému tělu telefon připevnit hned několika způsoby. Pokud máte jakoukoliv část oděvu s hlubokou či zapínací kapsou, nabízí se možnost umístit telefon tam. Má to však několik nevýhod. Takové uchycení není příliš pevné a pokud není kapsa upnutá, pak vám může telefon nepříjemně poskakovat či dokonce z neuzavřené kapsy vypadnout. Navíc na displej při běhu nevidíte.

Mobil a sport, běh
Běžecké pouzdro na paži telefon zároveň chrání před deštěm. Zdroj: mensjournal.com

Pro pevné upnutí k tělu slouží pouzdro na ruku. Pevné spojení s paží zajistí upínací pásek, který si přesně zapnete na správnou délku. Mobil na ruce ucítíte, ale již nebudou patrné otřesy. Pouzdro na ruce jde případně pootočit, takže na displej pohlédnout můžete, ovšem hodí se to spíše pro rychlý náhled.

Kolo

Cyklisti ocení upevnění telefonu na kolo díky držáku na řídítka. Celou dobu tedy máte o telefonu přehled a snadno vyčtete údaje z displeje. Upevnění je často koncipováno jako zacvaknutí do držáku, takže při opuštění kola nemusíte zdlouhavě telefon odšroubovávat. Stačí vycvaknout. Takové upevnění však skýtá i úskalí. Telefon je při pádu nekrytý a vyčnívá z řídítek ven. To lze řešit připnutím na představec, tedy na část mezi řídítky a rámem kola.

Stejně jako v případě běhu si telefon můžete umístit do kapsy na svém oděvu. Na rám kola si navíc snadno umístíte ještě dodatečnou brašnu. Právě do ní mobil jednoduše vložíte. Na displej se však za jízdy tak lehce nepodíváte. Pro takové účely již slouží kapsy na rám, které jsou voděodolné a displej budete mít na očích. Jednou z nich je vodotěsné pouzdro Swissten.

Fitness

Při fitness může telefon překážet. Pro běh na páse ale můžete využít stejné běžecké pouzdro na ruku jako pro klasický běh. Při dalších cvicích může telefon vadit, navíc by mohlo hrozit jeho poškození. V takových případech se daleko více hodí mít na ruce fitness náramek. Za sympatickou cenu získáte velmi užitečný doplněk, který pohlídá ušlé kroky, spálené kalorie či změří srdeční tep. Ani po odchodu z fitness centra nebo posilovny ho nemusíte z ruky sundavat, ale změří aktivitu celého dne.

Další sporty

Pokud spíše provozujete sporty jako tenis, plavání, jógu či lyžování, stále ze svých aktivit můžete získávat užitečná data. Pokud nelze použít telefon, jde ho zastoupit užitečným doplňkem, jakým jsou třeba chytré hodinky. Pokud máte telefon spolupracující s hodinkami a chytrými náramky jako Apple Watch, Garmin či Fitbit, stačí mít při sportu na zápěstí smartwatch a data se sesynchronizují s vaším smartphonem. Hodinky určité značky jsou často nejlépe kompatibilní s mobilem stejného výrobce. Také u nich platí, že dražší hodinky mají více senzorů a měří třeba EKG.

Některé levné fitness náramky, jako je třeba Mi Smart Band 6, jsou praktické, ale nečekejte od nich GPS funkcionalitu. Hodinky Samsung Galaxy Watch 4 se s nejnovějším systémem konečně zpřístupnily mobilním platbám přes NFC. Dražší chytré hodinky zvládnou měřit i velmi důležité okysličení krve.

Mobil a sport, smartwatch
Chytré hodinky jsou na běh ideální. Nezabírají místo a snadno je upevníte. Zdroj: tomsguide.com

Chytré hodinky bývají často voděodolné, a pokud to výrobce garantuje, lze je mít nasazeny při plavání. Ty kvalitnější pak dokáží přesně měřit pohyby těla a určit počet uplavaných bazénů. Telefon pak již ukáže, jakou vzdálenost jste uplavali, jakou rychlostí a změří i tempo a spálené kalorie. Pokud to hodinky umožňují, lze si ve sportovních výsledcích zobrazit i tepovou frekvenci.

i Na kompatibilitu s chytrými hodinkami se dívejte již při výběru mobilního telefonu. Dražší telefony obvykle nemají problémy a spojí se s většinou chytrých hodinek na trhu. Apple Watch však vždy spojíte pouze s iPhonem – více v článku Apple Watch a Android: Jaké jsou možnosti?

Užitečné sportovní aplikace

Řekli jsme si tedy, jak jsou moderní telefony připraveny poprat se s měřením našich sportovních výkonů. Nyní je třeba vybrat si ideální aplikaci, která změří to, co se po ní žádá. Takových aplikací je plný Google Play Store a Apple AppStore. Které aplikace doporučujeme? 

Strava

Aplikace na měření běžeckých a cyklistických výkonů. Jde o intuitivní aplikaci, která výsledky prezentuje v líbivé formě. Je to zároveň sociální síť, takže můžete své výsledky sdílet s dalšími uživateli. Tzv. Heat mapy zobrazují vytíženost běžeckých tras v okolí a velkou motivací pro uživatele je zobrazení úseků, které byly zdolány za určitý čas. Vy tak můžete soupeřit s ostatními, zda zvládnete daný úsek zdolat rychleji. Ke stažení pro iPhone a Android.

Mobil a sport, aplikace Strava
Aplikace Strava je kromě iOS a Androidu podporována i chytrými hodinkami Apple Watch. Zdroj: businessinsider.com

Nike Run Club

Stejnojmenný výrobce oblečení vydal aplikaci čistě pro běžce. Ti zde najdou již předpřipravené tréninky podle času a vzdálenosti. Běžec je tak lépe motivován. Mapa vašeho běhu je vyvedena barevně podle toho, jak rychle jste danou část trasy uběhli. K běhu můžete přiřadit konkrétní boty Nike. Ke stažení pro iPhone a Android.

Nike Training Club

Tato aplikace se zaměřuje na indoor cvičení. To probíhá v předem připravených tréninkových plánech na 4 až 6 týdnů. Můžete si vybrat plán na zeštíhlení postavy, zpevnění těla či zlepšení celkové kondice. Cvičení v aplikaci jsou bezplatná, může si je tedy vyzkoušet každý. Aplikace motivuje k plnění cílů pěkně vyvedenými medailemi a trofejemi. Součástí je také podcast nazvaný Trained, kde jsou rozhovory s odborníky ze světa fitness. Ke stažení pro iPhone a Android.

Fitify

Aplikace od českých vývojářů je ideální k posilování v domácím prostředí i v posilovně. Zaměřuje se na tréninky s vlastní vahou, ale také s doplňky jako kettlebell, medicinbal, činky, hrazda aj. Aplikace vás cvičením provede i bez připojení k internetu a instruovat vás může hlasový trenér. Tréninků je k dispozici opravdu hodně a jsou zaměřeny od posílení těla přes hubnutí až po zahřátí a uvolnění zad a krku. Ke stažení pro iPhone, Android a Huawei.

Mobil a sport, aplikace Fitify
Česká aplikace Fitify je ke stažení pro iPhony, Android, Apple Watch i telefony Huawei. Zdroj: gofitify.com

Adidas Running App Runtastic

Populární aplikace od firmy Adidas je Runtastic Running App. Sdružuje komunitu běžců, kteří mohou své výkony porovnávat a zapojovat se do plnění společných cílů. Mimo běh je aplikace vhodná také pro cyklistiku, jógu a hiking. Díky virtuálním závodům můžete stanout proti ostatním z celého světa. Aplikace spolupracuje s dalšími fitness aplikacemi, kterými jsou třeba Suunto, Garmin Connect, Zwift a další. Ke stažení pro iPhone a Android.

Mezi další aplikace patří mezi cyklisty oblíbená Trailforks, jakožto databáze trailů. A aplikace, která doslova může zachránit život a spoléhá na lokalizaci polohy, má jméno Záchranka. Snadno si přivoláte pomoc a sdělíte záchranářům přesnou pozici i uprostřed lesa. Vhod přijdou i pokyny na poskytnutí první pomoci. A vždy se hodí předinstalovaný webový prohlížeč, který pomůže najít další tipy na aplikace a potřebné informace.

i

Náročnější podmínky hravě zvládnou odolné telefony

Pro účely drsnějšího zacházení jsou na trhu odolné telefony. Především je ocení lidé pracující v drsných podmínkách, protože na sport jsou příliš těžké. Telefon, který je zamýšlený jako vysoce odolný, poznáte snadno. Jeho váha se zřejmě nedostane pod 180 gramů, tělo je pogumováno a záslepky kryjí citlivá místa jako konektor pro nabíjení či 3,5mm jack. Pokud máte v úmyslu si takový telefon brát s sebou na běhání, které pohodlně přežije i při prudkém lijáku, zátěž bude znatelná.

Mobil a sport, odolný telefon
Odolné telefony jsou vzhledem ke svému opancéřování velké a těžké. Odolnost proti vodě a prachu ale nabízí i mnohem kompaktnější telefony. Zdroj: techacute.com

I při umístění do pouzdra na ruku nebude sportování s takovou zátěží ideální. Při jízdě na kole toto však nemusí vadit. Oproti tomu menší a levnější odolný telefon již nemusí splňovat požadavky pro bezproblémové přežití v dešti či potu a jeho senzory nebudou tak kvalitní. Pokud ale nechcete nevzhledný a těžký odolný telefon, spousta lepších smartphonů již snese vodu a prach díky odolnosti IP68 nebo IP67. Stačí si pro jistotu pořídit ochranné pouzdro či rovnou vodotěsný obal. Při sportu vás nebudou táhnout dolů a poskytnou skvělý hardware pro přesné měření.

Dezinfekce a čistění telefonu

Na trhu najdeme několik prostředků, které se přesně zaměřují na čistění mobilních telefonů, aniž by jejich povrch jakkoli dráždily či porušovaly ochranné vrstvy displejů. Některé mobilní telefony totiž mají z výroby aplikovány vrstvy pro minimalizaci otisků prstů či přítomnost vody. Při nesprávné volbě čisticího prostředku může dojít k jejich znehodnocení. Proto byste měli volit ověřené prostředky. Existují třeba osvědčené sterilizátory a utěrky z mikrovlákna. S údržbou odolného telefonu se ještě pojí záruční i pozáruční servis.

Mobil a sport, dezinfekce telefonu
Displej nejlépe ošetříte utěrkou z mikrovlákna. Zdroj: cnet.com

Někteří výrobci jsou připraveni dokázat kvality svého výrobku tím, že na něj poskytují extra záruku. Takovým výrobcem je třeba ScreenShield vyrábějící ochranné folie a skla. Jiní volí možnost jedné bezplatné opravy poškozeného displeje, k jehož poškození došlo při běžném používání. Aktuálně toto nabízí Evolveo u svého modelu StrongPhone G5.

Levnější mobilní telefony nemusí nutně nabízet tak pokročilé možnosti záruky a nemusí na ně být ani dostupné veškeré náhradní díly. Proto v případě levnějšího telefonu spíše dříve dojde k situaci, kdy se začnete poohlížet po novém. Vyšší cena dražšího mobilu je tedy leckdy kompenzována tím, že vám takový mobil vydrží déle.

i Jak vyčistit telefon zvenčí i zevnitř 

Sportování, chytrý telefon a chytré hodinky tedy jednoznačně patří k sobě. Ať už jste profesionál, či rekreační sportovec, statistiky vašich sportovních výkonů vám jistě přijdou vhod a mohou pomoci zaměřit se na konkrétní zlepšení. Aby vás navíc telefon nijak neomezoval, vybírat můžete ze široké nabídky držáků, pouzder a jiného příslušenství.

Proč se vyplatí investovat do lepšího telefonu?

Většina moderních smartphonů nabízí základní senzory a čidla určená k zachycení sportovního výkonu. Pokud však chcete mít jistotu, že sportovní aplikace poběží bez záseků a budou spolehlivě měřit i na pozadí, dostane se vám spolehlivých senzorů a telefon nabídne kvalitní odolnost IP67 či IP68, poohlédněte se po telefonu alespoň ve střední třídě. Věřte, že investované peníze navíc vám zajistí méně nervů a uspoří problémy s výběrem chytrých hodinek či náramků. Bude totiž kompatibilní s většinou z nich.

Mobil a sport, fitness a telefon
Investice do lepšího telefonu se vyplatí všem sportovcům bez rozdílu. Zdroj: gadgethacks.com

Lepší telefon vám zkrátka bude spolehlivějším parťákem. Stejně jako vyšší investice do sportovního trenéra vám pravděpodobně přinese komplexnější péči při vašem cvičení, telefon střední třídy díky kvalitnějšímu procesoru, vyšší operační paměti, odolnější konstrukci a kvalitnějšímu servisu udělá o řád lepší službu. Také doporučujeme ověřit si předem kompatibilitu s vyhlédnutými chytrými hodinkami. Některé z nich totiž podporují všechny funkce pouze se smartphonem stejné značky.

i Mohlo by vás zajímat

Nejlepšími asistenty při sportu jsou odolný mobilní telefon, kvalitní pouzdro, chytré hodinky a ta nejlepší mobilní aplikace. Teprve potom se o své aktivitě dozvíte nejvíce užitečných informací.

P-DC1-WEB09