Obnovit stránku

Jak se zchladit? Pomůže mobilní klimatizace i ochlazovač

• Autor: Redakce

Určitě to znáte. Je pařák: vy se potíte v MHDčku a těšíte se domů. Odemknete, vejdete dovnitř a rázem dostanete pecku. Místo toho, abyste přišli do příjemně vychlazené místnosti, máte doma snad větší horko než venku. Pootevíráte všechna okna v naději příjemného vánku, ale celou situaci snad ještě zhoršíte. V tu chvíli vás napadne, že by bylo skvělé mít klimatizaci nebo alespoň ochlazovač vzduchu. Jak se jednotlivé druhy chlazení liší a jak vybrat klimatizaci či ochlazovač přesně na míru vašim potřebám?

Ventilátor

Jak se zchladit - OBSAH

 1. Když toužíte po příjemném ochlazení
 2. Nástěnná klimatizace pro náročné
 3. Mobilní klimatizace  a její využití
 4. Jak funguje ochlazovač vzduchu?

Když toužíte po příjemném ochlazení

Pokud se chcete chvilkově trochu zchladit například při sledování televize, možná vám postačí klasický ventilátor. Ale na vychlazení celé místnosti zkrátka nestačí. Jestli chcete přijít domů a libovat si, že máte v obydlí naprosto komfortní teplotu, je ochlazovač vzduchu či klimatizace v bytě doopravdy ideálním řešením. V čem se liší, jaké jsou jejich silné a slabé stránky a jakou klimatizaci či ochlazovač vybrat?

Nástěnná klimatizace pro náročné

Vyžadujete chlazení celého domu či bytu na profesionální úrovni? Řešením pro vás může být nástěnná neboli splitová klimatizace. Musíte však počítat s tím, že instalace vnitřní a vnější jednotky splitové neboli nástěnné klimatizace je často nákladná a ne zrovna vhodná záležitost do každého domu či bytu. 

i Jak vybrat nástěnnou klimatizaci? Určitě vám poradí náš přehledný průvodce výběrem.

Decentnější variantou může být klimatizace bez venkovní jednotky, u které k výměně vzduchu slouží pouze dva nenápadné výdechy pro nasávací a vypouštěcí trubici. I zde je však nutné počítat se stavebními úpravami pro instalaci vnitřní jednotky, trubic vedoucích zdí a vnějších výdechů.

Nástěnná klimatizace
Nástěnná klimatizace vám zaručí dokonalé chlazení vaší domácnosti.

Výhody a nevýhody nástěnné klimatizace

 • Vysoký chladicí výkon
 • Nepletou se v prostoru
 • Široký výběr designů 
 • Fungují i jako topení
 • Nezbytnost stavebních úprav
 • Větší rozměry
 • Pevné umístění

Mobilní klimatizace a její využití

Pokud si nechcete nechat vrtat do zdi a složitě vést kabely a trubky, ideálním řešením je mobilní klimatizace. Možná vám na první pohled přijde, že klimatizace zkrátka jenom fouká studený vzduch jako ventilátor, ale není to tak jednoduché. Zařízení nasaje vzduch z místnosti, jeho část potom ochladí, vyfoukne zpátky do místnosti a zbytek putuje odvodní hadicí ven.

i Chcete si pořídit mobilní klimatizaci? S výběrem vám poradí náš článek: Jak vybrat mobilní klimatizaci.

Jestliže vás zajímá mobilní klimatizace do bytu bez hadice nebo zkrátka klimatizace bez vývodu, tak vás musíme zklamat. Taková zatím bohužel neexistuje.

Mobilní klimatizace
Mobilní klimatizace je zajímavým řešením chlazení i do menšího bytu.

Výhody a nevýhody mobilní klimatizace

 • Velká efektivita chlazení
 • Odvlhčování
 • Vhodná pro dlouhodobé používání
 • Větší hlučnost
 • Nutnost umístění vývodní hadice
i Užitečné tipy na to, jak přežít horké letní dny, jsme pro vás připravili v článku Jak ochladit byt (NÁVOD)

Jak vybrat klimatizaci do bytu?

Jak poznáte, jakou klimatizaci zvolit? Ať už hledáte klimatizaci do bytu nebo do domu, nehleďte jen na to, kolik stojí klimatizace, ale soustřeďte se na výkon a na plochu, kterou je schopna vychladit, i na užitečné funkce klimatizace.

Všímejte si také označení BTU, což je v anglické soustavě jednotka pro chladicí výkon. Někdy se uvádí i výkon ve wattech či kilowattech. V přepočtu je 1 kW zhruba 3 412 BTU. K dostání jsou klimatizace v rozmezí 7 000 až 12 000 BTU. Obecně platí, že vyšší výkon (12 000 BTU – cca 3,5 kW) je pro dostatečné ochlazení místnosti spolehlivější. Funkčnost klimatizace totiž většina uživatelů snižuje častými chybami při používání.

Co snižuje výkon mobilní klimatizace?

Největším prohřeškem je prosté vystrčení vývodní hadice od klimatizace z okna nebo dveří. Trubice má průměr kolem 13 až 15 cm, takže si představte, jak moc musí být okno či dveře otevřené, aby jím prošla. Tím pádem chladný vzduch uniká ven a dovnitř se dostává vzduch horký, což rapidně snižuje efektivnost zařízení.

Pokud nechcete vyvrtat otvor do zdi či skla, a tím snížit mobilitu klimatizace, mohou vám pomoci těsnění a nejrůznější sady, které ztrátu efektivity pomáhají snížit.

Také není zrovna vhodné hadici příliš natahovat a zkrucovat. Dochází totiž nejen ke snížení tlaku, ale i ke zhoršení proudění vzduchu. To může zapříčinit i fatální poškození kompresoru.

Další faktor, který narušuje výkon, je bezpochyby nedostatek prostoru kolem mobilní klimatizace. Pokud ji vměstnáte ke zdi mezi nábytek a necháte ji obestavěnou, opět to omezí proudění vzduchu.

Jak funguje ochlazovač vzduchu?

Ochlazovače vzduchu pracují na podobném principu jako klimatizace, ale odpařenou vodu vyfukují společně s chladným vzduchem zpátky do místnosti. Zde během pár desítek minut rapidně stoupá vlhkost, a jakmile dosáhne maxima, zařízení se vypne. Není totiž schopno z filtru dostat další vodu. To v praxi znamená, že vlastně nemůžete naplno regulovat, o kolik ve vašem bytě klesne teplota. Zařízení zkrátka v jednu chvíli přestane pracovat a vy musíte počkat, až klesne vlhkost vzduchu.

Na druhou stranu jsou ochlazovače finančně dostupnější než mobilní klimatizace. Navíc nemusíte řešit vývodní hadici. Zvlhčování vzduchu může být i užitečné v prašném a příliš suchém prostředí. Jen se to nesmí přehánět kvůli zdraví a tvorbě plísní. Pokud je vaše obydlí k plísním náchylné, ochlazovač vzduchu nedoporučujeme. 

Ochlazovače můžete postavit prakticky kamkoliv. Jen si dávejte pozor v místnostech se zvýšenou vlhkostí, ochlazovač ji ještě o něco zvýší.

Výhody a nevýhody ochlazovače vzduchu

 • Nižší hlučnost
 • Nižší pořizovací náklady
 • Žádná vývodní hadice
 • Omezená efektivita ochlazování
 • Nadměrné zvlhčování vzduchu
 • Nevhodná pro dlouhodobé používání
i Další tipy na to, jak se zchladit, najdete v našem článku Jak si užít horké letní dny. Pomůže třeba domácí zmrzka nebo ledově vychlazená limonáda. 

Rozdíly mezi klimatizací a ochlazovačem vzduchu

Ať už se rozhodnete pro koupi klimatizace nebo ochlazovače vzduchu, štítky označující typ produktu se mohou občas mýlit. Abyste si byli 100% jistí, že kupujete klimatizaci, a ne ochlazovač vzduchu (nebo naopak), sledujte údaje o chladivu. To v sobě ukrývá každá klimatizace. Pokud o něm zmínku nenajdete, jde právě o ochlazovač vzduchu. Často se s těmito případy setkáte například v hypermarketech, kde prodávají klimatizace za výhodnou cenu, ale ve skutečnosti se jedná o (ne)úmyslnou chybu v názvu.

Klimatizace vs. ochlazovače – co si tedy vybrat?

 • Pokud máte v plánu chladit svůj domov v podstatě každý den, zvolte klimatizaci. Je účinnější, výkonnější, a navíc vzduch odvlhčuje, což je vhodné hlavně pro ty, kteří bojují s vlhkostí.

 • Ochlazovače vzduchu se hodí coby nárazové řešení občasných tropických teplot. Nejsou vhodné pro každodenní úpravu teploty ve vašem obydlí.

 • Také není zrovna vhodné hadici příliš natahovat a zkrucovat. Dochází totiž nejen ke snížení tlaku, ale i ke zhoršení proudění vzduchu. To může zapříčinit i fatální poškození kompresoru.

Jak ochladit byt? Tipy na nejlepší modely

i

Nejlepší ochlazovače

i

Nejlepší mobilní klimatizace

To, jaký typ chlazení si nakonec vyberete, zda klimatizaci nebo jen ochlazovač vzduchu, závisí na řadě faktorů. Kromě jiného jsou to vaše teplotní preference, neméně podstatné jsou i dispozice bytu, potenciální rizika vzniku plísně a vůbec prostor, který potřebujete ochladit. V obou případech se jedná o velmi funkční a dostupná řešení, které vám v letních parnech přinesou kýžené ochlazení. 

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB01