RAM paměti pro servery jsou namísto rychlosti optimalizované na maximální spolehlivost, detekci chyb a jejich opravu v reálném čase. Jakými funkcemi a nástroji se operační paměti pro servery liší od těch pro počítače a lze je zaměnit? Čtěte dále.
Hlavní funkce operační paměti pro server či pracovní stanice
V souvislosti s operační pamětí pro servery se setkáte s několika důležitými funkcemi, které jsou při výběru správného paměťového modulu kritické. Jedná se především o technologii ECC. Co přináší?
ECC RAM – zjišťování a oprava chyb
ECC (Error Checking and Correction) RAM nabízí zjišťování a opravu chyb v operační paměti za běhu systému. ECC předchází neočekávaným chybám, které mohou vyústit ve ztrátu cenných uživatelských dat.
i
Většina běžných počítačů nemá základní desku a BIOS s podporou ECC RAM.
Unbuffered, buffered a registered RAM
Kromě ECC se při výběru serverové RAM jistě setkáte i s výrazy unbuffered, buffered a registered.
Unbuffered RAM se využívá především pro běžné PC a notebooky. Tento typ nevyžívá žádný dodatečný čip, příkazy putují z ovladače paměti přímo k modulu.
Buffered (registered) RAM má mezi ovladačem a modulem čip (buffer). Ten umožňuje systému ovládat větší objem operační paměti bez ztráty spolehlivosti a stability.
Serverové RAM s ECC využívají část svého výkonu ke kontrole dat, a nedosahují proto přenosových rychlostí běžných RAM. Pomalejší čtení a zápis dat však vyvažuje vyšší spolehlivost, která je pro servery klíčová.
Server RAM a kapacita
Při volbě kapacity RAM pro server byste si měli položit několik zásadních otázek. Kolik uživatelů se na váš server připojuje? Jak velkou spravujete databázi? Jaké jsou minimální požadavky operačního systému serveru?
4 – 8 GB RAM se hodí pro osobní severy, malé databáze a tiskové či nenáročné webové servery.
16 – 32 GB RAM je dostatečná velikost pro webové nebo firemní souborové a databázové servery.
Více než 32 GB RAM volte pro servery s objemnými databázemi či rozsáhlou uživatelskou základnou.
V nabídce naleznete 4GB, 8GB, 16GB a 32GB operační paměti.
DDR3 vs. DDR4
Serverové operační paměti jsou k dostání také v DDR3 nebo DDR4 provedení. V čem je rozdíl?
DDR3 umožňuje maximální frekvenci 2133 MHz. Maximální velikost jednoho paměťového modulu DDR3 je 16 GB. Napětí tohoto typu RAM je 1,5 V.
DDR4 je novější typ operační paměti s teoreticky neomezenou maximální frekvencí a velikostí jediného modulu. Další výhodou je také nižší napětí, tedy nižší spotřeba energie.
My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.