Obnovit stránku

Nejlepší deskové hry (SPECIÁL) – Které deskovky si přát v roce 2020 pod stromeček?

• Autor: Jakub Němec

Vánoční svátky se nezadržitelně blíží, což mnohé z vás jistě vede k úvahám, co koupit svým nejbližším pod stromek. Spolehlivou volbou by mohla být krabice se stolní hrou, která potěší jak obdarovaného, tak jeho široké okolí. V redakci jsme se rozhodli dát dohromady patnáct tipů na nejlepší deskovky vydané v tomto roce. Mysleli jsme jak na začínající hráče a zkušené matadory, tak i na velké skupiny či dvojice a zohlednili jsme také různý věk hráčů, takže by si měl vybrat skutečně každý.

Nejlepší deskové hry roku 2020; cover, thumbnail, stolní hry

Manuál k našim tipům

• Speciál: 5. 12. 2020 • Autor: Jakub Němec

V následující patnáctce najdete deskové hry rozličných žánrů, u nichž si ceníme jejich mechanik, pohodového průběhu či příběhové atmosféry, a proto náš text nevnímejte jako absolutně platný žebříček těch nejlepších titulů. Vzhledem k množství deskovek, jež přistály na pultech českých obchodů v roce 2020 (dnes doporučujeme pouze do češtiny lokalizované projekty, ať si je mohou užít všichni bez ohledu na znalost cizích jazyků), jsme neměli šanci vyzkoušet úplně všechny. Přesto vám chceme ukázat stolní hry, které nás letos zaujaly a které můžeme s klidným svědomím doporučit i vám.

Updatujte vaši poličku s deskovkami – Rozšíření oblíbených titulů

Dnešní tipy začneme poněkud nevšedně, protože se zaměříme na rozšíření několika populárních titulů, z nichž se některé objevily také v našem loňském speciálu. Zmíněné krabice s dodatečnými komponenty se totiž nedají přehlédnout a nabízí hromadu zábavy pro ty, kterým sedla základní verze. Začněme Hrdinou v kostce: Bestiář, díky němuž se vaše tvorba postavy v původní hře konečně dočká ostré akce (základní hra končí zaplněním plochy vlastností, díky Bestiáři dostanete mnohem komplexnější zážitek). Mírnou obměnou herních mechanik a novými výzvami se může pochlubit také rozšíření depresivní válečné simulace z pohledu civilistů This War of Mine: V obležení.

Gloomhaven; foto: Zapomenuté kruhy Pán Prstenů: Putování po Středozemi; foto: Stínové cesty This War of Mine; foto: V obležení
Nejlepší deskové hry roku 2020: Rozšíření oblíbených titulů

Neokoukané nepřátele a nové postavy slibuje také návdavek loňského hitu Gloomhaven: Zapomenuté kruhy, jenž nám snad zkrátí čekání na lokalizaci sequelu Frosthaven. Pokud jste fanoušci komiksových světů, můžete také přijmout výzvu ikonického rudohlavce v karetce Marvel Champions: Vzestup Red Skulla. Pořádná porce dobrodružství čeká také na tolkienovské fanatiky, protože k příběhové deskovce Pán Prstenů: Putování po Středozemi vyšlo monumentální rozšíření Stínové cesty. Zkrátka česká vydavatelství se o své úspěšné tituly náležitě starají a to se ještě letos dočkáme rozšíření Perlava pro Divukraj.

Bananagrams – Křížovky do kapsy


• Žánr: Slovní • Počet hráčů: 1–8 • Autoři: Rena Nathanson, Abe Nathanson • Vydavatel: Bananagrams Inc. • Distributor v ČR: Mindok • Herní doba: 15 minut • Doporučený věk: od 7 let


Top deskovky 2020; foto: Bananagrams
Nejlepší deskové hry roku 2020: Bananagrams (stolní hra)

Prvním konkrétním tipem začneme zlehka, velmi zlehka. Žádné velké krabice, složitá pravidla nebo stovky šílených komponent, které by vyžadovaly vaši plnou pozornost. Bananagrams (nebo počeštěně Bananagramy) totiž najdete v lehce přenosném pytlíčku ve tvaru oblíbeného ovoce, v němž se ukrývají kameny s písmenky. Možná jste si řekli, že jde o další variace na Scrabble či KrisKros, a nejste daleko od pravdy. Ale na rozdíl od zmíněných her, v nichž navzájem doplňujete slova, abyste se zbavili písmenek, jedete v Bananagrams na vlastní triko.

Cílem této deskovky je totiž poskládat vlastní křížovku tak, abyste se zbavili všech písmenek. Pokud tedy hledáte stolní hru na uvolněné nedělní odpoledne, v níž si účastníci partie nijak neškodí a zabaví velký počet lidí, tak by pro vás Bananagrams mohly být zajímavým titulem. Partie probíhá v klidném, až zenovém duchu, jestli tedy hledáte akčnější deskovku se spoustou vzájemných interakcí, tady vám pšenka nepokvete.

Bananagrams s kameny s českou diakritikou je slovní desková hra pro jednoho až osm hráčů, kterou na českém trhu vydává společnost Mindok.


Mandala – Hledání duševní rovnováhy


• Žánr: Abstraktní • Počet hráčů: 2 • Autoři: Trevor Benjamin, Brett J. Gilbert • Vydavatel: Lookout Games • Distributor v ČR: Mindok • Herní doba: 20 minut • Doporučený věk: od 10 let


Top deskovky 2020; foto: Mandala
Nejlepší deskové hry roku 2020: Mandala (stolní hra)

Vedle stolních her pro každého jsou další hodně specifickou kategorií deskovky pro dva. Řada projektů sice nabízí možnost partie pro dvojici hráčů, ale vždycky se myslí spíše na větší skupiny. Naštěstí se v roce 2020 objevila na českém trhu pod patronátem společnosti Mindok abstraktní hra Mandala, která je přímo určena pro tandemové soupeření. Využijete v ní svůj vlastní úsudek, taktiku, blufování a další techniky, jež vás posunou k vítězství v přibližně čtvrthodinových partiích.

Mandala vyniká vysokou mírou interaktivity, protože každý váš tah přímo ovlivní uvažování soupeře. V průběhu hry totiž vykládáte barevné symboly, které se ve vytvořených mandalách mohou objevit pouze jednou. Mimo prostor umístění musíte také přemýšlet nad načasováním vyložení jednotlivých karet a také nad unikátním systémem bodování. V malé krabičce se tak skrývá velmi povedená stolní hra zajímavá nejen svými mechanikami, ale i grafickým zpracováním a látkovým herním plánem.

Mandala je abstraktní logická desková hra pro dva hráče, kterou na českém trhu vydává společnost Mindok.


Fallout Shelter – Boj o nejlepšího správce krytu


• Žánr: Strategie • Počet hráčů: 2–4 • Autoři: Andrew Fisher • Vydavatel: Fantasy Flight Games • Distributor v ČR: ADC Blackfire • Herní doba: 60–90 minut • Doporučený věk: od 10 let


Top deskovky 2020; foto: Fallout Shelter
Nejlepší deskové hry roku 2020: Fallout Shelter (stolní hra)

Skladnou, navíc elegantní plechovou krabičkou zaujme také další deskovka z našeho výběru – Fallout Shelter. Strategie ze známého postapokalyptického univerza Fallout se zakládá na populární stejnojmenné mobilní hře. Každý z hráčů se pokouší zavděčit obyvatelům podzemního krytu, aby se stal jeho správcem, takže se snaží co nejlépe zvelebit své patro a odstranit z něj veškerou zmutovanou havěť.

Fallout Shelter vyniká jednoduchými pravidly a svižným průběhem založeným na principech worker-placementu, tedy umisťování dělníků po herním plánu. Fanoušky falloutích reálií potěší také grafické zpracování se svou retro komiksovou grafikou, v níž má ústřední roli ikonický Vault Boy, radioaktivně svítícími komponenty a průhlednými fóliemi s potvoráky. Autorům se podařilo dobře zkombinovat prvky náhody a strategického plánování, díky nimž si partie zajišťují různorodost.

Fallout Shelter je strategická worker-placement desková hra pro dva až čtyři hráče, kterou na českém trhu vydává společnost ADC Blackfire. V rozhodování vám může pomoci také naše recenze.


My Little Scythe – Vojenská strategie dětskýma očima


• Žánr: Rodinná strategie • Počet hráčů: 1–6 • Autoři: Hoby Chou, Vienna Chou • Vydavatel: Stonemaier Games • Distributor v ČR: Albi • Herní doba: 45–60 minut • Doporučený věk: od 8 let


Top deskovky 2020; foto: My Little Scythe
Nejlepší deskové hry roku 2020: My Little Scythe (stolní hra)

Podobně jako předchozí deskovka také My Little Scythe patří ke strategiím, které si užijete bez ohledu na věk. Za roztomilou, dětsky komiksovou grafikou se totiž skrývá poctivá stolní hra, v níž budete muset taktizovat, abyste získávali vítězné body vedoucí k vavřínům slávy. Základní principy hry jsou založeny na velkolepé strategii Scythe osekané na dřeň tak, aby je pochopili i méně zkušení hráči. V každé rodině se tak může naplno rozjet sběr ovoce a diamantů určující, který zvířecí rod bude vládnout v Jablíčkovém království.

Rozložená deskovka My Little Scythe vypadá velmi přitažlivě, takže naláká i zvědavé nováčky, pro něž by se mohla stát vstupní branou do kouzelného světa stolních her. Přehlednost desky a oku lahodící komponenty jsou velkým plusem, především pro mladší hráče. Pro ty bude výhodou relativně málo psaného textu, místo nějž autoři využili přehlednou symboliku, která přejde rychle do krve. V krabici se také nachází modul umožňující soupeřit proti umělé inteligenci Automka.

My Little Scythe je strategická worker-placement desková hra pro jednoho až šest hráčů, kterou na českém trhu vydává společnost Albi. V rozhodování vám může pomoci také naše recenze.


Na křídlech – Ornitolog v každém z nás


• Žánr: Rodinná strategie • Počet hráčů: 1–5 • Autoři: Elizabeth Hargrave • Vydavatel: Stonemaier Games • Distributor v ČR: Mindok • Herní doba: 40–70 minut • Doporučený věk: od 10 let


Top deskovky 2019; foto: Na křídlech
Nejlepší deskové hry roku 2020: Na křídlech (stolní hra)

Do kategorie úspěšných rodinných strategií lze zařadit také hitovku Na křídlech sbírající ve světě jednu cenu za druhou. Tato stolní hra sice vyšla v loňském roce, ale po jejím velmi rychlém vyprodání a následném dotisku se pro mnohé z vás stává novinkou letošní. Navíc se na českém trhu objevila již dvojice rozšíření (Perutě Evropy, Opeřená Oceánie), která dodává původnímu titulu další kupu obsahu. V principu se jedná o nekonfliktní hru, v níž se staráte o svou voliéru plnou ptactva, přičemž vám každý opeřenec přináší jiný speciální efekt.

Postupně si tak budujete svou soukromou letku, zaplňujete biotopy, hledáte svým miláčkům potravu, staráte se o jejich vejce, zkrátka máte pořád plné ruce práce. Odměnou vám bude postupně se plnící herní deska, jež na konci vypadá jako ornitologický sen. Vedle chytlavé hratelnosti, povedených komponent (s ptačí budkou na házení kostek v popředí) a grafického zpracování ocení fanoušci ptactva také jeho edukativní potenciál. Nenásilně se dozvíte zajímavosti o různých druzích opeřenců a s využitím chytrého mobilu se můžete zaposlouchat také do jejich zpěvu.

Na křídlech je rodinná strategie pro jednoho až pět hráčů, kterou na českém trhu vydává společnost Mindok.


Coatl – Ve stínu opeřených hadů


• Žánr: Rodinná strategie • Počet hráčů: 1–4 • Autoři: Etienne Dubois-Roy, Pascale Brassard • Vydavatel: Synapses Games • Distributor v ČR: ADC Blackfire • Herní doba: 30–60 minut • Doporučený věk: od 10 let


Top deskovky 2019; foto: Coatl
Nejlepší deskové hry roku 2020: Coatl (stolní hra)

S další rodinnou stolní hrou v našem výběru se podíváme až do daleké Střední Ameriky. Aztéckým reáliím totiž podlehlo vydavatelství Blackfire, které vám umožní postavit si svého opeřeného hada v deskovce Coatl. Stanete se veleknězem indiánského národa a snažíte se vetřít do přízně bohů plněním jejich proroctví, což je samozřejmě i cílem vašich soupeřů. Pomocí pestrobarevných dílků se snažíte vytvořit bytost odpovídající zadání na vašich kartách, za což dostáváte vítězné body.

Nenáročná pravidla, zajímavé téma a graficky povedené zpracování mohou být důvodem, proč vás Coatl zaujme. Dílky opeřených hadů (hlava, trup, ocas) do sebe parádně zapadají a před vašima očima bude vznikat nadpřirozená příšera, které jako by vyskočila z pradávných indiánských svitků. Partie sice nepřinese taktické orgie a občas vám soupeř vyfoukne váš vysněný dílek, ale pohodovou atmosféru u stolu s rodinou to nemůže narušit.

Coatl je rodinná strategie pro jednoho až čtyři hráče, kterou na českém trhu vydává společnost ADC Blackfire.


Břink! ve vesmíru!: Velká galaktická loupež – Zlodějíčkem na imperátorově lodi


• Žánr: Deckbuilding • Počet hráčů: 2–4 • Autoři: Paul Dennen • Vydavatel: Dire Wolf, Renegade Game Studios • Distributor v ČR: REXhry • Herní doba: 45–90 minut • Doporučený věk: od 12 let


Top deskovky 2020; foto: Břink! ve vesmíru!: Velká galaktická loupež
Nejlepší deskové hry roku 2020: Břink! ve vesmíru!: Velká galaktická loupež (stolní hra)

Na rozdíl od pozvolného tempa dříve zmíněných deskovek se budete v karetce Břink! ve vesmíru!: Velká galaktická loupež pořádně ohánět a neustále řešit nějaké problémy. Podobně jako v původním fantasy titulu Břink! se totiž vydáte loupit, tentokráte ovšem na koráb vládce galaxie, který s vámi nebude mít žádné slitování. Kromě sci-fi prostředí na vás ve vesmírném Břinku! čekají také úpravy některých herních mechanik, měnící se herní plán a nové překážky, jež se budete muset naučit překonat pomocí svého důvtipu, ale zároveň se štěstěnou na své straně.

Základní principy opět staví na zdařilém deckbuildingu, tedy úpravě karetního balíčku, který určuje vaše akce. Díky svým kartám se budete pohybovat po mapě, porážet nepřátele a kupovat nové pomocníky, ale také trochu lomozit, čímž na sebe stáhnete pozornost okrádaného Tyrana REXe. Grafické zpracování deskovky Břink! ve vesmíru! potěší všechny fandy sci-fi filmů a knížek svým humorem a nadsázkou, což se projevilo i v hravosti české lokalizace. Nečekejte od hry dlouhá strategická klání, ale spíše pohodovou, rychle odsýpající záležitost, v níž nebude nouze o škodolibý smích.

Břink! ve vesmíru!: Velká galaktická loupež je karetní deckbuildingová desková hra pro dva až čtyři hráče, kterou na českém trhu vydává společnost REXhry.


Legendy západu – S šerifskou hvězdou na hrudi


• Žánr: Westernový sandbox • Počet hráčů: 2–6 • Autoři: Hervé Lemaitre • Vydavatel: Matagot • Distributor v ČR: Mindok • Herní doba: 90–120 minut • Doporučený věk: od 14 let


Top deskovky 2020; foto: Legendy Západu
Nejlepší deskové hry roku 2020: Legendy západu (stolní hra)

V našem dalším tipu vyměníme stísněnost vesmírného plavidla za širé westernové pláně. V deskovce Legendy západu se totiž stanete téměř kýmkoliv, kdo na Divokém západě něco znamenal. Principem této stolní hry je totiž sandboxová hratelnost, což účastníkům partie nabízí mnoho cest k vítězství. Můžete být správňák, který se vydá po stopách desperátů, loupit a přepadávat banky, vysedávat při pokeru v místním saloonu, podlehnout zlaté horečce nebo se jen starat o dobytek jako profesionální honák.

Pro nerozhodné hráče se může stát malá míra direktivy problémem, ale jestli máte rádi deskovky, v nichž se můžete vžít do své postavy, interagovat se hrou i spoluhráči a každou partii podstoupit různým stylem, jsou Legendy západu hrou podle vašeho gusta. Základní verzi si navíc můžete obohatit o další trojici rozšíření přinášející nové postavy, možnosti a mechaniky. Tu pravou atmosféru s kolty proklatě nízko navodí také podařená grafická stránka, již můžete doma ještě podpořit vhodným hudebním doprovodem.

Legendy západu jsou sandboxová desková hra pro dva až šest hráčů, kterou na českém trhu vydává společnost Mindok. V rozhodování vám může pomoci také naše recenze.


Small World of Warcraft – Azeroth čeká na svého vládce


• Žánr: Strategie • Počet hráčů: 2–5 • Autoři: Philippe Keyaerts • Vydavatel: Days of Wonder • Distributor v ČR: ADC Blackfire • Herní doba: 40–80 minut • Doporučený věk: od 10 let


Top deskovky 2020; foto: Small World of warcraft
Nejlepší deskové hry roku 2020: Small World of Warcraft (stolní hra)

Pokud vám sci-fi ani western nevoní a raději se touláte ve fantasy světech, mohl by vás zaujmout titul Small World of Warcraft. Na kulisách oblíbeného univerza World of Warcraft totiž staví odnož série oblíbených stolních her Small World, kterou tvůrci obohatili o nové mechaniky, artefakty a rasy podle MMO od studia Blizzard. Vaší touhou bude obsadit co největší území, čerpat z něj výhody a bojovat proti okolním národům vašich soupeřů. Každá rasa má svá specifika doplněná o náhodně přidělené povolání, takže nad jejich využitím budete vždy přemýšlet z trošku jiného pohledu.

Jako v každé area control hře očekávejte odhadování kroků soupeřů, přípravu na jejich útoky a zároveň plánování vlastních piklí s překvapivými tahy. Díky relativně snadným pravidlům a návykovému konceptu si Small World of Warcraft užijí i méně zkušení hráči, ale ani taktičtí matadoři nepřijdou zkrátka, protože strategie se mění s každou novou kombinací národa a povolání či s časem, kdy se jednotlivé rasy objeví ve hře. Fanoušci počítačové verze World of Warcraft jistě ocení zvolenou grafiku podle jejich oblíbeného světa.

Small World of Warcraft je strategická desková hra pro dva až pět hráčů, kterou na českém trhu vydává společnost ADC Blackfire. V rozhodování vám může pomoci také naše recenze.


Talisman – Legendární RPG se vrací v nové podobě


• Žánr: RPG • Počet hráčů: 2–6 • Autoři: John Goodenough, Robert Harris • Vydavatel: Fantasy Flight Games • Distributor v ČR: REXhry • Herní doba: 90 minut • Doporučený věk: od 13 let


Top deskovky 2020; foto: Talisman
Nejlepší deskové hry roku 2020: Talisman (stolní hra)

Pomalu se dostáváme ke hrám sázejícím na příběhový prožitek. Jednou z možností je projevení hereckého talentu jednotlivých hráčů. Pokud totiž přijmete identitu vámi zvolené fantasy postavy, budete si deskovku Talisman užívat plnými doušky. Možná se ptáte, proč se tahle stolní legenda objevuje v našem výběru pro rok 2020, když poprvé vyšla již v roce 1983 a její čtvrtá edice v roce 2007. Ona čtvrtá verze se totiž letos dočkala svého opětovného vydání pod hlavičkou společnosti REXhry (dříve se o distribuci starala firma ADC Blackfire), a zároveň přináší další rozšíření v češtině – již vyšel Ledový chlad a další přijdou na řadu příští rok (Lesní království, Krvavý měsíc).

V principu se jedná o jednoduché RPG, v němž se snažíte porazit ostatní hráče tím, že vylepšujete svou postavu, sbíráte vybavení, bojujete s příšerami a pokoušíte se propracovat ke koruně moci uprostřed obrovského plánu. Nečekají vás žádné taktické orgie ani přemýšlení nad příběhovými volbami, ale spíše atmosférická pouť fantasy královstvím, kterou zvládnou i úplní začátečníci (a veteráni si s vámi zahrají už jen kvůli nostalgickým vzpomínkám), protože průběh z velké části ovlivňují kostky a karty setkání. Jestli hledáte velkou fantasy deskovku, díky níž chcete nováčka přesvědčit, že stolní hry jsou skvělá zábava, Talisman se přímo nabízí.

Talisman je RPG stolní hra pro dva až šest hráčů, kterou na českém trhu vydává společnost REXhry.


Kolonie – Statečná zvířátka na výpravě


• Žánr: Dobrodružství • Počet hráčů: 2–4 • Autoři: Jerry Hawthorne • Vydavatel: Plaid Hat Games • Distributor v ČR: ADC Blackfire • Herní doba: 60–120 minut • Doporučený věk: od 14 let (neoficiálně od cca 10 let)


Top deskovky 2020; foto: Kolonie
Nejlepší deskové hry roku 2020: Kolonie (stolní hra)

U našich závěrečných tipů se zaměříme na časově náročnější stolní hry, jež vaši snahu vyhrát obohatí o hutné příběhové pozadí. První na řadu se dostává deskovka Kolonie vyprávějící o dobrodružné výpravě bandy hlodavců a jejich snaze o přežití v nebezpečném světě. Principiálně navazuje na loni doporučovanou Plyšovou hlídku, v níž jsme bojovali proti nočním můrám malé holčičky, protože také zde najdeme knihu příběhů, která vás provede jednotlivými scénáři a zároveň slouží jako herní plán. Pokud překonáte menší nesnáze s pravidly, odmění se vám Kolonie napínavým příběhem plným překvapení a náročných voleb.

Podobně jako u Plyšové hlídky se uvnitř krabice nachází zdařilé miniatury hlavních postav i jednotlivých příšer, jež přímo žadoní, abyste si je obarvili podle vlastní fantazie. Stejně tak si ceníme grafického zpracování ostatních komponent dokreslujících atmosféru postapokalypticky laděného zvířecího světa. Vzhledem k dlouhodobějšímu hraní, jež se protáhne na několik (desítek) setkání, doporučujeme Kolonii především pro pravidelné pařany v ucelené skupině či hráčské rodiny, které nebudou mít problém k deskovce pravidelně zasednout.

Kolonie je příběhová stolní hra pro dva až čtyři hráče a na českém trhu ji vydává společnost ADC Blackfire. V rozhodování vám může pomoci také naše recenze.


Arkham Horror: Třetí edice – Prastaří na vzestupu


• Žánr: Atmosférické RPG • Počet hráčů: 1–6 • Autoři: Nikki Valens • Vydavatel: Fantasy Flight Games • Distributor v ČR: ADC Blackfire • Herní doba: 2–3 hodiny • Doporučený věk: od 14 let


Top deskovky 2020; foto: Arkham Horror: Třetí edice
Nejlepší deskové hry roku 2020: Arkham Horror: Třetí edice (stolní hra)

Ne každý má ovšem čas a vůli, aby se pravidelně vracel k dlouhodobě rozehrané partii, ale i tak si chce užít pořádný příběh se zlomovými volbami a nelineárním vývojem děje. Naštěstí pro ně existují deskovky jako Arkham Horror: Třetí edice, které nabízí výlet do nočních můr podle mistra hororu H. P. Lovecrafta. V Arkhamu totiž řádí přisluhovači Prastarých, s touhou ovládnout lidstvo a přivést jej k záhubě. Se svými přáteli se tak stanete vyšetřovateli, jejichž jediným cílem je blížící se apokalypsu zastavit hledáním stop, luštěním záhad a zavíráním dimenzionálních bran, což není práce pro bázlivého smrtelníka.

Do vývoje partie ve velké míře zasahuje náhoda, jež je tradičně základem pro variabilitu příběhové linky, takže jestli si netykáte s kostkami, hledejte jinde než v Arkhamu. Třetí edice Arkham Horror navazuje na druhé vydání (případně na globálněji pojatý Eldritch Horror), které v mnohých ohledech vylepšuje (především si ceníme proměnlivého herního plánu). K dokreslení děsivé atmosféry přispívá také kvalitní grafická stylizace, jež spojuje všechny lovecraftovské deskovky od vydavatelství FFG včetně Panství hrůzy, Temného znamení nebo výše uvedených titulů.

Arkham Horror: Třetí edice je atmosférická desková hra pro jednoho až šest hráčů, kterou na českém trhu vydává společnost ADC Blackfire. V rozhodování vám může pomoci také naše recenze.


Harry Potter: Boj o Bradavice – Výprava napříč školními léty mladého čaroděje


• Žánr: Kooperativní karetní deckbuilding • Počet hráčů: 2–4 • Autoři: Forrest-Pruzan Creative, Kami Mandell, Andrew Wolf • Vydavatel: USAopoly • Distributor v ČR: REXhry • Herní doba: 30–60 minut • Doporučený věk: od 11 let


Top deskovky 2020; foto: Harry Potter: Boj o Bradavice
Nejlepší deskové hry roku 2020: Harry Potter: Boj o Bradavice (stolní hra)

Kompromisem mezi dlouhodobějším hraním a jedním uceleným příběhem na partii může být rozdělení děje na části, třeba na školní léta. Jinak si snad vyprávění dobrodružství „chlapce, který přežil“ ani neumíme představit. Českému vydavateli REXhry se podařilo vykouzlit na našem trhu deckbuildingovou deskovku Harry Potter: Boj o Bradavice, což je splněný sen každého potterofila. V průběhu sedmi let se postavíte všem nebezpečenstvím v kůži Harryho, Rona, Hermiony nebo Nevilla. Do vašeho karetního balíčku se dostanou známé postavy čarodějného světa a mocné artefakty, abyste s jejich pomocí do kolen poslali mozkomory, smrtijedy a dokonce samotného Voldemorta.

Herní mechaniky nejsou nijak náročné, takže je pochopí i mladší hráči, pro něž je deskovka Harry Potter: Boj o Bradavice určena především. Nové principy jsou dávkovány postupně společně s otevíráním balíčků karet pro jednotlivé ročníky, což napomáhá jejich naučení a zároveň dodává pocit svěžesti. Atmosféře u stolu ve velkém pomáhá plnohodnotná filmová licence, takže i přes některé mouchy, jež nebudou po chuti zkušenějším deckbuildingovým pařanům, si stolní hru z prostředí kouzelnického světa skvěle užijete, především pokud se partie budou účastnit mladší hráči a fanoušci tvorby J. K. Rowlingové.

Harry Potter: Boj o Bradavice je deckbuildinogvá desková hra pro dva až čtyři hráče, kterou na českém trhu vydává společnost REXhry. V rozhodování vám může pomoci také naše recenze.


Tainted Grail: Pád Avalonu – Poslední vzdor proti Divnotě


• Žánr: Karetní příběhové RPG • Počet hráčů: 1–4 • Autoři: Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot • Vydavatel: Awaken Realms • Distributor v ČR: Albi • Herní doba: 120+ minut • Doporučený věk: od 14 let


Top deskovky 2020; foto: Tainted Grail: Pád Avalonu
Nejlepší deskové hry roku 2020: Tainted Grail: Pád Avalonu (stolní hra)

Svatým grálem příběhových stolních her pro rok 2020 ovšem není nic jiného než epické dobrodružství v temném artušovském světě s názvem Tainted Grail: Pád Avalonu. Společnost Albi má totiž dost odvahy, aby na náš trh přinášela monumentální hry, jejichž dohrání vám zabere desítky hodin. V Tainted Grail se stanete jedním ze čtyř hrdinů „druhé kategorie“, kteří se snaží zajistit přežití své vesnice Cuanacht v zemi jménem Avalon. Tu sužuje magická anomálie Divnota, která mění vše živé v pokroucená monstra. Základ příběhu se skrývá uvnitř Deníku výpravy, s nímž se pracuje jako s velmi promyšleným gamebookem, přičemž jednotlivé kroky ovlivňují vlastnosti postavy, dřívější rozhodnutí a přízeň kostek.

Abyste plně pochopili rozsah této deskovky, nahlédněte do naší recenze, ale můžete nám věřit, že fanoušci kvalitního a rozvětveného příběhu zde budou slintat blahem. Tainted Grail: Pád Avalonu přináší také postupně odhalovanou mapu a inovátorsky pojatý soubojový systém, ten však nemusí sednout každému. V každém případě doporučíme investici do této velké stolní hry (rozměrem, rozsahem i cenou) ostříleným hráčům, protože nováčci by se v ní mohli snadno utopit. Tainted Grail můžete pojmout jako povedenou singleplayerovku nebo jako epickou výpravu vaší věrné družiny, jež s vámi vydrží u hry až do konce.

Tainted Grail: Pád Avalonu je příběhová RPG stolní hra pro jednoho až čtyři hráče, kterou na českém trhu vydává společnost Albi.


Za rok 2020 se vydalo obrovské kvantum menších, středních i obrovských deskovek, jež jsme zdaleka neměli šanci vyzkoušet všechny. Pokud jsme tedy některý z vašich oblíbených titulů vynechali, neváhejte se s námi podělit o vaše favority. Třeba u vás na stole vládne Kyvadlo, což je netradičně pojatá hra pracující s reálným časem (na náš trh ji přinesla společnost Albi), libujete si v náročných strategiích, jako jsou Architekti Západního království od vydavatelství TLAMA Games, či preferuje komplexní zážitky, jež pravidelně přináší krabice s logem Fox in the Box (Pax Pamir, Praga Caput Regni či Watergate). My v redakci se těšíme, až na stůl rozložíme atmosférickou postapokalypsu Zóna: Tajemství Černobylu od vydavatelství ADC Blackfire a horký tip letošních Vánoc, českou abstraktní deskovku Project L. Tak šťastné a hravé!


Jak pracovat s našimi tipy?

• Speciál: 5. 12. 2019 • Autor: Jakub Němec

Na následujících řádcích najdete deskové hry rozličných žánrů, které svými mechanikami či atmosférou vynikají nad ostatními, přesto se nepokoušíme vytvořit absolutně platný žebříček těch nejlepších titulů. Vzhledem k množství stolních her, jež se na pulty českých obchodů dostanou (doporučovat budeme pouze lokalizované projekty, ať si je mohou užít opravdu všichni), jsme neměli šanci vyzkoušet úplně všechny. Přesto vám chceme ukázat, jaké tituly nás v letošním roce zaujaly a nebojíme se doporučit vám je ke koupi. Myslíme si, že si vybere opravdu každý.

Gizmos – Chytrá hra pro každého


• Žánr: Rodinná strategie • Počet hráčů: 2–4 • Autoři: Phil Walker-Harding • Vydavatel: CMON • Distributor v ČR: ADC Blackfire Entertainment • Herní doba: 60 minut • Doporučený věk: od 14 let


Top deskovky 2019; screenshot: Gizmos
Nejlepší deskové hry roku 2019: Gizmos (stolní hra)

Určitě se vám stalo, že jste přemýšleli nad deskovkou opravdu pro každého. Takovou, aby měla snadno pochopitelná pravidla, mohli se do ní pustit všichni bez ohledu na věk či zkušenost se stolními hrami a navíc aby nabídla komplexní zážitek. Já jsem podobný unikát našel pod víkem deskové hry Gizmos, při jejímž hraní se snažíte sestavit co nejefektivnější perpetuum mobile, které bude generovat jeden zdroj za druhým. Provazování jednotlivých součástek nabídne uspokojivý zážitek blížící se každodenní programátorské práci.

Velmi vás bude lákat rozkreslit si jednotlivé diagramy, abyste věděli, jaké možnosti budete mít po vytažení barevné kuličky z prapodivného energetického zařízení. Především ke konci partie budete kombit výrobní procesy a ostatním hráčům bude přecházet zrak z toho, co jste se svým vynálezem dokázali. Simulátor šíleného vědce navíc velmi pěkně vypadá rozložený na stole, jemuž pak dominuje zásobník na kuličky energie (jež mají všichni tendenci nahánět po podlaze), který si po prvním vybalení musíte složit. Díky chytře navržené hráčské desce a jednoduché symbolice vám přejdou základní principy velmi rychle do krve.

Gizmos je desková hra pro dva až čtyři hráče ve věku od 14 let a na českém trhu ji vydává společnost ADC Blackfire.


Dračí palác – Čínská tradice s evropskou nadstavbou


• Žánr: Rodinná strategie • Počet hráčů: 2–4 • Autoři: Hjalmar Hach, Luca Ricci, Lorenzo Silva • Vydavatel: Horrible Guild • Distributor v ČR: Dino • Herní doba: 30–45 minut • Doporučený věk: od 8 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Dračí palác
Nejlepší deskové hry roku 2019: Dračí Palác (stolní hra)

Další podařenou rodinnou hru přineslo na český trh vydavatelství Dino. Dračí palác si svůj základ bere z celosvětově oblíbeného Mahjongu, ale prostým odebíráním kostek z variabilně postavených věží zde vše teprve začíná. Součástí prožitku je totiž stavba vlastního sídla ze sebraných dílků, jež budete hnát do co největší výšky, abyste obnovili slávu východoasijské říše. Stavby rostoucí do výšky zakončené klasickou prohnutou střechou nejen dobře vypadají, ale hlavně vám přináší vítězné body, jež z vás na konci mohou učinit vládce království.

Propojení klasické společenské hry staré několik tisíciletí s moderním přístupem nejnovějších deskových her funguje velmi dobře a pohodovou hodinku u ní stráví každý příznivec logických hříček s nenáročnými pravidly, která mohou zkušení stavitelé dále okořenit pomocí magických karet. Díky nim se poupraví základní mechanismy a budete je muset využívat ve svůj prospěch lépe než ostatní. Svůj podíl na doporučení  stolní hry Dračí palác má také kvalitní provedení samotných kostek, jež mohou za větší váhu celé krabice.

Dračí palác je desková hra pro dva až čtyři hráče ve věku od 8 let, v Česku ji distribuuje společnost Dino.


Decrypto/V pasti – Slovo silnější než meč


• Žánr: Párty hra • Počet hráčů: 3–8/4–8 • Autoři: Thomas Dagenais-Lespérance/Jan Březina, Martin Hrabálek, Michal Požárek • Vydavatel: Le Scorpion Masqué/Czech Games Edition • Distributor v ČR: ADC Blackfire Entertainment/MINDOK • Herní doba: 15–45 minut/30–45 minut • Doporučený věk: od 12 let/od 8 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Decrypto Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, V pasti
Nejlepší deskové hry roku 2019: Decrypto/V pasti (stolní hry)

Hodně dlouho jsem rozmýšlel, jakou hru se slovíčky doporučit za rok 2019. V našich končinách se od dob Krycích jmen tento žánr těší velké popularitě, takže se vlastně jedná o docela prestižní kategorii, která zasahuje do života nejen hráčské obce, ale také lidí pouštějících se do deskovkových klání méně často, třeba během rozjeté večerní párty. O své místo ve vaší sbírce se ucházejí stolní hry Decrypto a V pasti. Krabice Decrypta zaujme svým vzezřením všechny šifrology, kteří milují prolamování zakódovaných sdělení nebo rádi sdělují své myšlenky pomocí zdánlivě nelogických souvislostí. Dva týmy stojící proti sobě se snaží odhalit podstatu soupeřových slov a během toho neprokecnout vlastní kvarteto výrazů.

Princip hrátek se slovy v týmovém klání využívá také druhá desková hra, V pasti, jež vznikla v našich končinách. Svou intuici a dedukci ovšem musíte využít dříve než protihráči začnou mluvit. Dopředu totiž znáte slovo, které má jeden z týmu sdělit svým druhům a nachystáte léčky (tedy zakázaná slova), takže musíte přemýšlet, jakou řečnickou trasu mluvčí zvolí, aby se těmto pastem vyhnul. Nakonec se utkáte s krutou příšerou, jež svými vlastnostmi zatopí i protřelým hádankářům. Celkově vzato, oba tituly skvěle fungují v bandě lidí, kteří se nebojí zapojit netradiční myšlenkové pochody a v mém okruhu přátel pravidelně střídáme. Doporučuji.

Decrypto je desková hra pro tři až osm hráčů ve věku od 12 let v ČR vychází pod hlavičkou firmy ADC Blackfire. V pasti je desková hra pro čtyři až osm hráčů ve věku od 8 let, vydávání u nás má na starosti MINDOK.


Plyšová hlídka – Desková hra nejen pro děti


• Žánr: Rodinná • Počet hráčů: 2–4 • Autoři: Jerry Hawthorne • Vydavatel: Plaid Hat Games • Distributor v ČR: MINDOK • Herní doba: 60–90 minut • Doporučený věk: od 7 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Plyšová hlídka
Nejlepší deskové hry roku 2019: Plyšová hlídka (stolní hra)

O velkou porci fantazie se musíte opřít také v netradičně pojaté stolní hře Plyšová hlídka, jež zaujme nejen svým pohádkovým vizuálem, ale také netradiční hratelností. V krabici totiž mimo obvyklých komponentů, jako jsou figurky, žetony a kostky, najdete také příběhovou knihu fungující jako herní plocha. S obracením stránek se budete posouvat dále ve větvícím se scénáři o statečných plyšácích bránících svou spící majitelku, přičemž se budete prokousávat zdařile napsaným dobrodružstvím v neustále se měnícím prostředí, které nenechá chladným hráče každého věku (vždyť dětské noční můry patří k těm nejděsivějším).

Roztomile podaný příběh pořád upravuje pravidla, obměňuje mechaniky a přidává další postavy, takže udrží pozornost i menšího dítěte. Napínavost partie zaručují prvky náhody zastoupené kostkami, jež nemusí být nutně na vaší straně a plyšáčci tak budou ohroženi strašidelnými příšerami a jejich pány. Společnosti MINDOK se tak povedlo na náš trh dostat stolní hru přímo stvořenou pro společné hraní rodičů s dětmi , kdy se ani jedna zainteresovaná skupina nebude nudit, protože se velmi rádi společně zasní nad grafickým zpracováním figurek a kreseb.

Plyšová hlídka je desková hra nejen pro děti ve věku ve věku od 7 let. Na jednu partii je třeba dvou až čtyř hráčů a v ČR vychází pod hlavičkou firmy MINDOK.


Detektiv: Po stopách zločinu – Policejní práce v domácím prostředí


• Žánr: Detektivní • Počet hráčů: 1–5 • Autoři: Przemyslaw Rymer, Ignacy Trzewiczek, Jakub Łapot • Vydavatel: Portal Games • Distributor v ČR: REXhry • Herní doba: 120–180 minut • Doporučený věk: od 16 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Detektiv: Po stopách zločinu
Nejlepší deskové hry roku 2019: Detektiv: Po stopách zločinu (stolní hra)

Chytlavé vyprávění tvoří základ také ve stolní hře Detektiv: Po stopách zločinu, které vám umožní vcítit se do práce policejního týmu, na nějž neustále tlačí čas. Kolikrát si při sledování kriminálky v televizi musíte sami říkat, že odhalení zločince trvá hrdinům nějak podezřele dlouho. O zdlouhavé analyzování důkazního materiálu však budete mírně ochuzeni kvůli inovativnímu přístupu řešení problémů vzhledem k užití online databáze. Do té zadáváte indicie, díky nimž se vám otevřou jednotlivá zákoutí důmyslně vykonstruovaných a propojených případů.

Fanoušci moderních technologií ve stolních hrách mohou výskat, protože se zde bez tabletu či notebooku neobejdou. Právě ono prohrabávání spisů, vracení se k jednotlivým náznakům a odkazům a pečlivé čtení výslechu dobře napsaných postav a dobových dokumentů dává Detektivovi správný šmak. Nikdy neodhalíte úplně všechny detaily, takže při závěrečném vyhodnocování scénáře musíte improvizovat a dát také na svůj odhad. Silný příběhový zážitek je vykoupen menší znovuhratelností, ale chystá se rozšíření s retro detektivkou, takže bude stále nad čím dumat.

Detektiv: Po stopách zločinu je desková hra pro jednoho až pět hráčů ve věku od 16 let. V České republice vychází díky společnosti REXhry.


Pán prstenů: Putování po Středozemi – Výlet do tolkienovských kulis


• Žánr: Atmosférická adventura • Počet hráčů: 1–5 • Autoři: Nathan I. Hajek, Grace Holdinghaus • Vydavatel: FFG • Distributor v ČR: ADC Blackfire Entertainment • Herní doba: 60–120 minut • Doporučený věk: od 14 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Pán Prstenů: Putování po Středozemi
Nejlepší deskové hry roku 2019: Pán prstenů: Putování po Středozemi (stolní hra)

Bez techniky se neobejde ani dobrodružství ze světa hobitů, skřetů a elfů. Je jakýmsi protimluvem, že ve středověkem inspirovaném univerzu určuje průběh partie aplikace v mobilu, tabletu či počítači, ale v deskové hře Pán prstenů: Putování po Středozemi se bez ní prostě neobejdete. Umělá inteligence reaguje na vaše tahy a podle toho přetváří mapu, ovládá vaše nepřátele a klade před vás nepředvídatelné situace podobně jako v dříve vydaném Panství hrůzy inspirovaném dílem spisovatele H. P. Lovecrafta, které jsem pro nádherně budovanou temnou atmosféru ochoten doporučovat doteď.

Díky silnému příběhu, jenž se občas mírně pohádá s kánonem J. R. R. Tolkiena (což ve fanatických obdivovatelích LOTRa probudí podobné pocity jako absence Toma Bombadila ve filmu), se této stolní hře podaří vtáhnout vás do děje a nepustí vás, dokud nedosáhnete konce své cesty, ať už bude jakýkoliv. Rozhodnutí v klíčových momentech mohou rozpoutat nejednu hádku ve skupině, ale díky tomu si opravdu budete připadat jako na dobrodružné výpravě ze svých oblíbených knih. Znovuhratelnost je sice mírně limitována základní dějovou linkou, ale po delším čase se budete chtít do Středozemě podívat znovu a zkusit překonat překážky jiným způsobem a s jinými postavami.

Pán Prstenů je desková hra pro jednoho až pět hráčů ve věku od 14 let a u nás ji vydává společnost ADC Blackfire.


Hrdina v kostce – RPG rychlík


• Žánr: Kostková strategie • Počet hráčů: 1–4 • Autoři: Keith Matejka • Vydavatel: Thunderworks Games • Distributor v ČR: REXhry • Herní doba: 60–90 minut • Doporučený věk: od 10 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Hrdina v kostce
Nejlepší deskové hry roku 2019: Hrdina v kostce (stolní hra)

Předchozí dva tituly mohou některé méně trpělivé hráče potrápit relativně dlouhou herní dobou a důrazem na kontinuitu zážitku. Ti se tak raději poohlédnou po méně náročné deskové hře. Vyhovovat by jim mohl Hrdina v kostce, který se chlubí velmi pěknými a srozumitelnými mechanismy, svižným průběhem partie a časovou nenáročností. Základním principem je umisťování kostek na hrací plán (diceplacement), jehož prostřednictvím se záhy ocitnete jako v prvních minutách propracovaných počítačových RPG titulů, protože si začnete z ničeho tvořit svou vlastní postavu, jež v základu dostala do vínku rasu, náturu a povolání.

Váš následující úkol se pojí se snahou co nejlépe plnit předurčení svého charakteru různými činy, jež ovlivní vaši náturu a pozici ve společnosti. Za každou správně splněnou podmínku obdržíte vítězné body s ohledem na její náročnost. Od začátku tak můžete hrát více na jistotu, anebo naopak riskovat a spoléhat na vrtkavou přízeň štěstěny v kostkách. Chytlavý mechanismus snadno přejde do krve, vysvětlíte jej během několika minut a partie velmi pěkně odsýpá, což je ideální jak pro deskovkové veterány, tak pro občasné hráče. Jedinou nevýhodu vidím v tom, že se s vypiplanou postavou nepustíte do žádného rozsáhlejšího dobrodružství (leda je můžete použít třeba v poupravené verzi Dračího doupěte).

Hrdina v kostce je desková hra pro jednoho až čtyři hráče ve věku od 10 let a zahrát si ji v ČR můžeme díky společnosti REXhry.


Valhalla – Do náručí hrdinské smrti


• Žánr: Karetní kostková strategie • Počet hráčů: 1–6 • Autoři: Łukasz Wozniak • Vydavatel: Crowd Games • Distributor v ČR: REXhry • Herní doba: 30–60 minut • Doporučený věk: od 13 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Valhalla
Nejlepší deskové hry roku 2019: Valhalla (stolní hra)

Dalším časově i pravidlově nenáročným počinem nabízejícím svižnou a oddychovou zábavu je karetka Valhalla, která vás zavede na sklonek vikingských dějin. Vše spěje k Ragnaröku, konci světa, takže udatní válečníci největších kmenů mají poslední příležitost zkřížit meče v bitvě a zemřít hrdinskou smrtí, aby mohli nakouknout do Valhally, v níž budou hodovat a mlátit monstra po boku samotného Ódina. Lákavá tématika zároveň určuje základní ráz hry, tedy čím více vyhráváte, tím více bojovníků pod vaším velením zemře (a budou vám za to vděční). V průběhu partie jste neustále pod tlakem a musíte myslet nejen na útok, ale také obranu.

Velkou výhodu Valhally vidím také v bohatém obsahu krabice, protože mimo základní hru se zde nachází velký počet modulárních rozšíření starajících se o variabilitu pro zkušené hráče. Ať do balíčků přimícháte valkýry nebo upravíte vlastnosti průběhu soubojů pomocí Lokiho karet, budete se skvěle bavit. Potěší také snaha zabavit jednoho hráče náznakem kampaně. Nedávno vydaná deskovka nás zatím během víc než dvou týdnů neomrzela a její hladký průběh, s nímž se vlezete do hodiny, nám učaroval svým akčním pojetím, protože se na stole neustále něco dělo. Drsná hráčská interakce a důraz na akční pojetí partie činí z Valhally jedno ze žhavých želízek deskoherního trhu na konci letošního roku.

Valhalla je desková hra pro jednoho až šest hráčů ve věku od 13 let. V České republice ji vydává firma REXhry.


Root – Krutá zvířátka v lesní říši


• Žánr: Válečná strategie • Počet hráčů: 2–4 • Autoři: Cole Wehrle • Vydavatel: Leder Games • Distributor v ČR: Fox in the Box • Herní doba: 60–90 minut • Doporučený věk: od 10 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Root
Nejlepší deskové hry roku 2019: Root (stolní hra)

Deskoherní svět je podobně jako ten s počítačovými hrami zaplavován neoriginálními napodobeninami prověřených principů, ale občas se mezi nimi zaskví perla, kterou by bylo škoda minout. Jedno z takových zjevení a příjemných překvapení letošního roku nese jméno Root a do českého rybníčku jej přineslo menší vydavatelství Fox in the Box soustřeďující se především na tituly pro náročnější hráče. Ani stolní hra Root tedy není úplně vhodná pro začátečníky (I když mám zkušenost, že po dvou „odkoukaných“ partiích se i hrami nepolíbený člověk zhostil své role velmi dobře) a vyžívat se v ní budou především protřelí hráči, kteří si vychutnají čtveřici (s rozšířením šestici) znesvářených stran sporu o paseky v lese.

Taktické myšlení musí být povinnou výbavou každého vůdce zvířecího klanu prahnoucího po moci nad místními mýtinkami, přičemž s každým klanem přichází zcela jiné pojetí partie. Zatímco kočky touží industrializovat lesní říši, orli sní o starých pořádcích královského zřízení a lesní aliance partyzánsky posouvá místní faunu k anarchii. Mezi nimi pobíhá Tulák snažící se využívat všechny pro své egoistické zájmy. Root je zkrátka do detailu promakaná konfliktní asymetrická strategie s líbezným grafickým zpracováním, jež dokáže spoustu hráčů zmást vidinou milé zábavy pro mladší hráče.

Root je desková hra pro dva až čtyř hráče ve věku od 10 let. V ČR ji má na starosti společnost Fox in the Box.


Nemesis – Hluboký kosmos je nehostinné místo


• Žánr: Atmosférický horor • Počet hráčů: 1–5 • Autoři: Adam Kwapinski • Vydavatel: Awaken Realms • Distributor v ČR: MINDOK • Herní doba: 90–180 minut • Doporučený věk: od 12 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Nemesis
Nejlepší deskové hry roku 2019: Nemesis (stolní hra)

Blíží se závěr tohoto doporučujícího článku, a proto nasadíme ty nejsilnější kalibry, ať už z pohledu obsahu krabic, délky herní doby či cenovky. Jedním z hlavních aspirantů na nejlepší deskovou hru roku 2019 je Nemesis, stolní hra zaměřená především na budování atmosféry s důrazem na silné vyprávění příběhu samotnými hráči. Základní premisou jsou reálie jako z vesmírné sci-fi série Vetřelec – probuzení z kryospánku, loď na pokraji technického kolapsu, jeden vrah a vraždící mimozemské monstrum s neskonalou chutí na maso z lidské posádky.

Xenomorfova mezihvězdná jídelna, kde jste hlavní položkou na menu, tak nepatří k nejpříjemnějším místům pro život, o který přijdete velmi rychle z různých příčin. Společnosti MINDOK se podařilo přinést na naše stoly kvalitní hororový titul, v němž se svým postavám snažíte zachránit holý krk, ale navíc ještě splnit osobní úkol. „Komu se dá věřit?“ bude základní otázkou během celé nervy drásající partie. Hutnou, paranoiou protkanou atmosféru si budou užívat především fanoušci sci-fi žánru, kteří dokáží taktizovat i v mnohdy beznadějné situaci a budou se kochat nádherným grafickým zpracováním komponent. Co víc si může fanoušek hororových střetů přát?

Nemesis je desková hra pro jednoho až pět hráčů ve věku od 12 let. Zahrát si ji v češtině můžeme díky firmě MINDOK.


Twilight Imperium, 4. edice – Vesmírná politika v malíčku


• Žánr: Vesmírná strategie • Počet hráčů: 3–6 • Autoři: Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen • Vydavatel: FFG • Distributor v ČR: ADC Blackfire Entertainment • Herní doba: 240–480 minut • Doporučený věk: od 14 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Twilight Imperium IV
Nejlepší deskové hry roku 2019: Twilight Imperium, 4. edice (stolní hra)

Některé možná překvapí, že se ve výběru objevuje desková hra, kterou do ČR společnost Blackfire přinesla již v roce 2018. Jenže se zjevila v tak šibeničním prosincovém termínu, že se předvánočním trhem prohnala bez větší pozornosti a kromě fajnšmekrů denně monitorujících novinky tak mohla ostatním propadnout mezi prsty, což by byla věčná škoda. Všichni fanoušci vesmírných politických dramat tedy musí zbystřit, protože velkolepá (a vleklá) klání v nekonečném kosmu mezi dvacítkou různorodých ras po vás bude vyžadovat to nejlepší strategické myšlení, ekonomické plánování a politickou prohnanost.

Pocit neskonalé moci ve vás probudí již první kola, během nichž začnete opatrně přesouvat svá mezihvězdná plavidla, dobývat nepodmaněné planety a blížit se k centrální vládní planetě Mecatol Rex. K atmosféře jednoznačně přispívá bohatá výbava krabice se stovkami karet a modelů lodí, ale také texty do děje uvádějící historii místní galaxie (podrobně jsou popsány i jednotlivé národy). Epické a příběhovým napětím nabité (opět nečekejte nic nalinkovaného, děj se odvozuje od hráčské interakce) střety, jež trvají klidně sedm, osm hodin si užijí jen ti nejvěrnější deskovkáři – ti však budou poté Twilight Imperium IV milovat a uctívat jej jako modlu.

Twilight Imperium IV je desková hra pro tři až šest hráčů ve věku od 14 let. Českým distributorem je společnost ADC Blackfire.


Mage Knight Ultimátní edice – Komplexní RPG z české kotliny


• Žánr: RPG • Počet hráčů: 1–5 • Autoři: Vlaada Chvátil, Paul Grogan, Phil Pettifer • Vydavatel: WizKids • Distributor v ČR: REXhry • Herní doba: 150 minut • Doporučený věk: od 14 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Mage Knight Ultimátní edice
Nejlepší deskové hry roku 2019: Mage Knight Ultimátní edice (stolní hra)

Svůj zářez do vydání obrovské krabice s nespočtem komponentů přidala také společnost REXhry, když se jí podařil husarský kousek. Od začátku roku můžete doma mít souhrnné vydání epické fantasy hry Mage Knight od českého autora Vlaadi Chvátila v kompletní edici včetně tří rozšíření. Základní hra ani její dodatečný obsah docela dlouho nebyly k sehnání, ale pokud jste se u některého ze šťastných vlastníků původní verze dostali ke hře, sami víte, že dokázala dobrodruhy lačnící po atmosférické jízdě vtáhnout do svých hlubin a jen tak vás z nich nepustila.

Na prověřeném konceptu sázejícím na mix RPG, toulek po krajině, najímání armády a střetů s děsivými příšerami všeho druhu se nic nezměnilo, takže se připravte, že pobytem v Atlantské říši utopíte desítky hodin, ani nemrknete. Stolní hra Mage Knight by měla oslovit především fandy tahových strategií z rodiny Heroes of Might & Magic, kteří se nezaleknou práce s kartami při tvorbě silného balíčku, jenž by je měl dostat z každé šlamastyky. S partou kamarádů si tak užijete pořádnou fantasy jízdu, kterou ovšem můžete absolvovat také sami, protože právě Mage Knight patří mezi deskové hry s nejlepším singleplayerem na světě.

Mage Knight je desková hra pro jednoho až pět hráčů ve věku od 14 let. U nás ji můžete koupit díky společnosti REXhry.


Gloomhaven – Těžká váha na konec


• Žánr: RPG • Počet hráčů: 1–4 • Autoři: Isaac Childres • Vydavatel: Cephalofair Games • Distributor v ČR: Albi • Herní doba: 60–120 minut • Doporučený věk: od 12 let


Nejlepší deskové hry roku 2019; cover, thumbnail, stolní hry, Gloomhaven
Nejlepší deskové hry roku 2019: Gloomhaven (stolní hra)

Závěr dnešních doporučení patří králi deskových her, dlouhodobému uzurpátoru prvního místa v celosvětovém žebříčku Board Game Geek. Znalí věci již tuší, že se jedná o Gloomhaven, jehož lokalizovaná verze se na jaře letošního roku dostala do českých luhů a hájů díky společnosti Albi. Monstrózní desetikilová krabice nabídne všem nadšencům komplexní RPG zážitek pro skupinu bojovníků, kteří se nebojí průzkumu zatuchlých dungeonů plných po zuby ozbrojených nepřátel a nebezpečných monster. Stěžejním principem celé deskovky je mechanika únavy, protože jak se se svou postavou dostáváte do hlubin podzemí, přicházíte o karty zajišťující vaše budoucí akce. Závěreční bossové jsou tedy zapeklitým oříškem.

S doporučením této deskovky ovšem přichází také varování – Gloomhaven není nic pro všední hráče, protože se jedná o závazek na dlouhou dobu. Plnohodnotný prožitek, poznání všech zákoutí místního světa a postupné odhalení všech postav vám zabere pravděpodobně více než sto hodin, takže se vyplatí vytvořit si kolem sebe opravdu věrnou skupinu přátel, s nimiž se u Gloomhavenu budete pravidelně scházet. Na druhou stranu mi můžete věřit, že každá koruna a minuta investovaná do této deskovky se vám několikanásobně vrátí, protože prožijete epické příběhy, o nichž budete básnit ještě dlouho po jejich dohrání.

Gloomhaven je desková hra pro jednoho až čtyři hráče ve věku od 12 let. Její vydávání v ČR je v rukách firmy Albi.

Jak již bylo řečeno, výše uvedené tituly nemají představovat žádný žebříček, jedná se spíše o doporučení zajímavých kousků, jež se nám dostaly pod ruku a stále si nacházejí cestu na náš stůl. Rok 2019 zatím nekončí a řada kvalitních her nás jistě ještě čeká. V současné době testujeme třetí vydání lovecraftoviny Arkham Horror, začali jsme si zvykat na deskovkovou podobu Krata v God of War (obě ADC Blackfire), pomalu si nás získává pravidly jednoduchá, ale v jádru překvapivě komplexní strategie Tapestry (Albi) a nedočkavě vyhlížíme pohádkově vypadající karetku Divukraj (REXhry). A navíc se blíží rok 2020, který přinese příběhovku Tainted Grail: The Fall of Avalon a další pecky. Máme se opravdu nač těšit.

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

P-DC1-WEB28