Nízký krevní tlak, jinak také hypotenze, není pro náš život tak závratná zdravotní komplikace jako jeho opak, vysoký krevní tlak. I v tomto případě se však můžeme setkat s potížemi v podobě mdlob, které nám mohou život značně zkomplikovat. Pojďme se podívat na některé projevy nízkého tlaku a tipy, jak léčit nízký tlak a předejít tak komplikacím, které přináší.
Při měření tlaku rozeznáváme dvě hodnoty – systolickou (horní) a diastolickou (dolní). Číslo systolického tlaku je pro nás důležitější. Říká nám jakou silou srdce pracuje a pumpuje krev do tepen. Číslo diastolického tlaku naopak ukazuje jakou silou srdce „nasává“ neokysličenou krev. Poukazuje tím tak na stav tepen. Jeho výše může tedy s přibývajícím věkem stoupat. Krevní tlak zdravého dospělého člověka se pohybuje kolem 120/80. Hodnoty pod 100/65 již značí tlak nízký. V otázce ideálního krevního tlaku bychom ale měli brát v úvahu i staří a zdravotní stav.
Ať už nás trápí potíže s tlakem či nikoliv, v každém případě je dobré si ho občas nechat přeměřit lékařem nebo alespoň doma pomocí tlakoměrů, které jsou dnes již běžně k dostání. Před samotným měřením tlaku, a samozřejmě i bezprostředně při něm, bychom měli být v klidu. Ideální je i měření ve stejnou dobu, vždy ráno a večer. Při měření krevního tlaku sedíme pohodlně s podepřenými zády a rukou. Hlídáme i tepovou frekvenci, jejíž ideální hodnota by měla být 70 až 80 tepů/min. Více o správném postupu při měření krevního tlaku se dočtete v našem článku Jak měřit tlak (TIPY A TRIKY).
Na otázku, co snižuje krevní tlak, není jednoznačná odpověď. S nízkým krevním tlakem se překvapivě nejčastěji setkávají mladé ženy. Důvody k tomu nejsou ale bohužel úplně jednoznačné, s největší pravděpodobností jsou na vině genetické předpoklady či tělesná stavba. Dále může být nízký tlak spojen s užíváním některých léků, podvýživou či nedostatečným pitným režimem. V horších případech může být předzvěstí onemocnění srdce, potíží se štítnou žlázou, ale i nádorových onemocnění. Nízký krevní tlak se může projevit také v těhotenství. V tomto případě je rizikový zejména pád a následné poškození plodu v důsledku mdlob.
i
Věděli jste, že doporučení o pití černé kávy pro zvýšení krevního tlaku je spíše mýtus? Tlak se vám sice rychle krátkodobě zvýší, ovšem jeho následné opětovné snížení je pak daleko horší.
V důsledku nízkého krevního tlaku není mozek dostatečně prokrvený a okysličený. Nemusíte mít strach, nejedná se o žádné život ohrožující stavy. Projevit se to může zejména únavou a ospalostí, mžitkami před očima, bolestí nebo motáním hlavy, pocity na omdlení, závratěmi, hučením v uších, zamlženým viděním, rychlým a mělkým dýcháním, nadměrným pocením, ale i zimomřivostí nebo studenými končetinami.
V případě, že se u nás nízký tlak projeví, rizikové může být příliš rychlé vstávání a změny nízkých a vysokých teplot, ať v místnostech, tak i venku. Srdce začne bít rychleji a v důsledku toho si nestihne mezi jednotlivými tepy nasát potřebné množství krve pro krevní oběh. Rychlé snížení tlaku tak může způsobit až bezvědomí. Pokud tedy pociťuje motání hlavy, závratě a další příznaky, měli byste si co nejrychleji lehnout nebo alespoň sednout, aby nedošlo ke ztrátě vědomí.
i
Tzv. „syndrom bílého pláště“ může mít opravdu vliv na to, že při každé návštěvě lékaře jsou hodnoty krevního tlaku podstatně vyšší než v domácím prostředí. Podle studií se to týká 15 až 30 % pacientů.
Oproti vysokému tlaku, na který se běžně předepisují různé druhy léků, léčíme nízký krevní tlak spíše konzervativní formou. Je tedy vhodné zaměřit se zejména na správnou životosprávu. V první řadě je důležitý pravidelný pohyb. Střídání studené a teplé vody ve sprše nám pomůže nejen z hlediska otužování, ale zejména se tím rozproudí celý oběhový systém. Dále je důležité dodržovat pitný režim, ideálně alespoň 2,5 l tekutin denně. Ať už sedíte nebo ležíte, snažte se vstávat pomalu. A nakonec, co se stravy týká, i když se většinou doporučuje opak, lidem s nízkým tlakem pomáhá zvýšená konzumace soli, dále česneku, vitamínu C a B12, černého nebo zeleného čaje, můžete vyzkoušet zařadit do jídelníčku například i více rozinek a mandlí, červené řepy, granátového jablka, lékořice a rozmarýnu.
Pokud se u vás nízký tlak objeví náhle, určitě situaci konzultujte se svým praktickým lékařem. Jestliže máte nízký krevní tlak dlouhodobě, nejlepším pomocníkem je zdravá životaspráva. Vyvážený jídelníček, dostatek tekutin a několik hodin aktivního pohybu týdně dokáží přirozenou cestou hodnoty krevního tlaku upravit. Nezapomínejte ani pravidelné měření krevního tlaku, ať o něm máte dokonalý přehled.