Nejrozšířenější operační systém Android je oblíbený mimo jiné pro obrovské možnosti personalizace. Mobily s Androidem ale musí splňovat v porovnání s iOS vyšší nároky na hardware i baterii. Jak se mezi sebou liší jednotlivé verze tohoto populárního OS a jak si mezi telefony s Androidem vybrat?
Desátá verze operačního systému Android s sebou přinesla několik nových prvků, mezi které patří tmavý režim šetřící oči i baterii, přepracované ovládání pomocí gest, chytré návrhy při příchozí zprávě nebo automaticky vytvářené titulky pro jakékoliv video. Samozřejmostí je u Android 10 nativní podpora pro ohebné telefony.
Mezi další vychytávky Android 10 spadá Focus režim, jenž oceníte především při učení, možnost nastavení podmínek jednotlivým aplikacím ohledně přístupu k poloze či sledování času stráveného na mobilu s funkcí rodičovské kontroly.
Pie (9.0)
Mobilní telefony s Androidem Pie nepřinášejí zásadní změny, ale vyplňují těch pár míst, které Oreo nemělo tak dobře zpracované. Android Pie ve větší míře používá zaoblení rohů, přepracované je i menu rychlých nastavení. Volitelně lze aktivovat ovládání gesty, změnit se dají také způsoby přepínání mezi aplikacemi.
Oreo (8.0 – 8.1)
Telefon s Android Oreo přináší ještě promyšlenější OS než je Android Nougat. Praktická funkce PIP (picture-in-picture) umožňuje například sledování videa, zatímco chatujete. Jednou z nejdůležitějších novinek je Project Treble. Díky ní je mobil s Androidem Oreo možno aktualizovat bez závislosti na jeho výrobci.
Nougat (7.0 – 7.1)
Mobil s Androidem verze 7.x umožňuje využívat aktualizované a nové emoji a dva jazyky současně. Systém dokáže spouštět dvě aplikace vedle sebe a Android telefony Daydream-ready mají k dispozici režim pro virtuální realitu (VR).
Marshmallow (6.0 – 6.0.1)
Funkce „Now On Tap“ zahajuje vyhledávání, jakmile podržíte prst na domovském tlačítku. Aplikacím, které Android telefon obsahuje, lze upravit přístup k funkcím a datům. Optimalizaci využití baterie přináší aplikace Doze nebo Standby.
Lollipop (5.0 – 5.1.1)
Využívá design se stíny a pohyby. S funkcí Android Multiscreen můžete plynule přecházet mezi telefonem s Androidem, tabletem či smart TV. Notifikace se přesouvají na uzamčenou obrazovku a nově lze přepínat uživatelské účty.
KitKat (4.4 – 4.4.4, ukončená podpora)
Díky příkazu „Ok Google” lze mobil s Androidem obsluhovat hlasem. Chytré vytáčení předřazuje kontakty, kterým voláte nejčastěji a zajišťuje identifikaci volajícího i ochranu před spamem.
Jelly Bean (4.1 – 4.3.1, ukončená podpora)
Asistent Google Now umožňuje tvorbu hlasových příkazů, rozbalovací notifikační lišta pak okamžitou odpověď přímo z notifikace.
Android One aneb telefony s čístým Androidem
Telefony s Android One nabízí operační systém Android v jeho nejjednodušší a nejzákladnější podobě, a to bez jakýchkoliv přidaných grafických rozhraní či funkcí, které se v nástavbách často objevují.
Vybíráme Android telefony aneb na co se zaměřit?
Velikost displeje
4–5" displej zajišťuje snadnou ovladatelnost a ještě se na něm dají sledovat videa.
5–5,5" displej je skvělý na sledování videí a brouzdání na webu. 5,5" Android mobil už není tak kompaktní.
5,5–5,9" telefonům se říká phablety – jde o kompromis mezi telefonem a tabletem. Velikost displeje je dostatečně velká pro multimédia, internet i práci.
6" a více jednoznačně cílí na produktivitu. Skvělý multitasking i zážitek ze sledovaní filmů a hraní her.
Operační paměť (RAM)
Do 1,5 GB RAM – bezproblémových chod při hraní základních her používání jen několika aplikací současně.
2–3 GB RAM – takový telefon s Androidem už zvládne náročné hry a množství současně běžících aplikací.
4 GB RAM a více – mobil s Androidem s více než 4GB operační pamětí se nezasekne ani na nejnáročnějších operacích, jako je editace videa, úpravy fotografií a hraní všech her na nejvyšší detaily.
Jaká velikost úložiště je pro telefony s Androidem optimální?
Telefony s Androidem mají obvykle vnitřní paměť mezi 16 až 64 GB, ze které však část zabírá samotný OS. Mnoho modelů umožňuje rozšíření úložiště o paměťovou kartu s velikostí až 256 GB.
16GB úložiště poskytne prostor pro několik aplikací a stovky hudebních souborů. Takový Android telefon je vhodný pro nenáročné uživatele, kteří příliš nefotí a nenatáčí videa.
64GB úložiště pojme desítky aplikací, her, hudebních alb i pár filmů. Takový Android telefon představuje ideální poměr mezi cenou a kapacitou a postačí většině uživatelů.
256GB úložiště je vhodné pro nejnáročnější uživatele, kteří natáčí videa ve vysokém rozlišení, ukládají si filmy, velké množství hudby a aplikací.
Fotoaparát
Chcete mobil Android se skutečně skvělým fotoaparátem? V naší nabídce fotomobilů si jistě vyberete.
Rozlišení snímače od 12 Mpx už nabídne leckterý mobil Android a pořídíte s ním kvalitní snímky. Dobrá přední kamera pak má alespoň 5 Mpx. Výsledná kvalita fotografií se ale odvíjí i od optické kvality objektivu.
Maximální světelnost objektivu určuje, kolik světla projde optikou a dopadne na snímač. Vynikající světelnost je F/2.0 a nižší.
Optická stabilizace obrazu pomocí optiky nebo posuvem snímače stabilizuje snímky i video. Pokud to s focením myslíte vážně, váš telefon s Androidem by měl optickou stabilizaci rozhodně mít.
Softwarová stabilizace obrazu funguje na principu zvyšování citlivosti ISO. Dosáhnete tak ostřejší fotky, ale není natolik účinná jako optická stabilizace.
Duální fotoaparát dokáže urychlit ostření, zvýšit světelnost, měnit oblast ostření až po zachycení snímku a nastavovat hloubku ostrosti. Schopnosti a funkce duálního fotoaparátu jsou však různé a závislé na konkrétním telefonu.
Telefon s Androidem jako designovka
Kromě plastového těla seženete Android telefon v hliníku nebo s kombinovaným tělem.
Kovové (hliníkové) tělo je velmi elegantní a mají ho hlavně mobily Android střední, vyšší a prémiové třídy.
Kombinované tělo tvoří kovový rám s plastovým zadním a někdy i předním panelem. Zpravidla se jedná o modely nižší střední a střední třídy.
Užitečné funkce pro každý mobil s Androidem
Čtečka otisků prstů slouží pro odemknutí telefonu či přístupu do vybraných aplikací.
Android mobily mají mnohé přednosti ověřené již nespočtem spokojených uživatelů. Operační systém Google android je zcela zdarma. Zároveň je to systém velmi flexibilní. Obrovské množství aplikací vám umožní telefon přizpůsobit vašim potřebám. Nepochybně potěší, že velká část těchto aplikací je volně ke stažení bez nutnosti hradit jakékoliv poplatky.