Obnovit stránku

Během svátku 28.9.  mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejem Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Ochranná skla – recenze, test

Test ochranných skel na telefony (RECENZE): Které je nejlepší?

Recenze

Aktualizováno • Autor: Matěj Toul

Ačkoliv se to tak nemusí na první pohled zdát, mezi tvrzenými skly na mobilní telefon mohou být obrovské rozdíly. V následujícím článku jsme vzali ochranná skla pro Samsung Galaxy A52 5G od celkem pěti výrobců a postavili je proti sobě hned v několika aspektech. Jak si jednotlivá skla v recenzi vedla?

Test ochranných skel na telefony (RECENZE) – OBSAH

  1. Proč chtít na telefon ochranné sklo, případně fólii?
  2. Ochranná fólie – je levná, ale mobil příliš neochrání
  3. Do testu tvrzených skel jsme vybrali zástupce pěti různých značek
  4. Balení může kromě bezpečnosti nabídnout i něco navíc
  5. Nalepit ochranné sklo zvládne opravdu každý
  6. Kvalita zpracování ochranného skla je stejně důležitá jako odolnost
  7. Ochranná skla přední fotoaparát ani čtečku nijak neomezují
  8. Test odolnosti: Jak je to s poškrábáním a drží na skle otisky?
  9. Shrnutí testu ochranných skel

Proč chtít na telefon ochranné sklo, případně fólii?

Hned na začátku se nabízí otázka – k čemu je mi dobré ochranné sklo? Většina telefonů přece má ochranné sklo, například Corning Gorilla Glass, už z výroby. To je samozřejmě pravda, nicméně krycí sklo z výroby není samospásné a poměrně snadno chytá škrábance, oděrky nebo praskliny. A pokud si jej budete chtít nechat v servisu vyměnit, připravte si i několik tisíc korun. Přídavné tvrzené sklo vás vyjde maximálně na pár stovek a jeho výměnu zvládne každý doma. A pokud chcete ušetřit ještě více, zvolte ochrannou fólii, byť ta poskytne jen základní ochranu.

i Ochranná skla testujeme na telefonu Samsung Galaxy A52 5G. Recenzi na něj najdete zde: Samsung Galaxy A52 5G (RECENZE): zlepšení ve všech směrech jej posouvají do čela střední třídy

Ochranná fólie – je levná, ale mobil příliš neochrání

Jak již bylo řečeno, fólie je cenově výhodnější alternativou k ochrannému sklu. V této recenzi jsme vyzkoušeli fólii Screenshield by Skinzone. Aplikace zahrnující i přibalenou speciální kapalinu byla, jak už to u fólií bývá, složitější. Vše je ale dopodrobna popsáno v návodu, takže by to neměla být složitá překážka. Problém byl se vzduchovými bublinami, u kterých výrobce uvádí, že by měly do týdne vymizet. Tolik času ale při testování nebylo a navíc ne každý je ochotný týden čekat, zda mu bubliny zmizí, či nikoli. I přes těchto pár bublinek však lze telefon bez problémů používat, fólie nepřekáží a nikde se neodlepuje.

Screenshield balení Screenshield proti světlu
Fólie je o něco složitější na aplikaci a neposkytuje tak dobrou ochranu jako skla, potěší však cenou.

Odolnost fólie a především skel jsme testovali několika pokusy. Nejdříve na řadu přišel test odolnosti proti otiskům. Ty na fólii zůstávají a zejména proti světlu jsou zcela zřetelné. Dále jsme zkoušeli oděry nehtem, tužkou, klíči a nakonec nožem (ten sice v kapse běžně nemáme, díky němu si ale dokážeme udělat hezký obrázek o odolnosti). Zatímco s nehty a tužkou si fólie poradila, u klíčů a nože se na ní začaly objevovat mírné vrypy.

Do testu tvrzených skel jsme vybrali zástupce pěti různých značek

Pro test tvrzených skel jsme vybrali více značek a modelů samotných skel. Ta se dělí na dva základní typy. Zatímco full cover, tedy skla s rámečkem, nabízí lepší ochranu displeje, často nejdou používat zároveň se zadním krytem. Alternativou jsou pak skla, která zakrývají jen displej a pouzdru nijak nepřekáží. Z kategorie rámečkových skel, tedy full cover, jsme vybrali následující.

Z bezrámečkových skel jsme pak porovnali tato:

Balení může kromě bezpečnosti nabídnout i něco navíc

Balení ochranných skel jsou často velmi podobná. Obsahují základní potřeby k nalepení skla, tj. alkoholem napuštěný hadřík na otření displeje, suchý papírový nebo mikrovláknový hadřík na jeho vysušení a samolepku na odstranění veškerého zbývajícího prachu. Dále pak už samozřejmě samotné ochranné sklo v ochranné pěně a návod na jeho aplikaci.

Tempered Glass Protector balení Fixed 2.5D FC balení Fixed 3D FC balení
Tempered Glass Protector do balení přidává i ochranná sklíčka na čočky fotoaparátu.

Někteří výrobci zde ale nekončí a do balení přidávají i něco navíc. Sklo Tempered Glass Protector má například krabičku s pěnovou výztuhou, která nabízí ještě lepší ochranu při přepravě, a výrobce dokonce přikládá jako bonus tři sklíčka na čočky fotoaparátu. To rozhodně potěší, byť Galaxy A52 5G má fotoaparáty čtyři. Za zmínku stojí také rámečková skla Fixed a Spigen. Ta jsou v balení místo fólie kryta pevnější plastovou podložkou, což opět napomáhá k bezpečnější přepravě. Sklo Spigen AlignMaster je dále specifické unikátním plastovým rámečkem, jenž usnadňuje celý proces nasazování skla.

Spigen balení AlzaGuard balení Fixed 2.5D balení
V balení skla Spigen AlignMaster najdete speciální rámeček. Skla AlzaGuard jsou zase dodávána v papírovém obalu šetrném k přírodě.

Nalepit ochranné sklo zvládne opravdu každý

S aplikací samotného skla nebyl problém u žádné z testovaných značek. Postup dnes zvládne opravdu každý a nutně na to není potřeba ani návod. Displej telefonu nejdříve otřete vlhkým hadříkem kvůli větším nečistotám, suchým hadříkem pro vysušení a nakonec použijete samolepku na zbytky prachu. Pak už stačí ze skla sloupnout fólii nebo plastovou destičku a umístit jej co nejpřesněji na střed. To pak nejvíce usnadňuje zmíněný rámeček AlignMaster od Spigen. Velmi snadno jde nasadit na telefon a ochranné sklo do něj pak skvěle zapadne. Radost pohledět.

Kvalita zpracování ochranného skla je stejně důležitá jako odolnost

Oblast, ve které se skla nejvíce rozchází, je zpracování, konkrétně jak sklo na telefon sedí rozměrově, zda se sklo neodlepuje a jestli se pod ním objevují bubliny, případně jdou-li lehce vytlačit. U rámečkových skel je pak častým problémem kompatibilita se zadním krytem. U nich jsme proto otestovali i jak si poradí s gumovým (TPU) a plastovým krytem zad. Ke zkoušení jsme využili TPU kryt Spigen Liquid Crystal Clear a pevný kryt Fixed Story.

Tempered Glass Protector

Se sklem Tempered Glass Protector nebyly žádné problémy – právě naopak. Sklo sedlo na displej skvěle a souhlasily i rozměry. Také potom drželo pevně a nikde se neodlepovalo. Co se týče krytů, ani TPU, ani plastový kryt sklo nijak neovlivnil. Všechno tedy v naprostém pořádku.

Tempered Glass Protector proti světlu
Firma Tempered Glass Protector vyrobila spolehlivé sklo s bohatým balením.

Spigen AlignMaster

Spigen AlignMaster je dalším sklem, které obstálo bez sebemenších potíží. Nejen díky zarovnávacímu rámečku hladce sedlo na displej bez jakýchkoliv přesahů nebo odchlípnutých rohů. Sklo je také velmi tenké a z boku telefonu téměř není vidět. A rovněž nemělo problémy s gumovým nebo plastovým krytem.

Spigen proti světlu
Díky zarovnávacímu rámečku sklo Spigen AlignMaster zkrátka nejde nasadit špatně.

Fixed FullGlue-Cover 2.5D (s rámečkem)

První problémy se začaly objevovat u skla Fixed FullGlue-Cover 2.5D. Sklo sice rozměrově sedělo, pod sklem se však usadilo pár menších bublinek, které zkrátka nešly vytlačit ani po dlouhých minutách úsilí. Nešlo ale o něco, kvůli čemu by sklo nebylo použitelné. Dávejte si však pozor na použití s kryty. Jak TPU, tak plastový kryt začaly odchlipovat rohy skla – nejsou tedy kompatibilní.

Fixed 2.5D FC proti světlu Fixed 2.5D FC bubliny Fixed 2.5D FC kryt TPA Fixed 2.5D FC kryt plast
U skla Fixed FullGlue-Cover 2.5D se objevily drobnější bublinky, ale to by až tolik nevadilo. Sklo však není příliš vhodné používat s krytem.

Fixed FullGlue-Cover 3D

Problémy se jen stupňovaly se sklem Fixed FullGlue-Cover 3D. Sklo bylo o něco užší než displej telefonu, což by samo o sobě ještě tolik nevadilo, po přilepení se však odchlípla velká část celého skla, hlavně u hran. Ať už to způsobuje právě 3D zahnutí, nebo cokoliv jiného, sklo je téměř nepoužitelné. Po nasazení krytů se bubliny nezhoršily, ale ani nezlepšily.

Fixed 3D FC proti světlu
Sklo Fixed FullGlue-Cover 3D na displeji vůbec nesedělo dobře.

AlzaGuard Glass Protector 2.5D

Bezrámečkové sklo AlzaGuard Glass Protector vyvázlo téměř bez výtky. Sklo se nalepilo v pořádku, bez bublin a dobře také drželo. Jen rozměry trochu neseděly – sklo bylo mírně užší a delší než displej telefonu. Nejde však o nic, co by bránilo používání.

AlzaGuard proti světlu
Sklo AlzaGuard nemělo žádné velké závady a potěší také přívětivou cenou.

Fixed Tempered Glass 2.5D (bez rámečku)

Zcela bez potíží je poslední testované sklo Fixed Tempered Glass 2.5D. Bezrámečkové sklo hezky dosedlo na telefon a problém nebyl ani s rozměry. Pod sklem byste žádné nechtěné bubliny nenašli a podobně jako sklo Spigen je i toto velmi tenké a téměř není na mobilu vidět.

Fixed 2.5D proti světlu
Na rozdíl od dalších dvou testovaných modelů značky Fixed bylo sklo Fixed Tempered Glass 2.5D bezproblémové a navíc vcelku pohledné.

Ochranná skla přední fotoaparát ani čtečku nijak neomezují

S pořízením ochranného skla mohou přijít obavy, zdali bude telefon, respektive displej fungovat správně. Tyto obavy můžeme s radostí rozpustit, protože telefon se všemi testovanými skly fungoval úplně stejně jako bez skla. Na předním fotoaparátu nebyly vidět žádné odlesky ani nic dalšího, co by mohlo kazit kvalitu obrazu. Rovněž čtečka otisků v displeji fungovala zcela bez problémů u všech testovaných skel.

Test odolnosti: Jak je to s poškrábáním a drží na skle otisky?

Nemohli jsme vynechat ani odolnost samotných skel. První test se věnoval otiskům prstů. S těmi si téměř všechna skla poradila zcela bezchybně, případně byly otisky vidět jen proti světlu. Kde se ale všechna skla vytáhla, byla odolnost proti oděru. Pro test jsme připravili čtyři stupně tvrdosti oděru: nehet, tužka, klíče a nůž. K našemu překvapení si však všechna skla v testech oděru vedla stejně dobře. Ani při porýpání nožem nedošlo u žádného z nich k viditelnému poškození. Všem výrobcům tedy jde za materiál velký palec nahoru.

Shrnutí testu ochranných skel

Pokud hledáte levné ochranné sklo, zkuste některé z výše zmíněných modelů Fixed. U nich ale riskujete, že ne vždy budou na displeji sedět perfektně. Levné je také sklo AlzaGuard, které se v testu ukázalo být o něco spolehlivější. Špičkovým sklem s bohatým balením se ukázal být model Tempered Glass Protector. Prodává se za vyšší cenu, na displeji ale seděl velmi dobře a rovněž odpovídaly i rozměry. A pokud chcete mít jistotu, že sklo nasadíte naprosto přesně, zvolte sklo Spigen AlignMaster se zarovnávacím rámečkem. Není nejlevnější v testu, díky rámečku ale nabízí ukázkovou aplikaci a kvalitní zpracování.

Ochranná skla – shrnutí
Každé testované ochranné sklo má svá pro a proti.
i Mohlo by vás zajímat
Matěj Toul

Matěj Toul

Jmenuji se Matěj Toul a jako mileniál jsem technologiím samozřejmě propadl už v útlém věku. Ve světě 21. století si beru od všeho trošku a snažím se být neustále v obraze. Naproti tomu v civilu byste mě nejčastěji našli buď s kytarou v ruce, za klavírem nebo nad vinylovými deskami.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB03