DDR3 (Double Data Rate 3) je rychlejší druh operační paměti RAM, která je důležitá pro plynulý chod vašeho počítače či notebooku. Je nástupcem DDR2 a liší se především v rychlosti paměti. K čemu je RAM DDR3 užitečná a jaké existují druhy?
DDR3 je druh paměti DRAM (Dynamic Random Access Memory) s rychlým přenosem dat, vyráběný od roku 2007. Frekvence této operační paměti se pohybuje mezi 800 až 2 133MHz, ale nejčastěji se setkáte s RAM DDR3 1333MHz nebo DDR3 1600MHz.
Kolik paměti RAM je potřeba?
Kapacitu RAM DDR3 vybírejte dle operací, které od vašeho počítače vyžadujete.
RAM DDR3 4GB vám bude stačit na jednoduché kancelářské operace a internetové brouzdání.
RAM DDR3 8GB se vám bude hodit na složitější programy a středně náročné hry.
RAM DDR3 16GB je dnes základ pro nejnáročnější hry a renderovací software.
Pořiďte si paměť DDR3 a vylepšete si notebook. Starší paměť můžete nahradit, nebo k ní naopak přidat další pro plynulejší chod notebooku. V sekci paměti DDR3 paměti pro notebook jistě naleznete tu správnou.
Základní parametry pamětí RAM DDR3
Mezi základní parametry RAM DDR3 patří především frekvence a časování.
Frekvence udává maximální rychlost, jakou je paměť schopna zpracovávat data. S vyšší frekvencí přichází lepší výkon.
Časování udává zpoždění mezi jednotlivými operacemi. Na rozdíl od frekvence funguje na principu, že čím nižší časování, tím vyšší výkon.
i
Frekvence má na výkon větší dopad než časování, proto není parametr časování tolik důležitý při výběru paměti DDR3. V článku Frekvence RAM se o pamětích RAM dozvíte mnoho dalších tipů a informací, které vám pomohou si vybrat.
Pokročilé parametry RAM DDR3
Paměti DDR3 dnes mohou obsahovat několik vychytávek, které usnadní vaše počítačové procesy nebo zaručí stabilitu vašich dat.
XMP (Extreme Memory Profile) vám umožní tvoření pamětových profilů, které můžete přepínat dle potřeby.
Registered paměti obsahují tzv. Register, který skladuje data za účelem stability, užitečné pro větší servery.
Unbuffered DDR3 je opakem registered RAM, tudíž že register neobsahuje.
ECC neboli Error-Correction Code kontroluje korektnost vašich dat, užitečné pro výzkumné či finanční výpočty
Máte pocit, že váš server nestíhá? Mrkněte se do naší sekce paměti pro servery.
Vícekanálové zapojení DDR3
Vícekanalové zapojení paměti RAM DDR3 zvyšuje datovou propustnost, a tím zvyšuje výkon PC. Do základní desky stačí zapojit odpovídající počet modulů RAM (Dual/Triple/Quad Channel). Například pořízením DDR3 2×4GB docílíte vyššího výkonu, než-li klasickým zapojením jedné 8GB.
i
Nevíte si rady jak zapojit paměť RAM do vašeho PC? V článku Jak postavit PC vám poradíme.
DDR3 vs. DDR3L
DDR3L (Low voltage) je rozšíření standardní RAM DDR3 s nižším napětím 1,35 V, ale podporuje i napětí 1,5 V. Mezi hlavní výhody DDR3L patří nižší produkce tepla, nižší spotřeba energie a šetrnost k životnímu prostředí, což má za následek
delší životnost baterie u notebooků.
DDR3 vs. DDR4
DDR4 je čtvrtá a nejmodernější generace vysokorychlostních operačních pamětí DDR. Od starší generace DDR3 se liší v rychlosti, frekvenci, nižší spotřebě energie a především v konektoru do základní desky.
RAM DDR3 nezapojíte do základní desky pro paměti DDR4, proto vám doporučujeme v předstihu zjistit, který typ paměti DDR vaše základní deska podporuje.
DDR3 vs. GDDR3
Je dost možné, že jste již někde slyšeli zkratku GDDR a zmátla vás. Nic se neděje, paměť GDDR (Graphics Double Data Rate) je typ paměti používaný pro grafické karty.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.