Obnovit stránku

Mutiny Wallet (RECENZE A NÁVOD): bitcoinová PWA peněženka

Aktualizováno • Autor: Juraj Bednár

Peněženka Mutiny Wallet je non-custodial peněženka na Bitcoin (on-chain i Lightning), která běží v prohlížeči. To znamená, že uživatelé mají úplnou kontrolu nad svými vlastními prostředky a nepodléhají cenzuře obchodů s aplikacemi, jako jsou Google Play a Apple App Store. Peněženka pracuje s klíči a běží lightning node přímo v prohlížeči lokálně přes technologie JavaScript a WASM.

Mutiny Wallet

Mutiny Wallet (RECENZE A NÁVOD) – OBSAH

  1. Desktopová verze
  2. Mutiny na mobilním zařízení jako Progressive Web App
  3. Progresivní Web Aplikace (PWA) a možnost předplatného
  4. Závěr

Desktopová verze

Pojďme si vyzkoušet nejprve desktopovou verzi. Po návštěvě stránky Mutiny Wallet se vám zobrazí rovnou nově vygenerovaná peněženka, kterou můžete hned začít používat.

Mutiny Wallet
Mutiny Wallet po otevření automaticky vygeneruje klíče a lze ji okamžitě používat. Není třeba jít do žádného menu a vytvářet novou peněženku.

Na první pohled vidíme, že Mutiny nemá (na rozdíl od např. Phoenix, Breez nebo Muun) unifikovaný zůstatek – máme zvláštní zůstatek pro on-chain Bitcoin a Lightning Bitcoin.

Klíče pro obě se vám automaticky uchovají v prohlížeči (local storage), ale tam o ně snadno přijdete, takže je dobré klepnout na tlačítko Backup a vytvořit si zálohu.

Mutiny Wallet
Záloha v podobě seedu. Hezké je poslední odškrtávátko „Neklamu jen proto, abych to už měl rychle za sebou“.

Když si uděláme zálohu, můžeme ještě přidat dodatečné heslo, kterým budou klíče v prohlížeči šifrovány – pokud by se někdo dostal k našemu zařízení, bude toto heslo potřebovat k dešifrování seedu. Není to však klasická „passphrase“, jak ji známe z jiných peněženek.

Mutiny Wallet
Volitelné zadání hesla, kterým bude zašifrován seed. Pokud Mutiny používáte v peněžence na rychlé platby a nemáte tam moc peněz a zároveň používáte zařízení sami, je dostatečně ochráněno před neoprávněným přístupem, můžete zadání hesla přeskočit.

K tomu, abychom peněženku mohli začít používat, si ji potřebujeme nabít. Doporučuji začít přímo přes Lightning, získáte tak přímo likviditu v podobě kanálu. V době psaní tohoto textu je minimální částka první platby 50 000 sats. Z příchozí platby se odečte 10 000 sats jako poplatek za otevření kanálu a likviditu. Kanál, který bude otevřen směrem k vám bude poněkud větší než částka, kterou posíláte, takže můžete přijímat další platby bez otevření kanálu.

Mutiny Wallet
Přijímáme platbu ve výši 50 000 sats.

Líbí se mi, že Mutiny automaticky ukáže unifikovaný QR kód, který spojuje Bitcoinovou on-chain adresu a lightning invoice. Nemusíte si jako uživatel tedy volit, jaký kód chcete vygenerovat. Pokud tento kód načtete lightningovou peněženkou, která podporuje unifikované kódy, platba se buď provede automaticky přes Lightning, nebo dostanete na výběr jako odesílatel, jak platbu chcete uskutečnit.

Mutiny Wallet
Unifikovaný QR kód pro Bitcoinovou platbu on-chain i Lightning.

Pokud máte peněženku, která unifikované kódy zatím neumí, pravděpodobně je dobré zamyslet se nad přechodem na jinou peněženku, protože je to silný znak toho, že se o ni někdo nestará.

Po platbě dostanete pěknou obrazovku s přijatou platbou a uvidíte nový zůstatek:

Mutiny Wallet Mutiny Wallet
Stránka peněženky po přijetí první platby. Vidíme aktualizovaný Lightning zůstatek, on-chain zůstatek zůstal stejný.

Pojďme nyní ještě zkusit odeslat platbu. V levém menu najdeme ikonku odeslání (papírové letadélko).

Mutiny Wallet
Při posílání si vybereme odkud chceme poslat (v tomto případě máme pouze Lightning zůstatek), kam chceme poslat a můžeme si napsat popis platby pro nás.

Mnohé lidi u webových stránek (nebo PWA) zajímá, zda funguje například funkcionalita skenování QR kódů. Funguje, dokonce i na desktopovém prohlížeči:

Mutiny Wallet
Skener QR kódů funguje jak na desktopu, tak na mobilních zařízeních. Dokonce funguje i „continuity camera“ na Apple zařízeních, kdy namísto desktopové web kamery můžete použít své mobilní zařízení jako kameru. Tak můžete například sedět za svým laptopem, provádět platby, ale při skenování QR kódů používat své mobilní zařízení.

Podívejme se ještě na základní nastavení.

Mutiny Wallet
Nastavení – předplatné, lightning kanály, záloha a obnova zálohy, změna hesla, změna zobrazované fiat měny, servery, LNURL přihlašování apod.

Zmínili jsme, že liquidity provider, kterého používá Mutiny, přidá na svou stranu lightning kanálu nějakou likviditu. To, jaké máme kanály, vidíme právě v nastaveních v části Lightning Channels.

Mutiny Wallet Mutiny Wallet
Kapacita Lightning kanálu – po platbě můžeme odeslat téměř 30 tisíc sats, přijmout můžeme něco přes 110 tisíc sats. A to i přesto, že první platba byla jen 50 tisíc sats. Pokud budeme mít více kanálů, na této obrazovce se nám všechny zobrazí.

V nastavení fiat měny si můžeme vybrat fiat měnu, ve které se nám bude zobrazovat zůstatek (kromě satoshi, což je hlavní denominace). Bohužel, mezi podporovanými fiat jmény se nenachází česká koruna.

Peněženka Mutiny je open-source, a tudíž je možnost provozovat ji u sebe na serveru nebo své domácí nodě. V takovém případě byste se k ní mohli připojovat například i přes Tor Hidden Service. K tomu, abyste si mohli vybrat, kam se peněženka připojuje, slouží záložka Servers, kde si můžete vybrat adresy jednotlivých služeb.

Front-end je čistě statický web, který obsahuje přímo i logiku lightning node. Většina serverů tedy wrapuje nebo zpřístupňuje nějaké služby lightning nebo bitcoin sítě – block explorer, poskytovatel likvidity, šifrované úložiště stavu kanálů (zašifrované klíčem odvozeným od vašeho seedu) apod.

Mutiny Wallet
Nastavení serverů, důležité zejména v případě, kdy si chcete provozovat celou službu sami na vlastní infrastruktuře.

Pojďme se nyní podívat, jak aplikace vypadá na mobilním zařízení a jak ji můžeme používat jako Progressive Web App.

Mutiny na mobilním zařízení jako Progressive Web App

Otevřeme-li Mutiny Wallet na novém (mobilním) zařízení, vidíme samozřejmě prázdnou peněženku, protože si peněženka vytvořila nové klíče. Nejprve si ji přidejme na „Home Screen“, čímž se z ní stane Progressive Web App – bude se tvářit jako jakákoli jiná aplikace na našem zařízení.

Mutiny Wallet
Na Apple zařízeních klikneme na tlačítko Share a zvolíme možnost „Add to Home Screen“.

Na ploše s ikonkami aplikací se nám zobrazí ikonka Mutiny Wallet. Popis si můžeme zvolit jaký chceme. Mimochodem, pokud chcete používat Mutiny jako Progressive Web App, doporučuji nejprve přidat na home screen a teprve potom obnovovat, protože PWA na home screenu si nebude pamatovat obnovenou peněženku.

Pojďme nyní obnovit zálohu peněženky.

Mutiny Wallet
Obnova peněženky je jednoduchá, stačí zadat zálohu v podobě 12 slov, kterou jsme si vytvořili.

Pokud obnovu provádíme krátce po zavření Mutiny na desktopu, zobrazí se nám okno, které nás varuje, že Mutiny běží někde jinde. To je proto, aby se peněženky navzájem nebily o stav. U on-chain peněženek by to nebyl problém, ale Lightning peněženka musí mít nejaktuálnější stav, jinak můžeme přijít o peníze. Mutiny se zde snaží jít na jistotu, a i několik minut po zavření okna s peněženkou někde jinde musíme pořád ještě chvíli počkat.

Mutiny Wallet
Varování, že Mutiny běží jinde. Musíme opravdu počkat pár minut, a teprve potom kliknout reload, abychom měli nejaktuálnější stav peněženky, a dokončili tak obnovu.

Pokud peněženku takto přesuneme na jiné zařízení, v původním zařízení přestává fungovat – pokud bychom ji chtěli začít používat na původním zařízení, musíme ji znovu obnovit.

Na mobilním zařízení pak peněženka vypadá stejně jako jakákoli jiná Lightning peněženka – ani si nevšimnete, že to je pouze sofistikovaná webstránka.

Mutiny Wallet
Peněženka Mutiny na mobilním zařízení. Vidíme obnovený zůstatek z druhého zařízení.

Můžeme ještě vyzkoušet platbu – můžeme využít tlačítko Paste nebo Scan QR a normálně zaplatit, jako kdyby to byla libovolná jiná Lightning peněženka.

Mutiny Wallet
Odesílání Bitcoinů podporuje skenování QR kódů, i když je to webová appka.

Mutiny Wallet je tedy pěkná, moderní peněženka, kterou si můžete vytvořit, aniž byste museli být byť jen přihlášeni do nějakého obchodu (Apple apod.). Je vhodná pro velmi rychlý onboarding uživatele do Lightningu bez potřeby učit lidi používat custodiální peněženky.

Osobně jsem často překvapen, kolik lidí má chytrý telefon, ve kterém nemají rozběhanou žádnou možnost instalovat aplikace. Ale každý chytrý telefon má webový prohlížeč.

Progresivní Web Aplikace (PWA) a možnost předplatného

Jako progresivní webová aplikace (PWA) nabízí Mutiny Wallet oproti tradičním mobilním aplikacím několik výhod. PWA se instalují do zařízení uživatele, ale nestahují se z obchodu s aplikacemi. To znamená, že se na ně nevztahují stejná omezení jako na nativní aplikace, například potřeba projít procesem hodnocení (splňování podmínek) nebo požadavek používat systém nákupu v aplikaci (In-App purchase).

Mutiny Wallet díky tomu například umožňuje uživatelům vytvářet předplatné mimo systém nákupu v aplikaci (ze kterého si Apple a Google berou podíl a v případě appek musí jít přes ně). První vlaštovkou je předplatné Mutiny+, které stojí 21 000 sats měsíčně a platí se přímo z lightningu. Služby s pravidelným předplatným byly dlouho v Lightningu problém a je to něco, s čím Mutiny experimentuje a tuto možnost chce zpřístupňovat i jiným aplikacím. Aplikace si přitom předplatné nikdy automaticky jen tak nestáhne, je třeba jej stále potvrdit a podepsat platbu privátními klíči. To ale neznamená, že uživatel nemůže indikovat vůli si něco předplatit.

Mutiny Wallet
Rozhraní pro předplatné. Momentálně za předplatné zejména podpoříte tento open-source projekt, protože většina funkcionality pro předplatitele se ještě připravuje.

Forma Progressive Web App má však i nějaké nevýhody – v první řadě, musíte důvěřovat provozovateli webové stránky, že do ní nenainstaloval backdoor. Možná si řeknete, že to musíte iu peněženek z oficiálních obchodů – udělat backdoor, kterého si nevšimne provozovatel obchodu s aplikacemi, přece není až takový problém. Rozdíl je však v tom, že v obchodech s aplikacemi vznikne důkaz o backdooru. Kromě toho je aktualizace, resp. stejný kód aplikován na všechny uživatele. Webserver však může různým uživatelům dát různý kód – takže se může klidně stát, že auditor uvidí bezpečný kód bez backdooru a uživatel, který tam má dost peněz, dostane JavaScript, který bez jeho vědomí odešle peníze pryč. Samozřejmě nemáme důvod myslet si, že by provozovatelé oficiální web verze Mutiny Wallet něco takového udělali, ale hack webového serveru není zcela nepředstavitelný. Na druhé straně si vlastní front-end i back-end můžete provozovat sami, a mít tak „Uncle Jim“ model s node.

Další nevýhodou PWA je těžší fungování na pozadí – zatím je opravdu třeba pro příchozí platbu mít otevřenou appku a čekat na ni. A samozřejmě není možné otevírat linky s URI schématem bitcoin: nebo lightning:, takže na platby je třeba kopírovat platební požadavky (invoices) a adresy – a ty pak vkládat do části Send bitcoin. Případně skenovat QR kódy.

Závěr

Výhodou Bitcoinu je pestrost – je podobný jako web samotný, případně jako e-mail či operační systémy odvozené od GNU/Linux. Můžete si vybrat jeden z mnoha způsobů, jak jej používat – Bitcoin platby můžete zadávat v Nostr klientovi přímo pod příspěvkem, používat řadu mobilních aplikací – levných custodial nebo self-custodial řešení. A Mutiny je pěkné řešení pro všechny, kdo se nechtějí vázat na platformy s aplikacemi velkých výrobců.

Provozování Lightning node přímo ve webovém prohlížeči není úplně jednoduchá záležitost, proto vnímám Mutiny tak trochu jako testování, kam se až technologie PWA dá posunout. Výrobci hovoří o velkých plánech – kromě předplaceného a jeho zpřístupnění i třetím stranám se snaží o implementaci stabilizace hodnoty podobně jako platforma 10101 pomocí Discreet Log Contracts.

Mutiny Wallet
Připravovaná služba Redshit by měla umožnit výměnu UTXO za čerstvé („čisté“) UTXO nebo přesun UTXO do sítě Lightning.

Ve vývoji je i nástroj pro zlepšení soukromí Redshift, který přímo z peněženky bude manažovat zlepšení on-chain soukromí. Na rozdíl od technologie coinjoin však dostanete nové coiny, které s vašimi nijak nesouvisejí přes Lightning, v transakci, která v síti není nijak podezřelá. Takto anonymizované coiny by tedy měly být použitelné například i na burzách.

Mutiny Wallet v podstatě není jen nástrojem pro bitcoinové transakce; vnímám ji do jisté míry jako manifest, výzvu pro status quo mobilních aplikací a důkaz toho, čeho lze dosáhnout, když je technologie vytvořena od začátku s ohledem na zájmy uživatele – hlavně na maximalizaci svobody.

Juraj Bednar

Juraj Bednár

Jsem cypherpunker, mám rád svobodu, soukromí, peer to peer technologie a terminálová okna. Zkoumám chaotický svět, volatilitu a nejistotu, bojuji proti entropii - zakládám firmy a neziskové projekty, dělám kurzy a píšu knihy. Jsem spoluzakladatel Paralelní Polis, hackerspace Progressbar a bug bounty platformy Hacktrophy. Vystudoval jsem obor umělá inteligence a ta se vrátila tak, jako bych o ni nikdy ani neslyšel. O všech těchto zkušenostech píšu blog.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03