Obnovit stránku
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Nejvýhodnější doručení domů Partnerská odběrná místa Česká pošta
dnes nebo zítra dnes nebo zítra dnes nebo zítra 1-2 dny 1-2 dny 1-2 dny

Prodloužili jsme pro vás otevírací dobu našich prodejen, abyste mohli dárky letos nakoupit v klidu a bez stresu.

Nejlepší hry 1. poloviny roku 2019 – Sekiro, Resident Evil 2, Metro Exodus a další

Aktualizováno

Léto, to je ideální doba na dohnání herních restů. Hráči dobře vědí, že pro své (duševní) zdraví udělají nejlépe, nechají-li se zalévat blahodárným svitem monitorů/obrazovek a sluneční záření ponechají… světu tam venku. U kterých her si o prázdninách pěstovat deficit vitamínu D, vám poradí náš redakční žebříček 10 nejlepších her 1. poloviny roku 2019. Zcela objektivní, pochopitelně.

Nejlepší hry 1. pol. 2019; thumbnail: Sekiro, RE2, Division

Nejlepší hry 1. poloviny roku 2019

• Speciál: 22. 7. 2019 • Autor: Redakce

Sekiro: Shadows Die Twice, Resident Evil 2, The Division 2, Metro Exodus a další

Dovětek o objektivitě samozřejmě berte v uvozovkách, nicméně je pravda, že tento výběr nedoprovázely tradiční redakční machinace zahrnující dodatečné změny hlasů a (ne)přátelské pošťuchování mezi zástupci jednotlivých platformových/žánrových táborů. Z demokratického, dočasně tajného hlasování vyšla vítězně desítka titulů, jejichž kvality (téměř) nikdo nerozporoval a nikdo si ani příliš nestěžoval na pořadí.

I když náš žebříček uvádíme v obráceném pořadí, z úvodního obrázku vám už nejspíš došlo, kdo se stal naším šampiónem pro první polovinu roku 2019. Souboj Sekira a Resident Evil 2 byl poměrně těsný, nakonec si však vavřín pro vítěze po zásluze odnesl málomluvný samuraj a ukázal tak, že i bez číslovky za názvem lze dosáhnout na mety nejvyšší. Úspěch nových, originálních značek podtrhují i Outer Wilds, A Plague Tale: Innocence a do jisté míry také Days Gone (ačkoli přiznáváme, že v případě této PS4 exkluzivity v redakci jednotný názor... tak docela nepanoval :).

10. Battlefleet Gothic: Armada 2 – Vyladěná vesmírná RTS


• Žánr: RTS • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: Tindalos Interactive • Vydavatel: Focus Home Interactive • Platformy a Datum vydání: PC (24. ledna 2019) Homepage • Čeština: Ne • Hodnocení: Recenze – 84 %


Battlefleet Gothic: Armada 2 – Faction Trailer

Strategiím se jen málokdy podaří probojovat do sféry, v níž se pohybují skutečně velké projekty. RTS z univerza Warhammeru 40K, Battlefleet Gothic Armada 2, se to však i přes velkou podobnost se svým předchůdcem nakonec povedlo, protože do něj vývojáři z Tindalos Interactive dali své srdce. Díky jejich zápalu ve finále nemohla chybět ani v našem výčtu nejlepších her první poloviny roku 2019.

Hlavním tahounem tohoto kousku se stal brilantně zpracovaný soubojový systém spolu s designem jednotlivých frakcí, jež se od sebe diametrálně lišily. Za vyloženě špatnou nešlo označit ani příběhovou kampaň, v jejíž rámci jsme se mohli pustit do expanze po celém vesmíru Warhammeru 40K. Primárním problémem celku byla vysoká míra repetitivnosti způsobená opakujícími se misemi a absencí stěžejních inovací. I přes tyto nešvary však Battlefleet Gothic Armada 2, jež dorazila na PC už 24. ledna, v naší recenzi obdržela díky převaze pozitiv a nesporné kvalitě krásných 84%.

Battlefleet Gothic: Armada 2; screenshot: wallpaper Battlefleet Gothic: Armada 2; screenshot: gameplay

Nejlepší hry 1. pol. 2019: Battlefleet Gothic: Armada 2

V Battlefleet Gothic Armada 2 jsou proti sobě postaveny gigantické bitevníky, jejichž kapitáni neznají slitování.


9. Days Gone – Sever USA ve znamení kvalitního survivalu


• Žánr: Akční adventura, survival horor • Multiplayer: Ne • Vývojář: SIE Bend • Vydavatel: Sony Interactive Entertainment • Platformy a Datum vydání: PS4 (26. dubna 2019) Homepage • Čeština: Cz titulky (oficiální) • Hodnocení: Recenze – 97 %


Days Gone recenze I Alza Magazín

V Days Gone si užijete pořádnou akci, neminou vás ale ani stealth mise. 

Z vesmíru si ale opět odskočíme na Zem. Na Zem, kterou už nějaký ten pátek sužuje zombie apokalypsa. Už od oznámení Days Gone od amerického studia Bend Studio internet zaplavil mírný skepticismus a mnoho hráčů od tohoto díla očekávalo jen lacinou napodobeninu akční adventury The Last of Us. Days Gone se ale vydalo svou cestou a přineslo množství originálních prvků. Zavedlo nás na sever USA, kde jsme v kůži motorkáře Deacona St. Johna vyrovnávajícího se se svou minulostí bojovali s různými druhy nemrtvých. 

Hra nás okouzlila svou grafikou, otevřeným světem nabízejícím pestrou faunu a flóru a také velmi dobře zpracovaným systémem obchodování. Zapomenout samozřejmě nemůžeme ani na dvoukolovou krásku, která nám v Days Gone dělala společnost od začátku do konce. I díky těmto kvalitám si v naší recenzi Days Gone, které vyšlo 26. dubna 2019 exkluzivně pro PS4, vysloužilo skvělých 97 %.

Days Gone; screenshot: wallpaper Days Gone; screenshot: gameplay

Nejlepší hry 1. pol. 2019: Days Gone

Hordy nemrtvých vám budou v Days Gone pravidelně ztrpčovat život, nicméně i před nimi vás může zachránit vaše věrná společnice – motorka.

Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Akční survival adventura Days Gone mě velmi příjemně překvapila a výtvor od studia Bend Studio tak řadím na jednu z prvních tří příček mého osobního žebříčku top her. Vývojáři dokázali spojit plnohodnotný příběh s otevřeným živým herním světem nabízejícím různé druhy zombíků, široké spektrum zbraní a propracovaný systém obchodování. Do hry navíc přinesly příjemné osvěžení v podobě motorky, o kterou se musíte poctivě starat, čímž se jim podařilo umocnit autentičnost hry.


8. Outer Wilds – Kosmonautem v dřevěné raketě


• Žánr: Explorativní adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: Mobius Digital • Vydavatel: Mobius Digital • Platformy a Datum vydání: PC – Epic, Xbox One (30. května 2019) Homepage • Čeština: Ne • Hodnocení: Recenze – 90 %


Outer Wilds – Launch Trailer

Pohodová atmosféra z traileru na Outer Wilds prýští jako gejzíry na Islandu a naštěstí můžeme potvrdit, že nejde o falešnou reklamu. U nejnovějšího díla Mobius Digital si odpočinete, zalétáte ve vesmíru, vyřešíte nějakou tu záhadu a opečete maršmelouny.

Jestliže patříte k lidem, které láká vypravit se za hranice známého prostoru a cítit se jako dobyvatel hlubokého vesmíru, tak jste zcela jistě zaznamenali nezávislý projekt Outer Wilds. Tvůrci ze studia Mobius Digital vám totiž zprostředkovali zážitek kosmonautiky v kostce ve světě zacykleném v nekonečné smyčce, jíž v pravidelných intervalech ukončuje zhroucení celé sluneční soustavy. Vaším úkolem není nic menšího, než odhalit původ časového paradoxu a zachránit tak sebe i své přátele,

Outer Wilds si vás získá nápaditě vytvořeným univerzem se zajímavými planetami fungujícími podle vlastních fyzikálních zákonů. Oběžnice se dokonce mění přímo před vašima očima. Podmanivosti přispívá nádherné audiovizuální zpracování, jež společně s pohodovou hratelností přináší uspokojivý pocit pro všechny vesmírné badatele. Příběh si poslepujete sami podle náznaků, což nás hodně nadchlo. Díky výše jmenovaným vlastnostem jsme v naší recenzi pro verzi Xbox One (vyšlo také na PC) z 8. července udělili Outer Wilds hodnocení 90%.

Outer Wilds; screenshot: wallpaper Outer Wilds; screenshot: gameplay

Nejlepší hry 1. pol. 2019: Outer Wilds

Na své cestě vesmírem Outer Wilds narazíte na spřátelené kosmonauty, jež vystopujete pomocí radaru zachycujícího hraní na jejich nástroje.; 2. Potulovat se v dřevěné raketě po sluneční soustavě není nejlepší nápad, což zjistíte při prvním větším karambolu.


7. A Plague Tale: Innocence – Po stopách smrtonosného moru


• Žánr: Akční Stealth adventura s puzzle prvky • Multiplayer: Ne • Vývojář: Asobo Studio • Vydavatel: Focus Home Interactive • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (14. května 2019)Homepage • Čeština: Ano (oficiální pro PC a PS4) • Hodnocení: Recenze – 86 %


A Plague Tale: Innocence – Launch Trailer

Záběry příběhového traileru A Plague Tale: Innocence na vás dýchnou alespoň kousek atmosféry zmaru a deprese, s níž se budete jako Amicia potýkat. Postupem času se přidá také špetka nadpřirozena, což báječně doplní historicky pojaté vyprávění.

Historie nabízí nepřeberné množství témat k videohernímu zpracování, což nahrálo francouzskému studiu Asobo, aby se podívalo do temného středověku a zapracovalo do něj příběh mladé šlechtičny Amicie bojující o svou záchranu proti inkvizici. Církev měla v době stoleté války obrovskou moc, takže obyčejný člověk před její zlobou mohl pouze prchat. Díky tomu se podíváme na různá krvavým konfliktem poznamenaná místa v dechberoucím audiovizuálním zpracování.

Postupem času si hrdinka vypracuje resistenci vůči všem hrůzám a dokonce se pomocí svého praku zapojí do boje proti Angličanům a rytířům inkvizice. Přesto je A Plague Tale: Innocence zaměřeno spíše na kradmý postup a chytré řešení hádanek, díky nimž vám titul přiroste k srdci. Nám se hordami krys zamořená Francie líbila natolik, že jsme ji v naší recenzi ohodnotili 86%. Do 14. století jste se mohli vydat od 14. května na PC, PS4 a Xbox One, což vřele doporučujeme všem fanouškům akčních adventur s netradičním nádechem.

A Plague Tale: Innocence; screenshot: wallpaper A Plague Tale: Innocence; screenshot: gameplay

Nejlepší hry 1. pol. 2019: A Plague Tale: Innocence

Ruku v ruce budete s Amicií a Hugem procházet některými misemi, přičemž se od svého malého bratra nesmíte příliš vzdálit, jinak začne podléhat hysterii a upozorní na sebe stráže.; 2. Zástupy krys symbolizující morovou nákazu lépe než cokoliv jiného vám budou neustále v patách. V těchto okamžicích bude oheň váš nejlepší přítel.


6. Devil May Cry 5 – Nero, V a Dante proti démonickým hordám


• Žánr: Akční adventura, Hack and Slash • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (8. března 2019) Homepage • Čeština: Ne • Hodnocení: Recenze – 88 %


Devil May Cry 5 recenze I Alza Magazín

Naše videorecenze vám během chvíle ukáže, co se nám na Devil May Cry 5 líbilo a z čeho jsme tak nadšeni nebyli. Kladů je víc než dost, proto zamrzí některé nedodělky, které kazí zážitek s téměř dokonalé mlátičky.

Pátý díl mlátičky Devil May Cry si dal hodně na čas, ale každá hodina práce vývojářů hrbících se nad svými počítači se vyplatila. Příběh navazující na reálie celé série nás vezme do Red Grave City zamořeného démonickou invazí. V jejich čele stojí mocný Urizen sídlící na vrcholku stromu Qliphoth kořenícím v samotném pekle, takže je načase, aby se mu postavil trojlístek hrdinů mající zálibu v porcování rozličných nestvůr na filety. Mimo nepostradatelného Danteho a mladíčka Nera se do konfliktu zapojil také kouzelník V a jeho nadpřirození společníci.

Devil May Cry 5 potvrdil vysoká očekávání od krvavé mlátičky, v níž nejde pouze o likvidaci nepřátel, ale také o tvoření rozličných komb pomocí mocných zbraní. Každý charakter přináší jiný styl hry, takže stereotyp si během plnění kampaně bere volno. S připočtením báječného audiovizuálního zpracování nám v recenzi vyšlo skvělé hodnocení 88 %. Titul od společnosti Capcom vyšel 8. března na PC, PS4 a Xbox One.

Devil May Cry 5; screenshot: wallpaper Devil May Cry 5; screenshot: gameplay

Nejlepší hry 1. pol. 2019: Devil May Cry 5

Andělská křídla s démonickým progresem jasně vystihují příběhovou premisu Devil May Cry 5, v níž se zase o kousek posuneme v poznání osudů rodiny démona Spardy.; 2. Audiovizuální prezentace Devil May Cry 5 se pohybuje mezi špičkovými tituly posledních let. Capcom svůj RE Engine ždíme až na dřeň, u čehož jako hráči můžeme vrnět blahem.


5. Metro Exodus – Řádné zakončení Arťomova dobrodružství


• Žánr: FPS • Multiplayer: Ne • Vývojář: 4A Games • Vydavatel: Deep Silver • Platformy a Datum vydání: PC, PS4 a Xbox One (15. února 2019) Homepage  Čeština: Cz Titulky (oficiální) • Hodnocení: Recenze – 86 %


Metro Exodus recenze I Alza Magazín

O Metro Exodus lze říci, že bylo téměř jasným kandidátem na nejlepší hru poloviny roku 2019 už od momentu, kdy bylo ohlášeno datum vydání. Určité obavy tu samozřejmě byly, protože není vždy vše zlato, co se třpytí. Jeho tvůrcům z 4A Games se však nakonec podařilo většině nedostatků, jimiž mohlo trpět, vyhnout, díky čemuž se z něj nakonec stala jedna z nejvydařenějších FPS, které jsou aktuálně k dostání.

Závěrečná etapa Arťomova příběhu hodně sázela na kvalitní zpracování dějové linie, která byla opět primárním trumfem Metro Exodus. Dobře byly taktéž zpracovány zbraně, vedlejší úkoly a řádně vyplněný otevřený svět, jehož průzkum stál za to. V naší recenzi jsme mu vytýkali především příliš ukvapené finále, tupou AI a vysokou zabugovanost, jíž v minulosti trpěli už jeho předchůdci. Kvality ale značně převyšovaly nedostatky, takže si Metro Exodus, které vyšlo 15. února na PC, Xbox One a PS4, nakonec odneslo pěkných 86%.

Metro Exodus; screenshot: wallpaper Metro Exodus; screenshot: gameplay

Nejlepší hry 1. pol. 2019: Metro Exodus

Metro Exodus nás poprvé v sérii vypustilo z tunelů moskevského metra, což z něj udělalo velmi specifický díl.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Sérii Metro mám skutečně hodně rád. Nedočkavě jsem tudíž očekával vydání Metro Exodus, jež mělo ukončit příběh legendárního průzkumníka Arťoma a jeho přátel, kteří prožili většinu života v moskevském metru. I když jsem nakonec nedostal úplně to, co jsem si představoval, povedlo se vývojářům z 4A Games vytvořit kvalitní FPS, za kterou se vůbec nemusí stydět. Snad nadcházející expanze budou podobné kvality, jako základní hra.


4. Mortal Kombat 11 – Brutální bojovka opět nezklamala


• Žánr: Bojovka • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: NetherRealm Studios • Vydavatel: Warner Bros. Interactive Entertainment • Platformy a Datum vydání: PCPS4Xbox One (23. dubna 2019), Switch (10. kvěnta 2019) Homepage • Čeština: Ne • Hodnocení: Recenze – 85 %


Mortal Kombat 11 recenze I Alza Magazín

Jak udělat to samé stejně dobré i po jedenácté? Bůh ví, studiu NetherRealms se to ale povedlo a dokonce rovnou stvořili i jeden z nejlepších dílů série. 

Mortal Kombat je jednou z nejpopulárnějších sérií bojovek vůbec, její nejnovější díl byl tedy mnoha fanoušky očekáván netrpělivěji než příjezd sanitky k případu otevřené zlomeniny. A nutno podotknout, že když Mortal Kombat 11 23. dubna 2019 přistál na disky našich herních mašin, zklamáni jsme rozhodně nebyli, ba naopak – redakční trhání končetin se rozjelo ve velkém.

Hratelnost je opět výborná a i po všech těch letech si zachovává vysoko položenou laťku černohumorné brutality, v „jedenáctce” navíc studio NetherRealms dokázalo přinést smysluplné změny do soubojového systému, spoustu hratelných postav a zábavný story mód, což u bojovek často nebývá zvykem. Celkový dojem trochu pokazily zbytečně implementované mikrotransakce, z hlediska hratelnosti se ale jedná o vynikající titul pro PC, PS4, Xbox One a Nintendo Switch, který si v naší recenzi vymlátil 85 % a nechává většinu konkurence za sebou.

Mortal Kombat 11; screenshot: wallpaper Mortal Kombat 11; screenshot: gameplay

Nejlepší hry 1. pol. 2019: Mortal Kombat 11

Chytlavý soubojový systém, brutalita, známé postavy a hektolitry krve. Tím Mortal Kombat byl a také vždycky bude. Politickou korektnost zde nehledejte.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

NetherRealm Studios nám tento rok opět naservírovali svoji brutální bojovku plnou krve, lámání vazů, trhání vnitřností a zostuzování poražených nepřátel kreativními fatalitami. A světe div se, je to opět skvělá zábava. Díky slušnému počtu herních režimů a výborné hratelnosti vás hra zabaví na dlouhé hodiny a pokud pro tuto sérii máte slabost jako já či redakční kolega Kuba Němec, jedenáctý Mortal vás nenechá vydechnout, alespoň dokud nezískáte platinovou trofej. Stejně jako nás.

Jakub Němec

Jakub Němec

Letošní půlrok jsem se do dětských let vydal nejen s titulem Resident Evil 2, ale také s Mortal Kombat 11. U čtyřky jsme s bráchou proseděli dlouhé hodiny a křivili si prsty toužíce provést jednu z krvavých fatalit. Od dob, kdy sérii pod svá křídla vzalo studio NetherRealm, se série posunula na míle daleko, ale podstata zůstává – za vlasy přitažené souboje, jež vás nutí odvracet zrak a zároveň hltat každou vteřinu souboje do krvavého zakončení. Navíc se tvůrcům podařilo nabídnout solidní příběh, takže „Choose your Destiny“.


3. Tom Clancy's The Divison 2 – Podruhé a lépe


• Žánr: Taktická online akce • Multiplayer: Ano • Vývojář: Massive Entertainment • Vydavatel: Ubisoft • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (15. března 2019) Homepage • Čeština: Cz Titulky (oficiální) • Hodnocení: Recenze – 89 %


Tom Clancy´s The Division 2 recenze I Alza Magazín

Zatímco některým titulům založeným na endgame obsahu dojde brzy po startu palivo, The Division 2 je i několik měsíců po vydání stále plné nového a zajímavého materiálu na hraní.

Druhý díl taktické online akce Tom Clancy's The Division 2 je ideálním příkladem toho, jak lze pracovat se zpětnou vazbou hráčů a zejména jak se poučit ze svých vlastních chyb. První díl prošel krutými porodními bolestmi, autoři však postupně hru vylepšili do takové míry, že při tvorbě druhého dílu už nezaváhali a The Division 2 je od svého vydání výborným titulem s množstvím zábavného obsahu, což je u online hry založené na opakovaném hraní v rámci tzv. endgame části přímo zásadní.

Na Tom Clancy's The Division 2 oceňujeme také skvělý level design, kde je díky šikovnému snoubení krásného vizuálu a funkčního světa, vždy kam se skrýt a do čeho střelit. Dlouhotrvající hratelnost pak zaručuje také spravedlivý, ale štědrý systém lootu a velmi dobré zbraně. Právě proto si Tom Clancy's The Division 2 vycházející na PC, Xbox One a PS4 s českými titulky, odneslo v recenzi vynikajících 89 %.

Tom Clancy's The Divison 2; screenshot: wallpaper Tom Clancy's The Divison 2; screenshot: gameplay

Nejlepší hry 1. pol. 2019: Tom Clancy's The Divison 2

Většinu misí a dalších aktivit lze absolvovat o samotě, hra je však navržena tak, aby ta největší zábava přišla až při hraní s dalšími hráči. 

Filip Němec

Filip Němec

Když jsem se začátkem roku rozhodoval, jestli se letos zaměřím více na Anthem nebo The Divison 2, vyhrávala online akce Anthem. Obě hry jsou totiž založené na opakovaném hraní v rámci endgame obsahu, praxe však ukázala, že Anthem v tomto bodě selhalo prakticky ve všech směrech, zatímco Tom Clancy's The Division 2 je pro mě zatím největší překvapení letošního roku a velmi kvalitně vytvořenou hrou bez kompromisů.


2. Resident Evil 2 Remake – Raccoon City vás vítá s otevřenou náručí


• Žánr: Survival horor • Multiplayer: Ne • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PCPS4, Xbox One (25. ledna 2019)Homepage • Čeština: Cz Titulky (Neoficiální) • Hodnocení: Recenze – 89 %


Resident Evil 2 – Launch Trailer

V případě, že nevíte, co očekávat od série Resident Evil, doporučujeme okolo půlnoci nasadit sluchátka, zhasnout světla a ponořit se do sledování traileru na druhý díl. Pokud vám bude nepříjemně běhat mráz po zádech, tak vězte, že u hraní budete mít husí kůži permanentně.

Zombíci se těší mezi hráči velké popularitě, o čemž svědčí různé variace na příběhy s nemrtvými v hlavní roli. Jedna z prvních digitálních návštěv padlého světa se odehrála v Raccoon City před dvaceti lety, kdy hráči čelili na policejní stanici a v pozemním komplexu nechvalně známé společnosti Umbrella zástupům rozpadlých těl toužících po čerstvém mase v kůži dvojice hrdinů Leona S. Kennnedyho a Claire Redfield. Letošní remake Resident Evil 2 ještě umocnil naše tísnivé pocity během hraní a nemůžeme se dočkat třetího dílu.

Graficky se totiž známé dobrodružství dostalo do třetího rozměru a vypadá úchvatně. Díky tomu se přepracovaly také lokace a souboje tak, že jsou snad ještě lepší než před lety – napětí by se dalo krájet a podávat po dávkách každému milovníkovi dobrých hororů. Adrenalinové chvilky v bojích na život a (ne)smrt s několika náboji v zásobníku nás uchvátily natolik, že jsme udělili v naší recenzi 89 %. Resident Evil 2 vyšel 25. ledna 2019 na PC, PS4 a Xbox One.

Resident Evil 2; screenshot: wallpaper Resident Evil 2; screenshot: gameplay

Nejlepší hry 1. pol. 2019: Resident Evil 2 Remake

1. Mimo hlavní postavy Leona S. Kennedyho a Claire Redfield se setkáte také s tajemnou Adou Wong, za níž si část kampaně také zahrajete.; 2. Temné uličky, světlo baterky a nepříjemné zvuky všude kolem - základní stavební kameny Resident Evil 2 zůstaly zachovány také v remaku, ale nová grafika je posunula o několik úrovní děsivosti výše.

Jakub Němec

Jakub Němec

Dobrovolně se přiznám, že mě v dětství druhý a třetí díl Resident Evil děsily k smrti. Ale dělo se to tím správným způsobem, abych na ně ještě po letech vzpomínal stejně jako na rané dílo Stephena Kinga. Proto jsem s nadšením reagoval na kompletní přepracování Resident Evil 2 do třetího rozměru s novou grafikou. Zombáky přesycený titul mě přikoval k sedačce od první minuty hraní a v klidu jsem se nadechl až po opuštění podzemních prostor Umbrelly. Zkrátka skvělý zážitek, kvůli kterému doufám v remake třetího dílu.


1. Sekiro: Shadows Die Twice – Dark Souls stejně a přesto jinak


• Žánr: Akční adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: FromSoftware • Vydavatel: Activision • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (22. března 2019) Homepage • Čeština: Ne • Hodnocení: Recenze – 94 %


Sekiro: Shadows Die Twice recenze I Alza Magazín

Recenzovat Sekiro: Shadows Die Twice bylo opravdové potěšení, i když jsme při tom umírali prakticky na každém druhém kroku. 

Studiu From Software se v Sekiro: Shadows Die Twice podařilo něco nevídaného. Vzali totiž osvědčený koncept a herní mechanismy z časem prověřené série Dark Souls, převlékli to vše do samurajského hávu a zároveň přidali dostatek nových prvků a změn na to, aby Sekiro: Shadows Die Twice nepůsobilo jako pouhý klon svých předchůdců. A díky tomu jsme dostali titul, který sice působí povědomě, v mnoha ohledech je ale zcela novou hrou.

Sekiro: Shadows Die Twice je již tradičně nekompromisně obtížné, z hlediska žánru ale tentokrát balancuje na hraně přímočařejší akční adventury než klasického RPG, na které jsme od FromSoftware již zvyklí. Zcela nový soubojový systém, překopaný systém vývoje vaší postavy, nové pohybové možnosti, vícefunkční protéza, otevřenější design lokací a spousta zábavných bossfightů pak tomuto titulu pro PC, PS4 a Xbox vysloužilo v recenzi perfektních 94 %, k dokonalosti tedy stačilo jen opravdu málo.

Sekiro: Shadows Die Twice; screenshot: wallpaper Sekiro: Shadows Die Twice; screenshot: gameplay

Nejlepší hry 1. pol. 2019: Sekiro: Shadows Die Twice

Sekiro: Shadows Die Twice se odvážilo vybočit ze zajetých kolejí a osvědčený koncept výrazně pozměnit. A vyplatilo se.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Nejvýraznější hrou roku 2019 je pro mou maličkost minimálně v tento moment Sekiro: Shadows Die Twice, od něhož jsem zpočátku popravdě moc nečekal. Nakonec jsem však dostal do rukou hru, která představovala obstojnou výzvu, u níž jsem strávil několik desítek hodin. Pokud nedorazí v následujících měsících nějaká skutečná pecka, zřejmě se Sekiro: Shadows Die Twice, stane v mých očích hrou roku, protože je to prostě a jednoduše pecka schopná člověka naprosto pohltit.

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Na výrazně překopaný soubojový systém si moje svalová paměť vycvičená z Dark Souls a Bloodborne sice zvykala těžko, po několika hodinách hraní a přeučování zažitých principů si ale vše sedlo a já si Sekiro jednoduše zamiloval. Efektně krvavé šermířské souboje, stylové kulisy feudálního japonska a nezapomenutelná atmosféra se vám dostanou pod kůži hlouběji než mistrně nabroušená katana, a i přes vysokou obtížnost vám prostě nedovolí přestat. A to jen tak nějaká hra neumí.


Nejlepší hry roku 2018

• Speciál: 31. 12. 2018 • Autor: Redakce

Red Dead Redemption 2, God of War, Monster Hunter: World a další...

Vybírat nejlepší hry za tak kvalitní rok, jakým byl ten s číslovkou 2018, není vůbec jednoduché. Kór když tento nelehký úkol musíte učinit v rámci redakce, kde pod na první pohled pohodových a láskyplným povrchem zuří válka. Válka, v níž konzolová kohorta momentálně s přehledem drtí kdysi velkolepé impérium jménem PC (Master Race), jež bohužel poslední roky zažívá spíše stagnaci až úpadek.

A co teprve zapojí-li se do konfliktu sporťák prosazující na vysoké posty virtuální čutání do kulatého nesmyslu? Anebo závodník, který při pohledu na stroj na čtyřech kolech nevidí prostředek pro dopravu z bodu A do bodu B, ale nespoutané stádo koní pod kapotou? Jak vypadá konečné pořadí naší top 10, si můžete prohlédnout níže. A pokud vás zajímá, co nás vedlo k výběru právě těchto titulů, čtěte směle dále.

V druhé části tohoto megačlánku si prohlédněte vítěze jednotlivých kategorií a nakonec si přečtěte, jak hodnotí uplynulý rok členové redakce.

10. Pillars of Eternity 2: Deadfire – velkolepá plavba do neznáma


• Žánr: RPG • Vývojář: Obsidian Entertainment • Vydavatel: Versus Evil • Platformy a Datum vydání: PC (8. května 2018), PS4, Xbox One, Switch (Q4 2018) • Homepage: eternity.obsidian.net/ • Hodnocení: Recenze – 90 %


Na samém chvostu našeho seznamu nejlepších her roku 2018 se nalézá izometrické RPG Pillars of Eternity 2: Deadfire, za kterým stojí kultovní studio Obsidian Enterteinment. Už od prvního oznámení se jednalo o velmi ambiciózní dílo s velkým potenciálem, kvůli němuž jsme jej bedlivě sledovali po celou dobu produkce. Ve finále nám byl po mnoha měsících vývoje dán do rukou natolik povedený projekt, že zde za žádnou cenu nemohl chybět.

Pillars of Eternity 2: Deadfire – trailer k vydání hry

Pillars of Eternity 2: Deadfire nám přinesl vše, co jsme u jeho předchůdce tolik zbožňovali, což bylo zřejmě hlavním důvodem toho, proč jsme mu ihned propadli.

Pillars of Eternity 2: Deadfire vsadilo na příběh

Největším trumfem Pillars of Eternity 2: Deadfire byl rozhodně příběh, který nás díky svému zpracování zcela pohltil. Po celou dobu, kdy jsme mohli na naší lodi putovat po souostroví Deadfire, před nás stavěl jednu unikátní postavu za druhou. Stejně tak jsme si vůbec nemohli stěžovat na nedostatek aktivit spojených s mořeplavbou, jejichž škála byla natolik rozsáhlá, že jsme v tomto světě strávili několik desítek hodin. Pillars of Eternity 2: Deadfire vyšlo 8. května na PC. Za jeho kvality jsme mu v naší recenzi udělili 90%.

Pillars of Eternity 2: Deadfire; screenshot: dvůr Pillars of Eternity 2: Deadfire; screenshot: chrám Pillars of Eternity 2: Deadfire; screenshot: středisko

Nejlepší hry 2018: Pillars of Eternity 2: Deadfire

Návrh herních lokací Pillars of Eternity 2: Deadfire nás nadchl především unikátním designem jednotlivých prostor, do nichž jsme mohli na našich cestách zavítat. Většina vývojářských společností pracujících s náhodným generováním úrovní by se od Obsidian Enterteinment mohla učit.


9. Thronebreaker: The Witcher Tales – balíček karet vládne bojišti


• Žánr: Karetní RPG • Vývojář: CD Projekt RED • Vydavatel: CD Projekt RED • Platformy a Datum vydání: PC (23. října 2018), PS4 a Xbox One (prosinec 2018) • Homepage: thewitcher.com/en/thronebreaker-witchertales • Hodnocení: Recenze – 93 %


Devátou pozici si u nás rezervoval svět bělovlasého lovce monster. Značka Zaklínač se v poslední době rovná sázce na jistotu a studio CD Projekt RED si to velmi dobře uvědomuje. V Thronebreaker: The Witcher Tales dalo prostor zdánlivě nenápadné minihře z Divokého honu, která však zaujala široké davy. Samozřejmě se bavíme o Gwentu, jenž se prosadil jako samostatný titul s příběhovou linkou zabývající se nelehkým osudem královny Meve. Tvůrci dlouho ladili každý detail, několikrát překopali základní principy hospodské karetky, a tak nám nakonec mohli naservírovat vybroušený klenot.

Thronebreaker: The Witcher Tales – trailer k vydání hry (gameplay trailer)

Problémy královny Meve v Thronebreaker: The Witcher Tales jsou způsobeny invazí Nilfgaardu přes Jarugu, překážek na cestě sympatické panovnice však bude mnohem více.

Zápletka s příchutí Zaklínače je příjemným zpestřením

Příběhové eskapády lyrijské a rivijské královny Meve prostupují adventurní prvky a puzzle hádanky, jež dokáží přikovat hráče k obrazovce na dlouhé hodiny. Návykový princip kartičkových her ždíme Gwent dokonale. Propojení sběratelství jednotlivých karet a vyprávění příběhu funguje skvěle, ale přesto hlavní role Thronebreaker: The Witcher Tales náleží samotnému boji balíčku proti balíčku, který si lze užít také v bezplatné verzi, jíž jsme udělili velmi slušných 89 %. Příběhový obsah se na počítače dostal 23. října a vysloužil si v naší recenzi ještě lepších 93 %. V současnosti si jej užijí také vlastníci konzolí PS4 a Xbox One.

Thronebreaker: The Witcher Tales; screenshot: bitva Thronebreaker: The Witcher Tales; screenshot: charaktery Thronebreaker: The Witcher Tales; screenshot: Nilfgaard

Nejlepší hry 2018: Thronebreaker: The Witcher Tales

Karetní záležitost Thronebreaker: The Witcher Tales dokáže zabavit na zhruba dvacet až třicet hodin, ale zaháčkuje si vás natolik, že se od volně hratelného Gwentu budete těžce zvedat. Pravidelně vydávané sezóny poskytnou dostatek motivace k častým návratům do zaklínačského světa.


8. Forza Horizon 4 – nejlepší arkádové závody letošního roku


• Žánr: Arkádové závody • Vývojář: Playground Games • Vydavatel: Microsoft • Platformy a Datum vydání: PC, Xbox One (2. října 2018) • Homepage: forzamotorsport.net/en-US/games/fh4 • Hodnocení: Recenze – 93 %


Závodních her vyšlo v roce 2018 poměrné dost, žádná z nich však nevyčnívala svou kvalitou či nápady natolik, aby se do našeho výběru nejlepších her dostala. Jedinou výjimkou je Forza Horizon 4, další díl populárních arkádových závodů, které již pravidelně zkracují čekání na další díl sesterské série s přídomkem Motorsport. Forza Horizon si však velmi rychle vydobyla pověst jedné z nejlepších, ne-li možná úplně nejlepší závodní arkády v otevřeném světě a čtvrtý díl tuto pozici jasně potvrdil.

Forza Horizon 4 (videorecenze)

Král arkádových závodů v otevřeném světě zůstal opět neporažen, jen dostal novou číslovku. Na tohle nestačilo ani vcelku povedené The Crew 2.

Čtvero ročních období podle Playground Games

Autorům z britského studia Playground Games se podařilo už počtvrté překonat svůj vlastní stín a přinést zase o něco lepší závodní zážitek a také hned několik zajímavých novinek. Tou nejzásadnější jsou pravidelné obměny ročních období, které probíhají v týdenních cyklech a kromě fascinující změny vizuálu kompletně změní i jízdní vlastnosti. Závěrem roku pak Forza Horizon 4 dostala i vynikající DLC Fortune Island, takže pokud vlastníte PC nebo Xbox One a máte v oblibě arkádové závody, naše doporučení je jasné. Forza Horizon 4 vyšla 2. října a v naší recenzi si vysloužila 93 %.

Forza Horizon 4; screenshot: festival Forza Horizon 4; screenshot: historická auta Forza Horizon 4; screenshot: zima

Nejlepší hry 2018: Forza Horizon 4

Jednou z devíz Forzy Horizon 4 je také skvěle zpracované prostředí. Čtvrtý díl se odehrává ve fiktivní části Velké Británie (nechybí ani zmenšená verze Edinburghu), a protože tvůrci jsou Britové, je na hře jasně cítit s jakou láskou a vlastenectvím byla vytvořena. Jen pozor na jízdu vlevo!


7. Pathfinder: Kingmaker – diamant pro veterány


• Žánr: RPG • Vývojář: Owlcat Games • Vydavatel: Deep Silver • Platformy a Datum vydání: PC (25. září 2018) • Homepage: owlcatgames.com • Hodnocení: Recenze – 92 %


Sedmou příčku mezi nejlepšími hrami roku 2018 se povedlo uchvátit klasicky laděnému izometrickému RPG Pathfinder: Kingmaker, na němž v minulých letech pracovala vývojářská společnost Owlcat Games spolu s legendárním Chrisem Avellonem. Kvůli nedostatečné propagaci samotnými tvůrci nám málem proklouzlo. Naštěstí jsme si k němu nakonec našli cestu, díky čemuž nám neuteklo jedno z největších překvapení tohoto roku.

Pathfinder: Kingmaker – trailer k vydání hry (trailer)

Pathfinder: Kingmaker je překvapivě rozsáhlým dílem, které si ve své podstatě na nic nehraje, což z něj dělá kousek, jenž není pro každého.

Pathfinder: Kingmaker se s námi nepáral

Zpočátku jsme toho od Pathfinder: Kingmaker moc neočekávali, protože celek vypadal na první pohled hodně průměrně. Nakonec nás však svými kvalitami velmi příjemně překvapil. Prim v tomto dílku hrál vedle propracovaného dějového pozadí komplexní soubojový systém, který svou náročností rozhodně nemířil na začátečníky, od nichž si to v recenzích často slušně slízl. Zajímavá byla též správa království, do jehož čela jsme se po několika propařených hodinách postavili. Pathfinder: Kingmaker vyšlo 25. září na PC. V naší recenzi si odneslo 92%.

Pathfinder: Kingmaker; screenshot: bitva Pathfinder: Kingmaker; screenshot: lich Pathfinder: Kingmaker; screenshot: troll

Nejlepší hry 2018: Pathfinder: Kingmaker

U většiny RPG jsme se mohli setkat s mírně nadprůměrně zpracovaným soubojovým systémem stavícím před nás jen minimální výzvu. V Pathfinder: Kingmaker jsme se naopak museli vypořádat s komplexními bojovými mechanizmy, jež se s námi vůbec nemazlily, což jsme vítali s otevřenou náručí.


6. Super Smash Bros. Ultimate – když se u nás videohry poperou...


• Žánr: Bojovka • Vývojář: Bandai NamcoProject Sora • Vydavatel: Nintendo • Platformy a Datum vydání: Switch (7. prosince 2018) • Homepage: www.smashbros.com/en_GB/ • Hodnocení: Recenze – 93 %


Spodní polovinu našeho listu technickým KO ukončuje Super Smash Bros. Ultimate – ultimátní fantazie fanoušků japonského Nintenda, ale i žánru bojovek jako takového. V této populární crossoverové sérii se totiž potkává nespočet herních značek a jejím hrdinům i záporákům dává prostor, aby si své neshody vyříkali hezky postaru – tedy ručně. Díky tomu se tak na jednom bojišti může potkat například Solid Snake, Pikachu, Mario, Link, Kirby, Wario a je to prostě skvělá zábava.

Super Smash Bros. Ultimate – Accolades (trailer)

Super Smash Bros. Ultimate je nadmíru povedená bojovka a podle oslavného traileru nejsme jediní, kdo si to myslí.

Super Smash Bros. Ultimate své hráče přímo zahltí obsahem

Super Smash Bros. Ultimate je na první pohled jednoduchý, na ten druhý ale až překvapivě komplexní titul. Základní pravidla a principy pochopíte za chviličku, takže vám nic nebrání spustit hru a začít se okamžitě bavit. Opravdové osvojení všech herních mechanismů vám ale nějaký ten čas zabere, což rozhodně není na škodu, protože hratelnost je vynikající, audiovizuální zpracování výborné, herních režimů je na výběr přehršel a hratelných postav a bojových arén až nestoudně mnoho. Dokáže tohle snad vaše bojovka? Super Smash Bros. Ultimate vyšlo 7. prosince 2018 pro Nintendo Switch a v naší recenzi si vymlátilo parádních 93 %.

Super Smash Bros. Ultimate; screenshot: hrdinové Super Smash Bros. Ultimate; screenshot: Mario Super Smash Bros. Ultimate; screenshot: aréna

Nejlepší hry 2018: Super Smash Bros. Ultimate

Super Smash Bros. Ultimate na první pohled ohromí nabídkou hratelných postav, arén a herních režimů, opravdovým tahákem tohoto titulu je ale originální crossoverový koncept – tedy propojení nejrůznějších videoherních sérií v jednom titulu, což je zajímavá myšlenka, která by se ale také mohla klidně zvrtnout. Vybroušená hratelnost a povedený vizuální styl ovšem v tomto případě naštěstí zaručily spojení všech prvků do jednoho funkčního a proklatě zábavného celku.


5. Monster Hunter: World – jen tak si ulovit svého dinosaura


• Žánr: Akční RPG • Vývojář: Capcom • Vydavatel: Capcom • Platformy a Datum vydání: PS4, Xbox One (26. ledna 2018), PC (9. srpna 2018) • Homepage: www.monsterhunterworld.com/ • Hodnocení: Recenze – 90 %


Jestli jste někdy přemýšleli, jaké by to asi bylo vyrazit na lov dinosaurů vyzbrojeni obouručním mečem o velikosti běžného člověka, Monster Hunter: World vám tuto otázku zodpoví do posledního detailu. Jako první vás asi toho akční RPG studia Capcom ohromí překrásně zpracovaným, živoucím světem, ve kterém se divoká zvířata pohybují a jednají podle vlastní instinktů a přirozenosti. Podaří se vám v tomto neúprosném světě přežít a pověsit si nakonec nad krb nějakou tu dinosauří trofej?

Monster Hunter: World – oznámení (trailer)

Monster Hunter: World ohromí krásně zpracovaným otevřeným světem obývaným nebezpečnými monstry.

Monster Hunter: World – ulov, zpracuj, craftuj

Série Monster Hunter odjakživa sklízela úspěch především na japonském trhu, aktuálnímu dílu se ale povedlo získat spoustu nových fanoušků i navzdory tomu, že se rozhodně nejedná o hru pro každého. Spousta herních mechanismů, náročné souboje s monstry a neustálá potřeba craftovat stále silnější výbavu může leckoho odradit, pokud se ale nedáte, díky skvělé hratelnosti a atmosféře rychle poznáte, že je Monster Hunter: World výstavním úlovkem roku 2018 a 5. místo v našem žebříčku si bezesporu zaslouží. Hra vyšla 26. ledna 2018 pro PC, PS4 a Xbox One a v recenzi získala úctyhodných 90 %.

Monster Hunter: World; screenshot: cover Monster Hunter: World; screenshot: skok Monster Hunter: World; screenshot: krytí

Nejlepší hry 2018: Monster Hunter: World

Souboje s monstry jsou neuvěřitelně intenzivní a mnohdy náročné, do paměti se vám ale vryjí především díky prostředí, kde se odehrávají. Svět Monster Hunter: World je totiž založen na dynamickém a funkčním ekosystému, kde se jednotlivá zvířata řídí podle vlastních instinktů a během lovu jednoho druhu můžete klidně narazit na zvíře větší a nebezpečnější jen proto, že jste neopatrně zavítali do jeho teritoria.


4. Detroit: Become Human – mají roboti právo na život?


• Žánr: Akční adventura, interaktivní drama • Vývojář: Quantic Dream • Vydavatel: Sony Interactive Entertainment • Platformy a Datum vydání: PS4 (25. květen 2018) • Homepage: quanticdream.com/en/#!/en/category/detroit • Hodnocení: Recenze – 99  %


Stejně jako mezi filmy či knihami se i v rámci her najde prostor pro netradiční tvorbu, do které odjakživa zapadají projekty Davida Cage a jeho studia Quantic Dream, které se často označují spíše za interaktivní filmy než hry. Někteří je považují za videoherní klenoty, jiní nad nimi ohrnují nos. Detroit: Become Human a jeho čtvrté místo v žebříčku nejlepších her roku 2018 je však jasným důkazem toho, že jde o titul výjimečný a uniknout vaší pozornosti by neměl ani v případě, že tomuto žánru příliš nefandíte. Detroit: Become Human totiž považujeme za nový evoluční stupeň zmíněných interaktivních filmů.

Detroit: Become Human (videorecenze)

Příběh Detroit: Become Human vás hluboce zasáhne. Je umělá inteligence schopna cítit emoce? Nebo snad dokonce i lásku? A mají roboti právo na vlastní život? Na tyto otázky vám neodpoví hra, odpovídat budete vy.

Detroit: Become Human nastavuje zrcadlo společnosti

Autoři se dotýkají těch nejaktuálnějších i nejcitlivějších témat současnosti, ale zároveň i vašich nejniternějších citů či nastavení morálky. Otěže příběhu navíc bezezbytku přebírá hráč, který svými četnými rozhodnutími usměrňuje děj tak, jak si sám přeje. Příběh je totiž tvořen fascinující pavoučí sítí akcí a reakcí, které mají nečekané a nepředvídatelné konsekvence. Detroit: Become Human je tak vaší hrou, vaším příběhem a je na vás, jakým způsobem ji budete hrát. Detroit: Become Human vyšel 25. května exkluzivně pro PlayStation 4 a v naší recenzi získal 99 %.

Detroit: Become Human; screenshot: město Detroit: Become Human; screenshot: Markus Detroit: Become Human; screenshot: deviant

Nejlepší hry 2018: Detroit: Become Human

Detroit: Become Human se odehrává v blízké budoucnosti, kde androidé zabírají pracovní místa a stávají se součástí každodenního života. Bohatí díky nim bohatnou, zatímco nižší třída končí na ulici. Jaký bude osud tří rozdílných androidů, kteří o sobě z počátku nemají ani tušení, je pouze ve vašich rukou.


3. God of War – comeback roku


• Žánr: Akční adventura • Vývojář: SIE Santa Monica Studios • Vydavatel: Sony Interactive Entertainment • Platformy a Datum vydání: PS4 (20. dubna 2018) • Homepage: godofwar.playstation.com/ • Hodnocení: Recenze – 100 %


Spartský bojovník, který ukázal prostředníček celému řeckému panteonu a zabil samotného Dia, na několik let ulehl ke spánku. Ne snad proto, aby se vrátil silnější. Kratos, který se představil v letošním „soft rebootu“ God of War, je totiž už trochu jiný Kratos, přestože na své kořeny rozhodně nezapomněl. Řeckou mytologii ale vyměnil za severskou, legendární Čepele Chaosu střídá sekyra Leviathan a k tomu všemu se musí vypořádat s tím, že je otcem mladičkého syna Atrea. A ano, samozřejmě také se stovkami mýtických stvoření, ale to už jste tak nějak čekali, nemáme pravdu?

God of War (videorecenze)

Kratos už sice neporcuje nepřátele Čepelemi Chaosu, na jeho mistrovství se sekyrou Leviathan se ale určitě podívejte. Do prostředí severské mytologie se navíc tato zbraň skvěle hodí.

God of War je bezchybným návratem zabijáka bohů

Autoři museli prokázat velkou dávku odvahy a také důvěry ve svou práci, protože nechali za sebou většinu původních mechanizmů. Nový God of War totiž přichází se zcela přepracovaným soubojovým systémem, polo-otevřeným světem a na sérii nezvykle dospělým příběhem, který kombinuje výchovu mladého syna, dobrodružnou výpravu opředenou severskou mytologií a zároveň jemným pokukováním po Kratově minulosti. God of War vyšlo 20. dubna exkluzivně na PlayStation 4 a v naší recenzi si Kratos vybojoval maximální hodnocení.

God of War; screenshot: sekera, ruiny God of War; screenshot: mrtvý obr God of War; screenshot: had světa

Nejlepší hry 2018: God of War

Řecká mytologie je sice oblíbenou předlohou, tu severskou však autoři zpracovali dokonale. Obři, trpaslíci, Had světa a klíčové postavy severské mytologie. To vše v God of War (a samozřejmě ještě více) najdete.


2. Marvel’s Spider-Man – renesance pavoučího muže v nejlepším možném světle


• Žánr: Akční adventura • Vývojář: Insomniac Games • Vydavatel: Sony Interactive Entertainment • Platformy a Datum vydání: PS4 (7. září 2018) • Homepage: www.playstation.com/en-us/games/marvels-spider-man-ps4/ • Hodnocení: recenze – 95 %


Pomalu se blížíme do finále a začíná přituhovat. Jak asi správně tušíte, největší boj v redakci proběhl při volbě nejlepšího kousku v roce 2018, v němž Marvel’s Spider-Man vyšplhal téměř na post nejvyšší. Pavučina příběhů Petera Parkera jen dokazuje letošní nadvládu konzole PS4 na herním trhu a musíme přiznat, že si newyorskou jízdu velmi rádi zopakujeme při čekání na vysněný další díl. Dospěle pojatý příběh odrostlého strážce Velkého jablka nám totiž padnul do noty a přes menší hnidopišské výhrady můžeme pavoučího muže doporučit každému akčně adventurně naladěnému hráči.

Marvel's Spider-Man (videorecenze)

Marvel’s Spider-Man zahřeje u srdíčka všechny fanoušky muže v modročerveném kostýmu. Objevují se v něm staří známí jako M.J., tetička May či Norman Osborn, ale také čerstvá krev v podobě záporáka Mr. Negativa.

New York v nové perspektivě

Marvel’s Spider-Man zaujme nejen příběhem srovnatelným s tím z obrázkových sešitů, jenž hltáme také ve filmové podobě, ale především mistrným technickým zpracováním. Nepamatujeme si, v jaké hře naposledy působil New York tak navštíveníhodným dojmem. Plynulý akrobatický pohyb pavoučího muže nad hlavami místních obyvatel si budete užívat stejně jako adrenalinový soubojový systém, v němž se s místními zloduchy vypořádáte jak pomocí pěstí, tak díky na koleně vyrobeným technickým udělátkům. Zatopit ikonickým padouchům jsme mohli od 7. září exkluzivně na PS4, a že nás to náramně bavilo, potvrzuje číslovka 95 u naší recenze.

Marvel’s Spider-Man; gameplay: fight Marvel’s Spider-Man; gameplay: DLC Marvel’s Spider-Man; gameplay: průlet

Nejlepší hry 2018: Marvel’s Spider-Man

Marvelovské univerzum konečně dostalo silný argument ve světě digitálních dobrodružství. Po vydání titulu Spider-Man budeme dychtivě očekávat na další příběhy nejen pavoučího muže. Který superhrdina by si podle vás zasloužil svou vlastní hru?


1. Red Dead Redemption 2 – kdybych se narodil před sto lety


• Žánr: Akční adventura • Vývojář: Rockstar Studios • Vydavatel: Rockstar Games • Platformy a Datum vydání: PS4, Xbox One (26. října 2018) • Homepage: rockstargames.com/reddeadredemption2/ • Hodnocení: Recenze – 95 %


Nechť fanfáry slavnostně dují, vítěz si to bezesporu zaslouží. V naší redakci končí na piedestalu titul Red Dead Redemption 2 od Rockstar Games, jenž nás do křesel přibil svou monumentálností ve všech směrech. Rozhodně nejde o hru pro každého, protože svou rozvážností v servírování děje, menší frekvencí soubojů a časově náročným cestováním rozsáhlou krajinou neosloví pařany vyžadující akci, z níž na každém kroku stříká krev a adrenalin. Příprava digitální prezentace Divokého západu totiž trvala moc dlouho na to, aby se dala sfouknout během několika večerů ve svitu obrazovky.

Red Dead Redemption 2 – video k vypuštění (trailer)

Život desperáta není lemovaný pouze krví a násilnými skutky, ale také starostí o přežití druhů tvořících vaši rodinu. Red Dead Redemption 2 vás o tom dozajista přesvědčí.

Nakrm koně, vyčisti zbraň a vydej se na cestu

Red Dead Redemption 2 se vlastně pohybuje na hraně počítačových her, spíše bychom se přiklonili ke slovu zážitek. První hodiny v končinách USA 19. století totiž strávíte s otevřenou pusou a budete se divit všemu kolem. Až vás začnou bolet panty čelistí, zatnete zuby a rozhodnete se prozkoumat širý svět. Tím si nás Rockstar absolutně omotal kolem prstu a výtky směřující k jejich titulu bohorovně smeteme ze stolu. V Red Dead Redemption 2 si totiž najde každý něco. Teď už jen chybí pořádně dotáhnout online verzi a projekt vydaný 26. října na PS4 a Xbox One, který si v naší recenzi odnesl 95 %, bude dokonalý.

Red Dead Redemption 2; screenshot: rodina Red Dead Redemption 2; screenshot: gunshot Red Dead Redemption 2; screenshot: krajina

Nejlepší hry 2018: Red Dead Redemption 2

Pro některé hráče nebude problém utopit v Red Dead redemption 2 stovky hodin. Svět je natolik uvěřitelný, že se do něj budete vracet, abyste poznali, co se změnilo během vaší absence, odreagovali se procházkou digitální krajinou nebo si zazpívali s bandou u ohně nějakou odrhovačku.
Nejlepší hry roku 2018 v jednotlivých kategoriích

 1. Nejlepší hra na PC – Pathfinder: Kingmaker
 2. Nejlepší hra na PlayStation 4 – God of War
 3. Nejlepší hra na Xbox One – Forza Horizon 4
 4. Nejlepší hra na Switch – Super Smash Bros. Ultimate
 5. Nejlepší akční adventura – Marvel's Spider-Man
 6. Nejlepší FPS/TPS – Far Cry 5
 7. Nejlepší RPG – Pillars of Eternity 2: Deadfire
 8. Nejlepší závodní hra – Forza Horizon 4
 9. Nejlepší sportovní hra – FIFA 19
 10. Nejlepší strategie – Two Point Hospital
 11. Nejlepší bojovka – Super Smash Bros. Ultimate
 12. Nejlepší plošinovka – Dead Cells
 13. Nejlepší indie hra – Dead Cells
 14. Nejlepší vyvijející se hra – Fortnite
 15. Nejlepší multiplayer – Call of Duty: Black Ops 4
 16. Nejlepší DLC/datadisk – Forza Horizon 4: Fortune Island
 17. Největší (nepříjemné) překvapení – Fallout 76
 18. Největší (příjemné) překvapení – Detroit: Become Human

Nejlepší hra na PC – Pathfinder: Kingmaker

Pathfinder: Kingmaker; key art
Letošní sezóna nepatřila na PC mezi ty nejsilnější ročníky. Většina skutečně zajímavých projektů bohužel nakonec vůbec nevyšla, nebo když už dorazila, tak nestála za moc. Ve finále bylo tudíž hodně náročné vybrat hru, která by dokázala se ctí obhájit titul nejlepší PC hry roku. V konečném seznamu se nám sešla RPG, adventury, plošinovky a karetní hra. Po mnoha hodinách pečlivého studování kvalit jsme za nejlepší PC hru roku vybrali klasické izometrické RPG Pathfinder: Kingmaker.

Nejlepší hra na PlayStation 4 – God of War

God of War; artwork: Kratos Atreus
Zatímco u zelené konkurence z Redmondu to bylo vcelku jednoznačné, v rámci PlayStationu 4 se v redakci rozpoutala bitva. O prvenství bojovala hned trojice vynikajících exkluzivit a také multiplatformové Red Dead Redemption 2, které si lze na PS4 Pro zahrát v dopočítaném 4K rozlišení. První místo si však pro sebe uzmul charismatický Kratos, který ale vyhrál jen o délku topůrka sekery Leviathan. Na záda mu z pěkné blízkosti dýchal nový Spider-Man i Arthur Morgan z Red Dead Redemption 2. Bude podobně našlapaný i příští rok?

Nejlepší hra na Xbox One – Forza Horizon 4

Forza Horizon 4; screenshot
Není tajemstvím, že co se konzolových exkluzivit týče letos Microsoft nedokázal konkurovat Sony ani Nintendu. Vytáhl však jiný kalibr – nejvýkonnější herní konzoli současnosti Xbox One X. Té významně pomohly multiplatfomové tituly, jež právě na této konzoli vypadají naprosto úžasně. Kupříkladu Red Dead Redemption 2, který na Xboxu One X jako na jediné platformě běží v nativním 4K rozlišení. Jasným králem letošního roku je na Xboxu One Microsoft exkluzivita Forza Horizon 4. Arkádové závody od britského studia Playground Games opět překonaly samy sebe a získaly si hráčská srdce (toužící po smrádku spálených pneumatik) zejména pravidelně se měnícím ročním obdobím.

Nejlepší hra na Switch – Super Smash Bros. Ultimate

Super Smash Bros. Ultimate; key art
Japonská konzole Nintendo Switch předvedla další solidní rok, kdy svou knihovnu obohatila o mnoho originálních titulů a podařených portů z ostatních platforem. V našich debatách o nejlepší „switchovce” tak padala jména jako Dead Cells, Pokémon Let's go, Pikachu, Warframe nebo Diablo 3, ani tyto těžké váhy ale nestačily na hlavního favorita disponujícího výtečnou hratelností, spoustou obsahu a více než 70 hratelnými postavami z mnoha videoherních sérií. Bojovka Super Smash Bros. Ultimate se tak nejlepší hrou na Switch v roce 2018 stává právem.

Nejlepší akční adventura – Marvel's Spider-Man

Spider-Man; key art
Akční adventury v čele s God of War, Marvel’s Spider-Man a Red Dead Redemption 2 letos rozdrtily na prach mimózní prohlášení velkých vydavatelů, že singleplayer hry už hráče nezajímají a touží hlavně po online titulech přecpaných miktrotransakcemi. Během souboje zmíněného tria o první místo naše redakce málem lehla popelem, nakonec jsme se ale přiklonili k téměř dokonalému mixu skvělé hratelnosti, strhujícího příběhu a superhrdinského komiksu. Kratos mužně zamákčne slzu, ale nejlepší akční adventurou byl pro nás tento rok Marvel’s Spider-Man.

Nejlepší FPS/TPS – Far Cry 5

Far Cry 5; key art
Mezi střílečkami se tento rok objevila řada zajímavých projektů, jejichž spektrum bylo tvořeno realistickými projekty, sci-fi hrami a kousky zacílenými primárně na multiplayer. V závěrečné fázi našeho výběru před námi tudíž stála skutečně rozsáhlá paleta různorodých děl, jež měla na to, aby se umístila. Nejlepší FPS roku však mohl být jen jeden ze zúčastněných kousků. Z letošních aspirantů jsme si nakonec vybrali open world FPS Far Cry 5, která ostatní značně převyšovala.

Nejlepší RPG – Pillars of Eternity 2: Deadfire

Pillars of Eternity 2: Deadfire; key art
V posledních letech se RPG žánr stal velmi vyhledávanou záležitostí, díky čemuž nám i tento rok vývojáři nabídli řadu unikátních děl schopných zaujmout hratelností a příběhem. Jak už to tak bývá každý rok zvykem, i v tomto seznamu se spolu utkala izometrická RPG a akční kousky, jež za svými staromilskými oponenty nikterak nezaostávaly. Vzhledem k tomu, že většina naší redakce patří spíše do staré školy, rozhodli jsme se po řádné debatě udělit titul nejlepšího RPG roku Pillars of Eternity 2: Deadfire.

Nejlepší závodní hra – Forza Horizon 4

Forza Horizon 4; screenshot
Závodní hry jsou stálicí herního průmyslu. Je dokonce nepsané pravidlo, že při vydání nové konzole nikdy nesmí chybět závodní hra. Letos jsme se arkád i simulátorů dočkali podobně jako jiné roky poměrně dost, velká část z nich bohužel vyloženě zklamala, zatímco ten zbytek se držel v šedém průměru. Z davu vykouklo na konci června slibně vypadající The Crew 2, vysoká očekávání však nenaplnilo. F1 2018 udělalo oproti předchozím ročníkům pořádný skok kupředu, na nejvyšším stupínku našeho piedestalu však neoblomně stojí závodní arkáda Forza Horizon 4, která zvítězila také v kategorii nejlepší Xbox One hra.

Nejlepší sportovní hra – FIFA 19

FIFA 19; key art
Život profesionálního atleta se točí v kruhu určeného probíhající sezónou, odpočinkem a přípravou na sezónu novou, což do puntíku kopíruje také trh se sportovními hrami. Veškerá pozornost se tak točí jen kolem války konkurentů FIFA 19 a PES 2019, kterou letos s přehledem jamajského sprintera uzmula série od EA Sports. Fotbal zkrátka vládne světu, což letos dokázal také Football Manager 2019. Objevilo se pár nadějných kousků, které ovšem zabil nedostatek inovací (NHL 19) či šílený mikrotransakční model (NBA 2K19).

Nejlepší strategie – Two Point Hospital

Two Point Hospital; key art
Strategie bohužel i přes své kvality nepatří mezi nejvyhledávanější typ her, což je také důvodem toho, proč se jejich tvorbou zabývá jen malé procento herních vývojářů. Jejich spektrum bylo tím pádem stejně jako v minulých letech dosti chudé, díky čemuž před nás byla nakonec postavena škála, ve které nechyběl zástupce pravidelně vydávané série Total War, budovatelský titul či tahovka plná gigantických robotů. Z nabízených her jsme si po pečlivém rozboru kvalit jednotlivých děl vybrali simulátor kontroly nemocnice Two Point Hospital.

Nejlepší bojovka – Super Smash Bros. Ultimate

Super Smash Bros. Ultimate; screenshot
Dát dělovou ránu není jen snem božského Karla, ale také všech zápasníků hledajících své přemožitele v digitálním prostoru. Rok 2018 přinesl pořádnou úrodu, z níž významně vystupují projekty asijské provincie. Bojovkové první místo s přehledem ovládlo všech milion a jeden válečník Super Smash Bros. Ultimate, v jehož stínu se krčí kvalitní mlátička se zbraněmi SoulCalibur VI a sen japanofilů čtoucích komiksy i pozpátku Dragon Ball FighterZ. Ovšem příští rok nás čeká Mortal Kombat 11, takže – návrat krále?

Nejlepší plošinovka – Dead Cells

Dead Cells; key art
Plošinovky jsou žánrem všeobecně milovaným, protože dokáží oslovit jak skupinu sporadických hráčů, tak hardcore pařanů. Naše sebetrýznitelské srdce proto zvolilo bojovou hrou roku pixelartový rogue-like projekt Dead Cells, který překvapivě zaujal také hráče mimo nezávislou scénu. Za ním se po celý čas těsně držel pestrobarevný a znovuobjevený dráček Spyro, ale v cílové rovince mu trošku došel dech, stejně jako rozjuchanému Donkey Kong Country: Tropical Freeze nebo temnému Hollow Knight.

Nejlepší indie hra – Dead Cells

Dead Cells; key art
Nezávislé scéně se povětšinou věnujeme v našich minirecenzích, ale občas jsme narazili na skvosty, které si zasloužily naši plnou pozornost. Prohledávání mořského dva v Subnautica, koncepčně osvěžující adventura Return of the Obra Dinn ani plošinovka z hmyzí říše Hollow Knight letos nestačily na pixelartovou kruťárnu Dead Cells. Uvidíme, co indie scéna plná hratelnostně nebo vizuálně vybroušených klenotů nabídne v následujícím roce, uvážíme-li, že se Steamu objevil nový soupeř v podobě Epic Store.

Nejlepší vyvíjející se hra – Fortnite

Fortnite; key art
Rok 2018 přinesl spoustu vynikajících, zbrusu nových titulů, zapomínat bychom ale neměli ani na hry, které sice oficiálně vyšly už v letech minulých, přesto jsou neustále v kurzu. Za zmínku stojí třeba i No Man's Sky, které tvůrci za dva roky od vydání proměnili k nepoznání, nakonec si ale naše ocenění odnesl Fortnite, protože… co jiného? Momentálně nejhranější hra světa se těší příkladné péči, tvůrci ji neustále osvěžují updaty, novými módy, eventy a vůbec se o svůj hit náležitě starají. V této kategorii vítězí jednoznačně Fortnite.

Nejlepší multiplayer – Call of Duty: Black Ops IIII

Call of Duty: Black Ops 4; key art
Na poli multiplayerových titulů bylo letos poměrně rušno. Battlefield V, Super Smash Bros. Ultimate nebo Fortnite nedali svou kůži lacino, stupně vítězů ale nakonec vybojovalo Call of Duty: Black Ops 4, jež sice není bez chyb, v jádru je to ale precizní střílečka s proklatě zábavným multiplayerem a bohatou nabídkou režimů, v čele s battle royale módem Blackout. Ten se sice až moc okatě veze na vlně popularity tohoto žánru, svou zábavností ale nakonec strká do kapsy i samotné PUBG. A právě proto v našem žebříčku zvítězilo právě Black Ops 4.

Nejlepší DLC/datadisk – Forza Horizon 4: Fortune Island

Forza Horizon 4: Fortune Island; key art
Klasikou posledních let se staly dodatečné balíčky, datadisky a DLC. I těch jsme se letos dočkali požehnaně, ostatně každý větší titul něco podobného nabízí. Do nejužšího výběru se dostali kandidáti napříč všemi směry, od strategie Total War: Warhammer II – Curse of the Vampire Coast až po Mario + Rabbids Kingdom Battle – Donkey Kong Adventure pro Nintendo Switch. Do závěrečného finiše se probojovalo i velmi podařené DLC do Destiny 2 s názvem Forsaken, bez diskusí však zvítězilo nedávno vydané rozšíření Fortune Island pro Forzu Horizon 4.

Největší (nepříjemné) překvapení – Fallout 76

Fallout 76; screenshot: trailer
Tato kategorie by se také mohla jmenovat „Největší zklamání“ a přátelé, i když byl rok 2018 plný velmi kvalitních kousků, určitě nám dáte za pravdu, když prohlásíme, že poslední měsíce vedle nefalšované radosti (Red Dead Redemption 2, Forza Horizon 4) nadělily také nejeden důvod k zamyšlení nad zdravým rozumem herních vývojářů a vydavatelů. A třebaže konkurence mohutně finišovala (např. Artifact, Diablo Immortal/Blizzard, DayZ), cílovou pásku v závodě o nejnaditější košíček fanouškovských slz a nadávek nakonec jako první protla Bethesda a její Fallout 76, na který budeme ještě dlouho vzpomínat.

Největší (příjemné) překvapení – Detroit: Become Human

Detroit: Become Human; key art
Pak tu naštěstí máme i tituly, které si pro hráče nachystaly překvápko opačného gardu. Na rozdíl od minulé kategorie jsme o této museli dosti přemýšlet, což dokazuje i variabilita našich kandidátů: po dlouhé době výborné (herní) zpracování spider-manovské tematiky? Jedna z nejlepších indie her poslední doby (Return of the Obra Dinn)? Remaster, který není pouhým remasterem (Spyro)? Proč ne, nicméně nejvíce jsme se (kolektivně) divili výtečnému Detroitu, od kterého mnozí očekávali jen další interaktivní film, ne titul, který nastaví nové, vzrušující mantinely tohoto právem i neprávem zavrhovaného žánru.Jak hodnotí rok 2018 členové redakce?

Dominik Fait

Můj rok 2018 nebyl, co se nových her týče, příliš zajímavý. Důvod, který uvedu, se často užívá jako univerzální omluvná fráze, jež má ve skutečnosti zakrýt nedostatek zájmu. Toho mám dostatek, ale věřte mi, že na hraní opravdu „nebyl čas“. V rámci naší mladé redakce Alza Magazínu (ten je zatím pouze v našich srdcích, brzy se ho snad dočkáte i na webu!) zastávám pozici vedoucího sekce herních článků (čti glorifikovaný zadavatel úkolů a korektor), což znamená, že prostoru na hraní a recenzování není mnoho, kór v „rozjezdovém“ roce.

Divinity: Original Sin 2; key art
Jak jste se již dozvěděli u kategorie nejlepší PC hra, letos nám, příslušníkům master race, pšenka příliš nekvetla. V mém případě je tak často zastoupili zástupci let minulých. Je libo nejlepší co-op RPG?

Od mých kolegů se jistě dozvíte, že letos Sony a PS válely, že Xbox je stále v závěsu a že na PC to v roce 2018 byla docela slabota (mohu bohužel potvrdit). Z her uvedených v naší top 10 jsem nejvíce času strávil zřejmě s Pillars of Eternity 2. A ačkoli jsme novinku od Obsidianu v rámci (opravdu) demokratického hlasování zvolili za nejlepší RPG, musím přiznat, že podstatně intenzivněji jsem se věnoval loňskému vítězi této kategorie, Divinity: Original Sin 2. Svou časovou daň si vybrali také Subnautica (jedna z nejlepších indie her poslední doby), Frostpunk (který však moje očekávání nakonec naplnil), Total War: Warhammer 2 (pro mě osobně nejlepší díl série) a překvapivě také Life is Strange.

Závěrečnou část roku jsem plánoval utopit s přáteli a kolegy ve Falloutu 76. Nedopadlo to a asi tušíte proč. Původně natěšený dav potenciálních spoluhráčů postupně řídl, přičemž jeho mohutnost se snižovala v nepřímé úměře k tomu, jak Bethesda navyšovala počet svých hloupých rozhodnutí. Týden po vydání hry se, co se mého okolí týče, z Falloutu 76 těšil už jen jeden člověk. A tím byl Ondra – radoval se totiž, že recenze je hotova a nyní může na všechnu tu hrůzu postapokalyptického (hrůza to tedy byla) světa zapomenout... a jal se spravovat si chuť u DayZ. Více méně. Popravdě, spíše méně. Respektive vůbec. Inu, čtěte dále.

Fallout 76; screenshot, helma Life is Strange; key art, Chloe, Max

Fallout 76... co k němu ještě napsat. Těšil jsem se, opravdu moc. Ukázalo se však, že jsem stejně jako mnozí další na stav, ve kterém se nachází ještě nedávno milovaná společnost, hleděl přes pořádně zaprášené hledí kdysi zářivé energozbroje.

Ve snaze vyléčit si tuto bolístku svého herního srdce jsem se rozhodl sáhnout po něčem zcela odlišném. Co takhle epizodická adventura, říkal jsem si, je to krátké, jedno dvě odpoledne a hotovo, dohraješ a zapomeneš. Inu, nemohl jsem se více mýlit. Absolutně jsem nečekal, že by mě Life is Strange mohlo zaujmout, nicméně stalo se. Jedno doporučení: coby léčbu bolavé srdce, herní i neherní – nebrat!

Filip Němec

Můžete mě nařknout z favorizování jedné ze značek, troufám si však (s pokusem o co největší objektivitu) tvrdit, že rok 2018 byl rokem PlayStationu. Nejdříve fantastický comeback drsňáka Kratose, poté velmi silný a emotivní Detroit: Become Human a nakonec ještě nečekaně povedený Spider-Man (tady musí fanoušek Marvelu a akčních adventur nejednou pustit slinu na ovladač). Tento rok opět dokázal, že Sony na poli exkluzivit vládne pevnou rukou a Microsoft si toho je už konečně vědom, vzhledem k tomu, že herní studia nakupuje jako když před Vánoci zlevní máslo.

God of War; Kratos Atreus
Rok 2018 přinesl skvěle vypadající hry, které se mohou často chlubit skvělým fotografickým režimem.

I tak se ale moje herní srdce pěkně zazelenalo. Nejdříve díky fantastickým závodům Forza Horizon 4, které jednoduše nemají konkurenci. Nejen díky nim jsem nakonec vyměnil původní Xbox One za jeho výkonnější verzí s přídomkem X. Nejvýkonnější herní konzoli jsem samozřejmě musel mít ve své sbírce. A právě na Xboxu One X jsem se oddával hraní Assassin´s Creed: Odyssey nebo Red Dead Redemption 2, které vypadají fantasticky.

Abych to ale celé vyvážil, minuty mimo domov si krátím podobně jako Štěpán na Nintendu Switch. Stále zastávám názor, že jde o neuvěřitelně vychytaný kus hardwaru, který používám zejména jako handheld. Kapesní Lego Harry Potter, Diablo 3 nebo exkluzivní pecky jako Super Mario Party, to jsou hry, které chcete hrát prostě všude. V čekárně, na letišti, o polední pauze, u snídaně, pod lavicí, na zách… vlastně ne, to prý není zdravé. Opravdu. Zkrátka a dobře letos to byl vynikající rok, ty špatné hry totiž přenechávám kolegům – jako třeba tragický Fallout 76.

Forza Horizon 4: Fortune Island, screenshot Red Dead Redemption 2; screenshot
Screenshoty tak „típám” ne jen kvůli recenzím, ale především pro svou vlastní potěchu. Vždyť pohleďte, jak neuvěřitelně vypadaly hry v roce 2018.

Kuba Němec

Když začínal rok 2018, tak jsem si slíbil, že se budu letos krotit, ale znáte nesmrtelnou větu „Lidé plánují, Bůh se směje“? Dopřát si herní dovolenou v podstatě nešlo. Jeden kvalitní titul stíhal druhý a já pomalu neměl dokončenou příběhovou linku jedné hry a na disk počítače či PlayStationu se mi už tlačila záplava lákavých děl. Je pravdou, že letošní rok jsem strávil více před televizní obrazovkou než u stolu s myší a klávesnicí, což jednoznačně dokazuje letošní dominantní postavení SONY. Kdyby totiž nebylo multiplatformní pecky Red Dead Redemption 2, tak by přední pozice v různorodých anketách japonskému vydavateli neměl šanci nikdo uzmout.

God of War; Kratos Atreus
Ač byl rok 2018 napěchován kvalitními hrami až na půdu, zřejmě budu nejvíce vzpomínat na God of War. Nejen kvůli povedenému zmrtvýchvstání ikonické rubačky, ale také díky dospělému příběhu ve fantasy světě.

Vybrat nejlepší hru roku 2018 se tak pro mě stalo nadlidským úkolem. S pistolí v ruce se u mě bije Arthur Morgan marně se bránící Kratově Leviathanu, z bezpečí se jim směje Spider-Man a detroitský policejní android Connor marně přemítá, na kterou stranu sporu se přidá. Mé blízké okolí potvrdí, že mimo akční adventury a sporty jsou mou láskou plošinovky, v jejichž vodách bylo letos hodně živo. Nesporně kvalitní nezávislé skvosty mě ovšem nezaujaly tak, jak se to povedlo remasterované trilogii s dráčkem Spyrem v hlavní roli.

Red Dead Redemption 2; screenshot
Někteří hráči si ještě měsíc po vydání stěžují na pomalé tempo Red Dead redemption 2. A víte co? Já si pomalou jízdu krajinou a objevování krajiny užívám do posledního dechu. Možná proto se zatím vyhýbám Online režimu, kde je na mě až moc divoko.

Tím nechci říct, že bych se při recenzování v průběhu roku nespálil. Mimo strašidelného zážitku s Dakar 18 jsem byl dost nemile překvapen především v posledních dvou měsících. Jak Darksiders 3, tak Just Cause 4 pro mě byly nenápadnými černými koňmi, ale oba projekty se projevily spíše jako průměrná tažná zvířata, která už chtějí mít za sebou svůj kus práce a odpočívat. Selektivní paměť je ovšem skvělá věc, takže na nezdary brzy zapomenu a už vyhlížím nadcházející rok plný nadějných pecek. Silvestr bude letos muset být bez předsevzetí.

Spyro Reignited Trilogy; screenshot
Tušení, že by mohl titul Spyro: Reignited Trilogy jednou z pecek roku 2018, ve mně dřímalo hodně dlouho. O to větší mám radost, že se dráčkovský remaster opravdu povedl.

Ondra Zeman

Vybírat tento rok hry do naší ankety pro mě nebylo vůbec snadné, protože minimálně na PC v minulých měsících nevyšla zrovna záplava kvalitních projektů, na něž bych s láskou vzpomínal ještě několik let po jejich vydání. I přes dosti omezené množství kandidátů jsem si po několika minutách dumání pár kousků přeci jen vybavil. Mezi FPS mě naprosto uchvátil relativně přístupný Battlefield V, který doteď hraji. RPG naopak opanoval Pathfinder: Kingmaker spolu s Pillars of Eternity 2: Deadfire. Kromě těchto plnohodnotných děl jsem byl uchvácen také dvěma expanzemi do Total War: Warhammer 2, u nichž jsem ve finále strávil víc času než u většiny velkých kusů.

Pathfinder: Kingmaker, screenshot
Pathfinder: Kingmaker se stal jedním z nejvýraznějších titulů na PC hlavně díky tomu, že nabízené spektrum nebylo z nejrozsáhlejších. Při silnější sezoně by jej zřejmě vytlačil některý z AAA projektů.

Osloven jsem v roce 2018 nebyl jen velkými projekty. Do oka mi vedle nich padla také řada menších her, z nichž jsem si samozřejmě musel pečlivě vybrat své šampiony do anket. Největším překvapením na poli nezávislých projektů pro mě byla určitě adventura Return of the Obra Dinn, která na první pohled nevypadala nějak zvlášť atraktivně. Nakonec však překvapila natolik, že jsem jí sem nemohl nedat. Kromě tohoto kousku, od něhož jsem nic nečekal, se mi dostalo do rukou mnoho dalších, z jejichž rozsáhlého spektra bych mezi svůj top rád zařadil ještě plošinovku Dead Cells či adventuru Subnautica, která mi umožnila prozkoumat podmořskou hladinu cizího světa jako žádný jiný titul před ní. 

Abych řekl pravdu, hodně očekávaných projektů, na něž jsem na začátku roku sázel, mě nakonec zklamalo. Největším propadákem byl pro mou maličkost DayZ, který vyšel po pěti letech vývoje ve stavu, za nějž by se měli tvůrci stydět. O moc lépe bohužel nedopadl ani Fallout 76 trpící ve finále stejnými nedostatky jako projekt Bohemia Interactive. Vyloženě zhnusen jsem byl z novinky od Valve. Třebaže se jednalo o velmi kvalitní titul, autoři do Artifactu nacpali hodně nepřátelský platební model, který člověka vyloženě nutil k nákupu nových karet, což mi u hry, jíž si musíte zakoupit, přišlo vyloženě postavené na hlavu.

Return of the Obra Dinn; screenshot Fallout 76, key art

Return of the Obra Dinn se minimálně na poli indie stal projektem, který nebylo vůbec těžké přehlédnout. Nakonec jsem byl rád, že jsem si k němu našel cestu, protože to byl kousek s duší, jíž většina současných her postrádá.

Do Fallout 76 jsem po jeho oznámení vkládal skutečně velké naděje, ve finále se z něj bohužel vyklubalo dílo, za nějž se může Bethesda maximálně stydět.

Štěpán Lenk

Rok 2018 byl pro mne z hlediska videoherní zábavy nečekaně povedeným ročníkem. Tituly jako Marvel’s Spider-Man, Red Dead Redemption 2 nebo Monster Hunter: World mě připravily o spoustu hodin života (však víte, toho tam venku), ani v nejmenším ale investovaného času nelituji.

Monster Hunter: World; screenshot
Rok 2018 odstartoval velmi silně už v lednu, kdy do mého života s razancí rozzuřeného Rathalose vtrhnul Monster hunter: World.

Nintendo Switch pak nadále úspěšně pokračuje v „japanizaci” mé vlastní osoby a vkusu a nutí mě si užívat hry, o kterých bych si jinak nikdy ani nepomyslel, že by mě mohly bavit. A teď po nocích lovím pokémony, bojuji s démony v roli spoře oděné hrdinky Bayonetty, zachraňuji království Hyrule a bůh ví, co ještě.

Došlo ale i na pár zklamání. Jmenovitě asi Vampyr, jenž i přes svou slušnou atmosféru nakonec působil dojmem béčkového hororu, a především fiasko Fallout 76, ke kterému bych se rád vyjadřoval co možná nejméně. Jsem ale rád, že se na tomto příkladu opět ukázala síla hráčské komunity, která se poslední dobou čím dál více a hlasitěji ohrazuje vůči neférovým mikrotransakcím a veškerým nekalým taktikám jistých vydavatelů. Jen je škoda, že se terčem stala i moje oblíbená série Fallout. Snad nás příští rok podobných zklamání ušetří.

Bayonetta 2; screenshot Spider-Man, screenshot

O měsíc poté ale na mé Nintendo Switch nakráčela královna hack and slash žánru Bayonetta s talentem pro smyslné zabíjení andělů.

Mé srdce si ale v poslední čtvrtině roku 2018 jednoznačně získal Marvel’s Spider-Man, jehož strhující příběh, akrobatické souboje a skvěle zpracovaný New York mě prostě nenechaly do závěrečných titulků vydechnout.

Nejlepší hry 2018 – kvartály 1., 2., 3.

Nejlepší hry 4. čtvrtletí roku 2017 podle našeho výběru

Assassin’s Creed Origins – skvělý návrat upadající série, 90 %

Assassin’s Creed je série akčních adventur vyvíjených a vydávaných pod francouzských videoherním molochem Ubisoft. Assassin’s Creed Origins představuje její celkově desátý díl a zahrát si ho mohli všichni majitelé PC, PlayStation 4 či Xbox One od 27. října 2017.

Origins zachránil sérii Assassin's Creed

Proč „skvělý návrat upadající série“? Široká hráčská veřejnost to možná nezaznamenala, ale prodeje minulých dvou dílů série Assassin’s Creed šly dolů takovým způsobem, že pokud by Origins nebyl tak skvělý, mohli jsme se dočkat neslavného konce kdysi slavné značky. Nová dobrodružství příběhově zasazená do ptolemaiovského starověkého Egypta si však i díky čerstvým RPG mechanikám a nádhernému otevřenému světu vysloužila oprávněnou chválu kritiků i fanoušků po celém světě. U nás získala výborných 90 %.

Proč podle nás Assassin's Creed Origins patří mezi nejlepší hry?

Díky Origins jsem se do série opět zamiloval. Poslední díly mou náklonost vybudovanou dobrodružstvími Altaïra a Ezia zadupaly do země, Assassin’s Creed Origins však ztracenou důvěru obnovil. Hratelnost vylepšuje především vynikající soubojový systém, který nejen skvěle funguje, ale je v prvé řadě také zábavný.

Assassins´s Creed: Origins; Wallpaper: Bayek, Egypt, pyramida Assassins´s Creed: Origins; Wallpaper: souboj Assassins´s Creed: Origins; Gameplay: plavba kanálem
Pro více informací o hře mrkněte na naši recenzi, popřípadě na oficiální homepage Assassin's Creed Origins.

Vše příjemně doplňuje sbírání zkušeností naroubované na nové RPG mechaniky, takže vás hra baví nejen skvělými souboji, ale také vás neustále žene kupředu pomocí typických instrumentů her na hrdiny. Oproti předchozím dílům je třeba i pochválit příběh a jeho vyprávění, které je zakončené velmi zajímavě. Assassin’s Creed Origins představuje jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku. – Filip Němec


Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds – Aloy se vrací, 80 %

Výborné akční RPG a možná největší překvapení letošního roku, Horizon Zero Dawn, vyšlo 28. února pod hlavičkou Sony Interactive Entertainment. Nizozemské studio Guerilla Games, do té doby známé především sérií first-person stříleček Killzone, touto exkluzivitou pro PlayStation 4 udělalo skutečnou díru do videoherního světa, o čemž svědčí i šest nominací v prestižním každoročním vyhlášení nejlepších her The Game Awards.

The Frozen Wilds – datadisk k jedné z nejlepších her roku 2017

Horizon Zero Dawn je druhou nejprodávanější hrou na PS4, což je pro originální titul, který za sebou nemá plejádu předchozích dílů, fantastický počin. Jen blázen by si tak mohl myslet, že na fenomenální úspěch nebudou chtít autoři navázat nějakým pokračováním. Sympatická lovkyně Aloy, protloukající se nebezpečným světem, v němž vládnou velká mechanizovaná zvířata, se k nám vrátila 7. listopadu formou vynikajícího rozšíření The Frozen Wilds. Neokoukanou zasněženou krajinu, nové nepřátele a zbraně jsme u nás ohodnotili známkou 80 %.

Na datadisk velmi solidní herní doba a poctivá porce dodatečného obsahu

The Frozen Wilds je výborné rozšíření, které do už tak parádní základní hry přináší slušnou porci obsahu navíc. Dočkáme se zbrusu nové, hustě zasněžené lokace, spousty nových zbraní, outfitů a typů nepřátel. Skvělá hratelnost původního Horizon Zero Dawn zůstala zachována, audiovizuální zpracování je stále dechberoucí a hlavní hrdinka Aloy pořád stejně sympatická.

Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, Aloy, souboj Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, Aloy Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds, enemy
Pro více informací o hře mrkněte na naši recenzi, popřípadě na oficiální homepage Horizon Zero Dawn.

Dokončení The Frozen Wilds sice zabere jen něco málo přes deset hodin, tuto herní dobu by však datadisku mohla tiše závidět leckterá plná hra. Pokud vás krásný svět Horizonu uchvátil stejně jako mě a také se do něj od dohrání původního titulu toužíte vrátit, máte jedinečnou příležitost. Jen si při hraní nezapomeňte obléct teplý svetr. – Štěpán Lenk

Super Mario Odyssey – malý instalatér ve velkém světě, 95 %

Jakékoli vyhlášení nejlepších her se v poslední době, zdá se, nemůže obejít bez zástupce od japonských videoherních mágů z Nintenda. 3D hopsačka Super Mario Odyssey vyšla exkluzivně na Nintendo Switch 27. října a spolu s novou Zeldou se postarala o historicky jeden z nejúspěšnějších nástupů herní konzole na trh. Stejně jako Horizon Zero Dawn získala šest nominací v anketě The Game Awards 2017 a vítězství v kategorii nejlepší rodinná hra.

Super Mario Odyssey, to je 15 otevřených světů a unikátní bojový systém

Příběh Super Mario Odyssey přitom není kdovíjak originální (což však této již notně vousaté sérii nikdy nevadilo). Opět jsme v roli kníratého instalatéra pomáhali princezně Peach, kterou zase jednou unesl vdavekchtivý padouch Bowser. Záchranná mise však tentokrát probíhala v relativně otevřeném prostředí patnácti unikátních světů a Mario si osvojil nový způsob boje – pomocí svého duchem posedlého klobouku dokáže převzít kontrolu nad nejrůznějšími zvířaty a předměty. Hře jsme udělili téměř maximální hodnocení 95 %.

Hledáte-li nejlepší hry na Nintendo Switch, je Super Mario Odyssey jasná volba

Přechod kníratého instalatéra do otevřeného prostředí zvládli v Nintendu dokonale. Super Mario Odyssey opět nabízí pro sérii charakteristickou hratelnost, nově ale rozšířenou o celkovou volnost, která je dána jednak otevřeným prostředím, jednak netradičním nelineárním postupem hrou. Můžete se vydat kamkoli a úkoly plnit v jakémkoli pořadí, nebo je neplnit vůbec a pouze prozkoumávat patnáctku nádherných a navzájem velmi odlišných světů.

Super Mario Odyssey; Wallpaper: Mario hází klobouk Super Mario Odyssey; New Donk City Super Mario Odyssey; Wallpaper: Tyranosaurus rex
Pro více informací o hře mrkněte na naši recenzi, popřípadě na oficiální homepage Super Mario Odyssey.

Vše korunuje nový soubojový systém, který ale do mariovského univerza skvěle pasuje, a přestože opět zachraňujete princeznu Peach, Super Mario Odyssey nabízí zcela nový herní zážitek. Ten vám navíc vydrží na několik desítek hodin, přičemž se budete i po dohrání příběhu rádi vracet. I s omezeným výkonem konzole navíc vypadá hra skvěle. Pro majitele Nintenda Switch jasná volba. – Filip Němec

Wolfenstein 2: The New Colossus – legenda se vrací, 85 %

Žánr FPS v naší top 4 zastupuje vynikající pokračování legendární série Wolfenstein. The New Colossus má na svědomí (stejně jako předchozí díl The New Order) švédské studio MachineGames a pod patronací Bethesda Softworks vyšel 27. října na platformy PC, PlayStation 4 a Xbox One. O úspěchu nového dobrodružství protřelého zabijáka nacistů svědčí i plánované vydání na Nintendo Switch v roce 2018.

Wolfenstein 2: The New Colossus – nejlepší akční hra roku 2017?

B.J. Blazkowicz to tentokrát neměl vůbec jednoduché. V alternativní historii roku 1961 totiž musel od německé nadvlády osvobozovat vlastní domovinu, protože nacisté zde druhou světovou vyhráli a prapor jejich zvrácené ideologie zavlál i v srdci svobodného světa, USA. Výborná akční hratelnost doplněná o prvky akčních adventur, specifický humor a výborný level design zajistil hře několik nominací a také vítězství v kategorii nejlepší akční hra roku na prestižní akci The Game Awards 2017. U nás si B.J. vystřílel velmi solidních 85 %.

Druhá světová, v níž vyhráli nacisté? V podání Wolfensteina 2 prvotřídní zábava

Nezpochybnitelná herní legenda se vrátila v plné síle. Wolfenstein II: The New Colossus je zábavné, dynamické a nekonečně akční dobrodružství, po jehož dohrání se budete brodit miliony vystřílených nábojnic. Hratelnost si sympaticky drží atmosféru a „old-school” nádech předchozích dílů série, pro hráče moderních stříleček navíc přináší dostatečnou porci novinek.

Wolfenstein II: The New Colossus: Amerika, nacisté Wolfenstein 2: The New Colossus; sekera, voják, robot Wolfenstein 2: The New Colossus; Machines and fire, panzerhund
Pro více informací o hře mrkněte na naši recenzi, popřípadě na oficiální homepage Wolfenstein 2: The New Colossus.

Pokud jste příznivci freneticky akčních FPS stříleček, s nejnovějším Wolfensteinem nemůžete šlápnout vedle. Navíc díky tomu navštívíte i alternativní minulost, kdy druhou světovou válku vyhráli nacisté a Ameriku mají plně pod svou kontrolou, což vám jen tak nějaká hra nenabídne. A i kdyby ano, žádná jiná tuto dystopickou vizi nedokáže vykreslit tak zábavně, jako Wolfenstein II: The New Colossus. – Štěpán Lenk

Kde jsou Call of Duty, Need for Speed, Forza Motorsport 7 a ostatní?

Ve čtvrtém kvartále roku 2017 vyšla celá řada pokračování velkých zavedených značek. Z těch, které by si právem mohly nárokovat místo mezi naší top čtyřkou, můžeme uvést například závodní simulátory Forza Motorsport 7 a Gran Turismo Sport, humorné (tedy, máte-li rádi specifický humor záchodový) RPG South Park: The Fractured But Whole či novou lego adaptaci Lego Marvel Super Heroes 2, popřípadě i méně známou, ale stále velmi kvalitní kombinaci žánrů RPG a RTS SpellForce 3.

Jistě se mezi vámi najde i spousta takových, kterým mezi našimi nejlepšími hrami chybí Call of Duty: WW2 vracející se k druhoválečným kořenům, Middle-earth: Shadow of War či battle royale onlinovka PlayerUnknown’s Battlegrounds, na platformě Steam momentálně nejhranější titul. Určitě by se našlo mnoho argumentů, proč tyto kousky do užšího výběru zařadit, nicméně z našeho pohledu jim k pomyslné „dokonalosti“ něco chybí (co to konkrétně je, si můžete přečíst v našich recenzích).

Call of Duty: WW2; soldier Star Wars Battlefront 2; Iden Versio PUBG; logo
Léty prověřená značka (Call of Duty), největší herní výrobce (EA, Star Wars Battlefront 2) ani obrovská popularita (PlayerUnknown's Battlegrounds) nemusí automaticky znamenat umístění mezi nejlepšími hrami roku.

Už menší počet fanoušků by pak zřejmě orodoval za dva velké tituly z dílen Electronic Arts, jež se v listopadu postaraly o slušné PR fiasko a spíše než úsměvy na tvářích svých tvůrců vykouzlily pořádně hluboké rýhy. Need for Speed Payback a Star Wars Battlefront 2 si budou hráči zřejmě ještě dlouho pamatovat, i když asi ne zrovna z těch nejlepších důvodů. Přitom své neoddiskutovatelné přednosti (zejména to platí pro Battlefront 2) rozhodně mají, nešťastná politika mikrotransakcí je však ke škodě všech zúčastněných stran srazila do míst, kde prostě taková velká a kvalitní jména nemají co dělat. Tak snad příště…

A jaké jsou podle nás úplně nejlepší hry 2017?

I když jsme tento článek zaměřili primárně na jedno konkrétní čtvrtletí, nedá nám to, abychom na konci roku nesestavili i náš vlastní žebříček těch nejlepších her za celý rok 2017 a nepřispěli svou troškou do mlýna všech těch anket, cen a slavnostních akcí. Je ale třeba mít na paměti, že naše redakce je relativně nová – nevyhneme se tak do značné míry subjektivnímu hodnocení vycházející z našeho zatím nevelkého počtu.

 1. Horizon Zero Dawn
 2. Divinity: Original Sin 2
 3. The Legend of Zelda: Breath of the Wild
 4. Assassin's Creed Origins
 5. Cuphead
 6. Wolfenstein 2: The New Colossus
 7. Total War: Warhammer 2
 8. XCOM 2: War of the Chosen
 9. Uncharted: The Lost Legacy
 10. Resident Evil 7

Přesto se však odvážíme tvrdit, že tato desítka titulů si pozici v top 10 zaslouží. Uvádíme je v pořadí, k němuž jsme došli v rámci vnitřního hlasování, každopádně jako celek představují společně s hrami jako Super Mario Odyssey, Hellblade: Senua’s Sacrifice, Forza Motorsport 7, Destiny 2 či Injustice 2 to nejlepší, co rok 2017 na videoherním poli nabídl. S tímto naším soukromým žebříčkem se s vámi loučíme a těšíme se u příštího čtvrtletí na shledanou.

iPodívejte se na všechny články z herní sekce. Další novinky ze světa her, esportu a technologií naleznete na facebooku a instagramu Alza Gaming.
i Mohlo by vás zajímat

Jistě s námi budete souhlasit, že i přesto, že ty nejsilnější měsíce nás zřejmě stále čekají, bylo z čeho vybírat. A jaká je vaše osobní top 10? Dejte nám vědět v komentářích.

P-DC1-WEB22