U psů, stejně jako u lidí, přináší vyšší věk řadu zdravotních problémů. Za typické nemoci starých psů považujeme zhoršení zraku a sluchu, artrózu, problémy s chrupem, onemocnění vnitřních orgánů i další zdravotní komplikace. Projevy stáří bývají u psů individuální, a zatímco některý pes prožije poklidné stáří, jiný se bude potýkat s následujícími zdravotními problémy.
Všimli jste si, že váš starý pes nechce žrát? Zaznamenali jste počůrávání u starého psa nebo netušíte, proč je najednou neklidný pes v noci? Nejspíše se potýká s typickými neduhy starých psů, které souvisí s jeho věkem. Je proto důležité, abyste nemoc vašeho psa rozpoznali a včas navázali spolupráci s veterinářem. Ten psovi nastaví odbornou léčbu a vám objasní, z čeho vyplývá změna chování starého psa a jak se o psa starat, aby s vámi váš čtyřnohý přítel mohl být co nejdéle.
i
Víte, že psí zdravotní pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i financí při nutném veterinárním ošetření či zákroku? Nabízí jej více pojišťoven, bývá však omezeno věkem psa a k jeho sjednání je nutné, aby bylo zvíře označeno čipem nebo tetováním.
V následujícím seznamu jsou uvedeny charakteristické nemoci starých psů a jejich hlavní příznaky, podle kterých je můžete rozpoznat a zahájit včas potřebnou léčbu.
Nemocný chrup i zánět dásní u starého psa doprovází nepříjemně zapáchající dech. Pes mívá také potíže při kousání či polykání, což vede k následnému odmítání potravy i k tomu, že starý pes hubne. Vypadávání zubů u starých psů souvisí se ztrátou minerálů i nahromaděným zubním kamenem.
Pes se motá a padá, obtížně se mu vstává a těžce chodí do schodů? V tom případě jej nejspíš trápí artritida, kterou doprovází také změna chování u starého psa. Může být více podrážděný i se celkově stranit lidí. S artritidou souvisí také neřízené vykonávání potřeby i ztráta svalové hmoty.
Onemocnění ledvin u psa poznáme podle toho, že pes častěji močí, má neustále žízeň a hltavě pije. Pokud situaci neřešíme, pes přestává mít chuť k jídlu a ztrácí na hmotnosti. Průjem u starého psa, černá lepkavá stolice i krev ve zvratcích jsou projevy akutního onemocnění či selhání ledvin u psa.
Problémy s prostatou se nejprve projevují tak, že pes močí častěji a po kapkách. Onemocnění může však přejít až v neřízené počůrávání u starého psa, a pokud se objeví v moči krev, je třeba situaci řešit okamžitě.
Šedý zákal u psa poznáme podle zamlžených očí, které ztrácí svoje původní ostré rysy a slévají se do šedé mlhoviny. Se zhoršeným zrakem souvisí dezorientace psa v prostoru, pes se motá a padá, vráží do předmětů a není schopný dohledat aportovaný předmět.
Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy má za následek, že pes najednou rychle přibývá na váze. Mezi další projevy tohoto onemocnění patří suchá a řídká srst. Vypozorovat lze také změnu chování starého psa, který bývá apatický až depresivní, nebaví ho dříve oblíbené činnosti a stává se z něj samotářský typ.
Inkontinence u starého psa nejčastěji souvisí s ochablým svalstvem v okolí močové soustavy. Pes není nadále schopný toto svalstvo ovládat a sám nerozpozná, kdy močí. Často po sobě zanechává stopy moči na podlaze nebo v místě, kde spává.
Pokud u psa dojde ke snížené funkci slzných kanálků, které přestanou produkovat dostatečné množství slz, začne se mu v očích vytvářet silný žlutozelený výtok. Postižené oko psa vypadá menší a na víčkách se usazují zaschlé šupinky hnisu.
Epilepsie u starého psa se projevuje epileptickými záchvaty, které mívají různé podoby. Stojící pes či pes ležící na boku se třese nebo ho svírají křeče. Jeho oči jsou otevřené, ale během záchvatu vás nevnímá, nereaguje na vaše oslovení. Při epileptickém záchvatu psovi často neřízeně cvakají zuby a může si tak způsobit poranění jazyka.
Zánět trávicího traktu neboli gastroenteritida může mít mnoho příčin. Mezi charakteristické projevy patří průjem u starého psa, zvýšená potřeba na stolici, zvracení. Také obsah hlenu nebo krve ve stolici poukazuje na možný zánět zažívacího ústrojí.
Má váš pes stále žízeň, častěji močí, a i když přijímá stejné množství potravy, tak u něho pozorujete ztrátu hmotnosti? Může jít o onemocnění slinivky břišní tzv. cukrovku. Mezi další příznaky patří celková slabost, únava, apatie i kyselý zápach z tlamy.
Pozorujete u psa častou únavu, dýchavičnost či celkovou tělesnou slabost? V tom případě zkontrolujte barvu jeho dásní. Anemického psa poznáte snadno podle velmi světlých až bledých dásní. Příčin, proč u psa dochází k poruše tvorby červených krvinek, může být mnoho, proto neváhejte kontaktovat svého veterináře, který dle krevního rozboru určí správnou diagnózu.
Nejčastějším onemocněním souvisejícím se srdcem jsou u psů srdeční šelesty. Ty samy o sobě nemusí způsobovat vážné zdravotní problémy, pokud je však neklidný pes v noci kvůli kašli, ztrácí hmotnost, omdlévá a těžce se mu dýchá, může to signalizovat, že má váš starý pes problémy se srdcem vážnějšího charakteru. Může se jednat o degenerativní onemocnění chlopní, dilatační kardiomyopatii či hypertrofickou kardiomyopatii. Neváhejte proto s návštěvou veterináře.
Žluté nebo světlé dásně jsou charakteristickým projevem nemocných jater. Pokud navíc starý pes nechce žrát, zvrací, má průjem, je apatický a dlouhodobě hubne, pak jsou vážné obavy na místě.
Nádorová onemocnění mívají různé projevy, proto bychom měli zpozornět vždy, když starší pes hubne, těžce dýchá, objevují se u něj přetrvávající otoky nebo přestává žrát a potýká se s potížemi při jídle či při polykání. S rakovinou může souviset také průjem, obtíže při močení nebo stolici, až krvácení z tělesných otvorů. Celkově pes působí apaticky, bez energie a ztrácí chuť k pohybu.
Psí demence známá také pod zkratkou CCD u psa je degenerativní onemocnění mozku starých psů a svými projevy má velice blízko k Alzheimerově chorobě u lidí. Souvisí s ochabováním i s výkonností mozku a projevuje se zmateností, zhoršenou paměti, dezorientací. Zaregistrovat lze také změna chování u starého psa, který může mít i sklony k agresivitě.
U starších psů je vhodné nepodceňovat a nepřehlížet jakýkoliv příznak počátečního onemocnění. K veterináři bychom se měli rozjet okamžitě v následujících případech:
Pro pevné zdraví a podporu imunity je vhodné psovi v seniorském věku uzpůsobit stravu a podávat mu speciální krmivo pro starší psy, které obsahuje optimální poměr všech důležitých živin a je lehce stravitelné. Charakteristickým zdravotním problémům souvisejícím s pokročilým věkem psa můžete účinně předcházet podáváním vhodných doplňků stravy. Ty obsahují důležité vitamíny a minerály, které jsou zvláště v seniorském věku psa potřeba doplnit pro budování pevné imunity i pro podporu kloubního systému.
V pozdním věku může vašeho psa potkat řada zdravotních problémů, věnujte mu proto potřebnou péči a obklopte ho láskou a porozuměním, ať prožije podzim svého života v prostředí milující rodiny.