Nikon neustále pracuje na nových objektivech pro svůj systém bezzrcadlovek Nikon Z a občas se objeví i nějaký skutečně zajímavý kousek. To se stalo i tentokrát, když byl nedávno představen nový objektiv Nikon Z 35mm f/1,4, který je svým způsobem hodně unikátní. Na první pohled jde o klasický objektiv s oblíbeným pevným ohniskem a velmi vysokou světelností. Zajímavé to ale začíná být až v okamžiku, kdy se podíváme na prodejní cenu. Doposud totiž platilo doslova železné pravidlo, že lepší světelnost automaticky znamená i vyšší cenu, a to většinou o hodně. V tomto případě je ale nový objektiv se světelností f/1,4 levnější než jeho starší předchůdce s nižší světelností f/1,8!
V dobách dřívějších byl cenový rozdíl u 35mm ohniska mezi verzí f/1,8 a f/1,4 dosti značný, a jestliže je tomu tentokrát (poprvé v historii) naopak, musí to být někde něčím kompenzováno. Starší a dražší Nikon Z 35mm f/1,8 S totiž patří do S-Line (jak napovídá velké S v označení), tedy do prémiové řady objektivů. Nový Nikon Z 35mm f/1,4 do této řady nepatří, což je asi hlavní důvod, proč je levnější. Toto základní zařazení má samozřejmě vliv i na celkové mechanické provedení objektivu.
To ale neznamená, že by nový objektiv Nikon Z 35mm f/1,4 byl nějak extra ošizený. Na první pohled je od sebe skoro ani nepoznáte. Oba objektivy jsou si skutečně hodně podobné, a jsou i téměř na milimetr stejně velké. Oba mají provedení odolné proti povětrnostním vlivům, i když starší verze S-Line o něco lepší a také má v konstrukci použito víc kovů, dokonce i ostřící prstenec je kovový. Přesto je novinka o maličko těžší, což je ale dáno hlavně tím, že vyšší světelnost vyžaduje větší čočky, které něco váží.
Pro nový Nikon Z 35mm f/1,4 každopádně platí, že se drží zavedeného firemního designu, je kvalitně mechanicky provedený, bajonet je samozřejmě kovový a celkové sestavení je bezchybné bez sebemenšího náznaku nějaké vůle či nepřesnosti. Ovládací prstence mají dokonale jemný a hladký chod. Na objektiv se světelností f/1,4 je dosti kompaktní a skvěle se drží i ovládá. Navíc krom dvojice prstenců nejsou na objektivu žádné další ovládací prvky, takže je vše jednoduché, jak to jen jde.
Zásadním, na první pohled viditelným rozdílem u nového objektivu Nikon Z 35mm f/1,4 je jeden prstenec navíc. Má totiž samostatný druhý funkční prstenec, kterému je možné přidělit funkci dle vlastních osobních preferencí konkrétního fotografa. Můžete jím ovládat nastavení clony, korekci expozice, nebo třeba citlivost ISO. Která funkce se kroužkem nastavuje, se definuje v menu konkrétního použitého fotoaparátu. Prstenec je úzký, ale dobře dostupný a jeho použití je velmi praktické a doslova návykové. Stejně tak se v menu fotoaparátu nastavují veškeré další funkce objektivu, protože kromě dvojice prstenců nejsou již na objektivu žádné další ovládací prvky.
Z hlediska funkcí je zásadní především velmi rychlé, tiché a také naprosto přesné automatické zaostřování. Díky své tichosti ideální také pro natáčení videa. Na objektivu Nikon Z 35mm f/1,4 ale chybí klasický přepínač pro automatické a ruční zaostřování, a pokud se tedy z nějakého důvodu rozhodnete pro ostření ruční, tuto volbu opět musíte provést v menu fotoaparátu. Moc důvodů k tomuto kroku ale není.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Ohnisková vzdálenost | 35 mm |
Pokrytí čipu | Full Frame |
Bajonet | Nikon Z |
Závit pro filtr | 62 mm |
Úhel záběru (horizontálně) | FX 63° / DX 44° |
Maximální clona | f/16 |
Světelnost | f/1,4 |
Počet lamel clony | 9 |
Optická stabilizace | ✕ |
Ostření | tichý krokový motor |
Optická soustava | 11 čoček |
Speciální čočky | 2× asférická |
Nejkratší zaostření | 27 cm |
Speciální výbava | multifunkční AF prstenec |
Odolnost proti počasí | ✓ |
Sluneční clona v ceně | ✓ HB-115 |
Rozměry | cca 75 × 85 mm |
Hmotnost | 415 g |
Samotná optická soustava objektivu Nikon Z 35mm f/1,4 je složena z 11 čoček v 9 skupinách, přičemž dvě z těchto čoček jsou asférické. Drobnou zajímavostí je, že frontální čočka (tedy ta úplně vpředu) je typu rozptylka, tedy není vypouklá směrem ven, ale naopak, podíváte-li se na přední stranu objektivu, vidíte vypouknutí směrem dovnitř. U objektivů pro fotoaparáty je toto řešení neobvyklé až vzácné, ale je to spíš jen zajímavost pro technické nadšence.
Ostrost kresby objektivu Nikon Z 35mm f/1,4 je ve středu obrazového pole vynikající za všech okolností, tedy bez ohledu na použité zaclonění. Na okrajích je kresba samozřejmě měkčí, zejména při menším zaclonění, ale je otázka, nakolik je to vadou. Při cloně f/1,4 je totiž hloubka ostrosti tak malá, že aby byla slabší kresba na obtíž, museli byste fotografovat dokonale plochou předlohu, aby to bylo poznat. A pokud byste fotografovali dokonale plochou předlohu, pak není mnoho důvodů clonit na f/1,4. Ale pro důkladnost bych řekl, že ostrost je ve středu srovnatelná se starší a dražší verzí, v krajích pak o něco slabší, ale jen při velmi nízkém zaclonění. Celkově je ale ostrost vynikající a plně dostatečná i pro náročnější poloprofesionální a profesionální použití, i pro tisk fotografií velkých formátů.
U vysoce světelných objektivů je zásadní otázkou také bokeh, který určuje podání neostrých partií mimo hloubku ostrosti, většinou tedy pozadí za fotografovaným motivem. Díky vysoké světelnosti f/1,4 není problém hlavní motiv vypíchnout od pozadí, hodnocení samotného podání pozadí je však poměrně individuální záležitost. Představu si můžete udělat sami dle přiložených ukázkových fotografií. Já osobně považuji bokeh tohoto objektivu za velmi příjemný a prakticky skvěle využitelný. Pěkné je i podání bodových zdrojů světla v pozadí zejména díky kruhovému tvaru devítilamelové clony. Pro hrátky s hloubkou ostrosti je tento objektiv doslova jako stvořený.
Zajímavou vlastností je i nejkratší zaostřitelná vzdálenost, která je pouhých 27 cm od roviny čipu. K fotografovanému motivu tak můžete jít opravdu hodně blízko a případně jej tím ještě více odpíchnout od pozadí – čím blíže je fotografovaný objekt a čím dále je pozadí, tím více je ve výsledku zřetelné jejich vizuální oddělení a zdůraznění hlavního motivu jako takového.
Často zmiňovaným a diskutovaným parametrem u světelných objektivů je také vinětace, zejména pak při použití nejnižších clonových čísel. V tomto případě je vinětace „na plnou díru“, tedy při plně otevřené cloně na f/1,4 jasně viditelná, a to ve většině situací. Nakolik je to na závadu, je opět k diskuzi, protože vinětace je někdy i žádoucí a v případě že ne, je snadno odstranitelná dodatečnou úpravou fotografií v grafickém editoru – většinou doslova na jedno kliknutí.
Ohledně protisvětla se objektiv Nikon Z 35mm f/1,4 chová poněkud neklidně, ale lze toho i aktivně využít. Pokud třeba fotíte rádi se sluncem v přímém záběru, někdy se objeví docela dost reflexů. Stačí ale jen nepatrně změnit kompozici a rázem téměř úplně zmizí a naopak. Pokud si s odlesky rádi hrajete, v tomto ohledu jde skutečně o zábavné hraní, také „clonová hvězdička“ je většinou velmi pěkná.
Chromatická aberace je podle mě přiměřená dané cenové kategorii a stejně jako vinětace je snadno odstranitelná, takže tomuto parametru bych nepřisuzoval větší důležitost. Občas se sice objeví, ale v přiměřené míře a musíte ji spíše hledat, než že by vás na první pohled zaujala.
Z hlediska příslušenství je nutno pochválit, že součástí základního balení objektivu Nikon Z 35mm f/1,4 jsou nejen obě krytky, ale hlavně také kvalitní, účinná, tvarovaná sluneční clona. Nemusíte to tedy řešit, a hlavně ušetříte nějakou tu korunu, kterou můžete raději investovat do zakoupení nějakého toho filtru. Filtrový závit je v tomto případě 62 mm, což je vzhledem ke světelnosti docela málo, takže při koupi filtrů opět ušetříte – zejména u filtrů polarizačních jde cena s průměrem dosti výrazně nahoru.
Objektiv Nikon Z 35mm f/1,4 je kombinací ohniska a vysoké světelnosti velmi univerzálním, jeho možnosti praktického využití jsou tak mimořádně široké. Využijete jej velmi dobře téměř na cokoliv, od architektury nebo krajiny až po portréty nebo fotografování detailů. Díky světelnosti ale také všude tam, kde je slabé osvětlení nebo rovnou na noční fotografování. Také kvalitní a ostrá kresba bude dostatečná na náročnější využití pro velké formáty fotografií. Stejně tak ale poslouží i nadšeným amatérům, kteří si chtějí prostě jen tak hrát s hloubkou ostrosti, protože k tomu je jako stvořený.
Samozřejmě se přímo nabízí otázka, který z dvojice objektivů vlastně zvolit, zda starší a maličko méně světelnou verzi Nikon Z 35mm f/1,8 S, anebo novější, světelnější a levnější variantu Nikon Z 35mm f/1,4. Je to opravdu těžká volba, protože starší verze je o něco robustnější, má také ještě o fous lepší kresbu a je i překvapivě o něco lehčí. Novinka je naopak světelnější, překvapivě levnější a disponuje navíc samostatným funkčním prstencem. Pokud tedy fotíte hodně často a požadujete nekompromisní odolnost i kresbu, navíc pokud používáte některý z fotoaparátů s nejvyšším rozlišením, pak bude asi pořád lepší starší verze f/1,8. Pokud naopak používáte fotoaparát s menším rozlišením, chcete si fakt hodně hrát s hloubkou ostrosti, oceníte samostatný funkční prstenec a máte také hlouběji do kapsy, pak bude lepší novější verze s f/1,4.
Já osobně bych volil verzi novější, ale je to jen můj osobní postoj, který není univerzální ani jediný správný. Každopádně aktuální prodejní cena (8/2024) 18 990 Kč je doslova skvělá, stejně jako poměr ceny a kvality. Podobné objektivy srovnatelných parametrů totiž doposud stály většinou o dost více. Každopádně za vynaloženou sumu získáte opravdu hodně zajímavý objektiv, celkově výborných parametrů a s hodně širokými možnostmi využití.
Pokud bych měl zmínit i nějaký ten nedostatek, pak snad jen onu vyšší vinětaci a případně přeci jen o fous slabší kresbu v rozích oproti starší verzi. Obojí ale platí jen při více otevřené cloně a jen v některých specifických situacích.
i
Ve FotoMagazínu pro vás máme recenze bezzrcadlovek Nikon Z:
NIKKOR Z 35mm f/1,4
ObjektivyNikon Z 35mm f/1,4 představuje skvělou volbu pro fotografy, kteří hledají vysoce světelný, univerzální a cenově dostupný objektiv. I přes několik drobných nedostatků, jako je vyšší vinětace a slabší kresba v rozích při plně otevřené cloně, nabízí tento objektiv výbornou obrazovou kvalitu, rychlé a přesné ostření, a přidanou hodnotu v podobě multifunkčního prstence. Pokud tedy potřebujete objektiv s vynikajícím poměrem cena/výkon a širokými možnostmi využití, Nikon Z 35mm f/1,4 by měl být na vašem seznamu favoritů.
Klady
Zápory