Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Jak se zchladit? Pomůže mobilní klimatizace i ochlazovač

• Autor: Redakce

Určitě to znáte. Je pařák: vy se potíte v MHDčku a těšíte se domů. Odemknete, vejdete dovnitř a rázem dostanete pecku. Místo toho, abyste přišli do příjemně vychlazené místnosti, máte doma snad větší horko než venku. Pootevíráte všechna okna v naději příjemného vánku, ale celou situaci snad ještě zhoršíte. V tu chvíli vás napadne, že by bylo skvělé mít klimatizaci. Vzápětí to vetujete pochybovačnými dotazy: není to zbytečné a drahé? Nestačil by větráček?

Ventilátor

Jak se zchladit - OBSAH

 1. Mobilní klimatizace - jak funguje?
 2. Vhodná klimatizace do bytu
 3. Co snižuje výkon mobilní klimatizace?
 4. Jak funguje ochlazovač vzduchu?
 5. Jak rozeznat klimatizaci od ochlazovače vzduchu?
 6. Klimatizace vs. ochlazovače – co si tedy vybrat?

Pokud se chcete chvilkově trochu zchladit například při sledování televize, není ventilátor špatnou volbou. Ale na vychlazení celé místnosti zkrátka nestačí. Jestli chcete přijít domů a libovat si, že máte v obydlí naprosto komfortní teplotu, je klimatizace doopravdy ideálním řešením. Ovšem instalace vnitřní a vnější jednotky splitové klimatizace je často nákladná a ne zrovna vhodná záležitost do každého domu či bytu. Pokud si nechcete nechat vrtat do zdi a složitě vést kabely a trubky, které obě jednotky spojí, ideálním řešením je mobilní klimatizace nebo ochlazovač vzduchu. V čem se liší a jaké jsou jejich silné a slabé stránky, si přečtete v našem článku.

Mobilní klimatizace – jak funguje?

Možná vám na první pohled přijde, že klimatizace zkrátka jenom fouká studený vzduch jako ventilátor, ale není to tak jednoduché. Zařízení nasaje vzduch z místnosti, jeho část potom ochladí, vyfoukne zpátky do místnosti a zbytek putuje odvodní hadicí ven. Pokud vás zajímá mobilní klimatizace do bytu bez hadice nebo zkrátka klimatizace bez vývodu, tak vás musíme zklamat. Taková zatím bohužel neexistuje. 

i Další tipy na to, jak přežít horké letní dny, jsme pro vás připravili v článku Jak ochladit byt (NÁVOD)

Vhodná klimatizace do bytu

Jak poznáte, které zařízení je ideální právě pro vás? Ať už hledáte klimatizaci do bytu nebo do domu, soustřeďte se na výkon přenosné klimatizace a na plochu, kterou je schopna vychladit. Všímejte si také označení BTU, což je v anglické soustavě jednotka pro chladicí výkon. Někdy se uvádí i výkon ve wattech či kilowattech. V přepočtu je 1 kW zhruba 3 412 BTU. K dostání jsou klimatizace v rozmezí 7 000 až 12 000 BTU. Obecně platí, že vyšší výkon (12 000 BTU – cca 3,5 kW) je pro dostatečné ochlazení místnosti spolehlivější. Funkčnost klimatizace totiž většina uživatelů snižuje častými chybami při používání.

Mobilní klimatizace
Mobilní klimatizace je zajímavým řešením chlazení i do menšího bytu.

Co snižuje výkon mobilní klimatizace?

Největším prohřeškem je prosté vystrčení vývodní hadice od klimatizace z okna nebo dveří. Trubice má průměr kolem 13 až 15 cm, takže si představte, jak moc musí být okno či dveře otevřené, aby jím prošla. Tím pádem chladný vzduch uniká ven a dovnitř se dostává vzduch horký, což rapidně snižuje efektivnost zařízení.

Pokud nechcete vyvrtat otvor do zdi či skla, a tím snížit mobilitu klimatizace, mohou vám pomoci těsnění a nejrůznější sady, které ztrátu efektivity pomáhají snížit.

i Jaké jsou momentálně nejlepší mobilní klimatizace na trhu? Odpovědi najdete v našem přehledovém článku Nejlepší klimatizace 2020.

Také není zrovna vhodné hadici příliš natahovat a zkrucovat. Dochází totiž nejen ke snížení tlaku, ale i ke zhoršení proudění vzduchu. To může zapříčinit i fatální poškození kompresoru.

Další faktor, který narušuje výkon, je bezpochyby nedostatek prostoru kolem mobilní klimatizace. Pokud ji vměstnáte ke zdi mezi nábytek a necháte ji obestavěnou, opět to omezí proudění vzduchu.

Těsnění mobilní klimatizace
Největším problémem mobilních klimatizací je nutnost odvodu horkého vzduchu pryč z místnosti.

Jak funguje ochlazovač vzduchu?

Ochlazovače pracují na podobném principu jako klimatizace, ale odpařenou vodu vyfukují společně s chladným vzduchem zpátky do místnosti. Zde během pár desítek minut rapidně stoupá vlhkost, a jakmile dosáhne maxima, zařízení se vypne. Není totiž schopno z filtru dostat další vodu. To v praxi znamená, že vlastně nemůžete naplno regulovat, o kolik ve vašem bytě klesne teplota. Zařízení zkrátka v jednu chvíli přestane pracovat a vy musíte počkat, až klesne vlhkost vzduchu.

Na druhou stranu jsou ochlazovače finančně dostupnější než mobilní klimatizace. Navíc nemusíte řešit vývodní hadici. Zvlhčování vzduchu může být i užitečné v prašném a příliš suchém prostředí. Jen se to nesmí přehánět kvůli zdraví a tvorbě plísní. Pokud je vaše obydlí k plísním náchylné, ochlazovač vzduchu nedoporučujeme. 

i Další tipy na to, jak se zchladit, najdete v našem článku Jak si užít horké letní dny. Pomůže třeba domácí zmrzka nebo ledově vychlazená limonáda. 

Jak rozeznat klimatizaci od ochlazovače vzduchu?

Ať už se rozhodnete pro koupi klimatizace nebo ochlazovače vzduchu, štítky označující typ produktu se mohou občas mýlit. Abyste si byli 100% jistí, že kupujete klimatizaci, a ne ochlazovač vzduchu (nebo naopak), sledujte údaje o chladivu. To v sobě ukrývá každá klimatizace. Pokud o něm zmínku nenajdete, jde právě o ochlazovač vzduchu. Často se s těmito případy setkáte například v hypermarketech, kde prodávají klimatizace za výhodnou cenu, ale ve skutečnosti se jedná o (ne)úmyslnou chybu v názvu.

Ochlazovače můžete postavit prakticky kamkoliv. Jen si dávejte pozor v místnostech se zvýšenou vlhkostí, ochlazovač ji ještě o něco zvýší.

Klimatizace vs. ochlazovače – co si tedy vybrat?

Pokud máte v plánu chladit svůj domov v podstatě každý den, zvolte klimatizaci. Je účinnější, výkonnější, a navíc vzduch odvlhčuje, což je vhodné hlavně pro ty, kteří bojují s vlhkostí.

Ochlazovače vzduchu se hodí coby nárazové řešení občasných tropických teplot. Nejsou vhodné pro každodenní úpravu teploty ve vašem obydlí.

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, které zařízení by pro vás bylo nejvhodnější, sepsali jsme výhody a nevýhody obou technických vymožeností. 

Výhody a nevýhody mobilní klimatizace

 • Velká efektivita chlazení
 • Odvlhčování
 • Vhodná pro dlouhodobé používání
 • Větší hlučnost
 • Nutnost umístění vývodní hadice
 • Vyšší pořizovací cena
Ochlazovač vzduchu
Ochlazovač funguje na principu zvlčování vzduchu. Vlhčí vzduch působí chladnějším dojmem a je příjemnější.

Výhody a nevýhody ochlazovače vzduchu

 • Nižší hlučnost
 • Nižší pořizovací náklady
 • Žádná vývodní hadice
 • Omezená efektivita ochlazování
 • Nadměrné zvlhčování vzduchu
 • Nevhodná pro dlouhodobé používání
i Mohlo by vás zajímat

Jak ochladit byt? Tipy na nejlepší modely

i

Nejlepší ochlazovače

i

Nejlepší mobilní klimatizace

To, jaký typ chlazení si nakonec vyberete, zda klimatizaci nebo jen ochlazovač vzduchu, závisí na řadě faktorů. Kromě jiného jsou to vaše teplotní proference, neméně podstatné jsou i dispozice bytu, potenciální rizika vzniku plísně a vůbec prostor, který potřebujete ochladit. V obou případech se jedná o velmi funkční a dostupná řešení, které vám v letních parnech přinesou kýžené ochlazení. 

P-DC1-WEB27