Obnovit stránku

Nejlepší navigace do auta

Aktualizováno • Autor: Redakce

Navigace se staly velmi dobrým pomocníkem, bez kterého se dnes již spousta řidičů neobejde. GPS navigace nás dovedou na místo určení a pomáhají nám vymotat se z neznámého místa. Na co se ale při jejich výběru zaměřit a jaké navigace patří mezi ty nejlepší?

Nejlepší navigace, úvod

Nejlepší navigace do auta – OBSAH

  1. Investice do navigace vynahradí čas ztracený blouděním
  2. Na co se zaměřit při výběru té nejlepší navigace
  3. Navigace v mobilním telefonu bodují svou přívětivostí

Investice do navigace vynahradí čas ztracený blouděním

Třebaže dnes smartphony mají velké displeje, stále tu jsou samotné GPS navigace zaměřené na kvalitní uživatelský komfort při navigování. Kromě spolehlivých mapových podkladů a podpory výrobce se setkáme i s doplňkovými funkcemi. Abyste se na cestách neztratili a bez stresu a spolehlivě vždy dojeli do cíle, vyplatí se zjistit si o nabídce navigací více a zvolit tu nejvhodnější.

Která je však ta nejlepší navigace do auta pro vaše potřeby? Na co se zaměřit v současné nabídce GPS navigací? Čím se vyznačuje navigace pro kamiony a autobusy? Na závěr si také řekneme něco o navigacích v mobilních telefonech. Jak fungují, na jaké operační systémy je lze stáhnout a co je pro ně typické. A také zda dobře poslouží i navigace bez internetu.

Na co se zaměřit při výběru té nejlepší navigace

Kvalitní mapové podklady

Jedním z největších požadavků každého uživatele bude jistě spolehlivost mapových podkladů. To je přece ten důvod, proč si člověk navigaci kupuje. Nikdo nechce bloudit, ale potřebuje mít mapové podklady aktuální. Značky jako TomTom a Garmin pravidelně vydávají aktualizace map. Vyplatí se tedy sáhnout po navigacích těch výrobců, kteří nejenom nabízí časté aktualizace, ale zároveň je vydávají zdarma, ideálně pak doživotně.

i Spíše raději lezete po horách? Koukněte na nabídku turistických navigací. A zde nejlepší navigace na kolo.

Mimo to stojí za zvážení, zda budete vyžadovat mapy i pro okolní státy či pro ty ještě vzdálenější. Základní mapa celé České republiky je u navigací standard, někteří výrobci však poskytují rovněž stažení map dalších států. Samotná kvalita podkladů je také důležitá, ale vždy jde o přehledně graficky zpracované mapy. Výsadou některých výrobců je zobrazení křižovatek, pruhů na dálnici nebo význačných budov ve 3D zobrazení.

Navitel MS400 Lifetime je skvělá v oblasti poměru cena výkon. Za nízkou cenu získáte navigaci s doživotní aktualizací map mnoha evropských států, 3D budovami v mapách i asistentem řazení do jízdních pruhů.

Nejlepší navigace, Navitel MS400
Náhled 3D objektu zpestří navigování a zpřehlední jej v husté městské zástavbě.

Pohodlí při navigování

Jak velký displej potřebujete? Celkové úhlopříčky displejů začínají zhruba na 4 palcích. To postačí a v kombinaci s hlasovým navigováním je to použitelné řešení. Navíc nezabere tolik místa v autě. Pro pohodlnější sledování trasy ale doporučujeme větší displej, který zobrazí trasu přehledně, včetně dodatečných informací jako zbývající čas, omezení rychlosti, body zájmu aj.

Hlasové pokyny jsou důležitější, než se možná zdá. Ne vždy bude čas na sledování displeje, proto hlasové povely v ten pravý čas jistě oceníte. Standardem se naštěstí již staly hlasové povely v českém jazyce, mnohdy máte i na výběr mezi mužským či ženským hlasem. Hlasitost si samozřejmě můžete nastavit u všech navigací.

Garmin dezl LGV800 MT-D je navigace se skutečně obrovským 8" displejem s vysokým rozlišením. Pokud vám je i 8" stále málo, Garmin má v nabídce model LGV1000 s úhlopříčkou rekordních 10,12". Výrobce nezapomněl ani na hlasové povely v českém jazyce či vizualizaci řazení v jízdních pruzích.

Nejlepší navigace, Garmin Dezl
Chcete vidět spoustu ukazatelů, ale stále mít přehled o trase? Zvolte velký displej, třeba jako má Garmin Dezl. Zdroj: motardinn.com

Multimediální funkce a spojení s telefonem

Očekáváte od navigace pouze vedení do cílového bodu, nebo byste rádi skrze ni zajistili i zábavu ve vozidle? Není výjimkou, že některé kousky zvládnou přehrávat hudbu z interní paměti či paměťové karty, případně zobrazí fotografie. Jiné lze spojit s telefonem a v případě hovoru či zprávy o tom vidíte informace přehledně vedle mapy.

Pomoc při cestě

Pro účely efektivního plánování cesty vybírejte navigaci s funkcí RDS-TMC. Jde o bezplatnou službu, která informuje o aktuálních uzavírkách, nehodách apod. Vhod přijde i parkovací asistent, kdy navigace v místě příjezdu najde vhodné parkovací místo.

Navigace nyní zvládnou řidičům při cestě opravdu pomoci. Zorientovat se v jízdních pruzích nemusí být občas snadné. Asistent řazení do pruhů na dálnici vám přesně zobrazí, kdy se do jakého pruhu zařadit. Přehledné barevné nákresy křižovatek zase pomohou vyznat se ve složitější křižovatce při příjezdu k semaforu ve městech. Nestíháte sledovat omezení rychlosti na silnici? Navigace zvukově upozorní, pokud v daném úseku jedete příliš rychle. Nechybí ani detekce radarů.

TomTom GO Camper World patří mezi vysoce pokročilé navigace. Při navigování vás bude upozorňovat na radary i na nečekané překážky díky službě RDS-TMC. Parkovací asistent vyhledá dostupná parkoviště v cíli, spojíte ji s mobilním telefonem a nabídne toho mnohem více.

Nejlepší navigace, TomTom GO Camper World
Kromě mnoha funkcí a přehledných map nabízí TomTom GO Camper World i spodní lištu, kde vidíte upozornění z vašeho smartphonu.

Navigace pro kamiony

Velké displeje navigací a tabletů se jeví jako nejlepší navigace pro kamiony. Kromě toho je však zapotřebí myslet na další specifika kamionové přepravy. Kamiony neprojedou všude. Některé městské úseky jim mohou být zakázány. Rozhodně také neprojedou pod všemi mosty a další zástavbou. Existují proto navigace, které s těmito omezeními musí kalkulovat a trasu dle toho uzpůsobit.

Do navigace TomTom GO 6250 Professional zadáte rozměry, váhu a maximální rychlost nákladního auta či autobusu. Se svým 6" displejem je vcelku přehledná i ve větší kabině. Zabudovaná SIM umožní kdekoliv bezplatně využívat službu TomTom Traffic. Dokonce přes integrovaný mikrofon vyvoláte hlasovou asistentku Apple Siri nebo Google Now z vašeho chytrého telefonu. Příchozí zprávy z telefonu vám navigace zvládne přečíst, aby vás od jízdy nic nerušilo.

Nejlepší navigace, TomTom GO 6250 Professional
V případě TomTom GO 6250 oceníte hlasové navigování, užitečné funkce pro náklaďáky i autobusy a široké možnosti připojení telefonu.

Navigace v mobilním telefonu bodují svou přívětivostí

Jak jsou na tom navigace pro mobilní telefony? Pro operační systémy Android a iOS vzniká spousta kvalitních navigací. Uživatelé si nejčastěji pouští aplikace jako Waze, Google mapy nebo Apple mapy. U nich je výhoda v aktuálním zobrazení provozu a s tím spojené alternativní cestě. Komunita aplikace Waze přispívá i hlášeními o policejních hlídkách, překážkách na vozovce nebo nehodách. Sám uživatel pak může nahlašovat další události.

i Důležité je mobilní telefon při navigaci dobře upevnit na přístrojovou desku. Vyberte si proto spolehlivý držák mobilu do auta.

Nejlepší navigace do mobilu:

  • Waze (zdarma, Android a iOS) – aplikaci lze doinstalovat z Google Play Store či App Store. Uživatelsky je velmi oblíbená a masivně využívaná, což přináší výhodu v podobě mnoha hlášených a aktualizovaných událostí na trase. Zvládne i naplánovat čas odjezdu podle pravděpodobné dopravní situace.
  • Google Mapy (zdarma, Android a iOS) – vestavěná aplikace systému Android, pro telefony iPhone možnost doinstalovat z App Store. Obsahuje nejvíce bodů zájmu a propracované fotomapy.
  • Apple Mapy (zdarma, iOS) – vestavěná aplikace pro iPhony. Apple začíná vylepšovat kvalitu mapových podkladů na našem území a aplikace např. sama označí v mapě zaparkované auto, když z něj vystoupíte. Po návratu z hypermarketu jej tedy na přeplněném parkovišti najdete snadno.
  • Mapy.cz (zdarma, Android, iOS a AppGallery) – patří mezi nejlepší offline navigace na telefon. Nejde pouze o mapové podklady, ale po jejich stažení zvládnou Mapy.cz spolehlivě offline navigovat jak při chůzi, tak jízdě autem.
  • Sygic (zdarma s nákupy v aplikaci, Android, iOS a AppGallery) – do telefonu si lze dokonce stáhnout 3D zobrazení map s detailnějšími modely význačných objektů. Uživatelé však hlásí občasné problémy s navigováním.
Nejlepší mobilní navigace, Waze
Aplikace Waze je populární obzvlášť díky aktuálním informacím o okolí vaší cesty. Sami můžete přispívat dalšími událostmi. Zdroj: pocket-lint.com

Výhodou těchto aplikací je to, že jsou zdarma. Mobilní telefon a datový balíček od operátora má většina, proto stačí spustit aplikaci a jet. Není třeba nic složitě nastavovat a připojovat, maximálně telefon do zapalování či ho položit na bezdrátovou nabíječku. Předinstalované a další bezplatné mapové aplikace v mobilu tedy rozhodně mají nespornou výhodu pohodlí při používání, díky čemuž patří mezi nejpoužívanější navigace současnosti.

i Mohlo by vás zajímat

Kdo to s častým cestováním myslí vážně, rozhodně by měl zauvažovat nad pořízením navigace. Už z pohledu pohodlí jde o další doplněk, který sleduje vaši cestu, dokáže upozornit na kolony, nehody a navíc vám ukáže odhad doby příjezdu. Samostatné navigace potěší mnoha doplňkovými funkcemi. Pro klasické navigování pak slouží i mobilní aplikace.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení
P-DC1-WEB24