Nejrozšířenější operační systém Android je oblíbený mimo jiné pro obrovské možnosti personalizace. Mobily s Androidem ale musí splňovat v porovnání s iOS vyšší nároky na hardware i baterii. Jak se mezi sebou liší jednotlivé verze tohoto populárního OS
a jak si mezi telefony s Androidem vybrat?
Operační systém Android je ve vývoji už několik let, a tak není divu, že jeho verzí je celá řada. V ideálním případě chcete, aby měl váš telefon Android co nejnovější. Dočkáte se u něj totiž nejdelší podpory.
Android 13
U Android 13 jde především o důraz na lepší soukromí uživatele a lepší přehled. Vylepšení se dočkalo ale i několik systémových prvků a celkový vzhled. Například aplikacím můžete nyní přidělovat různé přístupy, podle vašich preferencí. Vzhled systému lze ještě více přizpůsobit.
Celkově se jedná o příjemný update.
Android 12 přišel ve jménu přepracovaného rozhraní. Systém automaticky upraví celé barevné schéma podle vaší tapety a celkově také klade větší důraz na personalizaci. Přepracováno bylo z důvodu přehlednosti i nastavení. Z nových funkcí můžeme zmínit třeba nativní posuvný
screenshot a spoustu dalších maličkostí pro větší pohodlí.
Android 11
Android 11 byla aktualizace, která uživatelům tohoto operačního systému přinesla hodně „Quality of Life“ vylepšení. Nejednalo se tedy přímo o funkce, které by přetvořily průmysl, ale spíše o maličkosti, které celkově zlepšily uživatelský požitek. Bylo to například integrované
nahrávání obrazovky nebo lepší kontrola nad médii.
Android 10
Desátá verze operačního systému Android s sebou přinesla několik nových prvků, mezi které patří tmavý režim šetřící oči i baterii, přepracované ovládání pomocí gest, chytré návrhy při příchozí zprávě nebo automaticky vytvářené titulky pro jakékoliv video. Samozřejmostí je u
Android 10 nativní podpora pro ohebné telefony.
Pie (9.0)
Mobilní telefony s Androidem Pie nepřinesly nějaké zásadní změny. Android Pie ve větší míře používal zaoblení rohů, přepracované bylo i menu rychlých nastavení. Volitelně bylo možné aktivovat ovládání gesty, změnit se daly také způsoby přepínání mezi aplikacemi. Celkově šlo o
několik změn, které přinášely lepší uživatelský zážitek.
V minulosti byly Android verze pojmenovávané podle sladkostí, jako např. Nougat, Marshmallow, nebo Oreo. Dnes jsou verze pro lepší orientaci označované pouze číslem.
Telefony s čistým Androidem, neboli bez nástavby
Telefony s čistým Androidem nabízí operační systém Android v jeho nejjednodušší a nejzákladnější podobě, a to bez jakýchkoliv přidaných grafických rozhraní či funkcí, které se v nástavbách jednotlivých výrobců objevují.
i
S čistým Androidem je úzce spojen také program Android One. Telefony zařazené do tohoto programu se zavazují k využívání čistého Androidu bez úprav, díky čemuž od Googlu dostávají přednostní aktualizace operačního systému.
Vybíráme Android telefony aneb na co se zaměřit?
Android telefony mají spoustu parametrů a každý výrobce preferuje něco trochu jiného. Podle čeho vybírat?
Velikost displeje
Velikost displeje má zásadní vliv na to, jak se bude telefon používat. Menší úhlopříčky se dají snadno ovládat jednou rukou a vejdou se do kapsy, větší však nabízí lepší požitek z multimédií a jsou lepší pro multitasking.
4–5" displej je pro telefon Android dnes již poměrně raritou. Dá se však snadno ovládat jednou rukou.
5–5,5" displej je skvělý na sledování videí a brouzdání na webu. 5,5" Android je stále vcelku kompaktní.
5,5–5,9" telefony mají ideální displej pro multimédia, internet i práci. Perfektní, chcete-li menší vlajkovku.
6" a více jsou v dnešní době standardem. Díky čím dál užším rámečkům se stále vejdou pohodlně do ruky.
Každý rok se u telefonů zásadně zmenšují rámečky. Výrobci tak dosahují čím dál většího displeje, přičemž telefon samotný má téměř stejné rozměry.
Operační paměť (RAM)
Operační paměť je tou nejrychlejší pamětí v telefonu. Všechny aplikace ji potřebují pro svou správnou funkci a jejich nároky se stále zvyšují. Zde se tedy při výběru hodí uplatnit jednoduché pravidlo čím více, tím lépe.
Do 3 GB RAM je v dnešní době absolutní minimum. Telefony nižší třídy s nimi zvládnou základní úkony.
4–8 GB RAM představuje zlatou střední cestu. Takový telefon s Androidem už zvládne i hry a multitasking.
12–16 GB RAM mají především vlajkové lodě. Hravě si poradí s jakýmkoliv úkolem včetně náročných her.
Hledáte nejlepší Android telefon? Podívejte se na naše recenze a zjistěte, který u uživatelů vyhrává. Díky tomu si můžete snadno udělat přehled o tom nejlepším.
Jaká velikost úložiště je pro telefony s Androidem optimální?
Telefony s Androidem mají obvykle vnitřní paměť mezi 16 až 256GB, ze které však část zabírá samotný OS. Ty nejlepší modely pak nabízí i 512GB varianty, případně možnost rozšíření úložiště o paměťovou kartu.
32GB úložiště a menší se hodí pro nenáročné uživatele. Postačí jen na pár aplikací, fotek nebo písniček.
64–128GB úložiště už pojme docela dost dat. Takový Android telefon nabízí skvělý poměr cena/výkon.
256GB úložiště a větší je vhodné pro nejnáročnější uživatele, kteří hodně natáčí a fotí ve vysoké kvalitě.
Pokud plánujete s vlajkovým modelem hodně fotit a záleží vám na kvalitě, kapacitu úložiště ani neřešte a rovnou počítejte s SD kartou. Bezztrátový formát RAW může mít u telefonů s větším rozlišením i okolo 100 MB na fotku, a tak by vám místo na telefonu stejně brzy
došlo.
Fotoaparát
Fotoaparát je pro mnohé tou nejdůležitější částí telefonu. Doporučujeme nehledět jen na rozlišení, protože telefon s 12Mpx snímačem může v kvalitě porazit 108Mpx. Ty nejlepší mobily se dnes dají srovnávat s kompakty.
Rozlišení snímače od 12 Mpx už nabídne leckterý mobil Android a pořídíte s ním kvalitní snímky. Dobrá přední kamera pak má taky alespoň 12 Mpx. Výsledná kvalita fotografií se odvíjí i od optické kvality objektivu.
Maximální světelnost objektivu určuje, kolik světla projde optikou a dopadne na snímač. Lepší světelnost ve zkratce značí lepší fotky ve tmě. Ty nejlepší Android telefony se chlubí světelností f/1,7 a nižší.
Optická stabilizace obrazu pomocí optiky nebo posuvem snímače stabilizuje snímky i video. Pokud to s focením myslíte vážně, váš telefon s Androidem by měl optickou stabilizaci rozhodně mít.
Softwarová stabilizace obrazu funguje na principu zvyšování citlivosti ISO. Dosáhnete tak ostřejší fotky, ale není natolik účinná jako optická stabilizace a můžete se setkat se sníženou kvalitou obrazu.
Vícenásobný fotoaparát dokáže urychlit ostření, zvýšit světelnost, měnit oblast ostření až po zachycení snímku a nastavovat hloubku ostrosti. Speciální teleobjektivy pak poskytují bezztrátový optický zoom.
i
Chcete mobil Android se skvělým fotoaparátem? Zkuste naši nabídku fotomobilů.
Telefon s Androidem jako designovka
Kromě plastového těla seženete Android telefon v hliníku nebo s kombinovaným tělem. Prémiově vypadá sklo.
Kovové (hliníkové) tělo je velmi elegantní a mají ho hlavně mobily Android střední, vyšší a prémiové třídy.
Kombinované tělo tvoří kovový rám s levnějším zadním a někdy i předním panelem vyrobeným z plastu.
Skleněná záda jsou čím dál více populární. Nejsou tak drahá a telefonu dodávají vskutku luxusní vzhled.
Užitečné funkce pro každý mobil s Androidem
Kromě hlavních parametrů má každý mobil s Androidem několik funkcí navíc, kterými se chce lišit od konkurence.
Čtečka otisků prstů slouží pro odemknutí telefonu či k přístupu do aplikací. Bývá na těle nebo v displeji.
Dual SIM umožní využít Android mobil se dvěma SIM kartami. Jedna může být pracovní, druhá osobní.
USB OTG umožní přes redukci připojit flashdisk nebo externí disk pro rychlý přenos dat.
Notifikační dioda bliká, pokud máte nepřečtené zprávy, nepřijaté hovory a další nepřečtené notifikace.
NFC je třeba například k bezkontaktnímu placení mobilním telefonem s pomocí služby Google Pay.
FaceID neboli odemykání telefonu obličejem se v poslední době stává stále více časté. Jedná se o další bezpečnostní prvek, který vedle čtečky otisků prstů funguje velmi dobře.
Bezdrátové nabíjení není ještě úplně běžné, ale výrobci ho neustále posouvají vpřed. Do budoucna by bezdrátové nabíjení mohlo zcela nahradit to drátové.
Stále váháte, jaký mobil s Androidem vybrat? Zkuste našeho průvodce Jak vybrat mobil.
Android mobily mají mnohé přednosti ověřené již nespočtem spokojených uživatelů. Operační systém Google android je zcela zdarma. Zároveň je to systém velmi flexibilní. Obrovské množství aplikací vám umožní telefon přizpůsobit vašim potřebám. Nepochybně potěší, že velká část těchto aplikací je volně ke stažení bez nutnosti hradit jakékoliv poplatky.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.