Obnovit stránku

Nejlepší odolné telefony 2024 (AKTUALIZOVÁNO)

Aktualizováno • Autor: Redakce

Odolné mobilní telefony jsou stále oblíbenější. Nerozhodí je déšť, prach, a některé dokonce bez problémů přežijí i pád na zem. Zástupce telefonů se zvýšenou odolností přitom najdeme ve všech cenových kategoriích. Bude pro vás vhodný telefon s certifikací IP68, nebo mobil odolný proti nárazům? A jaké jsou nejlepší odolné telefony?

CAT a voděodolnost

Nejlepší odolné telefony – OBSAH

  1. Proč si pořídit telefon se zvýšenou odolností
  2. Mobily se zvýšenou odolností vs. extrémně odolné telefony
  3. Prémiové odolné telefony aneb to nejlepší na trhu
  4. Odolné mobilní telefony do 15 000 Kč jsou voděodolné a mají styl
  5. Nerozbitné telefony do 10 000 Kč nabízí solidní výkon a výbavu
  6. Odolné mobily do 5 000 Kč mají méně funkcí, jsou však robustní
  7. Odolné tlačítkové telefony nabízí perfektní odolnost v kompaktním balení

Proč si pořídit telefon se zvýšenou odolností

Odolné telefony nemusí být nutně určeny jen pro dobrodruhy a ty, kteří pracují v extrémních podmínkách. Využijete je také v podstatně běžnějších situacích. Není to tedy pouze o tom, že s telefonem odolným proti vlhkosti můžete pracovat i v dešti. To je jen jeden z benefitů. Odolný telefon využijete i při sportu, protože odolnost proti vlhku znamená i odolnost proti potu.

Nemusíte tak složitě shánět speciální pouzdra určená pro sportovce. Odolný mobil se hodí i v tak časté situaci, jako je jeho polití tekutinou. V zimě pak vyšší odolnost oceníte v případě, kdy se přemístíte ze zimy do tepla a v telefonu následně zkondenzují páry.

Odolný telefon více vydrží. Na obrázku Samsung Galaxy XCover7.

Mobily se zvýšenou odolností vs. extrémně odolné telefony

Než se dostaneme k samotným modelům, vysvětlíme si rozdíl mezi telefony se zvýšenou odolností a velmi odolnými mobily. Ne všechny odolné telefony totiž vydrží totéž. Prvotním kritériem, podle kterého poznáte odolný mobilní telefon, je stupeň krytí IPxx. Jedná se o certifikaci, která pomocí dvou koncových čísel říká, jak je mobil odolný vůči vodě a prachu. Nejvyšší odolnost představuje IP68, běžné jsou ale i IP67 nebo třeba IP57. Tabulky níže znázorňují, jakou ochranu jednotlivé stupně nabízejí.

Tabulka s jednotlivými stupni krytí – první číslice

Stupeň Před nebezpečným dotykem Před vniknutím cizích předmětů
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní (> 5 × 5 cm) velkých
IP 2x (IPxxB) prstem (> 12 × 12 mm) malých
IP 3x nástrojem (> 2,5 mm) drobných
IP 4x (IPxxD) nástrojem, drátem (> 1 mm) velmi drobných
IP 5x jakoukoliv pomůckou prachu částečně
IP 6x jakoukoliv pomůckou prachu úplně

Tabulka s jednotlivými stupni krytí – druhá číslice

Stupeň Před vniknutím vody (specifikace IPX) Praxe
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osy. Doba zkoušky 10 minut. Kapající voda
IP x2 Chráněno proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu, Jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněných o 15° od normální provozní polohy. Doba zkoušky 2,5 minuty na polohu. Mírné mrholení
IP x3 Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut. Mrholení
IP x4 Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP x3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech. Déšť
IP x5 Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů. Proud vody ze zahradní hadice
IP x6 Chráněno proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů. Voda pod vysokým tlakem
IP x7 Chráněno proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr. Ponoření do vody na půl hodiny
IP x8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení. Ponoření do vody nepřetržitě dlouho
IP x9 Chráněno proti tlakové vodě (WAP) Vysokotlaký vodní čistič

Mobily s certifikací IPxx – voděodolné telefony – jsou zařízení „jen“ se zvýšenou odolností. Přežijí ponoření do vody a poradí si i s prašným prostředím, pád na tvrdou zem pro ně ale může být osudným. Na takové zacházení jsou ovšem připravené mobilní telefony odolné proti nárazům. Poznat je lze na první pohled. Jsou to obrněná zařízení, u nichž výrobci garantují zvýšenou odolnost vůči mechanickému poškození či pádu z určité výšky. Aby telefon ustál pád bez úhony, je vybaven pogumovaným povrchem, výztužemi či výstupky na rizikových místech, tedy typicky v rozích.

Poněkud specifické je pak označení MIL-STD-810G. Jedná se o vojenský standard testů prováděných americkou armádou. Telefony, které na základě náročného testování obdrží toto označení, ustojí extrémně vysoké i nízké teploty, déšť, plísně, solnou mlhu, nárazy, vibrace a další nepříznivé podmínky.

i

Odolný parťák do nepohody. Nový Samsung Galaxy Xcover7 chce zaujmout vysokou odolností

Prémiové odolné telefony aneb to nejlepší na trhu

A nyní už k samotnému výběru nejlepších odolných mobilních telefonů. Začíná kategorií prémiových zařízení, které představují to nejlepší, co si lze momentálně koupit. Mají skvělé fotoaparáty, nejmodernější funkce, dokonalé zpracování a často i zvýšenou odolnost, ať už je to IP67, nebo IP68. Ovšem pozor, ani v této cenové relaci se nejedná o pravidlo. Pořád existují „vlajky“, které certifikací zvýšené odolnosti nedisponují. Jaké jsou nejlepší odolné telefony s cenou nad 20 tisíc Kč?

Řada iPhone 15

iPhony patřily ve funkčnosti a designu vždy ke špičce mezi mobilními telefony, jejich odolnost je však na velmi vysoké úrovni. Nejnovější modely řady iPhone 15 bez potíží ustojí ponoření až do hloubky 6 metrů po dobu 30 minut díky IP68. Američtí zákazníci mohou vzít jeden z nových modelů na otestování jeho výdrže někam do divočiny a v případné pomoci se dovolají pomoci i bez signálu operátora. Modely iPhone 15 Pro a 15 Pro Max mají ještě větší odolnost díky svému titanovému rámečku.

i

iPhone 15 Pro Max (RECENZE): Pevný a lehký titan a více změn, než by člověk čekal

iPhone 15 Pro, titan

Samsung Galaxy S24

Další hlavní řadou smartphonů je Samsung Galaxy S24. Skládá se z modelů Galaxy S24, Galaxy S24+ a také nejlepšího Galaxy S24 Ultra. Právě ten má tělo nově poprvé vyrobené z titanu, respektive týká se to rámečku. Dalším materiálem je sklo, ale ne jen tak obyčejné. Odolné sklo Gorilla Glass Armor kryje obří displej před jakoukoliv újmou. Všechny modely nové generace samozřejmě stále nabízí maximální odolnost IP68.

i

Noví králové Androidu. Špičkově vybavené telefony Samsung Galaxy S24 integrují AI a model Ultra přidává titan

Samsung Galaxy S24

Google Pixel 8 Pro

Nejnovější řada Google Pixel 8 samozřejmě neubírá na nastavené laťce odolnosti z let minulých. Proto zde máme nejvyšší odolnost IP68. A to jak u Pixelu 8, tak Pixelu 8 Pro, který zařazujeme do tohoto výběru. Vpředu i vzadu kryje vnitřnosti odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus 2. Na bocích zůstává hliník. Nově model 8 Pro navíc disponuje rovným displejem, nikoliv zaobleným, což také hraje roli při pádu na hranu.

i

Google Pixel 8 a 8 Pro za vás automaticky vyřídí hovor a nabídnou 7 let aktualizací

Google Pixel 8 Pro

Odolné mobilní telefony do 15 000 Kč jsou voděodolné a mají styl

Kategorie odolných smartphonů do 15 000 korun není tak početná jako jiné kategorie. Přesto je zde hned několik telefonů, které stojí za pozornost. O které jde? 

UleFone Power Armor 19T

Nová generace populárního smartphonu s jednou užitečnou vychytávkou, to je UleFone Power Armor 19T. Odolnost dosahuje certifikace IP69K, která značí vysokou míru odolnosti. Power Armor 19T dostal pro odolné telefony standardní IPS displej. Jeho kvalitu povyšuje jemnější Full HD+ rozlišení a pěkných 120 Hz obnovy. K procesoru Mediatek Helio G99 se váže i po roce masivních 12 GB RAM. Ani úložiště nezamrzí, 256 GB navíc povýšíte paměťovými kartami.

UleFone Power Armor 19T

Na zádech se vyhřívá fotoaparát s rozlišením úctyhodných 108 Mpx. Vysoká rozlišení tedy přichází i do řad těch nejpevnějších smartphonů na trhu. Obyčejně méně kvalitní makro tu pořídíme v solidní kvalitě 5 Mpx. Vychytávka v podobě termokamery příznivce značky nepřekvapí. Kamera Flir zvládne i širší rozptyl teplot. Telefon dále ohromí kapacitou baterie, jež dosahuje 9 600 mAh. Nadstandardem třídy je i 66W rychlonabíjení.

Blackview BL9000

Zčásti odolný drsňák, zčásti elegantní šperk. Telefon Blackview BL9000 patří mezi opravdu zajímavé kousky. Masivní konstrukce odolná vůči všemu, nač si vzpomenete, by mezi konkurencí velmi snadno zapadla, kdyby neměla sekundární displej na zadní straně. Ten slouží jako prostor pro notifikace, supluje hodinky či zobrazí přehrávanou hudbu. Potěší ale i přední panel, který má velkorysou úhlopříčku téměř 6,8" a vysoké Full HD+ rozlišení.

i

Neotřelý design, slibný foťák i lákavá cena. Nothing Phone (2a) chce přinést svěží vítr do střední třídy

Procesor Mediatek Dimensity 8020 není špatný, obzvlášť, když je mu po ruce parádních 12 GB operační paměti. Také vnitřní úložiště si zaslouží pochvalu za nadprůměrnou kapacitu 512 GB. Překvapivě kladlo Blackview důraz na fotoaparáty. Máme zde optickou stabilizaci obrazu a 50Mpx rozlišení pro hlavní a 13 Mpx pro širokoúhlou kameru. Vpředu se vysoký počet obrazových bodů opakuje, i zde je na selfie 50 Mpx. Dále ohromí 8 800mAh baterie a 120W nabíjení.

Blackview BL9000

Nerozbitné telefony do 10 000 Kč nabízí solidní výkon a výbavu

V kategorii odolných mobilů do 10 tisíc korun již nenajdete ta nejvýkonnější a nejvybavenější zařízení na trhu, schopná však ano. Zahrnuje už i mnoho telefonů, které na odolnosti přímo staví. Schopnost vypořádat se s nepříznivými podmínkami prezentují jako svou hlavní přednost.

UleFone Armor 21

Poctivý UleFone Armor 21 má především zaujmout svou zadní stranou s centrálním reproduktorem. U odolného telefonu se hlasitá siréna může hodit, přičemž výrobce uvádí hlasitost až 122 dB. Stále tu máme odolnost IP68/IP69K a téměř 6,6" LCD obrazovka potěší 120Hz obnovovací frekvencí. Vnitřních 256 GB navýšíte přes paměťové karty. Hlavnímu 64Mpx foťáku pomáhá i 24Mpx kamera pro noční vidění. Očekáváte-li velkou baterku, máte ji mít. Celkem 9 600 mAh.

UleFone Armor 21

Doogee S96 GT

Telefon Doogee S96 GT je sice odolňák, ale dá se říci, že kompaktní. Úhlopříčka displeje dosahuje 6,22". Procesoru Mediatek Helio G95 dopomáhá 8 GB operační paměti. Počítejte s podporou paměťových karet. Zadní stranu okupují 4 fotoaparáty - hlavní o rozlišení 48 Mpx, 8Mpx širokoúhlý, 20Mpx foťák s nočním viděním a nakonec makro v kvalitě 2 Mpx. Do mobilu dáte paměťové karty a zapojíte i drátová sluchátka. Samozřejmě vše je vodě a prachu odolné pod IP69.

Doogee S96 GT

Odolné mobily do 5 000 Kč mají méně funkcí, jsou však robustní

V kategorii odolných mobilů do 5 tisíc Kč najdete outdoor telefony, které již nemohou konkurovat těm nejdražším svou technologickou vyspělostí, výbavou ani výkonem. Odolností a dalšími schopnostmi však stále ano. Pokud tedy vybíráte primárně odolný mobilní telefon do přírody a výkon ani design u vás není na prvním místě, neuděláte zde chybu. Naopak, v kategorii do 5, ale i do 10 tisíc často naleznete praktičtější přístroje.

i

Hledáte levný, ale odolný smartphone? Pak pro vás máme dva tipy: Oukitel WP5 Pro a MyPhone Hammer Energy 2 LTE. Ať už si vyberete kterýkoli z nich, neuděláte chybu.

F150 Air1 Pro

Telefon s krkolomným názvem F150 Air1 Pro dává svou odolnou konstrukci na odiv. Vodě a prachu vzdoruje pod certifikací IP68, ale má také armádní MIL-STD-810G. Vpředu dominuje 6,5" displej a zaujmou vyztužené rohy zařízení. Záda však mají zajímavě vyhlížející vystouplou část se 3 fotoaparáty, 3 blesky a s notifikačními LED proužky. Fotoaparáty dosahují zajímavých rozlišení 48 a 20 Mpx, k nim patří ještě 2Mpx makro. Svou pozornost poutá i trojicí barevných variant.

F150 Air1 Pro

UleFone Power Armor 14 Pro

Další UleFone v našem žebříčku prokazuje schopnosti značky. Obrněný UleFone Power Armor 14 Pro s 6,5" IPS displejem má dostačující rozlišení 720p. Odpovídající ceně je i procesor MediaTek Helio G85, ale nadstandardem se zdá být 8 GB operační paměti. Trojitému foťáku vládne hlavní 20Mpx. Odolnost IP69K není nic neobvyklého, přítomnost sluchátkového konektoru určitě potěší. Telefon exceluje zejména výdrží na baterii, ta má totiž kapacitu 10 000 mAh a rovněž možnost si ji nechat bezdrátově dobít.

UleFone Power Armor 14 Pro

Odolné tlačítkové telefony nabízí perfektní odolnost v kompaktním balení

Poslední kategorií, kterou si v oblasti odolných telefonů představíme, jsou přístroje bez dotykového displeje, zato s klasickými tlačítky. Jejich výhodou je cena a jednoduché použití. Nedisponují velkým množstvím funkcí, na základní komunikaci pomocí volání a SMS zpráv však naprosto dostačují. I v této kategorii však najdeme přístroje, které mají velmi zajímavé doplňkové funkce.

EVOLVEO StrongPhone Z5

Pokud hledáte odolný telefon, který se rozměrově vejde do kapsy, a zároveň nutně nepotřebujete k životu dotykový displej, mohl by být tlačítkový Evolveo StrongPhone Z5 tou správnou volbou. Jde o novou generaci prověřeného odolného tlačítkáče. Displej je však dostatečně veliký i přes malé rozměry zařízení. Vhod přijde tlačítko SOS, funkce powerbanky a certifikace IP68. Na běžný tlačítkový telefon má navíc StrongPhone Z5 i obří 4 000mAh baterku.

Evolveo Strongphone Z5

myPhone Hammer 4

„Kladivo“ mezi telefony, myPhone Hammer 4, je určeno pro ty, kdo spíše upřednostní praktičnost před designem. Ve druhé jmenované oblasti se totiž jeho tvůrci vydali cestou tlačítkového minimalismu a jednoduchých, ale účelných tvarů. Co do výbavy však nabídne vše potřebné. Je odolný proti vodě a prachu (certifikace na IP68) i nárazu, má baterii s dostatečnou kapacitou 2 200 mAh, funguje i jako dual-SIM telefon. Příjemným zpestřením je použití klasického 3,5mm jacku na sluchátka. Takže při práci můžete poslouchat hudbu i z paměťové karty, která se vkládá do slotu místo jedné ze SIM karet.

myPhone Hammer 4
i Mohlo by vás zajímat
S odolnými telefony se nemusíte bát vyrazit ani do toho nejnáročnějšího prostředí. Jak je vidět i z našeho článku, dnešní odolné telefony už nejsou pouze nevzhlednými obrněnci, ale na první pohled jsou velmi odolnými přístroji. Moderní telefony svou odolnost skrývají za vzhledem klasického smartphonu, jenž se nebudete stydět vytáhnout na firemní poradě.

Na vašem soukromí nám záleží

My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.

Více informací
Rozumím Podrobné nastavení Odmítnout vše
P-DC1-WEB06