Obnovit stránku

Nárazuvzdorné telefony se i v drsných podmínkách cítí jako doma

• Autor: Redakce

Mezi odolné telefony, které vydrží i v těch nejtvrdších podmínkách, nepatří jen ty tlačítkové. Nárazuvzdorné telefony dnes už ve většině případů disponují dotykovým displejem, výkonným procesorem a spoustou dalších funkcí, typických pro běžné smartphony. Mají zvýšenou odolnost proti mechanickému poškození a ustojí i pobyt pod vodou. V tomto článku si povíme o hlavních rozdílech mezi jednotlivými modely, všech parametrech hodnocení odolnosti a v čem jsou nárazuvzdorné telefony unikátní.

Nárazuvzdorné telefony

Nárazuvzdorné telefony – OBSAH

  1. Mezi nárazuvzdornými telefony najdeme i ty s dotykovým displejem
  2. Telefony i do těch nejextrémnějších podmínek
  3. Stupeň krytí je nejzákladnější aspekt odolných telefonů
  4. Vojenský standard MIL-STD-810
  5. U nárazuvzdorných mobilů se setkáme s tradičními i netradičními výrobci

Mezi nárazuvzdornými telefony najdeme i ty s dotykovým displejem

Mezi první nárazuvzdorná mobilní zařízení patřily klasické tlačítkové telefony s větším množstvím gumy na konstrukci. Díky tomu vydržely například i pády z větších výšek. S rozvojem smartphonů v několika posledních letech se mezi ně však dostaly také ty s dotykovým displejem.

i Pokud váháte mezi dotykovým a tlačítkovým odolným telefonem, je důležité si uvědomit, jak telefon budete používat. Hrozí-li, že budete mít často ruce od bláta, či pracujete v rukavicích, bude lepší volbou tlačítkový telefon.

Zásluhou zvýšené odolnosti jsou vhodné nejen pro milovníky turistiky a stavaře, ale také pro ty, kteří touží po jistotě. Výběr z různých variant je pestrý a záleží na preferenci uživatele. Lze vybírat ze stylových smartphonů, kterým nevadí voda ani prach, nebo na druhé straně zvolit silně odolný telefon s gumovou konstrukcí, který ustojí i pád z výšky.

Blackview GBV9800 Pro Thermo
Odolné telefony nejsou po designové stránce vůbec pozadu. Časy silně pogumovaných a nevzhledných nárazuvzdorných telefonů jsou dávno pryč.

Telefony i do těch nejextrémnějších podmínek

Nárazuvzdorné mobily prochází řadou testování a na základě jejich výsledků se jim přiděluje certifikace. Hodnotí se například stupeň krytí. U voděodolných telefonů je samozřejmostí stupeň krytí IP68, což znamená maximální ochranu proti prachu a vodě za podmínek, které určí výrobce. Nárazuvzdorné telefony k tomu však přidávají ještě bytelnější konstrukci, která v případě pádů na zem nebo různých teplotních extrémů vydrží více než běžné smartphony.

i

Oukitel WP30 Pro (RECENZE): Špičková odolnost a noční vidění v kapse

Stupeň krytí je nejzákladnější aspekt nárazuvzdorných telefonů

Stupeň krytí nám dává na srozuměnou, co vše lze s telefonem provádět a do čeho by se uživatel raději pouštět neměl. Udává se ve tvaru IPxx, přičemž za písmeny IP následují čísla. První značí odolnost vůči vniknutí cizích předmětů a prachu, druhé pak stupeň krytí proti vodě. U běžně prodávaných smartphonů se většinou setkáme se stupněm krytí IP67 a IP68. V následujících tabulkách je vyobrazen podrobný výčet jednotlivých stupňů krytí s jejich charakteristikou.

První číslice za IP – ochrana před vstupem cizích těles a před dotykem

Stupeň Ochrana před dotykem Ochrana před vniknutím cizích těles
IP 0x nechráněno nechráněno
IP 1x dotek dlaní velké (>50 mm)
IP 2x dotek prstem malé (> 12,5 mm)
IP 3x dotek nástrojem drobné (>2,5 mm)
IP 4x dotek nástrojem, drátem velmi drobné (>1 mm)
IP 5x dotek jakoukoliv pomůckou prach částečně
IP 6x dotek jakoukoliv pomůckou prach úplně

Druhá číslice za IP – ochrana proti vodě

Stupeň Typ vody, která může do zařízení vniknout
IP x0 bez ochrany
IP x1 ochrana proti svisle kapající vodě
IP x2 ochrana proti vodě kapající ve sklonu 15°
IP x3 ochrana proti vodní tříšti
IP x4 ochrana proti stříkající vodě
IP x5 ochrana proti tryskající vodě
IP x6 ochrana proti intenzivně tryskající vodě
IP x7 ochrana před ponořením do vody na 30 minut v hloubce 1,5 metru
IP x8 ochrana proti trvalému potopení do vody

Vojenský standard MIL-STD-810

Další certifikací, která telefonu přidává na odolnosti, je tzv. vojenský standard spadající pod United States Military Standard, který definuje přesné metody testování odolných a i nárazuvzdorných telefonů. Ty, které se tímto standardem pyšní, vydrží i v těch nejtvrdších podmínkách a po právu mohou být nazvány nerozbitnými telefony. Zkouší se jak celková pevnost konstrukce, tak stupeň krytí. Současně prochází testem vysokých a velmi nízkých teplot. Ty nejlepší zvládají teploty od −50 °C do 80 °C, a to po dobu až několika desítek hodin.

i

Voděodolné telefony: nezradí v dešti a umožní fotit i pod vodou

U nárazuvzdorných mobilů se setkáme s tradičními i netradičními výrobci

Mezi ty nejznámější nárazuvzdorné mobily patří odolné telefony CAT. Společnost přišla se svým prvním modelem již v roce 2013 a za tu dobu zvládla ujít velký kus cesty. Její nejnovější kousek CAT S62 Pro disponuje certifikátem IP68 i vojenským standardem MIL-STD 810H. Jeho specialitou je mimo jiné zabudovaná termokamera.

CAT S62 Pro
Tento nárazuvzdorný telefon umí prostřednictvím zabudované termokamery měřit teplotu pomocí fotoaparátu.

Tato zařízení však najdeme také u společnosti Samsung, jakožto jednoho z největších výrobců mobilních telefonů na světě. Například odolný telefon Samsung Galaxy XCover Pro se chlubí nejen svou výdrží, ale také svým výkonem. Splňuje jak standard IP68, tak vojenský standard MIL-STD 810G. Neztrácí ani po designové stránce a na první pohled by člověk v jeho případě takto odolný telefon nečekal.

Samsung Galaxy Xcover Pro
Samsung Galaxy Xcover Pro je vybaven 6,3" displejem, který reaguje také na dotek v rukavicích.

Mezi odolnými telefony s mechanickou klávesnicí je velice známým a ověřeným výrobcem Aligator. Jeden z nejoblíbenějších modelů je nerozbitný Aligator R40 eXtremo. Ten samozřejmě disponuje certifikátem IP68 a jeho konstrukce je nárazuvzdorná a designově povedená.

Aligator R40 eXtremo
Pokud u odolných telefonů upřednostňujete ty tlačítkové, Aligator R40 eXtremo bude tou pravou volbou.
i Mohlo by vás zajímat

Odolné telefony vydrží i v těch nejtvrdších podmínkách, do kterých obyčejný smartphone vzít nelze. Speciální nárazuvzdorná konstrukce ustojí opakované nárazy, pád z velké výšky nebo větší výkyvy teplot. Vojenským standardem MIL-STD-810 disponují jen ty nejlepší odolné telefony, které jsou podrobeny náročnému testování. Dnešní odolné telefony krom dotykového displeje nabízí i běžné funkce a k tomu povedený design.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03