Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Nejlepší knihy 2017 podle redaktorů Alzy

Aktualizováno

Patříte k lidem, co si každý rok přečtou hned několik novinek a pak se pracně snažíte rozsoudit, která z nich se vám pro daný rok líbila nejvíce, třeba abyste ji mohli doporučit svým blízkým? Zeptali jsme se našich redaktorů na jejich oblíbence z roku 2017 a požádali je, aby se o své dojmy s vámi podělili. A že je to výběr různorodý: humorné i strastiplné cestopisy, hororové povídky, apokalyptický thriller ze světa bez elektřiny, román o hrůzách druhé světové války a knižní esej zaměřená na dnešní politickou situaci. Takže jaké jsou nejlepší knihy roku 2017?

Nejlepší knihy

Nejlepší knihy – OBSAH

  1. Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii (cestopisy)
  2. Opuštěná společnost: Česká cesta od Masaryka po Babiše (naučná literatura)
  3. Hana (román)
  4. Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic (cestopisy)
  5. Blackout – Zítra bude pozdě (thriller)
  6. Divné počasí (horor)

Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii

Koupit Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii

  Autor: Ladislav Zibura | Žánr: cestopisy a místopisy | 312 stran

Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii; Ladislav Zibura

Neohrožený poutník Ladislav Zibura bloudí po divoké postsovětské krajině, nocuje v opuštěných domech, potýká se s opilostí i zažívacími potížemi, a dokonce zachraňuje štěňátka. Strastiplnou cestu popisuje s lehkostí člověka, který nemá ve zvyku ztrácet čas předvídáním možných katastrof – problémy se zabývá, teprve až nastanou.

Ziburův postoj k cestování se může čtenáři zdát mírně řečeno lehkovážný. Jeho odzbrojující humor, nevídaná schopnost improvizace a sympatický nadhled si vás ale dozajista získají. Možná vás dokonce inspirují k vlastnímu cestovatelskému dobrodružství. A každopádně ve vás četba zanechá optimistický pocit – Ziburovy zážitky totiž ukazují, že na světě je spousta laskavých lidí, kteří neopatrnému cestovateli ochotně pomohou z nesnází.

Opuštěná společnost: Česká cesta od Masaryka po Babiše

Koupit Opuštěná společnost

  Autor: Erik Tabery | Žánr: naučná literatura | 280 stran

Opuštěná společnost; Erik Tabery

Nová knížka novináře Erika Taberyho je především podnětnou rozmluvou s minulostí. Autor do diskuze o neduzích Česka zapojuje zesnulé české a zahraniční osobnosti (politiky, novináře, filozofy). Připomíná jejich naděje, obavy i zcela mylné odhady, jichž se dopustili. Dokládá, že současné politické problémy mnohdy trápily již naše předky. Právě jejich výroky, které Tabery bravurně zasazuje do nynějšího kontextu, činí z knihy nesmírně zajímavý počin.

Četné citace text oživují, leč místy až nápadně hladce zapadají do autorových tezí. Tabery nicméně už v úvodu objasňuje, že nejde o historickou práci, nýbrž o knižní esej, jež má podnítit debatu o veřejném dění. Že je po takové knize v dnešní nejisté době poptávka, se ukázalo hned po jejím vydání – nakladatelství Paseka muselo pro velký zájem bleskově připravit dotisk. Letos v dubnu pak Opuštěná společnost vyhrála prestižní cenu Kniha roku v anketě Magnesia Litera.

Hana

Koupit Hana

  Autor: Alena Mornštajnová | Žánr: román | 310 stran

Hana; Alena Mornštajnová

Třetí román Aleny Mornštajnové vyvolal velký rozruch a veskrze pozitivní zpětnou vazbu, kterou si zaslouží. Čtenářsky přitažlivá, avšak choulostivá témata, válku a holocaust, autorka uchopila nevtíravým, pozoruhodným způsobem. Její styl může působit neosobně, skoro až chladně, ale to je u podobně závažných témat osvěžující – silný děj v člověku sám budí emoce.

Poslední dobou začíná být sebereflexe nás, Čechů, v knihách a filmech stále běžnější. Nevidíme už jen zlé nacisty a jejich za všech okolností nevinné oběti. Odkrývají se dlouho zapomenuté příběhy, které dosvědčují zběsilost války na úrovni každodenního života. Mornštajnová nevypráví o životě uvnitř koncentračního tábora ani ghetta, ačkoli román zachycuje židovskou rodinu za druhé světové války. Hana je o válce všedního dne, o tíze nezvratného osudu, o lidské síle a slabosti.

Africká zima: V Jižním Súdánu s Lékaři bez hranic

Koupit Africká zima

  Autor: Tomáš Šebek | Žánr: cestopisy, memoáry | 280 stran

Africká Zima; Tomáš Šebek

Český chirurg Tomáš Šebek se pravidelně vydává na mise s organizací Lékaři bez hranic. Z jeho chirurgických dovedností tak těží nejen lidé v Nemocnici na Františku, ale v předešlém roce např. i tisíce nemocných v Jižním Súdánu, kde Šebek působil zhruba dva měsíce zkraje roku. Formou mimořádně poutavých deníkových zápisků nám nebojácný lékař sděluje některé z příběhů, které se mu během jeho prakticky nepřetržité služby přihodily. A že jich je! Však to byl v podstatě jediný lékař ve městě se 60 000 lidmi!

V chudé africké zemi se Šebek musel vypořádat jak s nehostinným klimatem, tak prakticky se všemi myslitelnými nemocemi nebo akutními operacemi. Přímočarý styl vyprávění by šlo přirovnat k jeho efektivitě coby chirurga. Knížku zpestřuje i několik stránek unikátních fotografií, které zobrazují prostředí afrického nemocničního zařízení. Africká zima je po Misi Haiti (2013) a Misi Afganistán (2015) již třetím autorským počinem Tomáše Šebka – a všechny rozhodně stojí za to!

Blackout – Zítra bude pozdě

Koupit Blackout

  Autor: Marc Elsberg | Žánr: thriller | 376 stran

Blackout; Marc Elsberg

Jak moc jsme závislí na elektřině? Po přečtení thrilleru Blackout od Marca Elsberga budete mít jasno. Když se Evropa ponoří do tmy, pro hlavního hrdinu a několik vedlejších postav začíná dramatický souboj s časem. Že vám při dlouhodobém výpadku elektřiny nebudou fungovat světla a domácí spotřebiče, je totiž ten nejmenší problém. Elsberg ve svém thrilleru ukazuje všechny možné dopady takového „blackoutu“ – od nefunkčních rozvodů vody, přes zhroucení zdravotní péče a nedostatek potravin, až po jadernou katastrofu. A přestože se autor možná až příliš často věnuje systému rozvodných sítí a elektráren, jejich popis je natolik srozumitelný, že se v něm neztratí ani laik, pro nějž je nahodit pojistky heroický výkon.

Děj Blackoutu plyne svižným tempem (v prázdných frázích se Elsberg vskutku příliš nevyžívá), ale kvapné změny dějových linek můžou občas čtenáře zmást. V každém případě se nejedná o odlehčené čtení; naopak je pravděpodobné, že vás pohled na pohromu, před kterou nás samotné chrání jen fungující elektřina, pořádně vyděsí. Pokud se však vyžíváte v katastrofických scénářích, rozhodně si Blackout nenechte ujít!

Divné počasí

Koupit Divné počasí

  Autor: Joe Hill | Žánr: horor, povídky | 400 stran

Divné počasí; Joe Hill

Joe Hill se během své relativně krátké kariéry už stihl zařadit mezi velmi čtené hororové autory. A podobně jako jeho otec, hororový mistr Stephen King, umí i Hill své fandy děsit nejen v rozsáhlých románech, ale také v povídkové tvorbě. Aktuální sbírka kvarteta příběhů spolehlivě vyvolá nepříjemné pocity. A po přečtení poslední věty navíc nadnese řadu netradičních otázek.

Dějově jsou povídky velmi pestré. Zatímco linka „Momentky“ se zabývá vysáváním životní energie okolím a „Nabito“ americkou posedlostí střelnými zbraněmi, povídka „V nebi“ otevře otázku mimozemských entit. Titulní příběh „Divné počasí“ sleduje teroristický útok z pohledu obyčejného člověka a autorově románové tvorbě je ze čtveřice povídek nejblíže. Každý kousek sbírky si vás zaháčkuje jiným, ale dozajista osobitým způsobem.

i Mohlo by vás zajímat

A jaká je dle vás nejlepší kniha roku 2017? Četli jste už některé z výše zmíněných titulů, nebo snad všechny? Pokud ne, teď to můžete napravit.

P-DC1-WEB18