Obnovit stránku

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Nízký tlak a jeho vliv na náš život

Aktualizováno

Nízký krevní tlak, jinak také hypotenze, není pro náš život tak závratná zdravotní komplikace jako jeho opak, vysoký krevní tlak. I v tomto případě se však můžeme setkat s potížemi v podobě mdlob, které nám mohou život značně zkomplikovat. Pojďme se podívat na některé projevy nízkého tlaku a tipy, jak léčit nízký tlak a předejít tak komplikacím, které přináší. 

nízký tlak měření

Nízký tlak a jeho vliv na náš život – OBSAH:

Ideální hodnoty krevního tlaku

Při měření tlaku rozeznáváme dvě hodnoty – systolickou (horní) a diastolickou (dolní). Číslo systolického tlaku je pro nás důležitější. Říká nám jakou silou srdce pracuje a pumpuje krev do tepen. Číslo diastolického tlaku naopak ukazuje jakou silou srdce „nasává“ neokysličenou krev. Poukazuje tím tak na stav tepen. Jeho výše může tedy s přibývajícím věkem stoupat. Krevní tlak zdravého dospělého člověka se pohybuje kolem 120/80. Hodnoty pod 100/65 již značí tlak nízký. V otázce ideálního krevního tlaku bychom ale měli brát v úvahu i staří a zdravotní stav.

  • Kojenci – 80/40
  • Děti – 110/70
  • Dospělí - 120/80
  • Diabetici - 130/80
  • Lidé s onemocněním ledvin – 110/80

Jak si krevní tlak správně měřit?

Ať už nás trápí potíže s tlakem či nikoliv, v každém případě je dobré si ho občas nechat přeměřit lékařem nebo alespoň doma pomocí tlakoměrů, které jsou dnes již běžně k dostání. Před samotným měřením tlaku, a samozřejmě i bezprostředně při něm, bychom měli být v klidu. Ideální je i měření ve stejnou dobu, vždy ráno a večer. Při měření krevního tlaku sedíme pohodlně s podepřenými zády a rukou. Hlídáme i tepovou frekvenci, jejíž ideální hodnota by měla být 70 až 80 tepů/min. Více o správném postupu při měření krevního tlaku se dočtete v našem článku Jak měřit tlak (TIPY A TRIKY).

Dědičné dispozice
K nízkému tlaku mohou přispět také genetické dispozice.

Koho se nízký tlak týká a jaké jsou jeho příčiny?

Na otázku, co snižuje krevní tlak, není jednoznačná odpověď. S nízkým krevním tlakem se překvapivě nejčastěji setkávají mladé ženy. Důvody k tomu nejsou ale bohužel úplně jednoznačné, s největší pravděpodobností jsou na vině genetické předpoklady či tělesná stavba. Dále může být nízký tlak spojen s užíváním některých léků, podvýživou či nedostatečným pitným režimem. V horších případech může být předzvěstí onemocnění srdce, potíží se štítnou žlázou, ale i nádorových onemocnění. Nízký krevní tlak se může projevit také v těhotenství. V tomto případě je rizikový zejména pád a následné poškození plodu v důsledku mdlob.

i

Věděli jste, že doporučení o pití černé kávy pro zvýšení krevního tlaku je spíše mýtus? Tlak se vám sice rychle krátkodobě zvýší, ovšem jeho následné opětovné snížení je pak daleko horší.

Projevy nízkého tlaku

V důsledku nízkého krevního tlaku není mozek dostatečně prokrvený a okysličený. Nemusíte mít strach, nejedná se o žádné život ohrožující stavy. Projevit se to může zejména únavou a ospalostí, mžitkami před očima, bolestí nebo motáním hlavy, pocity na omdlení, závratěmi, hučením v uších, zamlženým viděním, rychlým a mělkým dýcháním, nadměrným pocením, ale i zimomřivostí nebo studenými končetinami.

Nízký krevní tlak
Jedním z projevů nízkého krevního tlaku mohou být bolesti hlavy.

Nízký tlak a jeho následky

V případě, že se u nás nízký tlak projeví, rizikové může být příliš rychlé vstávání a změny nízkých a vysokých teplot, ať v místnostech, tak i  venku. Srdce začne bít rychleji a v důsledku toho si nestihne mezi jednotlivými tepy nasát potřebné množství krve pro krevní oběh. Rychlé snížení tlaku tak může způsobit až bezvědomí. Pokud tedy pociťuje motání hlavy, závratě a další příznaky, měli byste si co nejrychleji lehnout nebo alespoň sednout, aby nedošlo ke ztrátě vědomí. 

i

Tzv. „syndrom bílého pláště“ může mít opravdu vliv na to, že při každé návštěvě lékaře jsou hodnoty krevního tlaku podstatně vyšší než v domácím prostředí. Podle studií se to týká 15 až 30 % pacientů.

Jak přirozeně nízký tlak zvýšit?

Oproti vysokému tlaku, na který se běžně předepisují různé druhy léků, léčíme nízký krevní tlak spíše konzervativní formou. Je tedy vhodné zaměřit se zejména na správnou životosprávu. V první řadě je důležitý pravidelný pohyb. Střídání studené a teplé vody ve sprše nám pomůže nejen z hlediska otužování, ale zejména se tím rozproudí celý oběhový systém. Dále je důležité dodržovat pitný režim, ideálně alespoň 2,5 l tekutin denně. Ať už sedíte nebo ležíte, snažte se vstávat pomalu. A nakonec, co se stravy týká, i když se většinou doporučuje opak, lidem s nízkým tlakem pomáhá zvýšená konzumace soli, dále česneku, vitamínu C a B12, černého nebo zeleného čaje, můžete vyzkoušet zařadit do jídelníčku například i více rozinek a mandlí, červené řepy, granátového jablka, lékořice a rozmarýnu.

i Mohlo by vás zajímat

Pokud se u vás nízký tlak objeví náhle, určitě situaci konzultujte se svým praktickým lékařem. Jestliže máte nízký krevní tlak dlouhodobě, nejlepším pomocníkem je zdravá životaspráva. Vyvážený jídelníček, dostatek tekutin a několik hodin aktivního pohybu týdně dokáží přirozenou cestou hodnoty krevního tlaku upravit. Nezapomínejte ani pravidelné měření krevního tlaku, ať o něm máte dokonalý přehled.

WEB8